Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

nu au botci si totusi fac barba

Mesajde mihaelahamciuc » 11 Iun 2017, 07:11

Buna ziua. Caut si eu raspuns la o problema....Am trei stupi si din doi dintre ei am ridicat cate trei rame si am facut roi, de frica sa nu roiasca. Desi faceau barba la urdinis nu aveau nici o botca (asta acum 9 zile). Ieri am fost iar la ei, verificat fiecare rama, am gasit cateva potirase goale, la in stup le-am stricat la altul le-am lasat iar al treilea nu avea deloc. Au mag. dar nu prea au strans, doar la doi stupi vre-o trei rame, ultimul nu a strans nik. Aseara am observant iar ca fac barba. Intrebari : cu cat timp inainte de a face botci incepe acest comportamen? Roiesc sau nu? ce trebuie sa mai urmaresc? Cum procedez?
mihaelahamciuc
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iun 2017, 11:16
Localitate: Iasi

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde yuonyuon » 11 Iun 2017, 08:44

Aia e albina tanara iesita fara nr , care "shomeaza" . mai asteapta o saptamana doua sa prinda tupeu.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde Mihaiii » 11 Iun 2017, 13:04

mihaelahamciuc scrie:Buna ziua. Caut si eu raspuns la o problema....Am trei stupi si din doi dintre ei am ridicat cate trei rame si am facut roi, de frica sa nu roiasca. Desi faceau barba la urdinis nu aveau nici o botca (asta acum 9 zile). Ieri am fost iar la ei, verificat fiecare rama, am gasit cateva potirase goale, la in stup le-am stricat la altul le-am lasat iar al treilea nu avea deloc. Au mag. dar nu prea au strans, doar la doi stupi vre-o trei rame, ultimul nu a strans nik. Aseara am observant iar ca fac barba. Intrebari : cu cat timp inainte de a face botci incepe acest comportamen? Roiesc sau nu? ce trebuie sa mai urmaresc? Cum procedez?

La mine au momente când și noaptea pana la 3-4 dominiata stau în barba... Nu din cauza ca vor sa roiasca, ci din cauza căldurii :) pune un polistiren pe capacele stupilor ca să nu se încălzească asa tare tabla, ca toată căldura aia se duce în stup... Eu am făcut în partea din spate a podisoarelor o mica aerisire, o tăietură de 3-4 mm înălțime pe 5 cm lungime, si am observat ca este un pic mai bine
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde mellis » 12 Iun 2017, 00:32

La fundul gol nu au barba
Stupii ar trebui umbriți sau pus cearceaf alb pe ei
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde mihaelahamciuc » 12 Iun 2017, 10:13

Multumesc pentru raspunsuri. Mai multa umbra decat au acum nu le pot da, pt ca stau sub copaci......
mihaelahamciuc
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Iun 2017, 11:16
Localitate: Iasi

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde octavianpopescu » 12 Iun 2017, 12:05

Pe langa caldura cred ca mai e si spatiul.am stupi pe 2 caturi de 1/2 care nu fac barba si am roi pe 5 rame care au barba la urdinis.stupii au urdinisul la maxim si jumate sita in podisor,roii au folie in cap si urdinisul la minim.
Parerea mea:
-caldura
-spatiu
-ventilatie
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: nu au botci si totusi fac barba

Mesajde stuparu 70 » 26 Dec 2017, 21:19

Nu au avut ce culege
stuparu 70
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Feb 2012, 21:25


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori