Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde un OM » 20 Mai 2017, 17:34

Unele matci nu depasesc bariera de miere, altele ponteaza si pe ramele marginase. Ideal ar fi sa aduci 1,2 rame cu celule bune de ouat langa puietul existent.
Cand ai in roi botci de roire capacite si iti trag si de salvare nu-ti mai faci griji. Chiar daca botcile de salvare ti se pare ca sunt facute la urgenta, un adevar, trebuie totusi sa treaca prin etapa de nimfa, care dureaza la fel ca si cele de roire...fix 8 zile, cu... bataie.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 20 Mai 2017, 23:05

Mihaiii scrie:
un OM scrie:Nu mai umbla in roi. Ai ocazia sa omori larvele din botcile de roire tot mane rand ramele. Nu- ti face griji ca trag in continuare botci de salvare pe orice larva existenta.

Umblu foarte rar la ei, o data la câteva zile ca să vad cum stau


Cred ca definitia f rar - la tine are alt inteles..cum sa puna oua matca - daca o alergi - rar - la cateva zile - prn stup.
Albinelor nu le place deranjul in general - matcilor tinere nici atat - strici microclimatul ce il refa greu...
bafta..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 21 Mai 2017, 00:07

un OM scrie:Unele matci nu depasesc bariera de miere, altele ponteaza si pe ramele marginase. Ideal ar fi sa aduci 1,2 rame cu celule bune de ouat langa puietul existent.
Cand ai in roi botci de roire capacite si iti trag si de salvare nu-ti mai faci griji. Chiar daca botcile de salvare ti se pare ca sunt facute la urgenta, un adevar, trebuie totusi sa treaca prin etapa de nimfa, care dureaza la fel ca si cele de roire...fix 8 zile, cu... bataie.

Perfect... I-am făcut loc de ouat, sper sa își facă de cap acuma...
mellis scrie:
Mihaiii scrie:
un OM scrie:Nu mai umbla in roi. Ai ocazia sa omori larvele din botcile de roire tot mane rand ramele. Nu- ti face griji ca trag in continuare botci de salvare pe orice larva existenta.

Umblu foarte rar la ei, o data la câteva zile ca să vad cum stau


Cred ca definitia f rar - la tine are alt inteles..cum sa puna oua matca - daca o alergi - rar - la cateva zile - prn stup.
Albinelor nu le place deranjul in general - matcilor tinere nici atat - strici microclimatul ce il refa greu...
bafta..

Foarte rar ar însemna că miercuri sau joi am extras, spre seara, și observasem ca sunt rame cu pastura și prin mijlocul cuibului, si astăzi având timp, am zis sa ma pun sa aranjez cuibu, și asa am observat problema... Oricum, recunosc, am momente când controlez des și momente când controlez rar... Sunt incepator, este febra albinei :D
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 22 Mai 2017, 01:08

Sa vezi cand ai 50 in febra, daca au si 3 sau 4 caturi... ce febra albinei iti iese ;)
Multa bafta, cautand des le stresezi, agiti, inraiesti, omori, franezi dezvoltarea, etc..
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Arhivistu » 01 Iun 2017, 17:13

La roii artificiali formati pe aceiasi vatra,avand in vedere ca raman fara culegatoare cateva zile,cum este mai bine sa fie administrata apa,in hranitor sau intr.o rama langa cuib?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 07 Iun 2017, 16:21

In hranitor pus in podisor - sa-i deranjezi cat mai putin ;)
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Arhivistu » 07 Iun 2017, 17:20

N.am tipul ala de hranitor,le.am pus sirop in hranitorul uluc
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori