Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca » 08 Apr 2019, 20:06

Cine stie care e varianta optima de a produce maximum de albina? Nu ma intereseaza sa obtin cules anul asta ci doar sa inmultesc.
Am acum, sa spunem, 20 de roi pe 3 rame.
Le dau de mancare la greu, tot ce au nevoie. Ma intereseaza sa obtin la sfarsitul anului cea mai multa cantitate de albina.
Cum e mai bine?
-sa las 20 de roi pe 3 rame
-sa unific si sa fac 15 roi pe 4 rame
-sa unific si sa fac 12 roi pe 5 rame
-sa unific si sa fac 10 roi pe 6 rame
-sa unific si sa fac aprox. 8 roi pe 7 rame
-sa unific si sa fac aprox. 7 roi pe 8 rame
-sa unific si sa fac 6 roi pe 10 rame
luci.pasca
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2019, 21:13
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatov andrei » 08 Apr 2019, 20:33

luci.pasca scrie: Ma intereseaza sa obtin la sfarsitul anului (apicol, nu?) cea mai multa cantitate de albina.
Cum e mai bine?
-sa las 20 de roi pe 3 rame
-sa unific si sa fac 15 roi pe 4 rame
-sa unific si sa fac 12 roi pe 5 rame
-sa unific si sa fac 10 roi pe 6 rame
-sa unific si sa fac aprox. 8 roi pe 7 rame
-sa unific si sa fac aprox. 7 roi pe 8 rame
-sa unific si sa fac 6 roi pe 10 rame
Astea sunt toate ramele, adica 60?


Daca te referi doar la variantele prezentate, cea mai buna e prima (cu toate ca tot ce ai prezentat e cat se poate de nasol).
Cat puiet pot face 6 matci in august si cat pot face 20...?!?
Sunt variante mult mai bune decat insiruirea aia de mai sus, dar daca nu spui cate rame mai ai, cate poti face, daca mai faci etc.
Sa intrebi, asa, din "mersul" avionului... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca » 08 Apr 2019, 20:46

Am rame crescute o gramada (cam 10 de fiecare stup) dar ocupate cu albine acum doar 60. Mi-au iesit stupii mai slabi din iarna, am de la 1 roi pe 2 rame, la 5-6 rame media, am si 2 stupi pe 8 rame.

Oricum am invatat lectia cu iernarea pe 3-4 rame.
Asa ca la anul nu mai intru in iarna sub 7 rame full de albine.

Daca poti Andrei sa imi spui variante optime.
luci.pasca
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2019, 21:13
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatov andrei » 08 Apr 2019, 20:59

luci.pasca scrie:Am rame crescute o gramada (cam 10 de fiecare stup) dar ocupate cu albine acum doar 60. Mi-au iesit stupii mai slabi din iarna, am de la 1 roi pe 2 rame, la 5-6 rame media, am si 2 stupi pe 8 rame.

Oricum am invatat lectia cu iernarea pe 3-4 rame.
Asa ca la anul nu mai intru in iarna sub 7 rame full de albine.

Daca poti Andrei sa imi spui variante optime.


Nu trebuie sa fii radical.
De spus, iti voi spune, ca mi-e draga Tulcea si Slava Rusa (acolo a fost bunicul staret la manastire), Mila 23, dar nu pot asa, dintr-odata. Sunt etape care se parcurg functie de vreme.
Ai sa ma suni si... toata vara avem timp de explicatii, poate si de un peste...
O sa-ti trimit MS.
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 08 Apr 2019, 21:16

s a icheiat repede topicul asta ...chiar eram oki si urechi....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca » 08 Apr 2019, 21:21

ma gandeam yuonyuon ca ai sa scrii. spune-ai ca ai urmarit un stup pe 3 rame iesit din iarna.
luci.pasca
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2019, 21:13
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatov andrei » 08 Apr 2019, 21:25

yuonyuon scrie:s a icheiat repede topicul asta ...chiar eram oki si urechi....


:lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 08 Apr 2019, 23:10

luci.pasca scrie:ma gandeam yuonyuon ca ai sa scrii. spune-ai ca ai urmarit un stup pe 3 rame iesit din iarna.
temperatura nocturna e factorul NR 1 la dezvoltarea roilor.
pana nu creste peste 10 grade nu pleaca nici un stup sup 4 rame....asta e.... Nea ignatov stie treaba asta si are cutii delea' duble....pentru roi/stupi mai mici.....am si eu cateva si intentionez sa mai fac ....
in 2016 in august am pierdut 50 de roi pe 2 -3 rame la un val de canicula.....in cutii de 5 rame... lemn.

daca temperatura bate" intre 25-40 albina(roii pana in 3 rame) se descurca sa ajusteze temperatura....altfel apar victime"....cei mai mari nu discutam, fac fata la 50 de grade...


factorul NR 2 : asigurarea hranei sub forma de miere si pastura ...in rama.....deci trebuie sa ai rame cu hrana altfel esti nevoit sa dai sirop la roi ...cea ce inseamna ca le pui sa faca munca de carat si ventilat in loc sa isi vada de ingrijirea puietului ....doica in loc sa ia mieresi sa hraneasca puietu(sa faca cat mai multe vizite), e nevoita sa stea la coada la sirop...multe probleme ...mie nu mi a placut mai ales cand ramanea sirop in hranitore etc...optim e sa dai rame cu miere ...si proteina(polen daca e cazu)



factorul NR 3 : spatiul la ouat/pentru dezvoltare......adaugat rame la timp ...rame crescute ...
atentie sa nu ai coronite ...ramele adaugata tind sa copieze rama precedenta cu puiet.....chestia asta este o mare problema in dezvoltare ....
deci daca rama initiala cu puiet are coronita de miere de o palma ...si rama adaugata va fi copiata identic cu rama alaturata ...si in loc sa ai o rama bine ocupata de 8000 de celule ajungi sa ai o rama de puiet pe 2 rame ....."pe acelasi consum de curent"


De urmarit: sa ai matci imperechiate .....si sa nu pierzi puiet /racesti puiet....ca sa dus cu optimul......si sa nu fi in zona cu un cules abundent!! trebuie evitat (vrei ca albina sa se concentreze doar pe crestere de puiet )
un roi startat pe 3 rame(cu o rama de puiet capacit) ajunge pe 10 rame in aproape 7 saptamani....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatov andrei » 09 Apr 2019, 17:55

yuonyuon scrie:factorul NR 3 : spatiul la ouat/pentru dezvoltare......adaugat rame la timp ...rame crescute ...
atentie sa nu ai coronite ...ramele adaugata tind sa copieze rama precedenta cu puiet.....chestia asta este o mare problema in dezvoltare ....
deci daca rama initiala cu puiet are coronita de miere de o palma ...si rama adaugata va fi copiata identic cu rama alaturata ...si in loc sa ai o rama bine ocupata de 8000 de celule ajungi sa ai o rama de puiet pe 2 rame ....."pe acelasi consum de curent"


Cand copiati un citat, sau redati ceva din ce ati citit, aveti grija cu interpretarea!
Citatul initial este al meu si suna asa:
- familia de albine va copia ce este de-a dreata si de-a stanga ramei introduse!

Acest fenomen este evident pe o panta descendenta d.p.d.v. al dezvoltarii, nu pe o panta ascendenta, cum e acum!

P.S. Sa nu patiti cum a patit Cristian Bratu, cand a zis "o zicere" de-a mea, dar pe care a pus-o intr-un context de aiurea!
Cei care stiau despre ce este vorba, au si zis: nea Andrei, a copiat, dar a copiat pe fuga...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 09 Apr 2019, 18:43

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:factorul NR 3 : spatiul la ouat/pentru dezvoltare......adaugat rame la timp ...rame crescute ...
atentie sa nu ai coronite ...ramele adaugata tind sa copieze rama precedenta cu puiet.....chestia asta este o mare problema in dezvoltare ....
deci daca rama initiala cu puiet are coronita de miere de o palma ...si rama adaugata va fi copiata identic cu rama alaturata ...si in loc sa ai o rama bine ocupata de 8000 de celule ajungi sa ai o rama de puiet pe 2 rame ....."pe acelasi consum de curent"


Cand copiati un citat, sau redati ceva din ce ati citit, aveti grija cu interpretarea!
Citatul initial este al meu si suna asa:
- familia de albine va copia ce este de-a dreata si de-a stanga ramei introduse!

Acest fenomen este evident pe o panta descendenta d.p.d.v. al dezvoltarii, nu pe o panta ascendenta, cum e acum!

P.S. Sa nu patiti cum a patit Cristian Bratu, cand a zis "o zicere" de-a mea, dar pe care a pus-o intr-un context de aiurea!
Cei care stiau despre ce este vorba, au si zis: nea Andrei, a copiat, dar a copiat pe fuga...!!! :lol:
chiar nu am inteles....va copia rama de puiet (din stup)
pai eu adaug rame la ouat goale (crescute)....daca in stup rama alaturata cu puiet are coronita de miere atunci si pe cea adaugata de noi albina va depune asemanator...
si ne intrebam de ce matca nu o ponteaza 100%.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 09 Apr 2019, 18:46

Gata am inteles !!!!!

pai e acelasi lucru cu ce am zis eu... :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde Shrek » 09 Apr 2019, 19:23

luci.pasca scrie:Cine stie care e varianta optima de a produce maximum de albina? Nu ma intereseaza sa obtin cules anul asta ci doar sa înmulțesc.....

Esti primul care vrea sa obtina " decat" albina! Ce faci cu ea, ai contract cu chinezii care o prajesc in tigaie?!
Glumesc desigur! Deja vad ca ai doi mentori care te invata! Vine si al treilea din urma! El o sa-ti spuna sa schimbi matcile, ca a tale-s mai puturoase!
Ca sa poti primi cât mai multe sfaturi, bune ori...nebune, mai trebuie sa povestesti:
Cate sunt roiuri, câte sunt familii;
Pe ce au iernat;
Când ai facut ultimul tratament contra varoua, în toamna;
Vrei sa înmulțește familiile( ai proiect in derulare), ori vrei sa intri in iarna tot cu același număr de familii;
Cât esti dispus sa investesti;
Ce rasa de albine ai;
Cum stai cu baza melifera;
După ce ai stabilit obiectivul si fortele de care dispui, pune osul la treaba. Dacă le dai tot ce trebuie, faci tratamente corect, la toamna ai familii puternice si cel puțin cinci roiuri banane care pot trece iarna fără griji! Daca nu, la primavara iar o sa-ti dea cu minus! Multă baftă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatov andrei » 10 Apr 2019, 15:13

yuonyuon scrie:factorul NR 3 : spatiul la ouat/pentru dezvoltare......adaugat rame la timp ...rame crescute ...
atentie sa nu ai coronite ...ramele adaugata tind sa copieze rama precedenta cu puiet.....chestia asta este o mare problema in dezvoltare ....
deci daca rama initiala cu puiet are coronita de miere de o palma ...si rama adaugata va fi copiata identic cu rama alaturata ...si in loc sa ai o rama bine ocupata de 8000 de celule ajungi sa ai o rama de puiet pe 2 rame ....."pe acelasi consum de curent"


Ori se introduce rama cu coronitza, dar se descapaceste coronitza, ori se pune, acea rama, dupa diafragma, se descapaceste si cand e curatata se introduce in cuib.
Multi descapacesc dupa diafragma asa, la intamplare, sau descapacesc pentru curatare ramele pentru reforma.
Este bine de sortat ramele si de ales cele bune pentru dezvoltarea initiala (fara defecte si care au mai avut cateva generatii de puiet), se pun dupa diafragme, se descapacesc. iar dupa ce sunt curatate se folosesc unde e nevoie.
Descapacirea si curatarea ramelor ce urmeaza a fi reformate, nu reprezinta o prioritate. Acele rame pot fi date la curatat si la roii infiintati.
La Tulcea fiind cald, se poate introduce o rama la marginea cuibului, chiar daca are coronitza si se descapacesc coronitezele la puiet, sau se strivesc capacelele trecand cu dalta peste ele. Numai daca crapa acel capacel e suficient, deoarece albinele vor goli acea celula si vor muta mierea.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde jonny_it » 10 Apr 2019, 21:17

Shrek scrie:Când ai facut ultimul tratament contra varoua, în toamna;


Si cand ai tratat, cu ce si cum la sfarsitul verii. Tratamentele din toamna sunt de obicei cele mai eficiente dar trebuie si o reducere semnificativa a varroa inaintea formarii generatiilor care vor ierna prin tratamente sau metode biologice.

Regula celor 3 ani. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca » 12 Apr 2019, 20:49

Multumesc pentru mesaje.
Younyoun mi-a scris lucruri de finete.
Andrei multumesc ca m-ai incurajat.
Am 15 familii de la 2 la 8 rame.
Am facut tratament in toamna cu 1 banda de mavrirol si 1 tratament cu varachet in octombrie, intr-o seara calda.
Peste iarna am gasit gasit pe funduri multa albina moarta si mucegaita.
Acum stiu ca trebuia sa incep la final de iulie cu 3 tratamente cu varachet, ca albina de iernare sa nu fie intepata de paduchi si sa aiba viata lunga.
Al doilea lucru unde am gresit a fost ca le-am stimulat cu sirop invertit toata luna septembrie in loc sa fac asta in august. Ciudat a fost ca din cauza secetei si a lipsei de cules din august la jumate din familii la inceput de sept. nu aveam puiet de nici un fel. In schimb in oct.-nov aveam la roiuri puiet dar si mancare putina. Un roi a murit de foame in ianuarie.
Asa ca cine citeste sa ia seama cand se fac tratamentele, cand se stimuleaza si cand se fac hranirile de completare.

Asa ca obiectiv imi doresc sa ajung la 15-20 de stupi bine dezvoltati (ca ai lui Yuonyuon :D ).
Shrek si Jonny_it au intuit bine cand m-au intrebat de tratamente.

Acum sa revin la topic.
Daca un roi pe 3 rame face in 21 de zile 1 rama completa de puiet, iar unul pe 7 rame face tot in 21 de zile 5 rame n-ar fi mai bine sa unific stupii mai prapaditi, obtin mai multe rame de albina in acelasi timp iar cand stupii devin suficient de mari
sa-i divizez?
luci.pasca
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2019, 21:13
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde Shrek » 12 Apr 2019, 23:14

S-a scris destul de mult despre unificări si aici parerile sunt împărțite. Eu sunt unul din aceeia care nu agreează unificarile in primavara si nici in toamna. Cei care nu merg, nu vor merge în veci, poti sa le dai si cu tamaie. Sfatul meu ( tot incepator) este sa ii urmărești continuu si sa le dai ce le trebuie iar in toamna alegi ce a mers cel mai bine. As mai face si niste roiuri după salcam cu regine imperecheate si apoi stimulat la greu. Dacă stupii sunt slabuti la salcam, recuperezi la celelalte culesuri. Si nu uita, tratamente si mâncare la timp. Găsești material de studiu pe forum.. Doar sa cauti! Spor la....căutat!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori