Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde Diaconu » 26 Iun 2014, 22:46

Dupa cum se vede in imagine cred ca este vorba de diametru
O sa caut si eu unul de o talie aproximativa sa introduc vreo 3 kg de albina tanara si o matca din cele mai bune de la mine . . . sper sa il gasesc pana la salcam . . . si i asi dori o viata lunga . . . ca demolatori sunt destui :?
Diaconu
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Sep 2013, 02:30

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 26 Iun 2014, 23:03

DRAGI COLEGI
EU NU INCERC SA DISTRUG NATURA NU FAC ASA CEVA IMI PLACE SUNT INSCRIS SI IN ANUMITE ORGANIZATI DE SALVAREA MEDIULUI NU AM FACUT NIMIK DEOCAMDATA NU AM DISTRUS NICI UN COPAC SI NAM SA IL DISTRUG PENTRU CA ACESTA MIE IMI DA AER CURAT ..... AVAND IN VEDERE CA ACEST COPAC ESTE FOARTE BATRAN SI DESTUL DE GOL PRIN INTERIOR PAREREA MEA ESTE CA NU AR FI UN DEZASTRU DACA CINEVA L-AR DISTRUGE . NU INTENTIONEZ SA IL DISTRUG DACA AS FI INTENTIONAT ACEST LUCRU IL PUNEAM IN PRACTICA CUM AM VAZUT PE YOUTUBE CA LA TAIAT DE LA 1M FATA DE SOL SI SAU APUCAT SA SCOATA FAGURI. NU AM SA FAC ASA EU AM SA MA GANDESC LA O VARIANTA PE CARE AM AUZIT-O DE LA BUNICUL MEU SI DE LA COLEGUL JENICA67 (ASA SCOTEA BUNICUL MEU FAMILIILE DIN SCORBURI) DIMINEATA INAINTE DE RASARIT MERG LA LOCUL FAPTEI SI MERG DE LA URDINISUL (INTRAREA IN SCORBURA) 30CM IN SUS ACOLO FAC O GAURA MAI MARE CU UN BURGHIU APOI LA URDINISUL LOR BAG FUM SI ELE VOR IESI PE GAURA FACUTA DE MINE ALATURI DE MATCA ............ AVIZ COLEGILOR CARE SUNT INVERSUNATI SI REVOLTATI PE CEA VREAU SA FAC LE SPUN CA TOTUSI TREBUIE SA SE GANDEASCA CA ACEL ROI ARE TOTUSI URDINISUL LA 30CM FATA DE SOL SI PROBLEMA ESTE CA IARNA ZAPADA GARANTEZ CA PE AICI PE LA MINE ZAPADA DEPASESTE JUM DE METRU ROIUL NU ESTE IN INIMA PADURI ESTE APOROX LA 3M DE CAMP DECI ESTE LA INCEPUTUL PADURI ............................... VA ROG DACA MAI STITI VOI ALTE SFATURI LE ASTEPT CU MARE PLACERE
MULTUMESC CELOR CE IMI DAU SFATURI SI CELOR CE NU SUNT DEACORD CU CEA CE CREDEAU EI CA DORESC SA FAC (SA DARAM COPACUL)
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 26 Iun 2014, 23:08

ignatov andrei scrie:Mai fratilor, eu bag sama ca stimatul coleg confunda circumferinta cu diametrul!

Uitati-va la coaja!

Ce copac cu diametrul de 30cm (cum a calculat si Jenica) are asemenea coaja?!?

Deci... bubulici22, lasa copacul in pace! E mai bine asa!

NU COLEGU NU INCURC CIRCUMFERINTA UNUI CERC CU DIAMETRUL UNUI CERC ...... CIRCUMFERINTA LUI ESTE EXACT 90,8CM IAR DIAMETRUL APROX ESTE DE 39CM
MULTUMESC DACA DORESTI ITI POT OFERI O POZA CU O RULETA DE JUR IN PREJURUL LUI
MERCI
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 26 Iun 2014, 23:11

Diaconu scrie:Dupa cum se vede in imagine cred ca este vorba de diametru
O sa caut si eu unul de o talie aproximativa sa introduc vreo 3 kg de albina tanara si o matca din cele mai bune de la mine . . . sper sa il gasesc pana la salcam . . . si i asi dori o viata lunga . . . ca demolatori sunt destui :?

COLEGU SINCER HAI SA NU MAI VB DESPRE LUCRURI DESPRE CARE NU STIM CA DE EX. TU NU CRED CA IN VIATA TA AI PLANTAT 5 COPACI ............. ASA CA TE ROG HAI SA NU MAI VB DE DISTRUGERI .
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde Diaconu » 27 Iun 2014, 00:00

bubulici22 scrie:COLEGU SINCER HAI SA NU MAI VB DESPRE LUCRURI DESPRE CARE NU STIM CA DE EX. TU NU CRED CA IN VIATA TA AI PLANTAT 5 COPACI ............. ASA CA TE ROG HAI SA NU MAI VB DE DISTRUGERI .


Ai dreptul sa nu crezi chiar daca te inseli.In ultimii 3 ani am plantat 2500 de nuci,si nu am de gand sa ma opresc aici . . . si toti in ,,ograda,,mea ;)
Un roi intr un copac cu o circumferinta de 90 nu are nici viitor si nici nu este de viitor,mai bine l ai ajuta acolo unde e.
Parerea mea . . .
Diaconu
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Sep 2013, 02:30

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde cristi arad » 27 Iun 2014, 00:08

nu asa se face; exista zone de pastoral la salcam unde tovarasii nostri stupari inghesuie cate 1000 stupi / km liziera; daca culesul se intrerupe brusc pe la jumatate (din cauza vremii ) sau daca vin cu stupii tari de la rapita si incep cateva zile de ploi, stupii tovarasesti incep sa roiasca; asadar nu trebuie decat sa te tzii aproape si sa fii pe faza (ca nu toti roiesc langa stupine), fara insa a taia padurea :lol: insa eu nu voi fi niciodata in acea inghesuiala ;)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde cosming » 27 Iun 2014, 00:32

La fel de urgent ia-l cu copac cu tot :D daca e intr-o zona circulata sau unde se mai pot juca copii
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde MyBees » 27 Iun 2014, 00:47

Desi soliciti un sfat nu pari sa ai nevoie de el.

Eu iti pot spune doar ca mi-am inceput cariera de apicultor prin recuperarea a doua familii "salbatice". Una dintr-un zid si una dintr-un horn. Daca ai curiozitatea necesara cauti si gasesti si pozele si cateva detalii.
In momentul de fata, unul din marile regrete pe care le am este ca acele doua colonii nu se mai afla inca in locul in care le-am gasit. In fiecare an ma rog la divinitati sa mai ajunga un roi acolo, insa rugile mele raman fara raspuns.
Mai regret ca la momentul in care am accesat acest forum nu am gasit pe cineva care sa-mi deschida ochii si sa ma faca sa las acolo acele albine.

Iti mai pot spune ca din 2012 monitorizez o familie de albine, in aria de zbor a stupinei mele, care este stabilita in cel mai imposibil loc pe care l-am putea gandi pentru ele. Vibratii permanente, pereti metalici, mediu cu umiditate extrema, etc. Din primavara lui 2012, pana in prezent, adica cel putin 4 sezoane, au supravietuit bine merci fara ajutorul buricului pamantului, numit om. De cate ori ii mai fac cate o vizita, ma bucur ca o gasesc bine, la fel cum ma bucur de cele din propria ograda.

Anul acesta, in lunile mai iunie, am fost apelat de cca. 15 persoane din Bucuresti(te vad aproape) care s-au trezit cu albinele pe proprietate si doreau sa scape de ele. Majoritatea au putut fi recuperate prin simpla scuturare de pe creanga, gard, etc. Cel mai probabil anul viitor aceste apeluri vor fi mai numeroase.

Ma feresc sa-ti dau vreun sfat dar daca rezisti ispitei si lasi acolo albinele, ca material didactic, le mai vizitezi din cand in cand si ma tii si pe mine la curent cu evolutia lor, iti promit ca anul viitor iti "livrez" 2 roi din Bucuresti pe care doar sa mergi si sa ii muti in cutie.

Indiferent de ce solutie alegi ai grija sa alegi pe cea care iti va aduce satisfactia mai mare.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 01:56

cristi arad scrie:nu asa se face; exista zone de pastoral la salcam unde tovarasii nostri stupari inghesuie cate 1000 stupi / km liziera; daca culesul se intrerupe brusc pe la jumatate (din cauza vremii ) sau daca vin cu stupii tari de la rapita si incep cateva zile de ploi, stupii tovarasesti incep sa roiasca; asadar nu trebuie decat sa te tzii aproape si sa fii pe faza (ca nu toti roiesc langa stupine), fara insa a taia padurea :lol: insa eu nu voi fi niciodata in acea inghesuiala ;)

Repet si ma tot repet nu doresc sa tai acel arbore.... nu as face acest lucru
Eu nu fac pastoral deoarece am tot cea ce imi trebuie la botul calului .... eu pe fie ce an pun cateva lazi goale in padure cocotate in copac la 5-7m fata de sol si prind roiuri, aici la mine vin multi batrani care fac pastoral
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde bubulici22 » 27 Iun 2014, 02:06

MyBees scrie:Desi soliciti un sfat nu pari sa ai nevoie de el.

Eu iti pot spune doar ca mi-am inceput cariera de apicultor prin recuperarea a doua familii "salbatice". Una dintr-un zid si una dintr-un horn. Daca ai curiozitatea necesara cauti si gasesti si pozele si cateva detalii.
In momentul de fata, unul din marile regrete pe care le am este ca acele doua colonii nu se mai afla inca in locul in care le-am gasit. In fiecare an ma rog la divinitati sa mai ajunga un roi acolo, insa rugile mele raman fara raspuns.
Mai regret ca la momentul in care am accesat acest forum nu am gasit pe cineva care sa-mi deschida ochii si sa ma faca sa las acolo acele albine.

Iti mai pot spune ca din 2012 monitorizez o familie de albine, in aria de zbor a stupinei mele, care este stabilita in cel mai imposibil loc pe care l-am putea gandi pentru ele. Vibratii permanente, pereti metalici, mediu cu umiditate extrema, etc. Din primavara lui 2012, pana in prezent, adica cel putin 4 sezoane, au supravietuit bine merci fara ajutorul buricului pamantului, numit om. De cate ori ii mai fac cate o vizita, ma bucur ca o gasesc bine, la fel cum ma bucur de cele din propria ograda.

Anul acesta, in lunile mai iunie, am fost apelat de cca. 15 persoane din Bucuresti(te vad aproape) care s-au trezit cu albinele pe proprietate si doreau sa scape de ele. Majoritatea au putut fi recuperate prin simpla scuturare de pe creanga, gard, etc. Cel mai probabil anul viitor aceste apeluri vor fi mai numeroase.

Ma feresc sa-ti dau vreun sfat dar daca rezisti ispitei si lasi acolo albinele, ca material didactic, le mai vizitezi din cand in cand si ma tii si pe mine la curent cu evolutia lor, iti promit ca anul viitor iti "livrez" 2 roi din Bucuresti pe care doar sa mergi si sa ii muti in cutie.

Indiferent de ce solutie alegi ai grija sa alegi pe cea care iti va aduce satisfactia mai mare.


Iti multumesc frumos pentru amabilitatea ta dar nu mai am lazi la cate roiuri am luat anu acesta am 12 roinite pe care majoritatea le-am luat de prin curtile oamenilor (Pipera, Voluntari, si aici la mine in Stefanestii de jos)
Nu am nevoie de alte famili de la altcineva ..... pur si simplu ma gandesc la acel roi ..... este pacat ca la iarna sa moara .... iarna nu am acces in padure nici cu atv-ul aici la mine in zona zapezile sunt destul de mari mereu ne arata astia la tv ca ramanem sinistrati .... in fine ce vroiam eu sa iti spun este ca la cat de mare este zapada pe aici cu siguranta va muri iarna
Multumesc
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde valy » 27 Iun 2014, 06:14

salut daca nu ai nevoie de alte familii ,pt ca ai atunci lasa natura sa faca selectia ,nu te vei imbogatii cu un roi colegule,s-ar putea, ca acel copac sa coste mai mult,(nu s-ar putea ci sigur )il poti scoate cu fum ,si aspirator fara sa tai copacul..numai sa nu pierzi mai mult.succes si caturi pline
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde proapis13 » 27 Iun 2014, 08:53

bubulici22 scrie: la cat de mare este zapada pe aici cu siguranta va muri iarna

Pariu pe un roi ca nu v-a muri la iarna ???
Ai scris ca pomul este scorburos, acolo este un microclimat ce le v-a permite albinelor sa treaca peste iarna
Pacat ca ti-a murit mentorul si nu ai avut timp sa inveti mai multe,cu ocazia asta poate faci un parteneriat
de colaborare cu un coleg de pe forum de la care ai de invatat multe lucruri,pasul a fost facut insa vad ca tu dai inapoi :!:
Anul trecut scriai ca ai doar 4 familii,ieri scriai ca ai 10 familii,astazi scrii ca ;
'' nu mai am lazi la cate roiuri am luat anu acesta am 12 roinite pe care majoritatea le-am luat de prin curtile oamenilor''
Hotaraste-te,cate familii ai ca pe mine m-ai incurcat :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 27 Iun 2014, 10:18

Cu ce vei face fum? Esti sigur ca fumul cu care ai de gand sa evacuezi albinele va fi rece si nu fierbinte sa dauneze copacului? Dar oricum deja discutam inutil, hotararea ta e luata, iar noi ceilalti care iti spunem fiecare experientele noastre nu contam...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde State » 27 Iun 2014, 10:23

delorin I scrie:Cu ce vei face fum? Esti sigur ca fumul cu care ai de gand sa evacuezi albinele va fi rece si nu fierbinte sa dauneze copacului?


Delorine , o dam in sf-uri.. :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde TDI » 27 Iun 2014, 10:48

Probabil nici el nu stie si asta e un semn bun, roiuri sunt mai multe, restul - la sfarsitul lui martie. Mult succes!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Va rog un sfat URGENT(roi in scorbura unui copac)

Mesajde delorin I » 27 Iun 2014, 11:24

State scrie:
delorin I scrie:C


Delorine , o dam in sf-uri.. :)



Ai lipsit la discutia despre fum?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori