Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 26 Mai 2014, 12:38

detin prima mea familie de albine pe 10 rame full de alnina 1/1. Acum tre sa primesc 3 stupi vert pe 12 rame. Vreau sa divizez familia in 3 si sa cumpăr 2 matci imperecheate sa le dau celor 2 roi fara matca. Pana la toamna ii pot face roi puternici sau chiar familii? Multumesc cei trei stupi vor fi goi
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde Mircea_63 » 26 Mai 2014, 12:50

In total, din 3 familii sa faci 5, nu presupune nici un efort pentru ele. Poti intra la iernat cu 5 familii bune.

Roii ii ajuti cu rame si albina de la ceilalti, iar pe toti laolalta ii ajuti cu sirop in perioadele fara cules.

LE Primesti lazi goale? :roll: Atunci faci trei din unul. In cazul asta va trebui sa stai cu siropelul dupa ei.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde MOTANUL » 26 Mai 2014, 13:47

Depinde mult si de familia de albine. Eu am avut o familie molcoma care intr-o vara abia isi dubla nr. de albine. (Adica daca primavara avea 3 rame intra in toamna cu 6).
Anul asta am luat o familie care si-a dublat nr. de albine in 4 saptamani. Mai bine iti pui un roi pe picioare bine de tot si abia dupa asta te apuci de al 3-lea.
(sa poti sa-l ajuti din 2 parti cu rame / albine / miere pana se pune si el pe picioare).

Sa-ti faci calcul de asa maniera sa ajungi la stupi cu 8 rame full de albina la toamna. Mai bine ai 2 familii puternice decat 3 familii firave. (totul tine de ritmul de inmultire al familiei tale).
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde proapis13 » 26 Mai 2014, 18:02

vasile_ion_27 scrie:detin prima mea familie de albine pe 10 rame full de alnina 1/1. Acum tre sa primesc 3 stupi vert pe 12 rame. Vreau sa divizez familia in 3 si sa cumpăr 2 matci imperecheate sa le dau celor 2 roi fara matca. Pana la toamna ii pot face roi puternici sau chiar familii? Multumesc cei trei stupi vor fi goi

Daca nu ai o carte la indemana inspira-te din adresa de mai jos
viewforum.php?f=7
Pina una-alta,pune mina si citeste si ceva despre anatomia si fiziologia albinei :!:
cind o sa intelegi ce scrie acolo o sa-ti faci si o parere despre ce inseamna ,,sa faci''.....
,,roi puternici'' sau ,,familii de albine''...pina in toamna...un vis frumos de incepator... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde B.K » 26 Mai 2014, 21:29

Plus ca ar trebuii sa stii cat traieste , cum traieste o albina si cum se dezvolta , ce face o doica , ce face o culgatoare......daca mananca , ce mananaca , cand mananca si mai ales cat mananca.Sunt de parere ca fiind si la inceput si rupand un stup in 3 dorind sa faci 3 familii beton, sa nu ramai fara nimic , ceea ce nu iti doresc. Am fost si eu odata pe la inceputuri insa niciodata n-am rupt un stup in 3....maxim 3 rame cu puiet pentru roi iau dintr-un stup si la ora actuala si ma zbat sa-l bag in iarna bine.

PS : Chiar ca "visuri frumoase de incepator" :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasilefi » 27 Mai 2014, 12:56

poti, dar conteaza ramele cu puiet nu ca stupul e full cu albina.
faci 2 roi fiecare cu 2 rame cu puiet cu albina acoperitoare + 1 rama cu miere/pastura
al 3-lea cu restul ramelor si albina culegatoare daca-l lasi in acelasi loc.
ii intretii continuu cu sirop 2/1 cu protofil, 100ml/interval albina din 2in 2 zile si bagi foite la crescut treptat pe masura ce le construiesc, si ai 50% sanse sa scoti familii bune pana in toamna :lol:
glumesc... daca nu o sa fie in toamna macar 5 rame cu albina stransa, poti sa unifici.
in cazul acesta ai investit timp dar ai castigat experienta
documenteaza-te pana atunci si cu privire la iernarea a 2 familii intr-un stup... si sigur o sa treci iarna bine.
ar mai fi multe... urdinis strans, diafragma, tratamente etc... dar mai citesti pe-aici...

sa incepi cat mai repede treaba daca vrei sa faci 3 roiuri, saptamana aceasta!!
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 27 Mai 2014, 13:54

va multumesc. O sa raman la divizarea in doua pt ca am snse f mari c a i toamna sa am 2 familii puternice.
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde warre2012 » 27 Mai 2014, 23:12

Vasile, daca te implici si le iubesti ,poti sa iernezi 4 roiuri ,cate 2 in lada ,asta dupa salcam si sa ai deja 3 matci imperecheate sau nu si zaharul sa nu lipseasca,fii curajos si o sa reusesti.
warre2012
 
Mesaje: 31
Membru din: 18 Ian 2012, 20:10
Localitate: campina

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 28 Mai 2014, 13:29

warre2012 scrie:Vasile, daca te implici si le iubesti ,poti sa iernezi 4 roiuri ,cate 2 in lada ,asta dupa salcam si sa ai deja 3 matci imperecheate sau nu si zaharul sa nu lipseasca,fii curajos si o sa reusesti.

multumesc. Azi termin de facut cele 3 lazi. Deseara le dau cu ulei de in si maine le vopsesc. Poimane fac transvazarea din stupul cu albine pe care mi la dat cel de la care am luat familia si tre sa il inaooiez , in stupii mei. O sa ma hotarasc atunci in cat il divizez 2 sau 3 in functie de cate rame cu puiet , albina edtr in stup . Il am de sambata si inca nu lam deschis. Deseara vreau sa ma uit la el.
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 30 Mai 2014, 22:33

duminica dimineata o sa divizez in totusi in 3 cu 2 matci i perecheate cunpărate si stimulare cu sieop inv 1/1. In zona ar mai fi cules de floare soarelui si multa faneata. In toamna in functie de dezvoltarea lor voi hotara cum o sa ii iernez. O sa risc si o sa vad ce o sa iasa.
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 30 Mai 2014, 22:34

warre2012 scrie:Vasile, daca te implici si le iubesti ,poti sa iernezi 4 roiuri ,cate 2 in lada ,asta dupa salcam si sa ai deja 3 matci imperecheate sau nu si zaharul sa nu lipseasca,fii curajos si o sa reusesti.

duminica dimineata o sa divizez in totusi in 3 cu 2 matci i perecheate cunpărate si stimulare cu sieop inv 1/1. In zona ar mai fi cules de floare soarelui si multa faneata. In toamna in functie de dezvoltarea lor voi hotara cum o sa ii iernez. O sa risc si o sa vad ce o sa iasa.
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde apivasmob » 31 Mai 2014, 14:30

Ai sa acumulezi experienta .
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 03 Iun 2014, 12:35

am pus in 3 stupi cate 3 3 4 rame 2 cu puiet si una miere si pastura. Stupii pusi unu langa altu in locul celui vechi. Matca nu am gasito. Albinele care erau afara au untrat doar intrun stup. Acolo sa fie matca?
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde samuellazea » 03 Iun 2014, 12:51

Aia inseamna ca albina culegatoare a intrat unde era obisnuita si nu inseamna ca acolo e matca. Matca o poti gasi ori cautand-o pe rame ori cautand peste cateva zile sa vezi unde sunt oua. In caz ca nu sti cum sunt ouale, intra pe google si cauta stadiu dezvoltare albina si vezi ca acolo o sa ai poze cu albina cum ia fiinta inca din ziua 1.

Bafta multa.
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde B.K » 03 Iun 2014, 16:45

Sau mai exista posibilitatea ca doamna sa-si fi facut bagajele si sa-si fi ales un copac prin apropiere. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 03 Iun 2014, 20:22

.ultumesc. Deja am gasito intrun stup. Maie bag 2 matci in cei 2 stupi fara matca
vasile_ion_27
 

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori