Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde igo1 » 25 Noi 2014, 11:57

Salutare. Pentru ca e frig afară și dorul de albine mă macină necontenit, nu am alta varianta decât sa le privesc pe internet. Mulțumesc cu această ocazie tuturor apicultorilor inimoși care ne împărtășesc și noua din tainele lor.
Căutând pe YouTube filmulete noi, am dat peste un american ce folosea cu mare succes capcanele pt roiuri.
El folosea o cutie veche în care au mai fost albine , o rama clădită tot veche sau cu celule de trântori și completa cutia cu rame goale. Pentru ca succesul sa fie garantat, picura 5-6 picături de ulei lemongrass. Ia priviți cât de frumos se aduna albinele în cutia amplasata la înălțime. Acesta e un alt factor de care trebuie ținut seama. Albinele normal trăiesc la înălțime pt a evita prădătorii.
swarm trap in action final moments: http://youtu.be/v7sm4FIB8NY.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde oroles » 25 Noi 2014, 21:07

Nu am folosit iarba lamaioasa, dar roinita (Melissa officinalis) si mataciune (Dracocephalum moldavica) am folosit. Nu inteleg de unde fascinatia ta fata de aceasta iarba lamaioasa. Acelasi lucru il fac si plantele amintite de mine si sunt mai la indemana. De fapt, melissa se mai numeste si roinita pentru ca era des utilizata din cele mai vechi timpuri pentru prinderea roiurilor. Nu cred ca englezii au inventat vreo metoda de prindere a roiurilor ci cred ca mai degraba de la est-europeni au invatat. Sfatul meu ar fi sa te uiti si in gradina ta...

Am observat ca albinele sunt foarte atrase de mirosul de lamaie. A lamaie miros si roinita si mataciunea. Am in casa un lamai de vreo 2 metri. Primavara cand il scot afara albinele tabarasc pe el. Cand imi iese un roi din stup rup o bucata de mataciune din gradina (Mi-am plantat si mataciune si roinita in gradina. Asa poti sa faci si tu, numai sa o protejezi de gaini.) si frec bine un corp de stup gol cu planta. Apoi iau planta si o frec in palma dupa care suflu in aer. Albinele prind a se aduna imediat in stup. Ai grija sa nu te vada vecinele mai in varsta ca zic ca faci farmece. La inceput nu am crezut si mi s-a parut o legenda. Apoi am adunat informatii despre aceste plante de la stupari si mi-au confirmat. Am incercat si eu si am reusit. Toata smecheria este sa faci asta in momentul cand iese roiul.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde delorin I » 26 Noi 2014, 15:02

Lemon grasul tau se mai numeste si iarba pisicii!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde igo1 » 26 Noi 2014, 16:55

Foarte bine. La primăvară am sa plec la vânătoare de roiuri cu aceasta iarba a pisicii. Sunt mulți bătrâni în zona ce nu îngrijesc corespunzător stupii și sigur vor fi destule albine pe drumuri. Mai ales ca s-a semănat Răpita chiar aici aproape.
Voi face cutii din polistiren sa fie mai ușor transportabile.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde oroles » 26 Noi 2014, 21:36

igo1 scrie:Foarte bine. La primăvară am sa plec la vânătoare de roiuri cu aceasta iarba a pisicii. Sunt mulți bătrâni în zona ce nu îngrijesc corespunzător stupii și sigur vor fi destule albine pe drumuri. Mai ales ca s-a semănat Răpita chiar aici aproape.
Voi face cutii din polistiren sa fie mai ușor transportabile.

Vezi ca romanul are o vorba legata de socoteala din targ si cea de acasa. De cand s-a raspandit varroa si la noi nu prea am mai vazut albine in salbaticie, cu atat mai greu le vei fasi "pe drumuri". Ultima oara cand am vazut asa ceva eram mic (undeva in anii 90 se intampla). Totusi sa iei si un afumator si o bata mai groasa. Daca nu poti taia trunchiul bati cu lemnul in copac in dreptul familiei. Matca speriata iese si poti sa o prinzi in roinita. Succes!
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde igo1 » 26 Noi 2014, 22:59

Nu oreles, nu asta e ideea. Îți spun sincer chiar am o scorbura cu albine. Am descoperit vara trecuta. Dar nu vreau sa le scot de acolo. Le las în pace. Ar fi păcat. Eu le voi ademeni direct în cutie pe cele care încă își caută adăpost. Ăsta prezintă filmulet ul respectiv. Te salut.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde cobi » 27 Noi 2014, 00:27

oroles scrie: De cand s-a raspandit varroa si la noi nu prea am mai vazut albine in salbaticie, cu atat mai greu le vei fasi "pe drumuri". Ultima oara cand am vazut asa ceva eram mic (undeva in anii 90 se intampla).


De cand e varroa la noi? :shock:
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde oroles » 27 Noi 2014, 18:44

cobi scrie:
oroles scrie: De cand s-a raspandit varroa si la noi nu prea am mai vazut albine in salbaticie, cu atat mai greu le vei fasi "pe drumuri". Ultima oara cand am vazut asa ceva eram mic (undeva in anii 90 se intampla).


De cand e varroa la noi? :shock:

In Romania a fost semnalat prima data in 1975 de catre Orosi-Pal. A devenit un adevarat flagel dupa 1989. Pe vremea lui Ceausescu nici nu se vorbea despre varroa. Dupa 1989, devine cunoscut de mai toti stuparii si se dezvolta si noi tratamente. Cred ca in prima editie a Stuparitului nici nu apare vreo referinta la varroa. In editia din 1976 se vorbeste de acest daunator, insa foarte putin despre gradul de infestare al stupinelor din Romania.

Varroa a ajuns in Europa din Indonezia in urma unor experimente de incrucisare intre albinele ruopene si cele asiatice, facute de germani.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde peterneamt » 27 Noi 2014, 20:49

Caută pe forum şi o să aflii adevărul......eşti în eroare !!! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde oroles » 27 Noi 2014, 21:59

peterneamt scrie:Caută pe forum şi o să aflii adevărul......eşti în eroare !!! ;)

Si care ar fi eroarea?
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde B.K » 27 Noi 2014, 23:46

Apropo de chestia asta cu varroua; am un vecin care de vreo 3 ani a plecat si n-a mai venit pe la casa de la tara , are 4 familii de albine la care nu a umblat nimeni de cand e el plecat. Familiile sunt in cutii de 12 rame , fara caturi. De rorit au roit in draci vara asta , dar cum oare se trateaza de varoua , cum se apara de furtisag?
Cat despre vantoarea colegului igo , nu pot decat sa-i urez mult succes !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde igo1 » 28 Noi 2014, 00:18

BeeeK scrie:Apropo de chestia asta cu varroua; am un vecin care de vreo 3 ani a plecat si n-a mai venit pe la casa de la tara , are 4 familii de albine la care nu a umblat nimeni de cand e el plecat. Familiile sunt in cutii de 12 rame , fara caturi. De rorit au roit in draci vara asta , dar cum oare se trateaza de varoua , cum se apara de furtisag?
Cat despre vantoarea colegului igo , nu pot decat sa-i urez mult succes !!!


Fa un bine acelor albine și vorbește cu stăpânul sa ți le lase în grija. Și eu am aici aproape un bătrân cu 9 stupi e destul de bolnav și nu se ocupa eficient de ele. Eu fac tot ce pot sa le ajut. Chiar dacă moșul nu prea merita, eu mă bucur sa le văd un Bună stare. I - am dat și rame cu tot cu foiță vara trecuta văzând ca au clădit faguri direct pe podisor. O sa îl ajut și la vara cu mare drag. Abia capăt experiență. De la el mă capatuiesc cu regine neimperecheate colectând botcile de roire.
Măcar trt pt varoua de le faci toamna odată cu ai tai și tot e un mare bine. Chiar și pt tine ca elimini focarul de păduchi din ZONA. Mai ales dacă ai un aparat furetto e tare ușor.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde B.K » 28 Noi 2014, 09:50

Nu pot sa i-au legatura cu el ptr ca nu stie nimeni de el , sa intru in curte la om....stii cum e lumea la tara , cheama politia. Totusi albinele rezista inca.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde peterneamt » 28 Noi 2014, 11:06

oroles scrie:
peterneamt scrie:Caută pe forum şi o să aflii adevărul......eşti în eroare !!! ;)

Si care ar fi eroarea?

În România a fost descoperit de un apicultor de la ferma apicolă Piscul Sadovei(jud Dolj), fermă ce deţinea 2500 de familii de albine în 1974 şi nu de Örösi-Pal în 1975.În Europa a fost adus de URSS din Asia. Bulgarii au importat mătci caucaziene cu tot cu varroa şi noi de la roiurile ce trec anual Dunărea. În Germania, Varroa a fost adus în 1977, când Institutul apicol Oberursel a început un studiu asupra albinelor melifere asiatice (Apis cerana).
De Sineacar ai auzit ? ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde alt stupar » 28 Noi 2014, 12:11

oroles scrie: Pe vremea lui Ceausescu nici nu se vorbea despre varroa. Dupa 1989, devine cunoscut de mai toti stuparii si se dezvolta si noi tratamente.

Colega, pentru o minima cultura apicola, colectia "Romania Apicola" este studiu obligatoriu, indiferent de varsta.
Asta ca sa nu avem impresia ca apicultura ca indeletnicire a inceput odata cu noi, generatia cu cheita la gat, si pan` sa incepem noi sa crestem albine sursele de miere erau scorburile copacilor si buduroaiele primitive ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: lemongrass sau ulei de iarba lamaioasa

Mesajde oroles » 29 Noi 2014, 10:05

alt stupar scrie:
oroles scrie: Pe vremea lui Ceausescu nici nu se vorbea despre varroa. Dupa 1989, devine cunoscut de mai toti stuparii si se dezvolta si noi tratamente.

Colega, pentru o minima cultura apicola, colectia "Romania Apicola" este studiu obligatoriu, indiferent de varsta.
Asta ca sa nu avem impresia ca apicultura ca indeletnicire a inceput odata cu noi, generatia cu cheita la gat, si pan` sa incepem noi sa crestem albine sursele de miere erau scorburile copacilor si buduroaiele primitive ;)

Mai alt stupar, daca e ceva ce nu imi place este sa mi se puna vorbe in gura. Cred ca facem parte din aceeasi generatie, asa cum o numesti tu "cu cheia la gat" desi parintii mei nu imi puneau cheia la gat din doua motive: ma cataram des prin copaci si riscam sa raman atarnat in ea si orice hot ar fi putut folosi cheia unui copil de la gat. In ceea ce priveste Romania Apicola, am acces la ea, o studiez. Prin sondaj am luat cateva reviste si am vazut ca nu sunt referinte despre infestarea cu varroa a stupinelor din Romania, ci se vorbeste la modul general (inclusiv in carti) ca despre un daunator al albinelor.

Mie mi se falfaie cine a fost primul in Romania care a semnalat aparitia varrozei. Nici Hanneman nu a fost primul care a descoperit gratia, un roman facand-o inaintea lui. Posibil sa mai fi fost altul si inaintea romanului. Si totusi gratia se numeste Hanneman... Si America a fost denumita dupa Amerigo Vespucci (cel care si-a dat seama ce a descoperit) si nu dupa primul descoperitor, Cristofor Columb. Discutia poate continua, dar nu asta este scopul.

Din ce stiu eu, la mine in zona sunt stupari care imi spun ca inainte de 1989 nu stiau de varroza (si nu din cauza ca nu exista ci din cauza lipsei de informatii si proasta circulatie a acestora). Care auzisera faceau tratamente cu fenotiazina (norocosii), altii cu tigari. Altii nu faceau deloc pentru ca nu auzisera. Vorbesti de parca toti ar fi avut acces la Romania Apicola si toti citeau. Stiu stupar care avea in grija stupii unui GAZ si imi spunea ca nu le facea tratamente albinelor. Si avea multi stupi la numar...
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori