Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cristian bh » 05 Iun 2015, 12:42

Florin Dobre scrie:Am facut ceva similar...
Dupa ce-am facut roii cu botci pe rama(2 rame papa, 3 rame cu puiet, un fagure gol si 2 rame de albina scuturatata), am mai dat drumul in fiecare la cate doua matci proaspat eclozionate.
Anul asta slaba miscarea cu roirea... doar in 10 % am gasit botci. Familiile sunt pe 15-18 rame...au fost, ca le-am mai subtiat. ;)

Si la tine se intampla similar,ca in stupii mutati zborul sa dispara?
Dupa cate zile crezi ca isi dau drumul,fiind totusi albina buna in ei?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde Florin Dobre » 05 Iun 2015, 13:48

E normal ca zborul sa dispara pentru o vreme. In roi ramane doar albina de casa.
Zborul va tinde catre normal pe masura ce albinele ating varsta potrivita activitatilor în exterior. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde cristi arad » 07 Iun 2015, 01:02

ei, aici simt nevoia sa intervin si sa prezint avantajele si dezavantajele roitului natural, fara a combate parerile unora sau altora; (in conditiile in care detin stupi ME de putere mare); sunt adeptul roirii naturale cu o conditie - sa duci stupii intr-un loc cu pomi de talie joasa ex ; livada
avantajele roirii naturale sunt: obtinerea de roi primarii puternici ( pe cca 12r ME) care incep sa depuna dupa cca 5 zile si vor fi colonii puternice la floarea soarelui; desi este nedorita plecarea si a unui roi secundar (pe cca 4r ME) matca obtinuta va fi una trecuta prin focul selectiei naturale; un alt avantaj este acela de a minimaliza lucrul in stup (desi dupa plecarea roiului primar se impune lasarea a cel mult 2 botci de varste diferite in stup, in felul acesta se poate opri intr-o oarecare masura roirea secundara); folosirea mai tarziu a familiilor ajutatoare

dezavantajele roirii naturale: este un fenomen care daca se declanseaza trebuie urmarit pentru al tine sub control (pentru a nu ramana cu lada goala trebuiesc suprimate botcile ramase pana la una si uneori ridicate ramele care mai exista cu puiet capacit); necesita lazi mai multe si ingrijirea - urmarirea atenta a familiilor in vederea selectiei viitorilor stupi si familiilor ajutatoare; stupii care au roit se vor stabiliza pe cca 13 - 14 r ME deci trebuiesc "ridicati"; trebuie sa dormi o luna in stupina (luna mai) deci nu trebuie sa ai nevasta geloasa.
acestea sunt avantajele si dezavantajele roirii naturale, roire artificiala o practic doar cand anul este calamitat si roiesc mai putin de 20% din stupi, cat si in cazul in care mai vreau sa fac si roi prin stolonare. asadar practic metode invechite dar am intotdeauna stupi tari deoarece inmultirile le fac cu max 50% din efectivele initiale.

avantajele si dezavantajele roirii artificiale sunt opusul procedeului roirii naturale, desigur subiectul poate fi extins...
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde jenica67 » 09 Iun 2015, 22:32

Ca sa umplii un corp de ME, roiul trebuie sa fie primar si matca va putea incepe ouatul imediat, nu dupa imperecherea matcii. Daca roiul este secundar, nu va umple mai mult de 3-5 rame, decat in mod exceptional.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde mitica68 » 19 Iun 2015, 12:27

un OM scrie:Un roi, indiferent ca este primar ( cu matca batrana) sau secundar (cu matci nefecundate) ...............
Pentru a "sunta" cateva probleme, pazesti stupii, cand vezi ca sunt pe picior de plecare cauti matca batrana, daca o gasesti faci un roi cu ea si puietul capacit plus albina, in stupul vechi lasi cel mult doua botci, daca se poate de varste diferite, adeca botca capacita si necapacita. Daca nu gasesti matca batrana faci roi egali cu putere, ii departezi deoparte si de cealalta parte a locului vechi, cu cel putin o botca fiecare.

Asa am facut eu anul trecut, cu matca batrana, am luat TEAPA, a murit , a plecat, nu stiu ce s-a intamplat. A trebuit sa unific familia pentru a nu avea probleme.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iun 2015, 19:25

Si ieu am luat tapa ca am dat bani sal iau din corcodus si a plecat din lada.
Bani napoi nimic nu mia dat ala
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde varza » 20 Iun 2015, 22:04

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Si ieu am luat tapa ca am dat bani sal iau din corcodus si a plecat din lada.
Bani napoi nimic nu mia dat ala

Adica ai cumparat roi din pom?! Si banuiesc ca ziua urmatoare a disparut........
Daca e asa nu vad unde e teapa . Poate sunt eu mai greu de cap.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde jenica67 » 22 Iun 2015, 21:55

Daca dadeai o rama cu puiet roiului, nu mai pleca de la tine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde mellis » 23 Iun 2015, 00:22

Astaifoaiei e mare şugubeţ...
Pai pe banii daţi trebuia să pazeasca lada--
Data viitoare jumate inainte - jumatate la bidonul cu miere..
Sănatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: INMULTIREA NATURALA A ALBINELOR

Mesajde ovidiu8403 » 24 Iun 2015, 14:42

Astafoaiei e ciumeg mare de tot . Am avut roi de pe creanga l-am scuturat in cos , la nici o ora a iesit din cos s-a lipid de o lada sub ea (fund AV) , a doua zi era in lada , ziua urmatoare a roit in varfu nucului . A patra zi a luat-o la padure ...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori