Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 13 Apr 2019, 00:25

eu as incerca sa i dezvolt cat pot de bine pe fiecare in parte.....si sa invat sa apreciez/observ stupii buni(chiar daca unii sunt mici ca numar de albina) si sa desfiintez stupii prosti/sa evit sa mai repar toate "cioatele"......
trebuie lucrat uniform si in serie...
Daca vrei sa incepi cu unceputul....incepe corect...!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca » 13 Apr 2019, 11:27

ok, mersi de sfaturi.
luci.pasca
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Mar 2019, 21:13
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde stefanbad » 16 Oct 2019, 07:41

luci.pasca scrie:ok, mersi de sfaturi.

Sunt curios ce ai bagat acum la iernat
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca1 » 24 Dec 2019, 18:47

Am vreo 20 acum.
Nu stiu care e chestia de au ajuns pe 4 rame.
Am mai unificat 2 care erau prea slabi.

E primul an cand nu le-am dat protofil. Am citit recent pe forum de nosema. Sa fie asta cauza?

Am incercat sa-i fac puternici (ca a lui Yuon :)) dar prin mai 10 au intrat in friguri si a trebuit sa-i divizez sau au plecat singuri unde au vrut ca n-am reusit sa-i stapanesc.
Mai am de invatat la treaba cu roirea, spatiu, etc.

Intrebarea e asa: sa mai desfiintez stupi si sa dau rame cu albine la restul stupilor. Pe cate rame sa-i fac? Astea 4 rame sunt facute cu stimulare in august, septembrie. Ma asteptam sa am mai multa albina dar se pare ca atata poate vatra. Sper la primavara sa culeg polen pentru toamna viitoare.
La Tulcea trec iarna si stupii pe 4 rame, chiar daca mai chinuit.
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde ignatius » 04 Mar 2020, 18:55

mai functioneaza?
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde luci.pasca1 » 04 Mar 2020, 21:46

Ce sa functioneze?

Stupii sunt vii si bine. Mi-au murit 2 care mai aveau doar un pumn de albine. In toamna erau bine. Nu stiu unde au plecat.

Topicul se dorea un sfat despre cat de tare sa fie stupul.
Un stup cu 5 rame de albine face 3 rame de puiet. Un stup pe 3 rame face 1 rama de puiet in aceeasi perioada. Cred ca e mai bine sa fie mai puternic stupul.

Din ce am citit, un stup pe 7 rame acum ajunge pe 14 rame la 1 mai, si daca n-ar fi culesul puternic de salcam ar intra in friguri.
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde yuonyuon » 04 Mar 2020, 22:44

luci.pasca1 scrie:Ce sa functioneze?

Stupii sunt vii si bine. Mi-au murit 2 care mai aveau doar un pumn de albine. In toamna erau bine. Nu stiu unde au plecat.

Topicul se dorea un sfat despre cat de tare sa fie stupul.
Un stup cu 5 rame de albine face 3 rame de puiet. Un stup pe 3 rame face 1 rama de puiet in aceeasi perioada. Cred ca e mai bine sa fie mai puternic stupul.

Din ce am citit, un stup pe 7 rame acum ajunge pe 14 rame la 1 mai, si daca n-ar fi culesul puternic de salcam ar intra in friguri.
:lol: :lol: :lol: cu alte cuvinte operatia a reusit dar pacientu a murit.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: optimul pentru productie albine

Mesajde Shrek » 04 Mar 2020, 23:21

luci.pasca1 scrie:Ce sa functioneze?

Stupii sunt vii si bine. Mi-au murit 2 care mai aveau doar un pumn de albine. In toamna erau bine. Nu stiu ........

Din ce am citit, un stup pe 7 rame acum ajunge pe 14 rame la 1 mai, si daca n-ar fi culesul puternic de salcam ar intra in friguri.

Iarna aceasta a fost una extrem de blanda, cam peste tot in tara! Metaforic vorbind, daca ai băgat în iarna un roi ( nu familie) pe două rame, acum ar trebui să fie pe tri-patru rame! Intr-o lume mai buna! Nu se face asa ceva!
Cu timpul o sa înveți să incarci tunul la timp, sa iei la țintă....culesul de salcam si sa lansezi bomba la momentul optim. După cules , poa sa intre-n friguri! După 4-5 sezoane ai sa le prinzi, dar in fiecare an, vremea diferă si o iei de la capat! Dar o sa înveți treaba cu roitul! Nu trebuie sa disperi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori