Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cind cel mai bine sa imultim albinele....

Mesajde Velisco Petru » 08 Feb 2018, 12:32

Un ajutor va rog!!! la moment am 44 stupi cu albine normale...vreau sa imultesc inca 83 familii. Problema mea este ca vreau ca familiile astea 44 sa culeaga bine in salcam...deja am dat turte energetice astept putin sa fie facut mai binisor zboru de curatare sa dau turte proteice cred ca vor fi ajutate la schimbul de albine cu turtele astea..Eu ma ginesc sa imultesc cu 1 saptamina inainte e inflorirea salcimului atuncea si botcile sa fie gata..dece atuncea??? ca sa fie scoase in fiecare familie cate (doua rame de albina tinara care la cules nu se va duce) si una de puiet .
Sau cand sa fac imultirea asta?
Mie imi trebuie sa culeaga bine si sa imultesc..


Va rog frumos ajutatima!!!!
Velisco Petru
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Oct 2016, 22:25

Re: Cind cel mai bine sa imultim albinele....

Mesajde Closcutz » 08 Feb 2018, 13:17

:lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cind cel mai bine sa imultim albinele....

Mesajde talex » 08 Feb 2018, 16:47

Bre, frate basarabean, tre sa te hotarasti ce vrei. Si una si alta e cam greu. Dar la o adica poti in timpul culesului de salcam sa iei cate doua rame cu puiet capacit si sa faci roiuri mici, le dai botci, astfel incat pe la 1 iunie sa iti inceapa ponta. Pan in septembrie le poti aduce la un nivel cat de cat acceptabil. Dar de ce vrei neaparat sa dublezi? Inmultirea in sine nu e o problema. Din 40 de familii bune poti face intr-un an si 100. Cu o conditie. Adio recolta. Dumneata le vrei pe ambele si nu se poate.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori