Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde tiih » 08 Dec 2015, 11:32

paul scrie:Ca sa nu filozofam prea mult ... blocarea cuibului cu miere, sirop, apipipix = CEA MAI BUNA METODA DE INTRERUPERE A PONTEI ! Restul (banatene, caucaziene, moldovene, polen, vreme) e ... can can !


Sunt multi factori care determina oprirea matcilor din ouat toamna(rasa,varsta,baza melifera,stimulari energetice si mai ales proteice)..etc sau reinceperea oatului primavara(deranj,stimulari,zbor de curatenie..)dar principalul criteriu pentru o matca de CALITATE ar trebui sa fie DURATA ZILEI -LUMINA!!!
Nu ponteaza de nebuna in noiembrie... decembrie cand ziua se micsoreaza vizibil,si nu "doarme" la sfarsit de februrie -martie,cand ziua se mareste vizibil!
PS.Ptr albina carpatina de obicei se respecta principiu celor+/- 60 ZILE cu o toleranta de cel mult 5 zile :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde teinegru64 » 08 Dec 2015, 12:18

Da cand ma stiu ...am iubit regina ce nu mai are puiet la 1 septembrie....dar nici inainte de 1 martie.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde balu » 08 Dec 2015, 22:26

teinegru64 scrie:Da cand ma stiu ...am iubit regina ce nu mai are puiet la 1 septembrie....dar nici inainte de 1 martie.

asa ceva nu se exista! :D
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde Mircea_63 » 08 Dec 2015, 22:38

Aveam un amic finlandez si exact asta spunea si el de matcile lui. Se exista, Balu. Numai ca treaba asta tine-cred eu- si de clima. Cand in septembrie e vara... (anul trecut parca, era canicula) nu poti avea pretentii d`astea.
Cu clima de la noi, Teiul e cam pretentios, dar nu stiu cum e clima in zona lui.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde tiih » 09 Dec 2015, 10:57

balu scrie:
teinegru64 scrie:Da cand ma stiu ...am iubit regina ce nu mai are puiet la 1 septembrie....dar nici inainte de 1 martie.

asa ceva nu se exista! :D


Nu stiu daca asa ceva "se exista" dar ce am spus eu AR TREBUI SA EXISTE :idea:
Luind ca punct de plecare solstitiu de iarna cand ziua e cea mai scurta si noaptea cea mai lunga,+60 zile inseamna 19 februarie,data cind ar trebui sa avem puiet ,fie si cateva oua de inceput.,-60 zile inseamna data de 22 octombrie,cand nu ar trbui sa nu mai avem puiet,nici macar capacit....
E un criteriu de selectie...
PS.Odihna obligatorie cind trebuie pt matca.-0(zero) oua pe zi..ptr a avea.prolificitate maxima cand trebuie 2000...3000 oua pe zi la sfarsit de aprilie, mai- iunie!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde tiih » 09 Dec 2015, 11:04

tiih scrie:
balu scrie:
teinegru64 scrie:Da cand ma stiu ...am iubit regina ce nu mai are puiet la 1 septembrie....dar nici inainte de 1 martie.

asa ceva nu se exista! :D


Nu stiu daca asa ceva "se exista" dar ce am spus eu AR TREBUI SA EXISTE :idea:
Luind ca punct de plecare solstitiu de iarna cand ziua e cea mai scurta si noaptea cea mai lunga,+60 zile inseamna 19 februarie,data cind ar trebui sa avem puiet ,fie si cateva oua de inceput.,-60 zile inseamna data de 22 octombrie,cand ar trebui sa nu mai avem puiet,nici macar capacit....
E un criteriu de selectie...
PS.Odihna obligatorie cind trebuie pt matca.-0(zero) oua pe zi..ptr a avea.prolificitate maxima cand trebuie 2000...3000 oua pe zi la sfarsit de aprilie, mai- iunie!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde balu » 09 Dec 2015, 14:14

La mine la 1 oct, putine matci mai au puiet, dar si incep repede cu ouatul.Am avut matca care la 15 august nu mai avea puiet, nu stiu cind a inceput ponta, oricum nu in toamna( stiu ca am inceput sa stimulez dar inutil), acum cred ca probabil lipsa papa, altfel mie greu si mie sa cred, oricum, familia a iesit bine in primavara
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde comi » 11 Dec 2015, 16:32

image.jpeg
Acest apicultor a facut un roi pe o jumatate de rama si in toamna a scos doua magazine de 3/4.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde Florin Dobre » 17 Dec 2015, 17:55

teinegru64 scrie:Da cand ma stiu ...am iubit regina ce nu mai are puiet la 1 septembrie....dar nici inainte de 1 martie.

Am asa ceva si se confirma an de an. Nu-i meritul meu...pur si simplu cred ca-i vorba de clima si de sange autohton. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde italianu » 17 Dec 2015, 20:04

Da,numa' ca regina respectiva sa nu fie imperecheata in iul-aug-sept. ptr ca totul cade!
Am regine care depuneau acum 5 zile,putin dar depuneau
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 18 Dec 2015, 08:10

Da, asa-i Italiene...doar tu siTiih a-ti bunghit cati ceva(puiet tarziu) :shock: pt restul a fost o "lectie" de apicultura(si pt mini)...Au venit temp cu minus,s-au oprit toate din ouat( si cele fecundate tarziu),pana cand nu stiu...se anunta iar temp cu plus :mrgreen: ce va fi vom vedea..Spor la toti-G.M :!:

P.S-Pt COMI....Pe cand si un MS serios adica asa la" obiect" :oops: .....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde alin75 » 31 Dec 2015, 09:26

Domnu' Andrei, am ascultat live-ul de aseara (in direct si reluare...... pe bune!), DAR tot nu am inteles unde/cum se introduce corect regina?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gogutza » 18 Mai 2016, 15:18

Domnilor ieri am pus in practica acest mit prin formarea a 21 roi pe o rama, cu matca neinperecheata la cusca. Azi ii dau drumul si d-zeu cu mila. Daca se intorc si sunt in regula voi proceda astfel.

Sirop non-stop pana la FS. startovit 1 din doua portii de sirop si protofil in restul.

O data la saptamana se ia o rama ouata de matca noua si se inlocuieste cu una capacita din alt stup.

Daca simt ca experimentul meu reuseste mai procedez la o rupere de aceeasi anvergura. Voi mai face o a treia serie de roi cu regine imperecheate undeva la august dar cu donatii substantiale de rame (3 rame per roi) si stimulare.

Va tin la curent cu detaliile:

matcile sunt metise de buckfast la a 3-a generatie. (F3)


Asta pentru ca salcamul e mort si rapita a fost un esec iar FS ma cam pune pe ganduri cu toate neonicotinenoidele astea. Tei si la munte pe faneata.
gogutza
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Mar 2016, 14:52

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde mausica » 18 Mai 2016, 18:45

gogutza scrie:matcile sunt metise de buckfast la a 3-a generatie. (F3.


Cum stai cu agresivitatea la f3 ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde ovidiu8403 » 19 Mai 2016, 19:30

nu inteleg de ce magarul e in costum apicol ....??? :shock: :shock: :shock: e ceva vrajeala photo shop?
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde Shrek » 19 Mai 2016, 20:35

Adica uneori, sub un costum de apicultor... umil, se poate ascunde un..... patruped! Aparentele pot insela! Ce este asa greu de inteles!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori