Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde gogutza » 27 Iul 2017, 19:16

Attila97 scrie:Buna seara tuturor!M-am gandit la un asa zis "plan" pentru a impieduca roitul in primavara acestui an si anume cand familia este pe punctul de a roi sa iau 3 rame din ea:2 puiet+1 cu miere si pasura si matca batrana si sa formez un roi artificial,iar in familia de baza sa las 2 botci de varste diferite,credeti ca este ok?Mentionez ca sunt incepator si in cei 2 ani de cand mi-am cumparat albinele tot alerg dupa ele prin copaci si tot trebuie sa le pazesc.Orice sfat este binevenit in legatura cu formarea roiurilor(nu am mai format roiuri artificiale si as vrea sa incerc). :D

De impiedicat e usor, problema e ce facem cand patim cam cum am patit eu acu 5 zile. Extractie la FS, nu mare lucru, ca mi-am ales o FS care mai bine stateam cu ei pe prispa, si 4 familii slabe duse in 6 rame in FS lre-am gasit cu botci. 6-7 rame de puiet din cele 10 si botci pe 3 rame. Este luna iulie ce facem facem roi sau e prea tarziu. Sunt curios opinii, tras roi din fiecare pe 2 rame pe locul stupului vechi + 1 din culegatoare retrasa inapoi acasa. Le-am facut sambata 2 dintre ele au matca neimperecheata acum si cele 3 rame suprapopulate. Stupul donor isi revine are puiet bun si se va reface intr-o luna. Am 4 roi de iulie deci ce spuneti ajung sa-i bag in iarna pe 5 rame ? Stimulez continuu 200 ml 1/1 la 2-3 zile cu startovit si apicomplex pe toate familiile care le am.
gogutza

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde yuonyuon » 27 Iul 2017, 19:43

De bagat in iarna i bagi sigur. Faci roi si i pierzi in iarna . pune la punct ce ai si ai grija de ei. sezonul roilor sa dus demult.
yuonyuon

Mesajde ignatov andrei » 27 Iul 2017, 20:04

gogutza scrie:[Am 4 roi de iulie deci ce spuneti ajung sa-i bag in iarna pe 5 rame ? Stimulez continuu 200 ml 1/1 la 2-3 zile cu startovit si apicomplex pe toate familiile care le am.

Stimuland... sigur vei reusi sa nu ai familii din acei roi...
Da-le rame cu miere si daca au albina pe doua rame bune, pana la 15 septembrie poti sa-i faci - cu mici artificii - buni de iernat!
Nu uita de pastura.
ignatov andrei

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE