Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 27 Apr 2017, 20:51

Salut, permit ca sunt incepator, foarte începător.
Am 2 familii de albine, și 2 lăzi goale, o familie este foarte puternica, full de albina, aproape ca și catu de 1/1 este plin de albine(am băgat direct catu full de rame la crescut, și deja sunt poziționate pe toate ramele), problema ar fi ca nu am chef sa îmi roiasca, și deci sa le roiesc eu ca să nu le strâng din copac.
Dacă bag puiet proaspăt cu ceva mâncare în alta lada, își trag botca? Ca nu vor sa facă nicidecum, și findca matca nu am, și în perioada asta nu am. Găsit de cumparat, m-am gândit doar la soluția asta...la fel vreau sa fac și cu celalalt. Am cautat ceva informații, dar toți aveau ori botca, ori matca, și eu nu am nici una și nici alta.

EDIT: Am uitat sa adaug ca am un ncleu de imperechere pe 3 rame micute, ramele le am crescute, daca astept sa bage oua pe ele si le bag in nucleu cu o mana de albine, se alege ceva?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Adi Hodis » 27 Apr 2017, 21:54

Mihaiii taticule, eu te sfatuiesc sa-ti cumperi o carte, Manualul apicultorului începator. Nu de alta dar si apicultura asta este o meserie si trebuie învațată ca oricare alta meserie.
Nu e bine sa-si ia omu o masina si sa conduca prin oras fara sa cunoasca regulile de circulatie, asa este ?.

Ceea ce vrei sa faci cu albinele, nu cred ca vei gasi scris in vreo carte.
Ia gandeste-te, de ce oare se muncesc crescatorii de matci sa faca toate lucrarile pentru cresterea matcilor ?. Ca mult mai simplu ar fi sa faca cum iti propui d-ta ... daca ar fi bine. Dar nu e. :idea:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 27 Apr 2017, 23:48

Mihaiii scrie:EDIT: Am uitat sa adaug ca am un ncleu de imperechere pe 3 rame micute, ramele le am crescute, daca astept sa bage oua pe ele si le bag in nucleu cu o mana de albine, se alege ceva?

Daca le bagi cu o mana de albine CUM AI FACUT DEJA - se alege doar praful ...
Cresterea de matca se face in abundenta de albina, nu cu o mana...

Te sfatuiesc sa cumperi matci - 2 matci sunt aprox 100 ron, poate si mai putin...

Cauti rama matca in lada donatoare1 in care spui ca ai multe albine...o pui incet in partea opusa lazii - o lasi in aceeasi lada.
Iei 1 rama cu puiet capacit - copt - gata de eclozionare cu albina pe ea (vezi ca ies albine incet din cuib) - sa nu aibe puiet larvar - bete mici albe-n fundul casutei.

Aranjare in lada noua - O rama cu pastura/ rama cu puiet capacit si albina de mai sus/ rama cu miere.
1 rama/doua de albina scuturata de pe alte rame cu puiet - peste prima rama pusa-n stupul nou - lada de roi.

Matca pusa-n bigudiu uns cu miere ( sa nu o ineci) + sigiliu inchis si agatata intre rama miere si puiet .
Roiul facut pe aceeasi vatra ca albina batrana sa se intoarca la stupul mama.
Dupa 3 zile deschizi incet sigiliu si pui dop de turta energetica la intrare + verifici daca ai botci salvare si le rupi.
Apa in hranitor uluc sau podisor.
Folie peste cuib!
Urdinis deschis !
Nu deranjezi decat dupa 3 zile cand scoti sigiliul (rupi botci dc e cazul) si pui serbet.

Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 28 Apr 2017, 00:29

Adi Hodis scrie:Mihaiii taticule, eu te sfatuiesc sa-ti cumperi o carte, Manualul apicultorului începator. Nu de alta dar si apicultura asta este o meserie si trebuie învațată ca oricare alta meserie.
Nu e bine sa-si ia omu o masina si sa conduca prin oras fara sa cunoasca regulile de circulatie, asa este ?.

Ceea ce vrei sa faci cu albinele, nu cred ca vei gasi scris in vreo carte.
Ia gandeste-te, de ce oare se muncesc crescatorii de matci sa faca toate lucrarile pentru cresterea matcilor ?. Ca mult mai simplu ar fi sa faca cum iti propui d-ta ... daca ar fi bine. Dar nu e. :idea:

Carte am vrut sa cumpăr, dar înainte sa o fac, am cautat pe net recenzii, și cam despre toate sunt comentarii negative, am ajuns sa ma zăpăcesc și nu am ajuns la nici o concluzie.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 28 Apr 2017, 00:31

mellis scrie:
Mihaiii scrie:EDIT: Am uitat sa adaug ca am un ncleu de imperechere pe 3 rame micute, ramele le am crescute, daca astept sa bage oua pe ele si le bag in nucleu cu o mana de albine, se alege ceva?

Daca le bagi cu o mana de albine CUM AI FACUT DEJA - se alege doar praful ...
Cresterea de matca se face in abundenta de albina, nu cu o mana...

Te sfatuiesc sa cumperi matci - 2 matci sunt aprox 100 ron, poate si mai putin...

Cauti rama matca in lada donatoare1 in care spui ca ai multe albine...o pui incet in partea opusa lazii - o lasi in aceeasi lada.
Iei 1 rama cu puiet capacit - copt - gata de eclozionare cu albina pe ea (vezi ca ies albine incet din cuib) - sa nu aibe puiet larvar - bete mici albe-n fundul casutei.

Aranjare in lada noua - O rama cu pastura/ rama cu puiet capacit si albina de mai sus/ rama cu miere.
1 rama/doua de albina scuturata de pe alte rame cu puiet - peste prima rama pusa-n stupul nou - lada de roi.

Matca pusa-n bigudiu uns cu miere ( sa nu o ineci) + sigiliu inchis si agatata intre rama miere si puiet .
Roiul facut pe aceeasi vatra ca albina batrana sa se intoarca la stupul mama.
Dupa 3 zile deschizi incet sigiliu si pui dop de turta energetica la intrare + verifici daca ai botci salvare si le rupi.
Apa in hranitor uluc sau podisor.
Folie peste cuib!
Urdinis deschis !
Nu deranjezi decat dupa 3 zile cand scoti sigiliul (rupi botci dc e cazul) si pui serbet.

Sanatace buna.

Maumesc frumos, atunci o sa mai aștept pana ajung mtcile sa fie vândute, si atunci o sa procedez cum ați scris mai sus.
Albine în nucleu nu am pus deloc, doar am dat ramele mici la crescut.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde cucubau » 28 Apr 2017, 09:43

Adi Hodis scrie:Mihaiii taticule, eu te sfatuiesc sa-ti cumperi o carte, Manualul apicultorului începator. Nu de alta dar si apicultura asta este o meserie si trebuie învațată ca oricare alta meserie.
Nu e bine sa-si ia omu o masina si sa conduca prin oras fara sa cunoasca regulile de circulatie, asa este ?.

Ceea ce vrei sa faci cu albinele, nu cred ca vei gasi scris in vreo carte.
Ia gandeste-te, de ce oare se muncesc crescatorii de matci sa faca toate lucrarile pentru cresterea matcilor ?. Ca mult mai simplu ar fi sa faca cum iti propui d-ta ... daca ar fi bine. Dar nu e. :idea:

Sfaturile colegilor sunt indreptatite si realiste, dar sunt sigur ca in loc sa faca lumina te-au bagat si mai mult in ceata.
Pentru a forma roiuri exista si varianta cu matca de salvare, varianta foarte mult folosita in trecut , varianta pe care nu o recomand dar pe care o poti folosi ca experiment.
Concret: metoda presupune formarea unui roi prin divizarea unei familii sau stolonare in care sa existe si oua sau puiet larvar de 1 zi , se verifica botcile existente in a 4 -a zi de la formare . In continuare se asteapta inca 15-20 zile pana cand tanara matca isi incepe ponta.
Durata prea mare din momentul formarii pana la inceperea pontei , precum si calitatea nesigura a viitoarei matci face aceasta metoda neviabila.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 28 Apr 2017, 12:38

cucubau scrie:
Adi Hodis scrie:Mihaiii taticule, eu te sfatuiesc sa-ti cumperi o carte, Manualul apicultorului începator. Nu de alta dar si apicultura asta este o meserie si trebuie învațată ca oricare alta meserie.
Nu e bine sa-si ia omu o masina si sa conduca prin oras fara sa cunoasca regulile de circulatie, asa este ?.

Ceea ce vrei sa faci cu albinele, nu cred ca vei gasi scris in vreo carte.
Ia gandeste-te, de ce oare se muncesc crescatorii de matci sa faca toate lucrarile pentru cresterea matcilor ?. Ca mult mai simplu ar fi sa faca cum iti propui d-ta ... daca ar fi bine. Dar nu e. :idea:

Sfaturile colegilor sunt indreptatite si realiste, dar sunt sigur ca in loc sa faca lumina te-au bagat si mai mult in ceata.
Pentru a forma roiuri exista si varianta cu matca de salvare, varianta foarte mult folosita in trecut , varianta pe care nu o recomand dar pe care o poti folosi ca experiment.
Concret: metoda presupune formarea unui roi prin divizarea unei familii sau stolonare in care sa existe si oua sau puiet larvar de 1 zi , se verifica botcile existente in a 4 -a zi de la formare . In continuare se asteapta inca 15-20 zile pana cand tanara matca isi incepe ponta.
Durata prea mare din momentul formarii pana la inceperea pontei , precum si calitatea nesigura a viitoarei matci face aceasta metoda neviabila.

Da, într-adevăr, de multe ori intri în ceata... Probabil o fi din cauza ca fiecare are metoda sa de lucru și punctul sau de vedere, și respect asta.
Eu am vrut sa merg pe metoda cu botca de salvare, cu ideea de a alege totuși o botca frumoasa, și dacă vad ca se descurca, sa o las, dacă nu, la momentul când îmi vin mătcile, sa o nenorocesc si sa las câteva ore cubiu orfanizat, după sa ii bag o matca cu dop de ceara în bigudiu si sa își facă treaba. Dar cred ca este mai bine sa aștept, si în caz de nimeresc botci de roire, foarte bine, o aleg pe aia mai frumoasa și o bag în nucleu ca să se împerecheze, pentru ca ma gândesc ca nu trebe sa las totuși nucleul ala sa steie degeaba, doară am dat bani pe el.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 12:36

Bun, toti ați spus că nu este bine sa faci un roi fără matca și botca, dar eu tot am făcut o;
Am luat o rama de puiet capacit, una cu pastura și puiet capacit, una cu oua(toată, rama proaspăt crescuta) și una cu miere. Am băgat și un hrănitor cu puțin sirop, care nu prea vad ca le interesează, plus albine ca să fie populat. Sa vad cum se dezvolta, și o sa mai adaug rame cu puiet gata de ecluzionare.
Din rama cu oua am tăiat o bucata de fagure în partea de jos, 10cm pe 10 cm. Ouăle probabil aveau doua zile, și formarea raiului am făcut o acuma 2 zile. Astăzi, după a 4 zi de la formarea rolului, au apărut 4-5 botci în partea unde am tăiat rama.
Majoritatea spuneți ca asa nu este o metoda bună de a face roi, pentru ca sigur își va trage botca de salvare.
Dar cum sa își tragă botca de salvare? Dacă larvele sunt super proaspete, și deci reginele vor fi hrănite super bine cu lăptișor de matca încă de foarte mici? Adică eu dacă iau și transvazez larvele, nu obțin cam același rezultat?
Cred ca singura diferența ar fi ca eu nu scot larva și o expun la aer și la frig, nu? De ce sunteți asa contra acestei metode? Pe mine nu ma interesează sa fac 100 de regine, una singura ma interesează, nimic mai mult.
As vrea sa știu de ce este gresit ceea ce am făcut și de ce nu se poate obține o regina în felul asta.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Balian » 05 Mai 2017, 13:17

Veti avea matca. Calitatea ei poate fi de orice fel, chiar si foarte buna.
Daca totul merge cum trebuie la floare deja veti afla calitatea ei. Daca
eventual nu va fi corespunzatoare schimbati la toamna, sau unificati.
Spor la lucru.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 05 Mai 2017, 15:21

Citeste metoda Miller de pe net sau de la PDFul respectiv.
http://soilandhealth.org/wp-content/uploads/0302hsted/030208miller/030408miller.PDF
Cine zice ca nu se poate. Ca incepator - este sansa mare sa faci greseli.
Faptul ca le verifici des - este o mare greseala.
La roi se da apa/pastura/miere/albina destula/urdinis mic/folie pt caldura. Siropul este riscant - vin altele la furat si este cam bai.
Daca vine o perioada de frig - cum se prevesteste - iarasi nu este prea bine.

Bafta.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 17:11

Balian scrie:Veti avea matca. Calitatea ei poate fi de orice fel, chiar si foarte buna.
Daca totul merge cum trebuie la floare deja veti afla calitatea ei. Daca
eventual nu va fi corespunzatoare schimbati la toamna, sau unificati.
Spor la lucru.

In caz ca observ ca matca nu este cum trebuie, am sa o schimb. Dar pentru orice eventualitate, am sa aleg o botca și am sa o bag într-un nucleu, ca în caz de una nu este buna, poate cealaltă se nimerește cum trebe.
mellis scrie:Citeste metoda Miller de pe net sau de la PDFul respectiv.
http://soilandhealth.org/wp-content/uploads/0302hsted/030208miller/030408miller.PDF
Cine zice ca nu se poate. Ca incepator - este sansa mare sa faci greseli.
Faptul ca le verifici des - este o mare greseala.
La roi se da apa/pastura/miere/albina destula/urdinis mic/folie pt caldura. Siropul este riscant - vin altele la furat si este cam bai.
Daca vine o perioada de frig - cum se prevesteste - iarasi nu este prea bine.

Bafta.


Urdinisu l-am redus, albina are, puiet are, pastura are, miere are. Siropul am sa îl schimb cu prima ocazie cu apa.
Folie nu pun pentru ca îmi este frica de condens, am funduri pline, dar în schimb, am pus un fel de material absorbant care absoarbe umiditatea( este material care se pune sub plantațiile de iarba care se fac pe marginea autostrăzilor).
Ca începător, greșelile se pot face în orice, cititul este important, dar si de acolo nasc foarte multe întrebări, știu din propria experienta... O sa citesc despre metoda și o sa respect din ea tot ce se poate din momentul asta și pana la sfârșit.
Multumesc frumos de răspunsuri.
Ma bucur ca nu am fost încă "atacat", dar dacă ii sa o faceți, sa fie în mod constructiv, sa am ce învață măcar.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde teinegru64 » 05 Mai 2017, 17:23

Mihaiii scrie:formarea raiului am făcut o acuma 2 zile. Astăzi, după a 4 zi de la formarea rolului, au apărut 4-5 botci în partea unde am tăiat rama.

:lol:Ce treaba are edenul cu primaria ? Incearca la OTV.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 18:10

teinegru64 scrie:
Mihaiii scrie:formarea roiului am făcut o acuma 2 zile. Astăzi, după a 4 zi de la ouatul ramei, au apărut 4-5 botci în partea unde am tăiat rama.

:lol:Ce treaba are edenul cu primaria ? Incearca la OTV.

:lol: :lol: îmi este frica sa nu ii fur locul lui Dan Diaconescu :lol:
Nu pot sa modific ca as modifica... Tastatura asta uneori ma scoate din minți :))
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde pvc » 05 Mai 2017, 18:24

Mihaiii scrie:Bun, toti ați spus că nu este bine sa faci un roi fără matca și botca, dar eu tot am făcut o;
Am luat o rama de puiet capacit, una cu pastura și puiet capacit, una cu oua(toată, rama proaspăt crescuta) și una cu miere. Am băgat și un hrănitor cu puțin sirop, care nu prea vad ca le interesează, plus albine ca să fie populat. Sa vad cum se dezvolta, și o sa mai adaug rame cu puiet gata de ecluzionare.
Din rama cu oua am tăiat o bucata de fagure în partea de jos, 10cm pe 10 cm. Ouăle probabil aveau doua zile, și formarea raiului am făcut o acuma 2 zile. Astăzi, după a 4 zi de la formarea rolului, au apărut 4-5 botci în partea unde am tăiat rama.
Majoritatea spuneți ca asa nu este o metoda bună de a face roi, pentru ca sigur își va trage botca de salvare.
Dar cum sa își tragă botca de salvare? Dacă larvele sunt super proaspete, și deci reginele vor fi hrănite super bine cu lăptișor de matca încă de foarte mici? Adică eu dacă iau și transvazez larvele, nu obțin cam același rezultat?
Cred ca singura diferența ar fi ca eu nu scot larva și o expun la aer și la frig, nu? De ce sunteți asa contra acestei metode? Pe mine nu ma interesează sa fac 100 de regine, una singura ma interesează, nimic mai mult.
As vrea sa știu de ce este gresit ceea ce am făcut și de ce nu se poate obține o regina în felul asta.


Botca de salvare se trage si din larva de o zi si din larva de 6 zile. problema la botca de salvare ca este ca sunt mai mici, albinele avand tendinta sa o capaceasca mai repede.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 05 Mai 2017, 19:51

pvc scrie:
Botca de salvare se trage si din larva de o zi si din larva de 6 zile. problema la botca de salvare ca este ca sunt mai mici, albinele avand tendinta sa o capaceasca mai repede.

Acuma eu nu știu care sunt botcile de dimensiuni normale ai cele de dimensiuni mici, o sa fac o poza când o sa pot ca să va aud părerile. Sau dacă pot sa o compar cu un un obiect, ceva, și mai bine. Eu i-am dat rama direct cu oua, de asta sper sa fie bine..
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Avram » 05 Mai 2017, 19:59

Mihai .... este bine ca experimentezi anumite lucruri din care pe viitor poti trage niste invataturi .
Metoda pe care ai prezentat-o multi au folosit-o .... dar nu ai aplicat-o corect .

Iti recomand sa citesti din scoarta in scoarta (nu sarii peste capitolele care nu ti se par interesante ) Cresterea matcilor scrisa de dr. Ruttner .Consider ca este o carte foarte buna ... atat pentru incepatori cat si pentru avansati .
Atentie mare , pentru a ramane cu ceva informatie cartea asta trebuie citita de mai multe ori.

Numai bine .
Fişiere ataşate
Ruttner.jpg
Ruttner.jpg (26.94 KiB) Vizualizat de 13726 ori
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori