Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan de inmultire.

Mesajde glaliona » 16 Apr 2014, 13:49

Salutari ,de cand am hotarat sa fac roii cu matci imperecheate ,ma confrunt cu alta problema - la cat timp dupa formarea noilor roi pot introduce matca imperecheata.Tot am citit pe forum dar nu am gasit date exacte .Planul meu este - la sfarsitul culesului de salcam fac roi din familia de baza ,familia ramane pe loc ,roiul format din albina tanara si rame cu puiet copt mut locul .Dupa cate ore dupa formarea roiului pot introduce matca in cusca de transport ,pentru o mai buna acceptare .Daca s-a mai scris pe forum va rog dati-mi trimitere la pagina respectiva .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Plan de inmultire.

Mesajde perma » 16 Apr 2014, 14:12

viewtopic.php?f=5&t=617
viewtopic.php?f=5&t=4058
Pe astea le-am gasit cautand repede. Mie imi pare bun planul tau, cu mentiunea ca acele "cateva ore" sunt cruciale. Unii spun ca dupa 6 ore cand roiul e constient ca nu mai are matca, altii spun inainte ca sa nu se apuce sa traga botci de salvare. Oricum, ar fi bine sa-i controlezi de botci si sa le rupi daca ele apar, ca altfel nu iti accepta noua matca.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Plan de inmultire.

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 14:14

glaliona scrie:Salutari ,de cand am hotarat sa fac roii cu matci imperecheate ,ma confrunt cu alta problema - la cat timp dupa formarea noilor roi pot introduce matca imperecheata.Tot am citit pe forum dar nu am gasit date exacte .Planul meu este - la sfarsitul culesului de salcam fac roi din familia de baza ,familia ramane pe loc ,roiul format din albina tanara si rame cu puiet copt mut locul .Dupa cate ore dupa formarea roiului pot introduce matca in cusca de transport ,pentru o mai buna acceptare .Daca s-a mai scris pe forum va rog dati-mi trimitere la pagina respectiva .

Dupa o zi ar fi ... ideal !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Plan de inmultire.

Mesajde proapis13 » 16 Apr 2014, 16:05

glaliona scrie: - la cat timp dupa formarea noilor roi pot introduce matca imperecheata.
Tot am citit pe forum dar nu am gasit date exacte

Eu o introduc in maxim 6 ore de la formarea roiului si nu am avut probleme
Posibil sa nu fi cautat unde trebuie sau sa fi sarit peste ;)
Daca ai citit prin carti despre introducerea reginei imperecheate o sa intelegi mai usor procedeul citind topicul de mai jos
viewtopic.php?f=5&t=617&hilit=introducerea+matcii#p10409
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde stuparel » 16 Apr 2014, 18:30

imi place metoda fratelui "perma" de inmultire... aici ma vad neputincios si va cer un sfat la capitolul acesta...
Am albina cat cuprinde in stupii mei si deja rapita este inflorita in unele parti... cand este momentul oportun sa fac inmultirea... dupa floarea de rapita sau dupa floarea de salcam?
Si pana la inmultire cate rame goale sa bag spre crestere/stup?

Astept raspunsurile voastre :)
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel" (Isus Hristos)
stuparel
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Mar 2014, 20:46

Re: Plan de inmultire.

Mesajde perma » 16 Apr 2014, 20:43

Fratili tau crede ca tu de fapt ai doua probleme. Bine, s-ar putea sa ma insel. Din ce prezinti, pare ca te ingrijoreaza roitul, daca zici ca-s full de albina. O inmultire accelerata, asa cum vreau sa fac eu, se va face dupa salcam (inmultire fara neglijarea productiei de miere). Daca vrei sa le tii in frau cu roitul, atunci doar iei din rame, scuturi din albina (ca sa faci roiuri), mentinand totusi un stup puternic/foarte puternic pentru atacul salcamului, urmand -asa cum am stabilit- ca inmultirea adevarata sa se faca dupa salcam.
Cam asta-i sfatul meu, poate or fi si altele mai bune.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Plan de inmultire.

Mesajde andy1995 » 28 Apr 2014, 21:08

salut,

Am sa pun si eu in aplicare(sfatul tau) :D

Spor!!
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Plan de inmultire.

Mesajde andy1995 » 29 Apr 2014, 18:30

Am 11 stupi care sunt asa:

11-15rame-4 stupi (lazi pe 16 rame :)))
5 rame-1stup
7-10rame-6 stupi

Sunt la rapita se dezvolta foarte bine,deci mai cresc,

Cam cat pot diviza? nu vreau numar ci calitate.(divizat trebuie sigur, in 1 sapt nu mai au loc in lazi 2-3 stupi)
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Plan de inmultire.

Mesajde perma » 30 Apr 2014, 21:06

Nene, nu prea stiu ce sa-ti spun. Din ce stiu eu, un stup pe 15 rame e tocmai potrivit pentru atacul unui cules abundent. Deci n-ar fi tocmai o sfaraiala sa-i spargi acum in mai multi, daca vrei si-o productie de miere. D'asta sunt bune, in opinia mea, sistemele verticale - nu ramai fara spatiu. Acum, daca nu poti sa le maresti spatiul, mai ia-le din puietul capacit si intaraste-i p'aia mai slabi. Nu mi se pare ca media stupinei sta chiar atat de bine in cazul tau incat sa te gandesti la inmultit. Fa-i pe toti pe 10-11 rame decente de albina, ataca salcamul astfel incat dupa terminarea lui sa ai cat mai multe rame cu puiet capacit dupa care te gandesti la divizari.
Nea Gica avea un calcul pe undeva si el se referea la cate rame cu puiet capacit poate avea maxim un stup in apogeul dezvoltarii.
Bafta iti doresc!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Plan de inmultire.

Mesajde andy1995 » 30 Apr 2014, 21:17

cred ca asa fac, o sa ii intaresc pe cei mai slabi. Vine salcamul!!! trebuie stupi buni, si dupa floarea soarelui o sa vad ce si cum.
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Plan de inmultire.

Mesajde TDI » 30 Apr 2014, 22:29

După floarea-soarelui e extraordinar de tarziu, trebuie cules şi/sau saci - chiar şi la efective mici, plus foarte mult timp.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Plan de inmultire.

Mesajde andy1995 » 01 Mai 2014, 06:40

pai cand ar trebui sa fac atunci?, voi pleca la salcam, tei, floarea soarelui

in timp de cules?
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Plan de inmultire.

Mesajde TDI » 01 Mai 2014, 08:04

Culesul nu e permanent. Dar trebuie să ai o locaţie unde stai 25 de zile(+-) - de la ou la împerechere. Când? Spre sfârşitul salcâmului sau după.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Plan de inmultire.

Mesajde suo » 07 Mai 2014, 23:30

Va salut,
Am 2 stupi, vreau sa ii inmultesc(sa fac 4), am inteles ca acum este perioada de roire.
Am unul mai slab si unul puternic, acum cred ca are 15 rame din 15 cu albina si celalalt are 11-12 rame din 15 si matca batrana si vreau neaparat sa o schimb.
Daca las doar o botca(cea mai mare) si inainte sa iasa matca noua o omor pe cea batrana o sa o accepte?
SAU
Sau sa iau o rama cu botci din fiecare stup impreuna cu albine, miere si pastura si sa le pun in cate o cutie noua si dupa ce iese prima matca sa distrug celelalte botci.

Daca nu este bine va rog sa imi spune-ti cum sa fac.
Si sa imi recomandati un costum prin care sa nu ma poata intepa albinutele:) (sunt alegic)
suo
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2014, 17:16

Re: Plan de inmultire.

Mesajde thomas » 08 Mai 2014, 18:37

@suo Daca ai numarul respectiv de rame pline de albina in cei 2 stupi, inseamna ca la salcam sigur nu vor mai avea loc in lazi. Eu as face 2 roisori acum. As lua 2rame cu puiet capacit+1 miere si polen, acoperite full de albina, eventual mai perii din albina tanara.. si asta in cutie noua inseamna un roi. Daca ai botci de roire, le poti folosi. Pui in fiecare roi si o rama care are botci (lasi 2 botci doar, alea mai mari). Daca nu ai botci, poti sa-ti faci prin metoda Miller sau prin transvazare, dar e mai greu. Mai poti sa pui la roi, in loc de 1rama cu puiet capacit, una cu puiet larvar, cam de 1 zi si isi vor trage ele botci. Dar astea nu prea sunt de calitate, sunt de salvare. Dar oricum, isi vor face regina si o schimbi tu cand ai ceva mai bun.
Iar referitor la schimbarea reginei, nu stiu ce sa zic daca e timpul potrivit acum. Mai bine las-o dupa culesuri. Ca metoda gasesti multe pe forum. Cea mai sigura e sa faci cu cea batrana un roi mic, de rezerva. Apoi albina care-ti ramane in stup o lasi 6-7 zile orfana, dup-aia ii rupi toate botcile de salvare, si-i dai o botca coapta sau o regina neimperecheata/imperecheata, depinde ce ai. De zis e usor, de facut mie mi-a fost mai greu.. :)
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Plan de inmultire.

Mesajde suo » 08 Mai 2014, 19:28

Multumesc pentru sfat.
La mine salcamul este deja in floare de o saptamana si ceva, sunt din Timisoara, am o cutie in care vreau sa bag o parte din albine, trebuie sa mai fac rost de una, momentan am s stupi orizontali si vreau sa trec la cei verticali pe 12 rame, cuib 1/1 si magazie cu rame 1/2.
In stupii noi in care o sa bag albinele cu botci trebuie sa le inchid urdinisul sa nu plece din stup?
suo
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2014, 17:16

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori