Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matca omorata de roi

Mesajde LAZAR vasile » 03 Iun 2017, 07:26

Buna ziua si bine vam gasit vreau sa va spun ca sunt incepator de 2 ani am cumparat o fam de albine si acum am 5 fam si 6 roiuri pe 5/6 rame saptamina trecuta am prins un roi din copac si dupa 2/3 zile mam uitat in el si nu avea matca dar din pom cind lam luat era matca pentru ca eu am bagato in roinita nu stiu unde a putut sa dispara? A cum iam bagat o bi=otca de la o fam ce avea botci trase cred ca de rire si trebuie sa iasa cred ca au aceptato.Imi puteti spune ce sa intamplat cu matca ce am luato cu roiu din copac? Sanatate si butoaie pline.
LAZAR vasile
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2017, 07:15

Re: Matca omorata de roi

Mesajde glaliona » 03 Iun 2017, 12:11

Buna ziua , nu sunt in masura sa dau sfaturi , doar o sugesti . Poate roiul prins era cu matca tanara si o fi iesit la zborul de imperechere ;) .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Matca omorata de roi

Mesajde gabimihai » 19 Iun 2017, 22:00

Daca matca roiului nu era imperecheata, albinele prin fortarea de a o scoate la imperecheat o fi omorat-o. Mai ales daca roiul a fost pus intr-o lada si lasat prea larg, se lasa numai atatea rame cat acopera albina. Abia dupa ce incepe matca p[onta se largeste cuibul. poate or fi si alte cauze, nu s-a intors matca de la imperechere , a fost mancata de prigorii,etc.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Matca omorata de roi

Mesajde tiih » 26 Iun 2017, 10:11

Mancata de prigorii,vrabii,randunele....
Ratacita si omorata de alte albine,mai ales cand stupii sunt frumos aliniati,frumos inghesuiti,unul langa altul..ca in pozele ptr.revista.....etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Matca omorata de roi

Mesajde ignatov andrei » 26 Iun 2017, 23:19

gabimihai scrie:Daca matca roiului nu era imperecheata, albinele prin fortarea de a o scoate la imperecheat o fi omorat-o.


Asta-i tare, dom'le...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matca omorata de roi

Mesajde mellis » 27 Iun 2017, 03:17

Dragoste cu forța...nu merge..
Și dacă ea nu a vrut..de ce au strans-o de gat...?
Pare un roman polițist...
;)...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Matca omorata de roi

Mesajde gorjeanul » 28 Iun 2017, 11:47

ignatov andrei scrie:
gabimihai scrie:Daca matca roiului nu era imperecheata, albinele prin fortarea de a o scoate la imperecheat o fi omorat-o.


Asta-i tare, dom'le...!!!

Poate sunt unele matci care vor sa ramana virgine. Astea sunt exceptii,ca si femeile.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Matca omorata de roi

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 12:10

Intrebarea ramane"Unde este matca?" misterul continua!!! tineti aproape!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori