Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 06 Iun 2016, 23:55

Rog un administrator (cu scuzele de rigoare) sa mute topicul la "inmultirea familiilor de albine"

Am deschis subiectul de pe telefonul mobil si l-am postat in loc nepotrivit.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 07 Iun 2016, 07:45

Multumesc pentru mutare si scuze inca o data.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde Mircea_63 » 07 Iun 2016, 09:53

Probabil esti un om ordonat si meticulos, asa cum ii sta bine unui om gospodar. Ai dus roii pe noua locatie avand stupii sau roinitele la fel, asezati frumos pe suport, unul dupa altul, in linie.
Roiul cu barba nu cumva e la un capat al acestei linii? Pare sa fie o depopulare ce se intampla si in pastoral uneori. Numai ca "succesul" roiului barbos tot e cam mare. Acolo ai o matca ce miroase foarte atragator si foarte probabil ca nu e imperecheata de curand. Mirosul matcilor active este mai puternic.

Dupa ce s-au orientat, schimba locul barbosului si vezi ce se intampla. :D
O rama capacita si aproape de eclozionare te salveaza in astfel de situatii. Nu uita sa le asiguri siropel 1/1 ca sa aiba macar in loc de apa, deoarece fugarele sunt culegatoare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde cucubau » 07 Iun 2016, 20:55

bitt scrie:Va salut. Am urmatoarea problema. Am luat din 10 cuiburi diferite cate 2-3 rame de albina
.................................................................................................................................
Ce se intampla? A mai trecut cineva prin asa ceva? Sfaturi?
Multumesc anticipat.

Din datele pe care le-ai expus lipseste ceva .
La tine se pare ca albinele sunt in majoritate albine batrane si in momentul in care ai deschis stupii au fost foarte agitate, au iesit afara in masa si nefiind cu nimic atrase de roiurile in care au fost introduse s-au stabilit fie la un roi favorizat de pozitie in functie de orientarea pe care si-au facut-o , fie la cel care nu a intrat in panica (are matca sau puiet larvar ) , sau la alte familii de albine din apropiere.
Cauze posibile stupii asezati prea aproape unii de ceilalti ; perioada cat au stat impreuna foarte scurta , lipsa puiet larvar sau lipsa matca in perioada de acomodare.
Daca introduceai direct custile cu matci in momentul formarii si tineai roii inchisi o perioada de timp pana se linisteau nu se depopulau.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 07 Iun 2016, 23:05

Revin cu informatii
5 roi i am gasit dimineata cu cate un pumn de albine facute ghemulet pe cutia matcii. Cred ca nu sunt nici cate 100/roi. Cred ca sunt irecuperabili.
4 sunt pe o rama si linistiti. Cred ca o sa accepte matca.
"Barbosul" este pe 6 rame. A intrat in stup si se reorganizeaza. Nu cred ca are regina si nici ca o va accepta pe cea din cutie. Albinele stau cu fundul in sus la urdinis si bazaie a furie sau a disperare. Una peste alta au disparut 15-20 rame.

Stupii sunt ordonati pe doua randuri si sunt identici. "barbosul" a fost penultimul in fata. Instinctual l-am mutat azi in spate (al doilea) cam pe diagonala.

Este posibil sa fi fost si albina zburatoare. Dar a disparut fara urma. 20 de rame!
Nu imi este ciuda de pierdere cat de faptul ca nu pot sa trag o invatatura de aici.

Cucubau... este o idee buna sa introduc cutia cu matca din prima clipa? Fara orfanizare?
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 07 Iun 2016, 23:21

Mircea_63
Din pacate rama capacita doar peste 2 zile. Maine seara plec sa aduc toate familiile pe vatra si deci abea peste 2 zile pot sa "fur" cateva rame. Cei mici nu cred ca o sa supravietuiasca. Se anunta si cateva nopti reci.
Le-am lasat urdinis de 2 cm si sirop 1/1.
Altceva nu ma duce mintea :(
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde Mircea_63 » 08 Iun 2016, 10:08

Eeh, n-ai tras concluzii!?
Iaca-ta una: populatia pentru introdus matci o faci cu doici. Scuturi rame gramada din mai multi stupi intr-o lada. Doicile raman, culegatoarele pleaca. Dupa juma de ora distribui cu o galetica doicile ramase. Apa si papa.
Doica nu pleaca. Plus rama puiet la eclozionare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 08 Iun 2016, 12:02

Mircea_63 scrie:Eeh, n-ai tras concluzii!?
Iaca-ta una: populatia pentru introdus matci o faci cu doici. Scuturi rame gramada din mai multi stupi intr-o lada. Doicile raman, culegatoarele pleaca. Dupa juma de ora distribui cu o galetica doicile ramase. Apa si papa.
Doica nu pleaca. Plus rama puiet la eclozionare.


:) Asta da ... Nu mai fac alta data altfel. Si ii pun cutia cu matca din prima clipa.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Cauze unificare roi naturala

Mesajde bitt » 08 Iun 2016, 18:05

Concluzii:
- 9 matci acceptate (inclusiv de catre "barbos")
- 1 matca disparuta.
- 6 roi sunt in siguranta, 3 sunt f f slabi.

Ca explicatii posibile in urma interventilor colegilor ar putea sa fie:
- Prea multa albina zburatoare.
- Introducerea matcilor in timpul zborului de orientare.
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori