Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încep frigurile

Mesajde gica.mosu » 20 Mai 2014, 08:10

....Frumoase roiuri inclusiv al lui C Vidican... :!: ...Ofer botci de S.L +liniste fara stres :P .....Cind se intampla sa roiasca un stup(ffRAR la mini)ii iau matca si-i pun o alta matca de SL s-au o botca de calitatee=am linisteee sa fac alteleceva far griji prea mari sa caut prin pomi :idea: SUCA(FL- DOBRE) -SUNAMA SA-TI CANT CINTECUL ALA ...Cu ce ma-m ales in viataaa :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Încep frigurile

Mesajde vasilefi » 20 Mai 2014, 08:23

la unul din cele 3 roiuri prinse i-a placut mai mult in prun decat la mine in lada :lol:
din nou catarari, de data aceasta i-am dat si o matca neimperecheata, cine stie poate o prinde drag unii de altii
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 20 Mai 2014, 08:26

Florin Dobre scrie:Mai am fix doua cutii ce trebuie carpite si un orizontal de despartit in doua. Si gata stocul.

Asta-mi aduce aminte de începutul meu. Roi pe bandă rulantă. Lăzi nu mai erau.
Băgam și 3 roi secundari unul peste altul. Făceam pentru anul următor niște stupi de stupi, care ... roiau primii :lol: de tari ce erau.
P.S. Dacă vedeți roiul meu din poză, să-mi ziceți să-l aduc înapoi sub autoritate. Cu sălbăticia nu te pui.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încep frigurile

Mesajde Adi Hodis » 20 Mai 2014, 15:15

sovian scrie:Salut,
Daca ai o anumita experienta in practica nu inseamna ca trebui sa fii ironi ! Nu ai de unde sa stii cat a citit persoana respectiva. Sunt de parere ca oricat ai citii nu poti face apicultura fara practica si sfaturi.
Scz pt cuvintele din zilele anterioare (All)

Soviene, te salut si eu, dar ... stai asa ca nu-i asa !.

Eu i-am raspuns aluia nou ( salut si tie noule ! )... fara ironie. Simplu raspuns, cum mi-a venit prin țeastă in acele minute. :)
Ca se întelege ironie ... cine a strecurat-o ?. :shock: Ca eu n-am vrut.

Si eu admir ce au altii iar eu ... nu. Vreau sa am, dar ma concentrez la ceea ce pot si la ce ma tine buzunarul.

In rest ... nu te cunosc, nu ma cunosti. Dar de va fi sa fie, cred ca îți vei schimba impresia.
Pînă atunci, te salut si s-auzim de bine !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Încep frigurile

Mesajde ignatov andrei » 20 Mai 2014, 15:28

Florin Dobre scrie:Salcamule, unde esti tu oare?!


Lasa salcamul, canta altceva:
- unde s-au dus stimularile mele,
care le-am avut...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Încep frigurile

Mesajde TDI » 20 Mai 2014, 16:11

ignatov andrei scrie:
Florin Dobre scrie:Salcamule, unde esti tu oare?!


Lasa salcamul, canta altceva:
- unde s-au dus stimularile mele,
care le-am avut...!!! :lol:
Forsatom, Protofil, miere, zahăr şi rapiţă. Albina românilor a căzut!(N-a căzut, a roit dar tot pe-acolo) Trăiască albina românilor!P.S. Cine n-a avut cules cu extracţie la rapiţă nu e invitat la cuvânt. :D :ugeek:
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încep frigurile

Mesajde alin75 » 20 Mai 2014, 16:54

Frumosi roi......

In realitate nu am vazut asa ceva! O adevarata pierdere pentru proprietar.

numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Încep frigurile

Mesajde Florin Dobre » 20 Mai 2014, 18:03

Nu va amuzati prea degraba razesii mei! Pana acum am 4 familii care au roit. Roii sunt la cutie fain frumos. Om vedea ce-o mai fi.
Pana acum, 4 din 53 cred ca-i un scor bun. :D
Am o presimtire ca nici salcamul nu ma va ocoli. :lol:
Spor!

p.s. Cutiile le-am epuizat rapid pentru c-am rupt niste mastodonti la rapita ca sa-i fac nuclee. Roii au fost bashca. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde jexy » 20 Mai 2014, 20:00

la mine aproape 30 sunt pusi pe roit, cutii nu mai am si ma gandesc sa le omor reginele, ce ziceti? e o varianta prea dura?
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Încep frigurile

Mesajde Florin Dobre » 20 Mai 2014, 22:41

gica.mosu scrie::idea: SUCA(FL- DOBRE) -SUNAMA SA-TI CANT CINTECUL ALA ...Cu ce ma-m ales in viataaa :lol:

Sa traiesti sanatos mosule!
M-am conformat. Poate mai trece tristetea colegilor care si-au vazut roii fugind.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde sovian » 21 Mai 2014, 09:10

"Adi Hodis"
Ok, numai bn
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Încep frigurile

Mesajde irina » 21 Mai 2014, 09:17

TDI scrie: Cine n-a avut cules cu extracţie la rapiţă nu e invitat la cuvânt. :D :ugeek:


E de rau sau de bine ca nu suntem invitati la cuvant? Adica,daca extractia la rapita n-a fost cine stie ce, dar ramele din cuib au coroane frumoase,capacite ( dupa un S1 la care n-am avut decat ploaie ) si albina n-a cazut (roit) .Putem spera ....la o invitatie la S2?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Încep frigurile

Mesajde tuturicius » 22 Mai 2014, 17:17

Am o familie care ocupa un corp de ME plin pe 10 rame si 4 rame ouate in corpul superior. Si-a tras botci de roire, i-am facut roire artificiala cu un podisor Snelgrove. Jos matca batrana cu doua rame de puiet, restul FA, intr-un corp de ME, sus cele doua corpuri initiale de ME cu doua botci de roire, necapacite, cu o mica diferenta de marime intre ele (diferenta de o zi, cred eu). Am facut miscarea inainte de a apuca sa isi capaceasca botcile.
Familia de sus poate sa isi mai traga in continuare botci? Banuiesc ca ceva larve de o zi doua mai erau daca ar fi vrut sa le foloseasca. Ar trebui sa verific acest lucru sau mai bine sa nu o mai deranjez in perioada aceasta?
In corpul de jos unde am lasat matca batrana si am dirijat toata albina culegatoare o fi loc destul doar pe un corp de ME? Intreb asta pentru ca albinele fac barba in fata urdinisului. Sa-i mai pun un corp? Mai ales ca ideea e ca peste 2 zile sa-i mai dirijez o tura de albina culegatoare. Acum au trecut 3 zile de cand am facut roirea. Aceeasi intrebare - daca pot verifica cat de plin este si corpul de jos si ce se mai intampla pe acolo sau mai bine nu le deranjez? Ca sa ajung jos ar trebui sa mut prima data corpurile de sus.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Încep frigurile

Mesajde Ala nou » 22 Mai 2014, 19:14

Adi Hodis scrie:Eu i-am raspuns aluia nou ( salut si tie noule ! )... fara ironie. Simplu raspuns, cum mi-a venit prin țeastă in acele minute. :)
Ca se întelege ironie ... cine a strecurat-o ?. :shock: Ca eu n-am vrut.


Salutare! :)

Nu-i bai de ironie sau nu. Un răspuns bun e un răspuns din care înveți ceva. Nu contează că îți vine cu o palmă după ceafă sau cu un zâmbet pe buze. Ba, parcă mai degrabă îți intră în cap informația aia băgată cu palma după ceafă. :D Unii sunt prea sensibili.

Soviane, nu mai fi așa sensibil, stuparii de aici sunt carpatini, nu buckfast. Dacă nu te miști delicat și îi bruschezi sar imediat cu acul. :lol:
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Încep frigurile

Mesajde vasilefi » 23 Mai 2014, 09:44

un roi prins acum 2 zile a plecat din nou...
l-am pus intr-un cat de 1/2 cu plasa AV, cu rame cu foite si 200 ml sirop in punga
aseara i-am pus si subar... ca era la umbra
voiam sa-i mai pun un cat
ce sa le mai fac?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde paul » 23 Mai 2014, 10:09

Dai o rama cu puiet larvar si acolo intepeneste ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron