Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde bmdna » 13 Feb 2016, 20:04

Cand am prins o familie in friguri si matca mai era in stup, am procedat in doua moduri, unul simplu si unul complicat. Modul complicat a dat rezulatte mai bune.

Modul simplu:
Am luat un stup nou, umplut cu faguri artificiali. Am luat stupul in friguri de pe locul lui si l-am pus intr-o parte. Pe locul acestuia am pus stupul cu faguri artificiali. Am scos fagurele artificial din mijloc si am creat un gol. M-am dus la stupul aflat in friguri si am luat fagurele pe care era matca, cu tot cu matca. Am distrus toate botcile de pe acesta. Obligatoriu trebuie distruse toate botcile. Acest fagure cu tot cu matca l-am pus in golul creat intre fagurii artificiali. Am inchis stupul. Acum pe locul vechiului stup avem un stup plin de faguri artificiali si numai un fagure cladit. In urmatoarele 3 saptamani acest stup nu va mai roi cu siguranta.

Ma duc la stupul vechi. El are foarte multe albine tinere (albinele batrane au plecat pe vechiul loc in care acum este stupul cu faguri artificiali. Daca vreau sa fac inmultire, acest stup il pot imparti in mai multe unitati avand grija ca in fiecare unuitate sa existe cel putin o botca. Daca nu vreau inmultire, verific fiecare rama si distrug toate botcile, cu exceptia uneia. Am incercat sa las doua sau mai multe si mi-au roit. Deci, pentru a avea siguranta ca stupul nu va mai roi, trebuie lasata o singura botca.

Modul complicat, dar care da rezultatele cele mai bune. Este si modul meu preferat.
Daca gasesc o familie in friguri si matca este in stup. Primul lucru pe care il fac, capturez matca si o pun intr-o cusca. Aleg o rama pe care este botca cea mai frumoasa si o pun deoparte. Imi pregatesc o scandura pentru metoda Taranov. Se gaseste pe net modul cum trebuie asezata aceasta. Nu mai povestesc aici ca ma lungesc. Cine nu gaseste si vrea sa afle de la mine, ma poate intreba. Agat de capatul scandurii dinspre urdinis cusca in care este matca. Scutur peste scandura absolut toate ramele, cu exceptia celei pe care am pus=o separat. Dupa ce le scutur distrug toate botcile. La final perii rama pe care am pus-o separat si las pe ea o singura botca. Ii fac un semn, o pun la loc in stup si inchid stupul. Albinele continua sa mai produca botci, asa ca peste cateva zile revin si verifc din nou toate ramele si distrug tot ce mai gasesc, cu exceptia botcii de pe rama insemnata. Dupa aceasta verificare, ma mai uit in stupul asta peste o luna, cand ar trebui sa am o matca imperecheata.
Dupa un timp toate albinele tinere scuturate fac un roi frumos in jurul custii in care se gaseste matca. Pregatesc un stup pe care il umplu cu faguri artificiali. Scot cativa dintre ei de pe mijloc si scutur in acest stup roiul facut dupa metoda Taranov. Eliberez matca si pun ramele scoase la loc. Inchid acest stup si uit de el pentru cel putin o luna de zile. Singurul lucru pe care il mai fac este un tratament antivarroa in primele zile, inaite sa apara puietul capacit.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 13 Feb 2016, 21:50

bmdna scrie:
Ma duc la stupul vechi. El are foarte multe albine tinere (albinele batrane au plecat pe vechiul loc in care acum este stupul cu faguri artificiali .


Au plecat culegatoarele (si nu toate), nu albina bătrână. Familia in friguri, cu putin timp înaintea plecării roiului, are in componenta foarte multa albina batrana-doica...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde bmdna » 13 Feb 2016, 22:21

ignatov andrei scrie:
bmdna scrie:
Ma duc la stupul vechi. El are foarte multe albine tinere (albinele batrane au plecat pe vechiul loc in care acum este stupul cu faguri artificiali .


Au plecat culegatoarele (si nu toate), nu albina bătrână. Familia in friguri, cu putin timp înaintea plecării roiului, are in componenta foarte multa albina batrana-doica...!!!

Aveti dreptate. Nu pot sa spun ca am niste cunostinte foarte amanuntite despre ce se petrece. Eu am aplicat aceste doua metode de asta le si prezint. E adevarat ca in ultima perioada nu prea am mai avut ocazia sa le aplic. Si ca sa nu credeti ca vorbesc din carti, iata un roi taranov facut de mine, chiar inainte sa-l duc la noua sa casa.
Fişiere ataşate
DSCN5088.JPG
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Impiedicare roit

Mesajde DoarEu » 13 Feb 2016, 22:24

Modul meu de inmultire:
Incep cresterea de regine din aprilie astfel incat la sfarsitul culesului de la salcam sa am regine imperecheate.
La sfarsit de salcam fac roii.
Fac roi pe 2 rame puiet capacit+o rama mancare(doar la un roi,vedeti mai jos de ce)+ un fagure artificial
Fac 2 roi dintr-o familie.Unul dintre roi va veni in locul familiei luand toata culegatoarea(acesta nu mai primeste rama cu mancare si primeste 1 FA in plus,in locul ramei cu miere).
"Familia" va ramane cu albina tanara+ 2-3 rame puiet capacit+2 rame mancare.Mai primeste si ea un fagure artificial.Ramele cu puiet necapacit le dau altor familii in schimbul de rame puiet capacit(nu fac roi din toate familiile,de regula doar vreo 20% intra pe inmultire.)
Din momentul asta toti roii(inclusiv "familiile") vor intra pe stimulat zilnic cu siropel miere+protofil.
Matcile din roii formati vor fii schimbate anul urmator cu altele crescute in mai.Cu roii astia as putea sa culeg la FS fara probleme.Dar,cum am mai zis si in alte postari,merg doar la salcam.
Asa fac eu,nu zic ca e cel mai bine... ;)
Sanatate!
Le:Cu metoda asta va spun 100% ca nu mai roiesc anul ala,ca nu mai are cine :lol:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Impiedicare roit

Mesajde bmdna » 13 Feb 2016, 22:55

Nici eu nu am zis ca modul meu de a proceda este cel mai bun. dar sa nu uitam scopul nostrum. Scopul nostrum este sa adunam cat mai multa miere. Ca sa adunam cat mai multa miere, trebuie sa avem populatie cat mai mare, ca sa avem culegatoare. Cu cat avem mai multi stupi, cu atat vom avea mai multe albine "consemnate" in stup. Si nu asta este interesul nostru. Pentru zona mea cel putin, doi roi dintr-o familie e prea mult.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 15 Feb 2016, 02:12

Attila97 scrie:Pai ideea e ca se vedea daca a eclozat botca mai in varsta

Daca asta ai înțeles din grafic, este șansă mare sa dai gres..
Stima Florin, ca sa lași matca pe loc trebuie experienta, sa simți nevoia si sa dai spatiu când trebuie, si nu numai..
La început este dificila aceasta metoda.?părerea mea...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde thomas » 06 Apr 2016, 21:34

Din lipsa de timp, am comis o necomisa. Am lasat stupii mai puternici foarte stransi si datorita culesului de la fructifer unul l-am gasit cu botci pe o rama in partea de jos. Posibil de roire, ca altfel erau dispuse sus. Fiind doar trei le-am lasat, dar in seara asta a facut barba.. Probabil va fi prima data cand vad roi in aprilie :)) A iernat pe 6 rame. Acum l-am spart in cuib si l-am pus pe 8 rame. Se pare ca e cam tarziu. Am intarziat doar cu o saptamana la largirea cuibului si luat-o razna. Faza tare e ca am regina cu aripile taiate, asa ca o sa-l gasesc pe aproape.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 07 Apr 2016, 11:24

Si eu care credeam ca sunt primul cu botci pe anul acesta.
Nu i-am pus etajul saptamana trecuta, asa ca ieri avea oua in poterase.
Ceilalti vin din urma. Saptamana viitoare ii sabim, altfel anul trecut va fi nimic pe lângă acesta.
Mai e ceva.... Exista rasa ce sta cuminte in lada si-si vede de traba. S-ar putea sa nu se știe cu cine voi defila pe viitor.
Oricum, anul acesta va fi un an foarte roitor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde gogutza » 07 Apr 2016, 15:08

Attila97 scrie:pai eu am lazi dadant pe 10 rame dar si anul trecut cand au fost pline jos le am dat catul si tot au roit,si in cat abea s-au urcat,nu e problema de spatiu,plus ca la mine in zona nu e cules puterrnic de salcam,eu stau pe vatra cu ei


Pai au roit ca aveau ciubul blocat, e clasica ca am comis-o si eu, blocheaza cu pastura si miere si-o intind si te intrebi ce au de isi iau lumea in cap. Metoda mea nu m-a dezamagic pana acum. I-au 2 rame de din stup cu puiet capacit, ii trag si una de miere din rezerva, si mai scutur una peste intr-o lada noua. inchid urdinisul 2 ore, se linistesc deschid si pleaca lucratoarea ce ramane isi trage botci, lasi doar botcile din zonele cu ou de o zi (3-4), cat sunt aproape coapte le bagi la bigudiu. Ies frumos, le marchezi, ii dai una astuia si mai faci cate matci ai 2-3 pe langa nuclee cu 2 rame. Astepti sa se intoarca din luna de miere (fara aluzii sexuale), si le urmaresti pe o rama frumoasa crescuta noua, cum oua daca mitraliaza rama din leat in leat poftim famelie noua de calitate daca nu mai tragi o fisa.
gogutza
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Mar 2016, 14:52

Re: Impiedicare roit

Mesajde mellis » 07 Apr 2016, 15:33

Daca la momentul catului ai fi urcat cateva rame sus si loc in cuib - poate nu ar mai fi roit.
Traiasca rama unica sau catul de 1/1 si verificatul la o saptamana (daca este vorba de DB), La ME e alta treaba.
Acum depinde roitul multi factori si in ce stadiu este. Se intoarce la treaba daca are loc.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 12 Mai 2016, 09:59

Salutare!

Va cer si eu sfatul legat de stoparea roirii. Ieri am facut un control partial in stupina. Am reusit sa controlez amanuntit 12 familii din cele 42 pe care le detin. Din 12 familii, 9 sunt in stadii diferite de crestere de regine. Intr-unul am gasit chiar una sau doua botci capacite. Este vorba de lazi dadant de 10 si 12 rame. Majoritatea celor controlati au si caturile de 3/4 asezate. Caturile nu stiu daca nu cumva le-am montat cam devreme(primele 6-7 le-am montat undeva pe 17 aprilie) apoi am continuat pe 23-24 aprilie cu inca vreo 7-8 si tot asa. Ideea e ca la o saptamana dupa ce le-am montat, unele matci deja ouasera in cat. Nu am avut gratii Hanemnn decat una, pe care am montat-o din ziua in care am montat catul. La acest stup nu exista nici urma de larva de regina. In schimb, la celelalte, asa cum spuneam, regina nu a mai ouat pe ultimele 2-3 rame din corp, in lateral ci s-a dus direct sus. De construit botci s-au apucat si cele care au cat dar si cele care ieri NU aveau si stateau doar pe 8-9 rame - deci slabute. Vremea o fi fost de vina...si poate hranirile mele suplimentare desi nu cred ca am exagerat. Familiile care nu aveau cat le-am curatit complet(zic eu) de potirase si am distrus complet orice constructie in care s-ar putea dezvolta o botca. La cei cu cat nu mi-am pus mintea cu ei din lipsa de timp. Am luat o rama cu puiet capacit, am scuturat-o, am distrus toate botcile si introdus-o intr-o familie slaba, fara tendinte de roire. Ma gandesc ca am facut urmatoarea gresala: desi au avut spatiu berechet, asigurat din timp cu rame suplimnetare si montare cat, familia nu a mai largit cuibul mai mult de 8-9 rame preferand eventual sa mearga in sus; atunci eu ar fi trebuit preventiv sa sparg cuibul cu niste rame crescute eventual, largindu-l astfel fortat si prevenind roirea. Dar uite ca nu mi-am dat seama din teama sa nu raceasca puietul pe aceste vremuri schimbatoare. Sambata si duminica voi merge sa verific restul de familii si ma gandesc sa nu ma pricopsesc cu 30 de familii puse pe roit ca nush ce o sa fac...cutii goale as mai avea vreo 10-11. Si totusi n-as vrea sa mai fac altii ca astia imi ajung deocamdata.As mai adauga ca la cele care erau pe 8-9 rame, fara cat, dupa ce le-am curatat complet, am adugat restul de rame pana la 12, largind cuibul si spargandu-l cu rama crescuta + foita mai la margine(penultima) + cat 3/4 si am pus si gratie hanemann la toti la care am umblat

Ce sfaturi puteti sa-mi dati?

Cum sa-i "racoresc" fara sa-i decimez si sa-mi mai stranga ceva miere macar poliflora, caci la salcam slabe sanse cu ploile astea...
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 12 Mai 2016, 12:01

Lasati roii sa iasă. Sa vina la mine in lăzi
Am lăsat niste nuclee pe vatra unde am fost la rapita. Intre timp o multime de roi trag in zona. Unii intra in lăzile pt nuclee. Abia incap. Tata nu mai gaseste lăzi goale, ca le-am luat pe toate cu mine. Iar eu am ajuns in situatia ca nu prea ma mai interesează. Ajungi câteodată in momente când poate arde ai casa
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde Mircea_63 » 12 Mai 2016, 15:02

Marius, daca vrei cules, rareste lazile. Cu cei luati faci roii. Culegatorii ii lasi fara cupe si le dai rame, spatiu si caturi. O solutie ar fi chiar sa-i orfanizezi dupa ce ai adunat culegatoarea in ei. Orfanizatii culeg de rup, dar pe termen scurt deoarece in curand nu va mai veni nimic din urma.
Albina sa ai si sa aiba ce culege ca solutii sunt.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Impiedicare roit

Mesajde teinegru64 » 12 Mai 2016, 19:55

Mircea...aplic si eu metode din tinerete.Cand orfanizam...veneau gainele la mine.Degeaba...acum vine doar ploua. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 13 Mai 2016, 14:27

Mircea_63 scrie:Marius, daca vrei cules, rareste lazile. Cu cei luati faci roii. Culegatorii ii lasi fara cupe si le dai rame, spatiu si caturi. O solutie ar fi chiar sa-i orfanizezi dupa ce ai adunat culegatoarea in ei. Orfanizatii culeg de rup, dar pe termen scurt deoarece in curand nu va mai veni nimic din urma.
Albina sa ai si sa aiba ce culege ca solutii sunt.

Multumesc!

Cam asa e si planul meu. Mai putin cu orfanizatul, cel putin la inceput...sa vad cum decurge negocierea :D
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

Re: Impiedicare roit

Mesajde mariusenko » 13 Mai 2016, 15:07

Am mai gasit pe forumul vechi aceasta metoda:

http://stuparitul.3xforum.ro/post/8554/ ... osirea_ei/

A mai folosit-o cineva in afara de cel care a descris-o? Mi se pare atragtoare deoarece nu e obligatoriu sa mai ai o cutie suplimentara. Ce parere aveti? a dat rezultate la cei care au mai incercat?
Stationar, Dadant, 10 si 12 rame, cat 3/4
mariusenko
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Apr 2016, 10:51
Localitate: Ploiesti - stupina Vladeni Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori