Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde pvc » 05 Mai 2017, 21:59

Mihaiii scrie:
pvc scrie:
Botca de salvare se trage si din larva de o zi si din larva de 6 zile. problema la botca de salvare ca este ca sunt mai mici, albinele avand tendinta sa o capaceasca mai repede.

Acuma eu nu știu care sunt botcile de dimensiuni normale ai cele de dimensiuni mici, o sa fac o poza când o sa pot ca să va aud părerile. Sau dacă pot sa o compar cu un un obiect, ceva, și mai bine. Eu i-am dat rama direct cu oua, de asta sper sa fie bine..


Nu tb sa compari cu numic. Matcile din botci de salvare sunt cele mai slabe matci.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde DoarEu » 05 Mai 2017, 22:09

pvc scrie:
Mihaiii scrie:
pvc scrie:
Botca de salvare se trage si din larva de o zi si din larva de 6 zile. problema la botca de salvare ca este ca sunt mai mici, albinele avand tendinta sa o capaceasca mai repede.

Acuma eu nu știu care sunt botcile de dimensiuni normale ai cele de dimensiuni mici, o sa fac o poza când o sa pot ca să va aud părerile. Sau dacă pot sa o compar cu un un obiect, ceva, și mai bine. Eu i-am dat rama direct cu oua, de asta sper sa fie bine..


Nu tb sa compari cu numic. Matcile din botci de salvare sunt cele mai slabe matci.

Si matcile transvazate si crescute in starter-finisor(fara matca pana la eclozionare) cum se mai numesc?? Aaa sunt transvazate...da cum sa nu...
Si transvazarile facute de incepatori/cei ce stau prost cu vederea?? Atunci varsta larvei nu mai conteaza ca doar is din transvazare...
Ca ne simtim noi bine si credem ca ce am facut noi ii mai ok decat ce ar fii putut face ele...asta e alta treaba. :?
Nu spun ca asa-zisele matci de "salvare" sunt super calitative...dar cu metoda potrivita poate iesi ceva la fel de bun ca si din transvazarea corecta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde LYX » 05 Mai 2017, 23:20

De ce nu folositi botci de roire . mie mi se par foarte bune , mai bune decit cele de transvazare.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 23:29

Eu pur și simplu nu înțeleg care ar și diferența între chestiile asta doua.
Dacă mut larva într-o botca, când are 24 de ore, sau dacă o las pe rama și albinele ii trag botca, nu este tot aia?? Pur și simplu nu mut larva, o las la locul ei și albina se descurca cu ea ai știe doare bine ce sa ii facă, nu? Atâta timp cât larva nu este bătrână, chiar nu înțeleg unde ar fi problema... Ca dezavantaj vad doar faptul ca nu pot face cine știe câte matci(si nici nu am nevoie), în rest vad doar avantaje. Pentru ca atâta timp cât larva aia are vârstă corecta, este hrănită corect și etc, ar trebui sa fie totul în regula, corect?
Îmi cer scuze ca îmi permit sa va "înfrunt", dar nu vreau sa stau ca idiotul și doar sa primesc informația, vreau și da o dezbat.
Apropo, toți recomandati cărți diferite, atâta de multe, încât chiar nu mai știu care este buna și care nu :D
Le iau pe toate cele care trebuiesc, numa sa știu care.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 23:34

LYX scrie:De ce nu folositi botci de roire . mie mi se par foarte bune , mai bune decit cele de transvazare.

Am băgat atât de mulți faguri la crescut, ca nici de alea nu am... Azi diminiata o fost un zbor de recunoaștere la un stup cu foarte multa agitație, erau și ceva albine prin aer...Încercăm sa le urmăresc pe fiecare și observam ca fac 8uri, deci în mintea mea ala era clar semnul de roire... Eram tot bucuros, ma gândeam ca în sfârșit o venit momentul cel Mare și ma tot miram cum de nu am văzut botcile de roire, după puțin timp au intrat toate înăuntru și cu durere de inima, am știut ca o fost teapa :D
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Balian » 06 Mai 2017, 07:30

Eu pur și simplu nu înțeleg care ar și diferența între chestiile asta doua.
Dacă mut larva într-o botca, când are 24 de ore, sau dacă o las pe rama și albinele ii trag botca, nu este tot aia?? Pur și simplu nu mut larva, o las la locul ei și albina se descurca cu ea ai știe doare bine ce sa ii facă, nu? Atâta timp cât larva nu este bătrână, chiar nu înțeleg unde ar fi problema... Ca dezavantaj vad doar faptul ca nu pot face cine știe câte matci(si nici nu am nevoie), în rest vad doar avantaje. Pentru ca atâta timp cât larva aia are vârstă corecta, este hrănită corect și etc, ar trebui sa fie totul în regula, corect?
Îmi cer scuze ca îmi permit sa va "înfrunt", dar nu vreau sa stau ca idiotul și doar sa primesc informația, vreau și da o dezbat.
Apropo, toți recomandati cărți diferite, atâta de multe, încât chiar nu mai știu care este buna și care nu
Le iau pe toate cele care trebuiesc, numa sa știu care.


Mulţi ani mi-am crescut mătci în stupina mea cu diferite metode, după care am început să-mi cumpăr de la un crescător profesionist.
Nici nu puteam să compar calitatea mătcilor procurate cu ale mele. Sau eu eram cârpaci, sau profesionistul ştia meserie.
Creând bază de comparaţie şi nu numai de la un singur furnizor am încercat să formez o părere. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde pvc » 06 Mai 2017, 08:28

Botca in finisor este ingrijita in prezenta matcii.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde ignatov andrei » 06 Mai 2017, 09:13

DoarEu scrie:
pvc scrie:
Mihaiii scrie:
pvc scrie:
Botca de salvare se trage si din larva de o zi si din larva de 6 zile. problema la botca de salvare ca este ca sunt mai mici, albinele avand tendinta sa o capaceasca mai repede.

Acuma eu nu știu care sunt botcile de dimensiuni normale ai cele de dimensiuni mici, o sa fac o poza când o sa pot ca să va aud părerile. Sau dacă pot sa o compar cu un un obiect, ceva, și mai bine. Eu i-am dat rama direct cu oua, de asta sper sa fie bine..


Nu tb sa compari cu numic. Matcile din botci de salvare sunt cele mai slabe matci.

Si matcile transvazate si crescute in starter-finisor(fara matca pana la eclozionare) cum se mai numesc?? Aaa sunt transvazate...da cum sa nu...
Si transvazarile facute de incepatori/cei ce stau prost cu vederea?? Atunci varsta larvei nu mai conteaza ca doar is din transvazare...
Ca ne simtim noi bine si credem ca ce am facut noi ii mai ok decat ce ar fii putut face ele...asta e alta treaba. :?
Nu spun ca asa-zisele matci de "salvare" sunt super calitative...dar cu metoda potrivita poate iesi ceva la fel de bun ca si din transvazarea corecta.



Doar...TU!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde DoarEu » 06 Mai 2017, 09:39

Doar...eu...mai Andrei mai...
Da' fagurele cu larve de cateva ore taiat in semicerc?
Da metoda Miller?
Da cresterea din ou cu cuiburi de celule?
Ne place sa credem ca toti avem n-spemii de stupi si avem din ce(si cu ce) sa facem matci.Nimeni nu se gandeste la incepatorul cu 2-3 stupi care trebuie sa ii inmulteasca...aa stai asa ca face un stup starter,un stup finisor si dintr-un stup face un roi nu?Eficienta garantata ca la reclamele de la teleshoping...
O baza cat de cat pentru incepatori si nu numai...mult mai multa informatie se gaseste in carti...
http://www.stuparitul.com/cresterea_mat ... azare.html
http://www.stuparitul.com/matci_fara_transvazare.html
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 06 Mai 2017, 10:49

Mihaiii scrie:Îmi cer scuze ca îmi permit sa va "înfrunt", dar nu vreau sa stau ca idiotul și doar sa primesc informația, vreau și da o dezbat.
Apropo, toți recomandati cărți diferite, atâta de multe, încât chiar nu mai știu care este buna și care nu :D
Le iau pe toate cele care trebuiesc, numa sa știu care.

Mihaiii,
Ia toate cartile - toate-s bune.
Citeste-le si vin-o cu intrebari. Acum faci dupa ureche. Inveti ceva - poate - dar albinele au de suferit.
Cartile-s rezultatul a unor ani de munca - experimente - concluzii / rezultate. Cateva vieti dedicate albinaritului - si tu vi si spui ca-s proaste?
Ti-am mai spus - nu umbla toata ziua la botci - prima regula de aur este sa aibe liniste si caldura (stai ca asta-i a doua, sau prima)..
Uite aici sa vezi cateva poze profesioniste..si tine cont ca-s de la UCENIC!! (sa traiesti Nea Janesse ;))
Ai auzit de trabnsvazare dubla? in care oul se pune in abundenta de lapte?
Sunt mici detalii care fac diferenta - pana nu le citesti si vezi nu ai de unde sa stii.
Vezi pozele de aici si spune-mi daca roiul tau seamana cu ce este in poza - si nu uita sa citesti in celula - cantitatea de laptisor, cantitatea de albine ce acopera botca - ai asa ceva?
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=21&t=2086&start=1072
Oare de ce se chinuie altii sa faca asa ceva - crezi ca nu au alta treaba?
Spor.
PS: cate grade-s la tine-n ograda nopatea - si cate albine-ti acopera botcile?
PS2: daca te-ai dus sa le numeri - ai racit botcile prea mult...
Pune cateva poze sa vedem reusita ta cu care tot insisti.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 06 Mai 2017, 12:24

mellis scrie:
Mihaiii scrie:Îmi cer scuze ca îmi permit sa va "înfrunt", dar nu vreau sa stau ca idiotul și doar sa primesc informația, vreau și da o dezbat.
Apropo, toți recomandati cărți diferite, atâta de multe, încât chiar nu mai știu care este buna și care nu :D
Le iau pe toate cele care trebuiesc, numa sa știu care.

Mihaiii,
Ia toate cartile - toate-s bune.
Citeste-le si vin-o cu intrebari. Acum faci dupa ureche. Inveti ceva - poate - dar albinele au de suferit.
Cartile-s rezultatul a unor ani de munca - experimente - concluzii / rezultate. Cateva vieti dedicate albinaritului - si tu vi si spui ca-s proaste?
Ti-am mai spus - nu umbla toata ziua la botci - prima regula de aur este sa aibe liniste si caldura (stai ca asta-i a doua, sau prima)..
Uite aici sa vezi cateva poze profesioniste..si tine cont ca-s de la UCENIC!! (sa traiesti Nea Janesse ;))
Ai auzit de trabnsvazare dubla? in care oul se pune in abundenta de lapte?
Sunt mici detalii care fac diferenta - pana nu le citesti si vezi nu ai de unde sa stii.
Vezi pozele de aici si spune-mi daca roiul tau seamana cu ce este in poza - si nu uita sa citesti in celula - cantitatea de laptisor, cantitatea de albine ce acopera botca - ai asa ceva?
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=21&t=2086&start=1072
Oare de ce se chinuie altii sa faca asa ceva - crezi ca nu au alta treaba?
Spor.
PS: cate grade-s la tine-n ograda nopatea - si cate albine-ti acopera botcile?
PS2: daca te-ai dus sa le numeri - ai racit botcile prea mult...
Pune cateva poze sa vedem reusita ta cu care tot insisti.

Nu bre, eu nu ma laud cu nici o reușită, dar era logic sa întreb și de ce este o diferență între botcile mele și botcile transvazate, nu? Ma gândeam ca diferența consta doar un faptul ca eu nu cresc 30 și ceva de botci odată, cum fac oamenii care muncesc mai mult.
Am 21 de ani bre, în spate de la citit nu ma dau, sunt o fire foarte curioasa si îmi place sa descopăr și sa învăț lucruri noi. De câteva zile citesc Manualul Apicultorului editia VIII-A, urmează ca după sa ma apuc de Apicultura pentru toți, de Warre.
Singura persoana care ma poate ajuta, este un vecin, dar deja de când l-am chemat prima oara, o zis ca prima lecție este bonus, restul se face pe bani :D
A, da, mai este și persoana care mi-o vândut stupii, care este foarte disponibil sa ma ajute, dar sta în celalalta parte a Timișoarei, deci cam 100km depărtare de mine, și la telefon nu prea îmi place sa deranjez persoanele, dacă era sa fim mai aproape, sa poată vedea cu ochii lui, era altceva.
Acuma ma bazez doar pe cărți și pe internet, ba chiar foarte mult pe internet, YouTube, etc.. Adorm cu YouTube deschis pe albine și tot la fel ma și trezesc, doar ca mulți explica ca și cum noi începătorii deja am fi experți, sau alții pur și simplu nu explica... Dar asta este, prind câte puțin din tot, măcar atâta.
Greșeli sunt sigur ca fac, dar este și normal, sunt "mic si prost", ar fi aiurea sa nu le fac.
Pun și poze, dar sunt 15 grade și afara ploua, aștept sa se facă timpu frumos.
Cert este ca nu ma las pana nu o sa învăț ca la carte cum sa gestionez albinele, sunt prima persoana din familie și din generație care se ocupa cu asa ceva, și nu ma las pana când în ani buni nu o sa ajung sa o fac în mod profesional.
Miere probabil în anii ăștia nu prea am sa scot, dar nu îmi pasa, important este ca ele sa aibă ce sa mănânce. As fi mulțumit dacă din ăștia doi stupi, mai scot încă 2. Și altceva nu am în cap, decât înmulțirea. Sigur, ar fi mai ușor sa cumpăr doua matci împerecheate, dar de la cine? Toți cu rezervare de dinainte, care ca nu mai are de vânzare, alții ca le dau în iulie, unii ca vând de la 5 matci în sus(ce sa fac cu restu de 3? Sa le dau drumu sa zboare?) etc.. Pai pana vin mătcile, îmi roiesc albinele de 3 ori.
Daca iese o matca bună, foarte bine, dacă nu iese, asta este, fac pe dracu în 4 și ma pun sa ma milogesc de cineva sa îmi vândă doua matci ca să le schimb.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 06 Mai 2017, 12:57

Salut,

Bre - Este bine sa fii ambitios. Este bine ca ai sete de cunostere.
Din pacate nu o sa inveti peste noapte, mai ales daca nu ai de la cine - trebuie cativa ani pe langa albine, oameni ce sunt dispusi sa-ti spuna una alta, ca sa-ti dai seama ce au nevoie si cand.
Iti trimit nr tel - daca ai nevoie de ajutor, Timisoara nu-i asa departe si mai sunt multi lugojeni apicultori.
Daca vrei iti recomand cativa.
Sa fii sanatos!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Shrek » 06 Mai 2017, 13:02

Calmează -te Mihai i! Colegii încearcă sa iti spuna pe ocolite ca nu este bine sa te extinzi haotic. Întâi asteapta un an doi sa vezi cum te descurci si apoi ....schimbă plapuma. Pana atunci intinde-te cât ti-a patura . Este mai sigur.
Intrebai ce poți sa faci cu restul de matci. Roiuri ! Daca vei citi suficient atât din cărți si pe forum ( cu condiția sa poți deosebi informația de caterinca) vei vedea ca se pot face roiuri mai mici, stai călare pe ele cu sirop si stimulente iar in toamnă ce nu iti convine, unifici . Dar vor intra in iarna roiuri. De aceea toți iti recomanda sa astepti aparitia botcilor de roire si apoi faci roiuri. Ponta incepe mai rapid decat la botcile de salvare si in plus s-ar putea sa construiască mai mult la faguri. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde teinegru64 » 06 Mai 2017, 13:03

Mihaiii scrie:

A, da, mai este și persoana care mi-o vândut stupii, care este foarte disponibil sa ma ajute, dar sta în celalalta parte a Timișoarei, deci cam 100km depărtare de mine, și la telefon nu prea îmi place sa deranjez persoanele, dacă era sa fim mai aproape, sa poată vedea cu ochii lui, .

Am catava apicultori formati pe net.Nu stiu cum arata .Nici macar din poze.Dar...stiu ce au in stupi ...mai mult decat in stupii mei. :lol:
Fiecare pune imagini din stupi la greu.
Daca vei posta foto ...rama cu rama ...ar fi mai usor .
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 06 Mai 2017, 13:41

mellis scrie:Salut,

Bre - Este bine sa fii ambitios. Este bine ca ai sete de cunostere.
Din pacate nu o sa inveti peste noapte, mai ales daca nu ai de la cine - trebuie cativa ani pe langa albine, oameni ce sunt dispusi sa-ti spuna una alta, ca sa-ti dai seama ce au nevoie si cand.
Iti trimit nr tel - daca ai nevoie de ajutor, Timisoara nu-i asa departe si mai sunt multi lugojeni apicultori.
Daca vrei iti recomand cativa.
Sa fii sanatos!

Va mulțumesc foarte mult, dar nu sunt persoana care sa deranjeze pe alții, dar oricum, în caz de urgenta, am sa o fac! Timișoara a este la 50km de mine, persoana respectiva sta la aproximativ 50km în cealaltă parte a Timișoarei, prin Deta, sau Denta, nu mai știu precis cum se numește localitatea... De asta am spus 100km
teinegru64 scrie:
Mihaiii scrie:

A, da, mai este și persoana care mi-o vândut stupii, care este foarte disponibil sa ma ajute, dar sta în celalalta parte a Timișoarei, deci cam 100km depărtare de mine, și la telefon nu prea îmi place sa deranjez persoanele, dacă era sa fim mai aproape, sa poată vedea cu ochii lui, .

Am catava apicultori formati pe net.Nu stiu cum arata .Nici macar din poze.Dar...stiu ce au in stupi ...mai mult decat in stupii mei. :lol:
Fiecare pune imagini din stupi la greu.
Daca vei posta foto ...rama cu rama ...ar fi mai usor .

Promit ca o sa Filmez rama cu rama, doar sa se incalzeasca :D
Shrek scrie:Calmează -te Mihai i! Colegii încearcă sa iti spuna pe ocolite ca nu este bine sa te extinzi haotic. Întâi asteapta un an doi sa vezi cum te descurci si apoi ....schimbă plapuma. Pana atunci intinde-te cât ti-a patura . Este mai sigur.
Intrebai ce poți sa faci cu restul de matci. Roiuri ! Daca vei citi suficient atât din cărți si pe forum ( cu condiția sa poți deosebi informația de caterinca) vei vedea ca se pot face roiuri mai mici, stai călare pe ele cu sirop si stimulente iar in toamnă ce nu iti convine, unifici . Dar vor intra in iarna roiuri. De aceea toți iti recomanda sa astepti aparitia botcilor de roire si apoi faci roiuri. Ponta incepe mai rapid decat la botcile de salvare si in plus s-ar putea sa construiască mai mult la faguri. Parerea mea!

Eu sunt foarte calm, și de extins haotic, nu prea am cum... Am 2 stupi, nu pot sa ajung la 100 din ăștia doi :D
Promit ca asta este primu și ultimu roi care îl fac fara botca și matca, aștept botcile de roire.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde danmirea » 06 Mai 2017, 22:23

nu face roi cu botci de salvare....

asteapta 20 de zile si sigur vei gasi o matca imperecheata de cumparat si iti garantez ca va fi cel mai bine...


sau ca sa exersezi...
fa un roi asa cum vrei acum pe x rame...

peste 20 de zile cand vei gasi matci imperecheate mai faci un roi identic cu asta si imi spui in toamna care e mai bun.

sa ai o zi buna.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 62 vizitatori


cron