Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: divizarea familiilor

Mesajde un OM » 02 Ian 2013, 01:24

In primul rand depinde de momentul cand faceti roiul, mai, iunie, iulie... octombrie.Depinde apoi de hrana din natura, polen si nectar. Depinde apoi de felul de stuparit, stationar sau pastoral, dar la 5 stupi banuiesc ca este stationar. Si nu in ultimul rand depinde de modul de insusire a cunostintelor. Poti scapa cu 5 kg., dar la fel de bine 20 sa nu ajunga, atata timp ca o buna parte se va duce in construirea de FA.Teoria este buna atunci cand face casa buna cu practica. Oricum nu va dat batuti la primele ...praguri.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: intrebare

Mesajde vlad » 02 Ian 2013, 10:17

Salut !
In primul rand as vrea sa va urez tuturor La multi ani , sanatate , putere de munca ,iernare uscata si un sezon reusit !

si ca sa revenim la intrebarea colegului dorin , cred ca nu se merita , dar ca sa intelegi de ce ar trebui sa gandesti ( in mare ) cam asa ; fac roiuri ( ajung la 15-20 de roiuri ) si incep hraniri cu sirop ( 4 luni !!! ) la care mai adaugi zahar pentru rezerve - zic eu cam 500-600 kg in total . ia in calcul ca nu ai nici rame cladite ( si de aici un consum in plus ) si ca s-ar putea ( cu sanse mari ) sa muncesti degeaba ( in sensul ca s-ar putea sa nu-ti iasa toti in primavara urmatoare .
dar pana atunci mai e de trecut peste iarna asta . abia la primavara sa faci calcule si planuri de inmultire .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: intrebare

Mesajde Dila Daniel » 02 Ian 2013, 10:22

d.dorin86,
Stric la intrebare(cat zahar),nu se poate raspunde prea corect,decat daca se stie zona ta melifera.
In functie de zona si timpul facerii si/sau puterea roiului,se poate sa nu dai absolut deloc zahar.
Referitor la inmultire este mai mult de zis si sunt deja scrise.Cauta(exista un motor de cautare interna) pe forum discutiile despre inmultire.
Oricum...sa-l imparti in 4...nu este imposibil,dar nici recomandat daca nu ai cat-decat experienta.
Experientza consta si in a avea pregatit tot necesarul.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: intrebare

Mesajde danielus71 » 02 Ian 2013, 20:32

salut!
cum ai fost tu , am fost si eu ,si e normal sa pui astfel de intrebari.intrebarea mea este : depinde ce vrei sa faci?
daca vrei sa faci salcimul ,e una,daca vrei sa faci roi, e alta mincare de peste.
pai sa presupunem ca-ti iasa toate familiile ok din iarna.bun ,nu te apuci la inceputul lui martie sa faci roii,ii lasi sa se dezvolte sa ajunga la cel putin 6-7 rame de puiet.Si dupa cum ai citit mai sus, daca dispui de $ va trebuii sa-i stimulezi pina cind vine vre-un cules in natura
Acum ai 2 posibilitati -sau chiar 3-,una ar fii sa cumperi reginele dar in martie nu stiu cine ti le vinde(si cu cit),a doua e sa te apuci sa ti le cresti tu(dar ma indoiesc ca stii,chiar daca nu e mare lucru) si a treia e sa cumperi botcile de la vre-un crescator.Oricum nu ai spus de unde esti ,pentru ca daca esti din Sighetul Marmatiei probabil va trebuii sa mai astepti stii ,caldura.Daca esti din sudul Ro,e mai usor.Acum ,daca vrei sa afli cum se fac roii poti sa mergi la CRESTEREA ALBINELOR unde am explicat pe larg cum ai putea sa faci! ;)

p.s.ai 5 familii pe 7 rame.iti faci usor 30-35 de roi .DAR SA AIBA REGINA IMPERECHEATA INAINTEA SALCIMULUI, asa roiul iti culege la salcim.
Ultima oară modificat de danielus71 pe 02 Ian 2013, 21:38, modificat 1 dată în total.
danielus71
 

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 02 Ian 2013, 20:45

d.dorin86, dar de ce vrei sa ii imparti, cu conditia sa nu iei miere. Mai bine lasa-i sa adune miere si iti iei si tie o rama si restul o dai la roi, ca sa aiba un start mai bun.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 02 Ian 2013, 21:15

Buna seara , Treaba sta cam asa : Incepi si ii stimulezi , de cum iti permite timpul . Ii aduci in forma maxima pentru culesul la salcam . Nu te atingi de miere .Dupa salcam daca sttupii iti sunt buni si nu extragi mierea , majoritatea vor face botci de roire. In continuare nu-ti ramane decat sa-i spargi dupa cum poftesti. Atentie cand faci roiuri trebuie sa folosesti albine de la cel putin doi stupi , altfel iti roieste roiul . Bafta !
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde proapis13 » 02 Ian 2013, 21:23

cucubau scrie: Atentie cand faci roiuri trebuie sa folosesti albine de la cel putin doi stupi , altfel iti roieste roiul . Bafta !

Pau daca un stup atinge maximul de dezvoltare si face botci nu-ti ajunge numai ala???? de ce mai bagi albina de la altul???

Cum ramine cu partea aia scrisa de mine cu rosu?? cum poate roi un roi :o
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: intrebare

Mesajde Dila Daniel » 02 Ian 2013, 21:28

proapis13 scrie:... cum poate roi un roi :o
salve :D

Depinde de roi
nu dezvoltam aici(suntem off),dar roii facuti artificial,cu botci de roire sau de salvare...in anumite conditii,pot sa roiasca. fara nici o gluma ;)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: intrebare

Mesajde danielus71 » 02 Ian 2013, 21:33

ia pune-i o rama de puiet la virgina si vezi ca nu-ti mai pleaca,dar cum spune s. holmes ,,elementar, Watson"
danielus71
 

Re: intrebare

Mesajde stroe » 02 Ian 2013, 22:00

Cel mai bun sfat pentru un incapator in privinta inmultirii a 5 stupi este sa faca 35 din ei( 7 rame x 5 stupi dupa cum spune colegul din Italia). In 2014 cumpara altii sau se lasa. Dar e bine si asa pentru ca mentine pretul la stupi daca va cumpara sau la miere daca se va lasa.
Ultima oară modificat de stroe pe 02 Ian 2013, 22:42, modificat 1 dată în total.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: intrebare

Mesajde cantemir » 02 Ian 2013, 22:11

Strasnic sfat, domn inginer!
M-ati lasat fara cuvinte!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare

Mesajde stroe » 02 Ian 2013, 22:27

cantemir scrie:Strasnic sfat, domn inginer!
M-ati lasat fara cuvinte!

Numarul de 35 a fost mentionat mai sus de un alt coleg (sunt doar invidios ca nu pot mari si eu numarul stupilor de 7 ori intr-un an).
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: intrebare

Mesajde danielus71 » 02 Ian 2013, 22:53

totul e cunoastere nimic mai mult.eu am spus ca trebuie sa stie ce vrea de acum ca sa stie cu ce sa se pregateasca.
Am spus ca eram si eu ca el ,la inceput.Acum s-a schimbat situatia.
danielus71
 

Re: intrebare

Mesajde cantemir » 02 Ian 2013, 23:00

Am citit si am considerat-o ca o exagerare.
Daca si dvs. si altii mai continuati cu asta, veti baga incepatorii intr-o deruta totala!
Vor crede ca din fiecare rama se poate face un roi, uitand ca vara-i scurta si grea. Si vine toamna cu furtisaguri, cu unificari, cu hraniri de completare si tratamente... apoi iarna si primavara. Si-l putem imparti pe 35 la 35 si nu vom obtine =1. Ci, zero!
Dupa un an de bajbaiala si sperante desarte, crudul adevar va fi un mare 0!
Vinovati vom fi noi, cei de pe forum: "ca am citit eu pe net si asa ziceau... 7x5=35...!"
Ultima oară modificat de cantemir pe 02 Ian 2013, 23:16, modificat 1 dată în total.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 02 Ian 2013, 23:15

proapis13 scrie:
cucubau scrie: Atentie cand faci roiuri trebuie sa folosesti albine de la cel putin doi stupi , altfel iti roieste roiul . Bafta !

Pau daca un stup atinge maximul de dezvoltare si face botci nu-ti ajunge numai ala???? de ce mai bagi albina de la altul???

Cum ramine cu partea aia scrisa de mine cu rosu?? cum poate roi un roi :o
salve :D

Foarte simplu ,daca albinele care alcatuiesc noul roi format provin de la o singura familie care a intrat in frigurile roitului ,dupa ce eclozeaza primele matci (nu se omoara intre ele ) ies din stup si se aseaza pe o creanga :P
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde danielus71 » 02 Ian 2013, 23:16

ptr Cantemir,chiar daca ma repet,eram si eu asa,faceam roii dupa salcim.am avut norocul sa vad ferme,aici,care fac 100 de roi in 2-3 ore.
o data matca imperecheata inaintea culesului de salcim, poti sa faci ce vrei--s-o lasi sa creasca singura(te asigur ca stimulata cu sirop 1/1 creste pina la 5-6 rame inaintea iernii),s-o ajuti cu puiet stropit cu otet de vin(nediluat) s.a.m.d.
danielus71
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori