Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cat mananca un roi / zi?

Mesajde liviu1965 » 03 Aug 2011, 21:11

Am un roi pe 7 rame 1/1 .
Acum 10 zile am inceput cu siropul
Zilnic termina cam 1,5l sirop 1/1.
De 1 saptamana a inceput si matca sa lucreze ...... ce nu e ocupat de miere, d-na umple.

Nu devin obeze in ritmul asta de hranire?

Doamne ce singur sunt.....

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: liviu1965 şi 0 vizitatori

A dat molima ??????????
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde Adi Hodis » 03 Aug 2011, 21:27

liviu1965 scrie:
Doamne ce singur sunt.....

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: liviu1965 şi 0 vizitatori

A dat molima ??????????

Cand iti ziceam ca lumea e la munca ... poate n-ai crezut ... eeee ... :D

Nu ai facut niste poze cu cateva rame inainte de hranire ( ca sa nu zic complectare ) si sa mai faci dupa ce termini altele, ca sa compari situatia puietului si a spatiul pt. ouat.
Mai ai un pic si ai complectat hrana pt. iernat ... sint curios cat spatiu a mai ramas matcii ca sa contribuie la generatzia de albine care va ierna.

Un roi care are 5 rame cu albina, din care 3 cu puiet, nu cred ca depaseste consumul de 150 gr/zi.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde pescaru » 03 Aug 2011, 22:28

or fi si stuparii la lucru in perioada aceasta dar si noul forum e mai complicat de folosit ,dovada stau postarile care sant mai putine , dar am 15 roi facuti de peste 45 zile si , saptamana trecuta leam dat cam 350 gr. de fiecare si mia ramas ceva sirop la ultimii roi , si am zis sa il bag la cei mai puternici ,dar surpriza halisera tot in 10-15 min. am ramas uimit . Asta ca o parere cat mananca ,cat cladesc roii si ce putere de regenerare au ,administrat seara .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde Adi Hodis » 03 Aug 2011, 22:42

pescaru scrie:... saptamana trecuta leam dat cam 350 gr. de fiecare si mia ramas ceva sirop la ultimii roi , si am zis sa il bag la cei mai puternici ,dar surpriza halisera tot in 10-15 min. am ramas uimit ...

Sa nu confundam cat cara din hranitor in faguri, cu cat mananca ( cata hrana consuma din faguri ). :!:
Un roi bun, poate sa care si 2 l intr-o noapte dar nu-l si consuma pe tot ... depoziteaza in faguri.

Stiu ca o famile de albine consuma intr-un an intreg 90 kg. ... ceea ce ia apicultorul de la ea, este peste acele 90 kg. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde liviu1965 » 04 Aug 2011, 08:15

Roiul mananca din hranitor si completeaza cu ceea ce culeg . Culegatoarele sunt putine.Activitate scazuta la urdinis, si aia cu polen
Acum are 7 rame cu piet/larve/miere/pastura(putina)/celule goale cam in acelasi raport. Mai sunt 2 rame FA la care se lucreaza din greu.
Presupun ca daca le-am dat mura-n-gura papica nu sunt fraiere sa o mai caute in alta parte...
Parerea mea.
A voastra?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde dorindafi » 04 Aug 2011, 21:18

:mrgreen: pt. a nu devenii obeze trecele pe ceaiuri naturiste shi tot odata se reduce shi consumul ;)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde lucky5strike » 04 Aug 2011, 23:24

liviu1965 scrie:Roiul mananca din hranitor si completeaza cu ceea ce culeg . Culegatoarele sunt putine.Activitate scazuta la urdinis, si aia cu polen
Acum are 7 rame cu piet/larve/miere/pastura(putina)/celule goale cam in acelasi raport. Mai sunt 2 rame FA la care se lucreaza din greu.
Presupun ca daca le-am dat mura-n-gura papica nu sunt fraiere sa o mai caute in alta parte...
Parerea mea.
A voastra?


Nu inteleg prea exact, dar:

1. Daca ai puiet intins pe 7 rame la ora asta, nu este roi ci familie cu acte in regula. Si inca una buna.
2. Hrana o cauta permanent afara, indiferent cata le dai tu in hranitor.
3. Artificial la ora asta e mai greu de cladit. Oricum, nu prea se cladeste atunci cand se culege polen. Nici nu se cladeste bine cand se administreaza zahar.Trebuie un cumul de conditii ce tin atat de culesul extern cat si de familie, mai exact de stadiul ei de dezvoltare si de cum ocupa lada.

Si mai sunt altele....

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 09:31

Puiet capacit este
Larve, oua sunt
Albina tanara este
regina harnica: este ( de 2 zile pun in sirop startovit )
Celule goale sunt
Celule cu miere sunt
Celule cu pastura asa , asa
celule cu trantori f.putine
Albina culegatoare f.putina

Am tras concluzia ca daca nu prea este culegatoare , sa-i dau sirop. Presupun ca mierea si-o trage din sirop si putina culegatoare pleaca dupa apa si polen ptr.pastura
Venind 1 august am zis sa ajut si regina cu stimulent...

Ma gandeam sa le las pe sirop pana eclozeaza noua generatie .Dupa aia le suprim alimentatia , ca numai hranire de completare nu mai e...

Orisice alta idee e bine venita

Spor,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 09:33

dorindafi scrie::mrgreen: pt. a nu devenii obeze trecele pe ceaiuri naturiste shi tot odata se reduce shi consumul ;)


Nevasta-mea spunea sa le trimit la sala.......
Siropul e naturist 100%
Mananca mai ecologic decat mancam noi.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde popageorgian » 10 Aug 2011, 22:40

cea mai buna metoda este postul negru!
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: cat mananca un roi / zi?

Mesajde Yojen » 01 Sep 2011, 16:39

depinde de perioada daca este cules, daca ploua, daca e mare roiul, daca si daca
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori