Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roi de august.

Mesajde Marius Adrian » 06 Dec 2015, 20:12

pngflorin scrie:Anul asta am sa incerc roi de august, dar nu pt unificare in toamna ci pt a trece iarna.Nu am mai facut asa tarziu roi.Avantajul este ca am matci 2014 imp in nuclee.Vreau sa fac astfel :2 R D puiet, 2R mancare, hranitor 0.5 l din 3 in 3 zile.
Sansele tin si de vreme insa in 2 luni pline pot sa il aduc la 4 rame de albina in decembrie ?

Vor trece iarna, insa nu vor ajunge anul urmator sa culeaga la salcam. Deci nu se merita .
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2015, 21:17

D-ta ,itii dai doar o parere sau vb din experienta :?: ....Asa arata 2 matoi-roi iernati pi 4r cel din partea stanga si 3r cu albini cel din partea dreapta cari o primit o rama cu puiet capacit aprox6-8dm2...pi 2mai si cari la salcam 1 au avut cat 12r-160 si le-a umplut :idea: ....P.S -nimeni nu m-a crezut in afara di Vasile(APIVASMOB) cari o vazut :idea: ...Se poati daca muncesti +un pic de cheltuiala+sa li ai un pic si cuuu"dalta"+ vremea si zona :shock: :!:...Camera foto are un decalaj di 3 luni-nu a fost setata corect!?!!!
Fişiere ataşate
stupi 10 122.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde Marius Adrian » 07 Dec 2015, 13:01

Vorbesc din experienta. Care e avantajul daca stimulezi la 2 zile si toamna si primavara si in luna mai ii mai dai si o rama ajutatoare? Plus ca daca faci roi in august slabesti 2 familii care le bagi slabite in iarna. Deci,nu se merita.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 07 Dec 2015, 21:25

...Nicun avantaj...(doar la cel din dreapta am dat o r cu puiet)....am luat un cat di miere la Salc 1...apoi din cel din stanga intrat in friguri=l-am impartit in 7 roi (4 x2'baieti= 8mil -vanduti)...3 roi au ramas pi loc (cei di poza)siiii la 1 mai'16 iau 15 "baieti' pi ei..adevarat cu ceva munca+..... ;) P.S daca vrei=poti faci din R...t bici si uniori mai siiii pocnesteeee :shock:
Fişiere ataşate
poze 112 035 (2).JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde nae » 07 Dec 2015, 21:35

gica.mosu scrie:...adevarat cu ceva munca+..... ;) P.S daca vrei=poti faci din R...t bici si uniori mai siiii pocnesteeee :shock:


Ma inclin .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 09 Dec 2015, 20:21

Marius Adrian scrie:Sectiunea gala umorului parca e in alta parte.......


...DACA,asta-i parerea lu' mataili=ti-o respect 8-) ...Asa a zis un tip cari a vazut filmuletul "roiul" cu nepotul meu in pag personala-fila 12..."astai c'an filmili cuuu p...ti"... ;) iAR ANUL URMATOR CAND L-A VAZUT CU 2 CATURI Di 12R-160 pe el si-a cerut scuzi :shock: P.S -in viata sunt ff multi cari nu cred pana nu vad-si fac si ei...ultima varianta ...mai rar :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi de august.

Mesajde GARFIELD » 10 Dec 2015, 21:19

Mosule.....lasa…ca gura lumii e sloboda :mrgreen: ....trebuia sa faci poza atunci cand am incercat cu Robert sa ridicam de pe rigla stupul ala de 12 r ...cu 2 catuRi de jumate si n-am reusit :o ....si nu-s vreo starpitura de om :D ...si nici Robert. Toma....necredinciosu...din astia ai sa mai vezi ;)
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Roi de august.

Mesajde eno » 10 Dec 2015, 21:49

"Vecinu" :D pe unde ai avut tupii ?? LA zanesti sau in pastoral?!!
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

Re: Roi de august.

Mesajde GARFIELD » 10 Dec 2015, 22:10

Acu ...acasa :D ....in sezon.....traiasca pastoralul....si spritul ;) ...eventual si ceva gratarel :lol:
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Roi de august.

Mesajde eno » 10 Dec 2015, 22:24

GARFIELD scrie:Acu ...acasa :D ....in sezon.....traiasca pastoralul....si spritul ;) ...eventual si ceva gratarel :lol:


Fain fain :D ...si caturile pline :shock: ..viata.....
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

Re: Roi de august.

Mesajde gica.mosu » 11 Dec 2015, 10:22

GARFIELD scrie:Mosule.....lasa…ca gura lumii e sloboda :mrgreen: ....trebuia sa faci poza atunci cand am incercat cu Robert sa ridicam de pe rigla stupul ala de 12 r ...cu 2 catuRi de jumate si n-am reusit ;) ........si nu-s vreo starpitura de om :D ...si nici Robert. Toma....necredinciosu...din astia ai sa mai vezi ...

...Mai ...Narcis,omule,da nu ma lesi...Pai ala a fost pus asaaaa la"moma"....era umplut cu chetri mari=a-ti pus "botul"... :mrgreen: ...Sa fii iumbit si tu si Robert....P.S-ac MS trebuiea ....in gala umoruli :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori