Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi pe 2 rame

Mesajde alt stupar » 25 Mar 2014, 20:54

noi radeam sau facem pe sfatosii aici, ce pot insa eu a spune este ca uite ca am cunoscut pe viu un caz de asta, cu bani luati din banci si de la camatari si dati pe roi facuti pe o (1 bucata) rama de puiet si niste panarame de matci de salvare... ca deh, vazuse omu` ca vecina-su facea bani frumosi din apicultura plus iluzia 112-ului...
la un an dupa achizitie majoritatea "roilor" trecusera in vesnicile plaiuri pline de nectar 8-) proiectul pentru fondurili `UE ratat cu brio iar "apicultorul" dornic de lovituri financiare nu mai prea avea banuti sa-si duca acasa ce mai ramasese din maretul vis... nu e poveste ce va spun io acilea, de se indoieste careva "producem" martori !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: roi pe 2 rame

Mesajde CATALIN » 25 Mar 2014, 21:28

nu-s daca se poate numi roi...insa eu anul acesta mi-am propus DACA o sa reusesc sa fac regine sa cumpar imediat dupa salcam rame cu puiet si albina
adica imi deschide omu stupu si imi iau 2 rame cu puiet si albina pe ele
ajung acas si le dau o regina de la mine le mai ajut din ce am cu inca una n-am pretenti decat sa intre bunisori in iarna si sa iasa voinici..

la cat va ganditi ca ar costa o rama in felul in care vreau eu sa iau????
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: roi pe 2 rame

Mesajde perma » 25 Mar 2014, 21:31

Si eu am facut doar partial misto! Stiu un caz: un nene a vazut albine la vecinul meu si pe la mine, fara sa se uite vreodata intr-un stup si a auzit de multe fonduri ce se pot accesa si e hotarat sa-si cumpere pavilion, ca a azut el ca d'astea apar in zona cand da salcamul si ca-s multe albine acolo. Cu banii si cu viata lui fiecare face ce vrea!
@ catalin: ma tot uit pe anunturi la material biologic si sunt colegi care dau familia ACUM cu 300 ron. Ma gandesc ca pe la 30-35 de ron/rama.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: roi pe 2 rame

Mesajde CATALIN » 25 Mar 2014, 21:35

vizavi de astia care nu stiu de albine...sunt multi care ma tot intreaba...ma cataline ai stupina?? da normal
si cand ajungeam cu ei in curte in fata stupilor ma intrebau unde e stupina???? :roll: :roll:
de fapt asa numeau ei pavilionu :lol:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: roi pe 2 rame

Mesajde Ovidiu.Turda » 26 Mar 2014, 01:12

Sa nu credeti ca incerc sa scot bani din banci sau de la camatari etc... in 14 iunie fac nunta :P , am hotarat ca acuma este momentul sa investec, de proiect poate la anu , doar poate inca nu sunt sigur... Sa va mai zic ceva ori care dintre voi daca a-ti gasi roi pe 2 rame + matca 2014 imperecheata si sa fie sub 80 ron pretul la 2 rame si matca ce a-ti face? Va intreb.
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: roi pe 2 rame

Mesajde Ovidiu.Turda » 26 Mar 2014, 01:16

Ar vinde cineva la pretul asta? daca da sa ma contacteze ca o sa-i cumpar in iunie... stiu ca e riscant ce vreau eu sa fac dar nu-mi fac griji ... roii care cred eu ca nu au destula albina ai mai ajut cu rame puiet de la familiile mele cat pot si cat nu pot ai unific , si va fi pe 4 rame cel putin... si am si matci de rezerva, sau de ce nu 2 matci in acelasi stup, normal separate cu gratie....
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: roi pe 2 rame

Mesajde Closcutz » 26 Mar 2014, 08:47

Hai sa iti mai zic si eu cateva din folclor, daca cele expuse de colegii de mai sus nu te-au lamurit.
1 Primul caz de afacere trasnet l-a detonat o doamna de prin Cernavoda(oras) care si-a vandut apartamentul si a cumparat vreo 200 de lazi, rulota, casa la tara si cam deastea; apoi a facut demersuri sa deconteze din investitie prin PNA. La FLS a asezat stupii pe o vale si la prima ploaie torentiala 150 caput, miere n-a avut cu cine sa faca, dar a EXTRAS :shock: . In toamna spera sa recupereze din PNA mare parte din investitie; surpriza 1700lei si ura si la gara :mrgreen: In iarna gerul si-a facut meserias treaba (probabil roisorii s-au confruntat si cu furtisagul viespilor in toamna) a ramas cu 3 lazi populate, 197 goale si RULOTA. In loc sa-si dea seama de catastrofa facuta cica in primavara mai cauta familii...Trist rau.
2 Ma prezint la Asociatie cu dosarul si am stat de mi-au iesit ochii din cap in picioare si cu dosarele in brate. Cand ma apropii de ghiseu un mare apicultor discuta cu Presedintele. Ce sa faca fiindca ii va veni controlul si din 160 de stupi are numai 70 ca ii murise vreo 80-90 in iarna si se gandeste sa-i dea in doua(era luna iulie-august). Va dati seama realizari ce au urmat.
3 Nasii unor prieteni au primit mostenire un apartament cam pina sa devina sot si sotie. Dupa ce si-au facut nunta si-au zis ca din banii primiti sa-si faca o casa dupa sufletul lor aproape de oras. Nu le ajungeau banii si au luat si un credit baban de la banca fiindca el lucra furier in Politie si avea si ea serviciu. Au trecut cativa ani, creditul trebuia achitat constant, lucrarile la casa au ajuns aproape la rosu. Pica BOMBA: urmau restructurari in Politie si pt ca avea contract si nu putea fi sutat, de la Constanta l-au trimis pe la Vaslui sau Bacau. Nevasta cu copiii la Constanta. Departarea de familie a inceput sa-si arate efectele si dupa un timp ea i-a spus: demisia de la locul de munca sa-mi fii aproape sau divort :mrgreen: A urmat demisia dar a urmat si criza economica.Nu reusea sa-si mai gaseasca altceva de lucru fiindca numai pe politistu facuse toata viata si avea aproape 40 de ani. Banca ii presa, bani nu mai erau si a trebuit sa-si vanda casa aproape finalizata ca sa achite creditul! Banii de la nunta au fost inghititi de un mare favor al bancii, acela de-ai ajuta sa-si faca o casa de vis :shock: Asa ca ai grija de cum iti asezi calculele.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: roi pe 2 rame

Mesajde pescaru » 26 Mar 2014, 09:22

Bun exemplu dar putini trag concluzii din pacate , cel mai bun calcul l-a facut Jenica 67 ,dar si aci vor fi alte cheltuieli neprevazute ,iar daca isi urmeaza planul , in urmatorii 2 ani doar rame va construi miere va vedea la altii, si iar bani pt. ceara , sarma ,rame, transpoarte ....... si altele orcum dai inainte daca ai o baza solida de bani altfel e bai .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: roi pe 2 rame

Mesajde Closcutz » 26 Mar 2014, 10:01

E si alta treaba, cand te gandesti sa demarezi ditamai afacerea cu banii de la nunta, iti tragi o stupina cum n-are nimeni in jurul tau( bine-inteles, nu asa slaba ca a ta), te bagi la fonduri, stai un an si ceva si te trezesti ditamai fermierul si cu firma si cu stupi si nevasta si serviciu, ce mai realizat pe viata nu gluma :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: roi pe 2 rame

Mesajde perma » 26 Mar 2014, 10:31

@ Ovidiu: nene, nevasta te sustine? e cu tine 100%? Daca nu, si ai reusit tu, prin puterea ta de convingere, sa-i arati ce minunatii pot face albinele, iti asumi sa pleci cu stangul si in viata personala, nu doar pe planul albinaritului. Pretul de 80 de lei nu e foarte minunat. E cam 40/rama. Daca reginele alea sunt obtinute "cu picioarele" nici dezvoltarea ulterioara n-o sa fie ceea ce speri tu. Practic, tu "te bucuri" la regine, nu la numarul de rame.
Ca sa fiu foarte clar: numarul de rame e irelevant, oricum le iei la 40 lei/rama. Conteaza cate familii faci din aceste rame. Spunem ca iei 150 de roiuri pe 2 rame ai 300 de rame si 150 de regine. Daca ai face 75 de roiuri ai avea acelasi numar de rame dar doar 75 de regine. In acest sens iti recomand urmatoarele: cumpara ori 75 de roiuri pe 4 rame si "pierzi" 75 de regine sau le iei cum vrei tu, faci unificari de cate doua si vinzi 75 de regine. Suma despre care discutam, in cazul celor 75 de regine (fie ca le vezi ca pierdere sau casig e de 75regine x 25 ron/regina= 1875 RON). Merita, pentru banii astia sa stai sa faci unificari? Sau sa iti tremure partea dorsala cel putin o iarna si o primavara?
P.S.: 25 ron/regina e pretul cel mai mic gasit de mine la anunturi. Nu stiu calitatea, dar cum nici tu nu stii calitatea reginelor pe care le vei cumpara mi se pare bun calculul.
P.S.2: Cu asta chiar am incheiat, acum depinde doar de tine. Bafta!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: roi pe 2 rame

Mesajde B.K » 26 Mar 2014, 10:38

Fondurile astea...........!!! :roll:
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: roi pe 2 rame

Mesajde paul » 26 Mar 2014, 11:16

perma scrie:@ Ovidiu: nene, nevasta te sustine? e cu tine 100%?

Intrebarile astea-s cam ... retorice :oops: :oops: :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: roi pe 2 rame

Mesajde perma » 26 Mar 2014, 16:47

Paul draga, eu stiu pe forum cel putin 3 femei care se preocupa de apicultura. Poate si nevasta colegului ii impartaseste pasiunea. N-am de unde sa stiu, d'asta am intrebat. Stii filmuletul de la IWF in care o femeie se ocupa de stupi? Mama, ce mi-as dori sa fiu si eu macar jumate din apicultorul care e femeia aia (si ca numar de stupi, si teorie si practica). Cred ca multi si-ar dori...
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: roi pe 2 rame

Mesajde proapis13 » 26 Mar 2014, 17:48

Ovidiu.Turda scrie: Sa va mai zic ceva ori care dintre voi daca a-ti gasi roi pe 2 rame + matca 2014 imperecheata si sa fie sub 80 ron pretul la 2 rame si matca ce a-ti face? Va intreb.

Astea sunt vise de incepator :lol: ...coboara cu picioarele pe pamant...pune mana pe carte si vezi ce inseamna ala roi.... :!:
Umbla si pe la anunturi si fa-ti o idee despre ce vorbesti.....
Avem un coleg ce vindea anul trecut o rama cu puiet si regina pe ea 150ron si a avut clienti...incepatori ca tine...nu putea sa faca fata....cererii...din cate stiu nu a avut reclamatii... ;)...sincer sa fiu nu stiu ce ar fi reclamat :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi pe 2 rame

Mesajde redoo » 26 Mar 2014, 18:23

Ovidiu.Turda scrie:... in 14 iunie fac nunta :P , am hotarat ca acuma este momentul sa investec, de proiect poate la anu
Omule....casa de piatra,dar daca tot vrei sa "spargi"banii, dute tu frumos cu sotia in luna de miere, cand te intorci cumperi 2-3-10 familii de albine si daca mai ai bani, tinei pana primavara urmatoare si atunci stii sigur cate roiuri vrei sa-ti cumperi.Asa nu risti ca peste ani sa-ti scoata ochii ca in loc sa o duci si pe ea la mare,la soare ai bagato in lanul de floarea soarelui,departe de mare.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: roi pe 2 rame

Mesajde jenica67 » 26 Mar 2014, 19:23

Mai nu-i asculta, cumpara roi si pune-o la munca, nu o du la mare, ca se invata rau. Cinstit, nu am mai vrut sa calculez costurile de anul doi si gandeste-te fara 5 rame de cuib si toate ramele de magazie construite, cata miere ai sanse sa scoti. Mai bine alegi o varianta, cu care sa incepi amortizarea unei parti din investitie inca de anul asta, decat sa alegi o varianta, cu celtuieli in doi ani la rand si pe care nu o sa le poti sustine financiar. Eu lucrez si am deja albine de cativa ani, dar nu m-asi inhama brusc, la o asa povara mare. Gandeste-te ca inca nu ai indemanarea si tehnologia sa ingrijesti atatea familii dintr-o data. Poate ca daca te va ajuta si sotia, poti reusi, dar financiar eu sincer, nu cred ca ai sanse. La costurile care ti le-am pus, nu ti-am calculat nimic la capitolul lazi, care se va ridica cel putin la 2000 Euro+ceva bani pentru utilaje daca le faci singur, sau pe la 4500-7.500 Euro daca le cumperi. In alta ordine de idei daca atatea stupi nu ii deplasezi, albinele nu vor avea sanse sa isi procure cele necesare si vei avea cheltuieli suplimentare cu siropurile. Zici ca ai 12 stupi, mai ia 30, un mijloc de transport si fa pastoral anul asta. Faci mai multi bani si te extinzi treptat, cum iti permite plapuma. E un sfat prietenesc si neinteresat, dar tu decizi. Eu iti urez mult noroc, ca pentru succes ai mult de munca !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori