Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 01:04

Buna seara tuturor!M-am gandit la un asa zis "plan" pentru a impieduca roitul in primavara acestui an si anume cand familia este pe punctul de a roi sa iau 3 rame din ea:2 puiet+1 cu miere si pasura si matca batrana si sa formez un roi artificial,iar in familia de baza sa las 2 botci de varste diferite,credeti ca este ok?Mentionez ca sunt incepator si in cei 2 ani de cand mi-am cumparat albinele tot alerg dupa ele prin copaci si tot trebuie sa le pazesc.Orice sfat este binevenit in legatura cu formarea roiurilor(nu am mai format roiuri artificiale si as vrea sa incerc). :D
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 12 Feb 2016, 01:20

[quote="Attila97"M-am gandit la un asa zis "plan" pentru a impieduca roitul in primavara acestui an[/quote]
Salut,
Planurile sunt bune..aplicarea lor la momentul potrivit este mai dificila..
Cand este familia pe punctul de a roi?
Cate rame va avea familia ca sa poti lua 3 rame din ea?
Daca lasi botci - inseamna ca deja esti in febra roitului...cate zile diferenta trebuie sa fie intre cele doua botci?
Prevenirea roitului este una - si roirea artificiala este alta treaba.
1 - poti tine familia selectionata (sanatoasa/harnica/blanda) stransa - banuiesc ca ai DB - daca tot fugi dupa roi..in 1-5 MAi (depinde si zona) este deja in febra roitului..
trage botci - dar ai pierdut salcamul - lasi o botca mare/neatinsa/capacita si o alta necapacita pe o alta rama - creste sansa de a avea matca imperecheata..Muti matca cu albine MICI de pe rama puiet - se vad ca sunt mici - si au puf..acelea nu se mai intorc la vechea locatie..ajuti roiul mutat cu apa si sirop..
2 - previi roitul prin spatiu suficient, cules puternic, liniste - culegi salcamul si apoi faci roire artificiala..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde italianu » 12 Feb 2016, 01:29

lasi 2 botci? Roit garantat.
Iei albina....toata si nu-ti mai pleaca!
Da ce faci cu albina ? O dai la un roi,familie mai slaba!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 01:38

pai eu am lazi dadant pe 10 rame dar si anul trecut cand au fost pline jos le am dat catul si tot au roit,si in cat abea s-au urcat,nu e problema de spatiu,plus ca la mine in zona nu e cules puterrnic de salcam,eu stau pe vatra cu ei
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde italianu » 12 Feb 2016, 01:50

Atti,cind regina-i mic,nu o mai opresti din roit decit cu metoda mea ,si/sau aia pe care vrei s-o faci tu,da nu trebe sa iei decit o rama cu puiet si regina pe care o pui intr-o roinita si o muti in alta parte in stupina. Dupa ce se ingroasa regina( circa o saptamina)si reincepe sa depuna, poti s-o pui inapoi in casa ei dupa ce ai rupt toate botcile.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 01:58

eu vreau sa impiedic roitul+plus sa le si inmultesc fara sa afectez prea tare familia initiala :D
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 12 Feb 2016, 01:59

Colegul italian ;) vrea sa spuna sa schimbi locul unei familii puternice - cu una mai slaba..culegatoarea vine si intareste pe cea slaba..pe cand cea puternica mai trage frana inapoi..
Faptul ca nu au urcat in cat este ceva..ce fel de cat folosesti?
In explozia dezvoltarii 10 rame fara a urca in cat nu este suficient?
Ai folosit gratie HN?
Ai rame cladite?
Ai incercat sa urci o rama cu puiet in cat?
Sanatate..
PS: doua botci pot insemna roire - dar doua botci de varste diferite - creste sansa de success..
Poate este bine la inceput sa ramana o botca sanatoasa..dar ce facem cu curiozitatea incepatorului si linistea necesara unei matci tinere sa dezvolte?
PS2: Un ME (mai roiesc si ei mai rar) intarit in graba cu un roi ce tragea deja botci...a fost impartit in 3 - fiecare o botca inchisa/coapta si una deschisa...deranj deloc - nici un semn distinct intre lazi..una langa alta..fiecare are matca imperecheata..la cat erau de slabi - nu au roit sigur
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 02:11

Anul trecut am pus prima data caturile,sunt de 1/2 cu foite am pus 2 rame cu puiet si intercalate intre ele 3 foite,adica:foita/puiet/foita/puiet/foita.In legatura cu botcile care se lasa:1 necapacita si una aproape de ecozare,astfel incat cand prima a iesit pe a doua o voi distruge.:)
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 12 Feb 2016, 02:30

Daca umblii in stup cand a iesit prima - le distrugi pe ambele..
Motivul pentru care se lasa doua de varste diferite este altul.
Succesul la imperechere..daca te pui sa umblii ca incepator intr-un stup de imperecheat matca - este sansa foarte mare sa dai gres..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 12 Feb 2016, 02:37

Dar daca la verificare matca este la zborul de recunoastere - ce faci?
Uite o schema pe care scrie mare "NU DERANJA"!!!
si ceva de citit..ai timp sa te documentezi - sunt multe de invatat..
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=5&t=2287
Fişiere ataşate
REGINE.JPG
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 02:55

Pai ideea e ca se vedea daca a eclozat botca mai in varsta
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde florinapi » 12 Feb 2016, 09:09

Cea mai proasta varianta este sa iei matca batrana din stup.Matca batrana trebuie sa ramana acolo unde este albina mai multa ca sa continuie ouatul,asta daca nu este oprita din ouat,si micsorata.In cazul asta inseamna ca ai intervenit prea tarziu.Si pentru matcile mai tinere sansa de inperechere este mai buna in unitati mai mici,decat in familia mare.


Daca fenomenul cu roitul se intampla inainte de salcam,eu zic ca este prea de tot si nu ar mai trebui sa inmultesti din ei.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Impiedicare roit

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2016, 09:47

De impiedicat roitul NU o sa ai cum deoarece tu inca mergi pe inmultirea din roire
Ai putea incerca roirea dirijata,sau inmultirea dirijata,daca dispui de finantare minima
Daca ai fonduri berechet ar fi bine sa schimbi hemolimfa din stupina
Pana una-alta vad ca mai mult te intereseaza INMULTIREA albinelor roitoare...
ai la adresa de mai jos 16 pagini de informatii pretioase despre cum sa-ti faci roii...BAFTA...!!!

roi artificiali
viewtopic.php?f=7&t=101
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impiedicare roit

Mesajde Attila97 » 12 Feb 2016, 15:39

Multumesc!
Attila97
 
Mesaje: 36
Membru din: 05 Mar 2015, 09:26
Localitate: Urseni.Jud Timis

Re: Impiedicare roit

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2016, 15:44

Mai este un topic intitulat...plin de info de calitate... ;)
Stoparea roirii...
viewtopic.php?f=4&t=1423&hilit=stoparea+roitului#p33709
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impiedicare roit

Mesajde italianu » 12 Feb 2016, 17:38

florinapi scrie:Cea mai proasta varianta este sa iei matca batrana din stup.Matca batrana trebuie sa ramana acolo unde este albina mai multa ca sa continuie ouatul,asta daca nu este oprita din ouat,si micsorata.In cazul asta inseamna ca ai intervenit prea tarziu.Si pentru matcile mai tinere sansa de inperechere este mai buna in unitati mai mici,decat in familia mare.


Daca fenomenul cu roitul se intampla inainte de salcam,eu zic ca este prea de tot si nu ar mai trebui sa inmultesti din ei.


Aici vb de o regina care s-a micsorat si nu mai depune! Daca o lasi in stup nimic nu o mai impiedica sa plece decit luindu-i toata albina!
Daca se intimpla cu 10-15 zile inaintea culesului,familia se reface si-ti umple un cat de miere!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori