Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 06 Mai 2017, 22:28

teinegru64 scrie:[
Am catava apicultori formati pe net.Nu stiu cum arata .Nici macar din poze.Dar...stiu ce au in stupi ...mai mult decat in stupii mei. :lol:
Fiecare pune imagini din stupi la greu.
Daca vei posta foto ...rama cu rama ...ar fi mai usor .

Nu toti au avut zapada in aprilie..sa nu vezi mielul in ea...
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 07 Mai 2017, 16:10

https://youtu.be/EZ2llc3CLJY
https://youtu.be/Yd1gcgi2vog
Are ceva dacă bag din ambii stupi albine în roi? Sau se bat?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 07 Mai 2017, 16:58

Am verificat stupul cel mai plin, si are botci de roire necapacite(cu ocazia asta am gustat si laptisorul de matca, care are un gust oribil...), unele cu larve, altele cu oua, etc...ca sa nu fie probleme, va cer o parere, ca sa stiu daca fac bine cum vreau sa fac...ma gandeam sa iau din el o rama cu botci, si sa o bag in roiul facut de mine, eliminand botcile alea care au fost create de ele din cauza orfanizarii, sa ii mai pun si 1-2 rame cu puiet capacit si sa il las asa. Matca sa o pun in alta lada cu rame la crescut si 2 rame de puiet, plus mancare(pastura si miere), iar in stupul vechi sa las restul de rame si in asa fel sa ajunga sa isi faca ele o regina din botcile de roire. Si preventiv, sa bag in un nucleu de plastic, albine cu o botca, ca sa fie de rezerva...sau eventual sa fac un urdinis la o lada de roi, si cu o diafragma sa le fac un nucleu, sa se imperecheze acolo, ca nu prea am incredere in cutiuta aia de plastic...ce parere aveti? cum ar trebui sa procedez? Celalat stup nu l am verificat inca, dar nu cred ca mai are mult si o sa isi traga si ala botci de roire, daca nu a facut o deja.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde pvc » 07 Mai 2017, 18:02

Mihaiii scrie:Am verificat stupul cel mai plin, si are botci de roire necapacite(cu ocazia asta am gustat si laptisorul de matca, care are un gust oribil...), unele cu larve, altele cu oua, etc...ca sa nu fie probleme, va cer o parere, ca sa stiu daca fac bine cum vreau sa fac...ma gandeam sa iau din el o rama cu botci, si sa o bag in roiul facut de mine, eliminand botcile alea care au fost create de ele din cauza orfanizarii, sa ii mai pun si 1-2 rame cu puiet capacit si sa il las asa. Matca sa o pun in alta lada cu rame la crescut si 2 rame de puiet, plus mancare(pastura si miere), iar in stupul vechi sa las restul de rame si in asa fel sa ajunga sa isi faca ele o regina din botcile de roire. Si preventiv, sa bag in un nucleu de plastic, albine cu o botca, ca sa fie de rezerva...sau eventual sa fac un urdinis la o lada de roi, si cu o diafragma sa le fac un nucleu, sa se imperecheze acolo, ca nu prea am incredere in cutiuta aia de plastic...ce parere aveti? cum ar trebui sa procedez? Celalat stup nu l am verificat inca, dar nu cred ca mai are mult si o sa isi traga si ala botci de roire, daca nu a facut o deja.


Matca o lasi acolo. Din famile iei toate ramele cu botci, cu puiet capacit si rame cu hrana si faci 2-3 roi. Grija sa nu ramana botci cu matca.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 07 Mai 2017, 18:31

pvc scrie:
Mihaiii scrie:Am verificat stupul cel mai plin, si are botci de roire necapacite(cu ocazia asta am gustat si laptisorul de matca, care are un gust oribil...), unele cu larve, altele cu oua, etc...ca sa nu fie probleme, va cer o parere, ca sa stiu daca fac bine cum vreau sa fac...ma gandeam sa iau din el o rama cu botci, si sa o bag in roiul facut de mine, eliminand botcile alea care au fost create de ele din cauza orfanizarii, sa ii mai pun si 1-2 rame cu puiet capacit si sa il las asa. Matca sa o pun in alta lada cu rame la crescut si 2 rame de puiet, plus mancare(pastura si miere), iar in stupul vechi sa las restul de rame si in asa fel sa ajunga sa isi faca ele o regina din botcile de roire. Si preventiv, sa bag in un nucleu de plastic, albine cu o botca, ca sa fie de rezerva...sau eventual sa fac un urdinis la o lada de roi, si cu o diafragma sa le fac un nucleu, sa se imperecheze acolo, ca nu prea am incredere in cutiuta aia de plastic...ce parere aveti? cum ar trebui sa procedez? Celalat stup nu l am verificat inca, dar nu cred ca mai are mult si o sa isi traga si ala botci de roire, daca nu a facut o deja.


Matca o lasi acolo. Din famile iei toate ramele cu botci, cu puiet capacit si rame cu hrana si faci 2-3 roi. Grija sa nu ramana botci cu matca.

Si are ceva dacă elimin botcile din roiul făcut și ii dau rama cu botci de roire? Mai aștept sau le las sa capaceasca botcile? Ele sunt destul de mari... Menționez ca matca nu și-o încetat ponta, are oua proaspete și pe rame proaspăt crescute
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 08 Mai 2017, 08:42

Sa nu ne înțelegem greșit, m-am informat cât se poate de mult, și fix de asta va întreb unele chestii, ca să ma asigur ca este bine ceea ce știu... Nu vreau informația pe tava, îmi sunt destule doar confirmările :D faza cu formarea rolurilor cu botcile necapacite nu o știu, nu prea am găsit informații în legătură cu asta... Dar presupun ca nu pot sa aștept sa le capaceasca, pentru ca matca nu așteaptă capacirea lor... Probabil era deja plecata dacă era vreme buna, chit ca nu înțeleg de ce nu o întrerupt ponta.
Din câte știu, sa amesteci albine din doar doi stupi, nu este bine, pentru ca se ajunge la omor, dar dacă pui din mai mulți stupi, atunci se "dezorienteaza" și își se calmează... Atunci m-am gândit sa las diafragma(nu este inchisa ermetic, este doar o simpla rama, cu pânză pe ea)si sa pun albinele din stup după diafragma, în asa fel în cat ele sa se "cunoască" încetul cu încetul între ele.. Dar iară nu sunt sigur ca ar funcționa chestia asta... Informații sunt peste tot, dar nasc întrebări multe, lipsa de experienta, lipsa de siguranță în a ști dacă este bine sa procedezi cum procedezi, etc... Cred ca fiecare stupina este ca o femeie, fiecare cu personalitatea sa, nici una la fel :D Poate vi se pare aiurea sa vedeți o persoana asa de neexperimentata, asa cum în unele cazuri mie mi se pare aiurea ca voi sa știți atâtea, atât de simplu... Cărțile explica multe, dar și foarte multe chestii inutile(am învățat si despre stupii de lut :shock:), cert este ca nici o data nu o sa fie ca informația primita de la o persoana care îți răspunde la propria întrebare cu problema ta respectiva și necesitatea ta...
De exemplu; oriunde am citit despre roitul natural, se spunea ca matca se înfometează, deci automat își încetează și ponta, și pana la urma ajunge sa plece, dar eu nu am avut botci de roire, brusc au apărut... Din contra, acuma câteva zile am controlat, am mutat și rame cu puiet în cat, și am băgat rame proaspăt crescute in cuib ca să aibă unde sa își facă treaba, și și-o făcut-o, și continua sa și-o facă, dar au apărut zeci de botci de roire, sunt unele rame care abia mai au spațiu dedesubt la câte botci au... Și totuși, nebuna aia de matca oua în continuare... Aici apare dezorientarea, pentru ca eu ma așteptăm la cu totul și cu totul altceva, ma așteptăm să observ când își încetează ponta, sa vad bărbii la stupi, și na, sa știu ca trebe sa ma pregătesc sa le roiesc eu, pentru ca asa am citit, de informațiile astea am dat peste tot, doar ca la mine este cam invers... Și ca începător ma dezorientez repede
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde danmirea » 08 Mai 2017, 17:07

Zic eu ca ar fi de preferat sa fie aproape capacite...

Intr-o familie puternica sunt bine hrănite viitoarele regine, 80% pt a avea matci de calitate e creșterea lor.

Eu personal le-as pune capacite. Sa ai grija cum manevrezi ramele ...

Sorry, scriu de pe tel si e mai dificil
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 08 Mai 2017, 18:06

danmirea scrie:Zic eu ca ar fi de preferat sa fie aproape capacite...

Intr-o familie puternica sunt bine hrănite viitoarele regine, 80% pt a avea matci de calitate e creșterea lor.

Eu personal le-as pune capacite. Sa ai grija cum manevrezi ramele ...

Sorry, scriu de pe tel si e mai dificil

Am vrut sa le las sa le capacesca, dar când l-am văzut astăzi pe vecinul meu ca strânge un roi de la o casa părăsită care ii vizavi de el... Am zis ca acu ori nici o data, și din 2 am făcut 4 puternici :)) o familie ii pe 11 rame, una pe 9 rame, și ambii roi sunt foarte bine populati pe 5 rame fiecare... Asa sper ca am prevenit roitul si la celalalt stup, ca am luat rame și de la el... Dacă nu, foarte bine, mai adaug un roi langa casa :))
Am băgat puiet și mâncare la ambii roi, în vechea familie am lăsat doar o rama cu puiet capacit, mâncare și rame crescute, sa își facă matca cu ele de cap. în un roi am băgat o botca de roire capacita, probabil și celalalt are capacitata, nu am putut sa vad ca era foarte multa albina... Dar chiar dacă nu are, nu durează mult și o și capaceste, ca oricum sunt foarte mari... Acuma o sa ii țin un pic pe apa, pana își fac albina culegătoare...eventual la un roi mai dau și sirop, l-am pus în partea cealaltă de casa, cam la 40m depărtare, nu cred ca mai vin nebunule sa fure...
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi, fără voi nu prea ma descurcam... Apropo, am eliminat botcile alea de salvare din primul roi, am mai băgat rame cu puiet și botca, singura botca care am văzut o capacitata, acolo am băgat o.
Momentan am lăsat toate botcile din roi, m-am asigurat doar ca vechea familie nu mai are botci. Peste 4 zile o sa deschid roii și o sa las doar doua botci în fiecare, adică cele mai frumoase. Dar totuși, ma bate gândul sa bag o botca și in nucleu, în caz ca nu se întoarce una...
Bafta la toți și spor la munca :D
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Shrek » 08 Mai 2017, 20:45

Nu te bucura inainte de vreme ca ai scăpat de roit. Vezi ca ar mai fi de facut cativa pasi cu " dat-u in doua sau in trei! Da' încet, încet te înveți si cu albinele! Am vazut ca deja dai " lectii"!
PS. Acu' inteleg de ce nu suni pe careva cu albine sa intrebi. Cre' ca pe ultimu' l-ai stresat asa tare ca a aruncat telefonul!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde pvc » 08 Mai 2017, 22:53

Mihaiii scrie:
danmirea scrie:Zic eu ca ar fi de preferat sa fie aproape capacite...

Intr-o familie puternica sunt bine hrănite viitoarele regine, 80% pt a avea matci de calitate e creșterea lor.

Eu personal le-as pune capacite. Sa ai grija cum manevrezi ramele ...

Sorry, scriu de pe tel si e mai dificil

Am vrut sa le las sa le capacesca, dar când l-am văzut astăzi pe vecinul meu ca strânge un roi de la o casa părăsită care ii vizavi de el... Am zis ca acu ori nici o data, și din 2 am făcut 4 puternici :)) o familie ii pe 11 rame, una pe 9 rame, și ambii roi sunt foarte bine populati pe 5 rame fiecare... Asa sper ca am prevenit roitul si la celalalt stup, ca am luat rame și de la el... Dacă nu, foarte bine, mai adaug un roi langa casa :))
Am băgat puiet și mâncare la ambii roi, în vechea familie am lăsat doar o rama cu puiet capacit, mâncare și rame crescute, sa își facă matca cu ele de cap. în un roi am băgat o botca de roire capacita, probabil și celalalt are capacitata, nu am putut sa vad ca era foarte multa albina... Dar chiar dacă nu are, nu durează mult și o și capaceste, ca oricum sunt foarte mari... Acuma o sa ii țin un pic pe apa, pana își fac albina culegătoare...eventual la un roi mai dau și sirop, l-am pus în partea cealaltă de casa, cam la 40m depărtare, nu cred ca mai vin nebunule sa fure...
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi, fără voi nu prea ma descurcam... Apropo, am eliminat botcile alea de salvare din primul roi, am mai băgat rame cu puiet și botca, singura botca care am văzut o capacitata, acolo am băgat o.
Momentan am lăsat toate botcile din roi, m-am asigurat doar ca vechea familie nu mai are botci. Peste 4 zile o sa deschid roii și o sa las doar doua botci în fiecare, adică cele mai frumoase. Dar totuși, ma bate gândul sa bag o botca și in nucleu, în caz ca nu se întoarce una...
Bafta la toți și spor la munca :D


Lasi botcile mai frumoase acolo. Nu le rupi. Macar 2 sa ai in fiecare roi. Nu mai roieste. Si da, poti sa mai faci vreo 2 nuclee. Dar cu conditia dupa imperechere daca nu ai cules sa le stimulezi.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 09 Mai 2017, 11:18

Shrek scrie:Nu te bucura inainte de vreme ca ai scăpat de roit. Vezi ca ar mai fi de facut cativa pasi cu " dat-u in doua sau in trei! Da' încet, încet te înveți si cu albinele! Am vazut ca deja dai " lectii"!
PS. Acu' inteleg de ce nu suni pe careva cu albine sa intrebi. Cre' ca pe ultimu' l-ai stresat asa tare ca a aruncat telefonul!

Alea nu se numesc lectii, se numeste ajutor, si daca stiu ceva, nu vad de ce nu ar trebui sa dau mai departe...
Inca nu am facut pe nimeni sa isi arunce telefonu, pentru ca nu am sunat pe nimeni :D
pvc scrie:
Mihaiii scrie:
danmirea scrie:Lasi botcile mai frumoase acolo. Nu le rupi. Macar 2 sa ai in fiecare roi. Nu mai roieste. Si da, poti sa mai faci vreo 2 nuclee. Dar cu conditia dupa imperechere daca nu ai cules sa le stimulezi.

Asa o sa fac, multumesc frumos!
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 09 Mai 2017, 11:31

Daca lasi 2 botci - una inchisa/capacita si una deschisa.
Matca ce iese prima o distruge (daca o lasa albinele) sau ba pe cealalta botca.
Daca se pierde la imperechere - mai ai o rezerva.
Daca nu se pierde - ramane ea sefa, sau o sa mai ai un roi.
Spor la treaba.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde mellis » 09 Mai 2017, 15:37

Mihaiii scrie:Am verificat stupul cel mai plin, si are botci de roire necapacite(cu ocazia asta am gustat si laptisorul de matca, care are un gust oribil...),


Asa spuneau taranii cand gustau din mancarea regilor - sa vada daca-i otravita ;)
Am terminat le lins vreo 5 botci. Este delicios.
Uite aici cam la ce este bun

http://www.laptisordematcapur.ro/beneficii/

Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 17 Mai 2017, 13:51

mellis scrie:
Mihaiii scrie:Am verificat stupul cel mai plin, si are botci de roire necapacite(cu ocazia asta am gustat si laptisorul de matca, care are un gust oribil...),


Asa spuneau taranii cand gustau din mancarea regilor - sa vada daca-i otravita ;)
Am terminat le lins vreo 5 botci. Este delicios.
Uite aici cam la ce este bun

http://www.laptisordematcapur.ro/beneficii/

Sanatace

A fost începutul... Acuma îmi place :))

O întrebare, rolurile sunt ok, botcile sunt acoperite de albine, etc... Dar problema ar fi ca unu își trage botci de salvare... De ce? Și am impresia ca dascapacesc puiet ca să facă botci... Plus ca în aceiași zi o face și o și capaceste.. Botcile de roire subt acolo, și le încălzesc jn permanenta, deci nu sunt matci moarte în ele
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde un OM » 18 Mai 2017, 06:30

Nu mai umbla in roi. Ai ocazia sa omori larvele din botcile de roire tot mane rand ramele. Nu- ti face griji ca trag in continuare botci de salvare pe orice larva existenta.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Formare doi roi artificiali

Mesajde Mihaiii » 20 Mai 2017, 16:20

un OM scrie:Nu mai umbla in roi. Ai ocazia sa omori larvele din botcile de roire tot mane rand ramele. Nu- ti face griji ca trag in continuare botci de salvare pe orice larva existenta.

Umblu foarte rar la ei, o data la câteva zile ca să vad cum stau pe partea ramelor cu puiet, doar ca mi se părea chiar foarte aiurea sa își tragă și botci de salvare... Și findca le călăresc foarte repede, îmi este frica sa nu iasă mărcile de salvare înaintea celor de roire si sa îmi omoare botcile bune...
Asa arata roiurile
Imagine
Nu am băgat nici o rama de puiet, încă mai au, deci nu am stres, doar am retras o rama din ambele roiuri, ca stătea degeaba... Mor la gândul ca încă nu au ecluzionat matcile...
Ieri am controlat familia de unde am făcut roiurile, mi sa părut aiurea sa găsesc doar o rama cu puiet capacit... Matca era pe rama aia... Și nu înțeleg de ce... Precizez ca rama respectiva era între doua rame cu miere, probabil asa am pus o eu din neatenție, sau albinele au băgat rapid miere acolo... Nu am idee... Oare din cauza asta matca are doar o rama cu puiet? Pentru ca era blocata între ramele cu miere? Nici măcar oua nu sunt, nici larve... Stau ramele goale cu coronițe de deasupra și așteaptă sa fie ouate...
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori