Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

need help! :)

Mesajde cosyty » 10 Sep 2011, 18:31

Salut
Am primit si eu un cadou fain astazi de la unchiu sianume 8 stupi dupa spusele lui destul de puternici(20 rame)
As vrea sa stiu cum ii pot inmulti cat mai mult

pun aceasta intrebare deoarece as vrea sa accesez masura 141 anul viitor
cosyty
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Sep 2011, 20:44
Localitate: Intorsura Buzaului CV

Re: need help! :)

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Sep 2011, 19:35

cosyty scrie:Salut
Am primit si eu un cadou fain astazi de la unchiu sianume 8 stupi dupa spusele lui destul de puternici(20 rame)
As vrea sa stiu cum ii pot inmulti cat mai mult

pun aceasta intrebare deoarece as vrea sa accesez masura 141 anul viitor



Pai 3x8=24 si +1=25, asta daca mai ramane UDE valabil la masura 141.

Mai pe inteles: Ai grija de ei ca la carte, ca sa ii treci iarna. In primavara cumperi 25-8=17 matci si iti procuri 17 stupi. Pe la 1 mai imparti familiile in trei(una, cea mai tare o imparti in 4) si obtii baza pentru 17 familii noi. Le dai matcile si Doamne ajuta sa le primeasca! :) Asta e ideal!

Ca sa fii sigur ca ai 25 familii ia vreo 3 matci in plus si daca ai de unde imparte mai multe familii in 4.

Pe urma mergi la asociatie si te inscrii, mergi la primarie si le treci la rol, faci cursurile de apicultura apoi treci pe la DSV că au si aia sa-ti spuna cate ceva! Abia dupa asta mergi pe la Directia Agricola sa-ti spuna ce si cum cu dosarul.

Mai vezi ca trebuie sa ai o vatra, proprietate sau faci un contract de comodat cu cineva care vrea sa te primeasca.

Cu dosarul pot sa te ajut si eu ca si pe mine m-au ajutat altii!

Oricum, nu te da batut! Că 7500 Euro e usor sa-i numeri, da sa ii faci din 25 de stupi......... iti trebuie vreo 10 ani! :lol:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: need help! :)

Mesajde CATALIN » 24 Sep 2011, 11:12

adrian eu is di craiova si prin mai asa m_am inscris si la aca am zis sa nu depun dosaru in iulie ca nu am 6 luni de la inscriere si sa vezi surpriza prea multe dosare si cea din octombrie sa anulat acum cica din ianoarie incep iar inscrierile dar ar trebui sa ajungi peudeva pe la 50 de stupi canu mai e cu 25sti ceva de asta
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: need help! :)

Mesajde gica » 24 Sep 2011, 21:14

cosyty scrie:Salut
Am primit si eu un cadou fain astazi de la unchiu sianume 8 stupi dupa spusele lui destul de puternici(20 rame)
As vrea sa stiu cum ii pot inmulti cat mai mult
pun aceasta intrebare deoarece as vrea sa accesez masura 141 anul viitor

Ai scris asta pe 10 septembrie 2011.
Iti raspund cu ce a ascris un coleg acum cativa ani pe vechiul forum ca-ti vine manusa.
Daca te superi pe mine vei pierde.Oricum,scuza-ma.


cristi x scrie:eu nu stiu, dar m-am hotarat sa-i invat pe altii. asa ca, sa incepem:
- cumparati stupi in toamna. sunt ieftini si tot o sa-i pierdeti in iarna;
- daca tot ati facut un chilipir, controlatii zilnic, sau chiar de doua-trei ori pe zi pana nu le mai gasiti matcile. sigur ati pus-o;
- dati-le si un tratament cu ceva ierbicide, insecticide sau genocide recomandate de prieteni sau apicultori cu experienta;
- cand incepe sa cada bruma controlatii macar saptamanal sa vedeti daca mai au mancare si apa. daca tot ati ridicat capacul puneti-le macar o lingurita de vin fiert indulcit cu miere sau zahar sa se incalzeasca. cand apar primele pete pe rame este ok. nu mai umblati ca si asa umblati degeaba;
- daca a scapat vreunul in primavara, acum este momentul sa-l lichidati. pe el! infigeti 2-3 rame goale acolo unde sunt albine mai multe sa nu stea inghesuite. luati o stropitoare faceti sirop si aplicati-le un dus rece;
- acum ca tot ati terminat treaba vedeti ce mai aveti prin portofel si mai cumparati cativa stupi. ok, sa o luam de la capat;
- in primul rand trebuie sa recuperati familiile din toamna, asa ca impartiti familia in doua, trei, sau patru si asteptati sa se cloceasca matcile. la salcam o sa scoateti ceva miros de flori. sa aveti pregatiti recipientii sa-l ambalati;
- daca nu aveti cutii si rame se gasesc tot la apicultorii cu experienta. sunt sigure. tratament cu ceva loca, seminte de gaselnita si ce mai au ei pe acolo. trebuie sa stiti ca apicultorii sunt niste oameni f cinstiti si mai ales darnici;
- dupa ce ati facut dintr-un stup zece trebuie sa fiti f fericiti cand veti recolta prima lingurita de miere. sigur trebuie sa o aratati rudelor si sa o impartiti cu ei;
- acum este momentul sa faceti din zece stupi macar unul se apropie iarna si deja sunteti de un an apicultor.

daca mai sunt si alti apicultori cu experienta si dorinta sa-i ajutam pe noii veniti, ii rog sa completeze cu sfaturile lor.

parerea mea




http://stuparitul.3xforum.ro/post/1196/ ... ori_quot_/
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: need help! :)

Mesajde gabi bee » 24 Sep 2011, 21:23

nea gica , foarte bune sfaturile pt noi incepatorii . toate le-am inteles dar una nu mi-e clara : dupa ce da bruma [ poate sa dea chiar zilele urmatoare daca se strica vremea] nu mai putem umbla saptamanal la stupi pt a face ultimele aranjari de rame , impachetari etc ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: need help! :)

Mesajde Adi Hodis » 24 Sep 2011, 21:51

cosyty scrie:Salut
Am primit si eu un cadou fain astazi de la unchiu sianume 8 stupi dupa spusele lui destul de puternici(20 rame)
As vrea sa stiu cum ii pot inmulti cat mai mult

pun aceasta intrebare deoarece as vrea sa accesez masura 141 anul viitor

Salut
Cel mai frumos cadou era sa te invetze mai intai " ce si cum " cu albinaritul ...
Ori poate ca a incercat dar nu ai avut atractie si acum ca ti-a dat stupii ... trebuie sa invetzi ... obligatoriu ... dar asta numai daca vrei sa ai satisfactzii.

Parerea mea ... cere-i sprijinul sa-i pergatiti pentru iernat ... fa rost de carti ( tot de la unchiu-tau, ca sigur are ) invatza tot-tot si " lipeshte-te " de el la munca in stupina, ca sa-i rasplateshti cadoul si faptul ca te va invatza multe.
Priveste albina prin prisma pasiunii ... nu a cashtigului ... si va veni si banii dar mai intai, ea trebuie sa fie pe prim plan, sa aiba tot ce-i trebuie ... abia dupa ea, sa ai matale pretentii. :idea:

Inca ceva, deocamdata nu vei cashtiga bani decat valoare investita. Deci, mai tarziu vine cashtigul ... de-acum vei investi, numa sa ai ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: need help! :)

Mesajde alt stupar » 24 Sep 2011, 22:55

cosyty prietene,
ai grija ca oamenii astia vor sa te faca sa nu ajungi stupar. Sau, ma rog, sa ramai doar cu stupii aia 8, sa nu le faci lor concurentza.
Daca tu vrei sa "inmultesti cat mai mult" stupii de ce sa n-o faci ? Inca e cald afara, faci rost de niste cutii goale si imparti. Numai bine, pana in primavara isi cresc si matci ! Clar ca din 8 poti faci 25, pe putin !

P.S. Bani europeni am vrut, "stupari" pe bani europeni vom avea. In ultimele 7-8 luni de zile, n-a fost saptamana sa nu fiu sunat macar odata de cate un fecior amator de 2 UDE=25 de lazi.
Binenteles ca aproape toti si-au descoperit asa, subit si din senin, pasiunea pentru albine. :twisted:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: need help! :)

Mesajde gica » 24 Sep 2011, 23:04

E pe nasoale si cu banii astia europeni.Sunt 27 000 de dosare la 141 pe anul asta si creitari abia pentru 14 000
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: need help! :)

Mesajde Bee Happy » 24 Sep 2011, 23:50

gica scrie:

cristi x scrie:eu nu stiu, dar m-am hotarat sa-i invat pe altii.






Pana la urma, nea Gica, ati gasit singur citatul pe care ne indemnati sa-l gasim.
Frumos zice Cristi X. Nu mi-ar displace un profesor cu un asemenea stil. N-as indrazni sa gresesc de doua ori :? :D
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori