Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde alin75 » 01 Dec 2015, 22:52

inca un aspect....... colegul Aurel vb de rame ME :!:
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde CATALIN » 01 Dec 2015, 23:14

1.Catalin tu stii cam cate celule are o rama Dadant ?
2.Catalin tu stii cam cate oua depune o matca in 24 ore ?

AVRAM. apreciez faptul ca studiezi mult vizavi de albine...intrebarile tale vor o teorie ca la carte si pe principiul asta mergi si tu...e una sa faci apicultura din placere e alta sa o faci pentru a-ti intretine familia nu e cazul meu...sunt o gramada de lucruri pe care nu le stim...ma contrazici ca asa sc la carte...iar eu iti spun ce mi-au vazut ochi..desi se poate nu e deloc rentabil sau daca se face e pt combinatii daca vrei sa intelegi.
1 o rama dadant cred ca ajunge sa aiba pe o fata in jur de 800 si...celule iar o matca recordista va pune intr-o zi de varf cam de 2ori greutatea sa aproximativ 2000oua
acum imi vei da o nota??
imi scapa fara sa vreau idei pe care le inteleg si eu greu si nu le pot explica cap-coada desii exista....insa n-am fost incurajat niciodata samerg pe artifici de genu...nu se merita
te salut cu respect ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde Avram » 01 Dec 2015, 23:28

Catalin ... departe de mine gandul sa dau lectii (nu sunt in masura ) dar am facut si eu destui roi si am vazut cum merg .

Note nu pot sa-ti dau dar daca as fi in masura sa o fac ti-as da 4 (pentru postarea de mai sus ).
Rama Dadant are mult mai multe celule..... :P

Te tzuc ...Sper ca stii la gluma ! Eu ma opresc aici.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde pvc » 01 Dec 2015, 23:39

Avram scrie:Catalin ... departe de mine gandul sa dau lectii (nu sunt in masura ) dar am facut si eu destui roi si am vazut cum merg .

Note nu pot sa-ti dau dar daca as fi in masura sa o fac ti-as da 4 (pentru postarea de mai sus ).
Rama Dadant are mult mai multe celule..... :P

Te tzuc ...Sper ca stii la gluma ! Eu ma opresc aici.


De parca sti tu ce rame foloseste!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde CATALIN » 01 Dec 2015, 23:58

stiu tati de glume....faptul ca nu postez in forta despre apicultura asta nu inseamna ca nu o stapanesc cat de cat,ma consider inca incepator am multe de invatat,stau sub o aripa si nu vreau sa uit cine si ce sunt ca peste noapte sa ajung sa dau sfaturi sigure si sa musc si mana stapanului sa zic asa.....am idee despre multe lucruri...dar tre sa le si stapanesc SIGUR ca sa le scot pe gura..muncesc anual intr-o mare stupina CU ZIUA ce-i drep si ma ajuta enorm in dezvoltarea mea...deci zic ca VISEZ cate ceva despre ce inseamna sa fi apicultor
8000 pe ambele fete??...mi-a scapat un 0 ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde comi » 02 Dec 2015, 00:38

Noroc cu vremea asta destul de buna pt ca nu se vor oprii araturile de toamna!
Succes!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2015, 11:30

comi scrie:Noroc cu vremea asta destul de buna pt ca nu se vor oprii araturile de toamna!
Succes!


...Ba daaa,se vor opri daca vini temperaturi cu minus ....(-2-10*).....s-au cand termina"motorina"...mierea :idea: :!: P.S-inca nu am facut impachetarea finala=urmeaza dupa 15 dec :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde mausica » 02 Dec 2015, 19:24

gica.mosu scrie:
mausica scrie:
Avram scrie:
mausica scrie:PS: anul trecut am facut 2 roi si pe (2r puiet+2 cu albina+acoperire) si la fs au cules



Bineanteles ca au cules , dar ... doar pentru ele !

Ai inteles gresit....am recoltat miere de la ei
Atentie : au fost 4 rame de albina din care 2 pline cu puiet capacit !!! facut la inceput de mai...tinut pe vatra si stimulat cat cuprinde.


....Paiiii,te-am prins cu mata'n saaaaaac :oops: ...Siii parca zaceai ca nuuuu mai vrei munca'npluuuus=tb cu stimularea cat cuprindi :idea: :!: P.S-imprtant=ta't produsul final="mierea "':!: [/quote

Nu stiu cu ce m-ai prins dar nu cred ca ai inteles bine treaba.
Asta e munca mea la roiul de mai sus ?
Facut roiul la sfarsit de rapita,mutat pe alta locatie,dat matca imperecheata....dupa 2-4 zile verificat acceptarea si daca a inceput sa ponteze atunci in pun in cap galeata de 5 L de sirop (cu 1-2 gauri in capac)si l-am mai verificat cand am pus magazia pe el .
La asta ma refeream cand ziceam stimulare cat cuprinde !!!...........iar produsul final............e normal sa vina daca ai cu ce ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2015, 19:55

Paaaiiii,in cazul ista (daca e cum ai scris) pisica-i di culoari alba=rezultatele pe masura...feicitari :!: P.s-scriam pe ac topic,ca fiecari dintre noi avem metoda lui di lucru in stupina(in functie de ce si cum i-si planifica=doresti sa inmulteasca efectivul)...iar rezultatele's pi masura priceperii lui :P ...OFF topic-azi am verificat 5 fam in cari mai aveau puiet pi 20 nov...3 din ele au oprit ponta,la 2 am gasit larvar si ou in picioare(aprox 1dm2)....le-am arestat in colivia TITOV si una tip capac :mrgreen:...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde mausica » 02 Dec 2015, 20:04

gica.mosu scrie:Paaaiiii,in cazul ista (daca e cum ai scris) pisica-i di culoari alba=rezultatele pe masura...feicitari :!.s-scriam pe ac topic,ca fiecari dintre noi avem metoda lui di lucru in stupina(in functie de ce si cum i-si planifica=doresti sa inmulteasca efectivul)...iar rezultatele's pi masura priceperii lui :P ...OFF topic-azi am verificat 5 fam in cari mai aveau puiet pi 20 nov...3 din ele au oprit ponta,la 2 am gasit larvar si ou in picioare(aprox 1dm2)....le-am arestat in colivia TITOV si una tip capac :mrgreen:...Spor-G.M :!:

Ce temperatura aveti de au inceput matcile ouatul ?
Am mai tras si eu cu urechea/ochiul pe la ele dar dupa cum e ghemul format nici o sansa sa inceapa ponta sau sa fie puiet.Temperaturile sunt destul de joase si cum iernez stil clopot....jos deschis 90% nu prea le arde de pontat :D
Sanatate mosule ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde eno » 02 Dec 2015, 20:27

mausica scrie: Ce temperatura aveti de au inceput matcile ouatul ?



'Nu s-au oprit pana acum .. :o ieri 14 grade azi 10 :D si inca o saptamana o tine tot cam asa
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2015, 20:48

eno scrie:
mausica scrie: Ce temperatura aveti de au inceput matcile ouatul ?



'Nu s-au oprit pana acum .. :o ieri 14 grade azi 10 :D si inca o saptamana o tine tot cam asa


Daaaa,au fost temperaturi destul di mari pt luna Noiembrie...17-18 nov dimineata au fost16,5* :mrgreen: ...Ieri la noi12-14*,iar azi10*...am umblat rapid(stieam ca au puiet inclusiv larvar.....) sa vad ce-o fi si in alti 3-4 stupi de pe alta vatra....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde mausica » 02 Dec 2015, 21:15

gica.mosu scrie:
eno scrie:
mausica scrie: Ce temperatura aveti de au inceput matcile ouatul ?



'Nu s-au oprit pana acum .. :o ieri 14 grade azi 10 :D si inca o saptamana o tine tot cam asa


Daaaa,au fost temperaturi destul di mari pt luna Noiembrie...17-18 nov dimineata au fost16,5* :mrgreen: ...Ieri la noi12-14*,iar azi10*...am umblat rapid(stieam ca au puiet inclusiv larvar.....) sa vad ce-o fi si in alti 3-4 stupi de pe alta vatra....

Stati bine cu temperatura.Eu doar 9*ziua iar noaptea -3 si 2 * am avut.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde daffid mihailov » 02 Dec 2015, 22:45

eno scrie:
'Nu s-au oprit pana acum .. :o ieri 14 grade azi 10 :D si inca o saptamana o tine tot cam asa



Apoi mai tine si de rasa nu doar de temperaturi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde andrei_calinescu » 03 Dec 2015, 21:10

"la 2 am gasit larvar si ou in picioare(aprox 1dm2)....le-am arestat in colivia TITOV si una tip capac"

Ce rasa? Ligustica?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2015, 09:35

...Una =galbena di Banat si ailalta o caucazizn metis cuuuuu(ia stie :P )....Daca vini cum e si normal cevaaa gradi cu minus...sigur pun stop :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori