Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde victor s » 12 Feb 2012, 21:24

dar discutia nu era de introducere acum a hranei proteice...de aici toata confuzia !
toate bune!
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde vicpo » 12 Feb 2012, 21:43

Proapis eu nu intreb (acum zadarnic pe nea gica)eu am citit am experimentat la inceput pe o familie apoi de 4 ani introduc pastura in primele zile ale lui februarie nu am nici o nosemoza dar ...nu ma pricep la poze ma descurc greu cu calculatoruldar o sa chem pe cineva il voi plati sa-mi faca ceva poze cind va fi posibil sa le pun .Daca urmariti topicurile de la inceputul anului trecut cind primavara intirzia sa apara si erau probleme cu putinele rame cu puiet am scris de ramele existente in uni stupi (cei hraniti cu pastura )si am fost luat peste picior.Recunosc ca am invatat multe pe forum si invat si acum dar baza a fost din carti (pe care ai afirmat ca nu le-am citit).Nu-mi doresc o polemica ,o discutie constructiva chiar in contradictoriu care sa imbogateasca forumul sint gata oricind .am spus si ma repet nu-mi plac postarile gen ;asa a zis ala sau asa face un mare apicultor ;
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde jenica67 » 12 Feb 2012, 22:57

vicpo cand citesti fi atent, ca gresesti si induci si pe altii in eroare. Hristea spune ca :
"introducerea pasturii in stupi este o cerinta imperioasa, in primavara cand cuibul- infiripat inca de la mijlocul lui ianuarie - trebuie sa se dezvolte. In toamna nu am lasat pastura in cuib decit intr-o masura masura restransa, deoarece fagurii cu pastura au fost pusi la adapost de ger, pentru a nu se degrada. De aceea pastura trebuie sa fie introdusa in cuib, cu cel putin o luna inainte de aparitia in cantitate mai mare a polenului proaspat, care la noi se evidentiaza abia la inceputul lunii aprilie. "
Deci : inceputul lui aprilie fara 1 luna = inceputul lui martie, si asta dupa zborul de curatire din primavara, si aparitia a temperaturilor diurne de 12 grade daca nu ma insel. Nu introducem hrana proteica, inainte, ca se intampla ce zice proapis13, adica le omoram, cu mana noastra. Ca ai mai facut asta, te cred, dar sa sti, ca ai avut noroc, si ai avut probabil, zbor de curatire si timp mai moale, cum a fost anul trecut, nu a mai venit, dupa ce ai introdus turta proteica, geruri, sau nu au consumat-o, ca si asta se poate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde vicpo » 12 Feb 2012, 23:15

jenica ,citeste cartea toata, am m-ai citat la pag 357,citez ndin nou;hranirea de stimulare incepe in prima decada a lunii februarie care este prima luna din primavara apicola.Dar la inceput aceasta hranire nu se face cu sirop ci cu turtire de pastura... dupa data de azi sintem deja in a 2 decada a luni eu am gasit ca ce spune hristea e bun si nu vreau sa pierd startul, in primavara adica in martie voi avea cel putin 1 rama de puiet in plus fata de tine.Si altceva la mine in zona peste o saptamina am cules de polen de la alun in cantitati mari,in privinta asta stiu ce spun.Citeste in aceasi carte despre canadianul shaffer (nu stiu daca am scris corect)si vezi metoda lui si productia de miere dar vei zice poate ca sintem in romania
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde jenica67 » 12 Feb 2012, 23:36

Eu am citit cartile lui Hristea si inca alte 50 de carti cel putin cred, plus alte sute de reviste apicole. De ce cules, vrei sa profiti tu, ca nu inteleg. Acum nu ma pun sa iti citez, dar eu stiu, ca daca vrei sa valorifici cel mai devreme cules, acum si daca timpul iti permite, incepi stimularile bazandu-te pe urmatoarele constatari : o albina poate sa devina culegatoare, daca are cel putin 10 zile, si poti valorifica maxim, daca ai cel putin iesite doua generatii de albine, adica in total, este indicat sa incepi stimularea, cu cca 50 de zile inainte. La mine salcamul este primul cules si infloreste cam pe 15 mai. Deci pot sa incep stimularile, dar precizez inca o data, ca daca timpul permite, adica mai multe zile, cu minim +12 grade, pe data de 20-25 martie. Altfel ce fac, dezvolt familiile si imi roiesc inainte de salcam si rezultatul va fi dezastros. Apropo si sirop se administraza, tot cand temperatura s-a incalzit si au iesit la zbor de curatire de primavara.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde vicpo » 12 Feb 2012, 23:55

jenica fiindca ai citit cartile lui hristea atunci sti ca facind asa cun spun (asa fac eu nu spun altuia sa faca ca mine)nu fac altceva decit sa aplic ce am citit si aplicat cu rezultate bune ,vorbind de cules pina la salcim vin salciile care sint din abundenta vine flora spontana din paduri, papadia, fructiferi ca sa nu mai vorbesc de polenul alunului care nu asteapta decit 3-4 zile de vreo7-8 grade si e gata apoi vine arinul si asa mai departe,deci sint culesuri de care vreau sa profit din plin, nu mie teama de roit sint metode de prevenire.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde gabi bee » 12 Feb 2012, 23:57

pana la salcam mai sunt 2 culesuri de productie , in unele zone bineanteles , si anume cel de la pomi fructiferi ,mai slab, si cel de la rapita care este mai intens . deci eu sunt de acord cu vicpo ca daca vrei sa ai familii puternice si sa profiti de culesurile timpurii si extratimpurii , trebuie sa stimulezi familiile cat mai devreme si anume de la inceputul lui februarie ! altfel tragi de ele sa le poti pune catul la salcam !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde jenica67 » 13 Feb 2012, 00:02

gabi bee sunt de acord cu tine, dar vezi sa nu faci puiet varos daca afara este frig si faci stimulare si nu ai albina de acoperire. De fapt, fiecare face ce vrea cu albinele lui. Problema este ca e pacat de ele. Si apropo, daca vrei sa faci cules masiv la pruni, trebuia sa intrii de anul trecut, cu familii unite cu cea ajutatoare, ca sa ai popor, inca de la inceputul primaverii. Dar sa stii, ca popor mult, trebuie si sa manace mult, de la prun pana la salcam.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde victor s » 13 Feb 2012, 00:03

in acest moment gabi (pune ceva poze sa vedem cum arata stupina ta) nu cred ca se recomanda turta proteica. tot tu spuneai ca aceasta se da dupa primul zbor de curatire...!(asa spune si cartea)...
deci?
cum procedam in continuare?
(avand in vedere si prognoza meteo, cu toate ca nu mai am incredere in nimic. chiar nimeni nu a prevazut ce se va intampla in februarie 2012...!)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde alt stupar » 13 Feb 2012, 00:05

pai da !
stimulati incepand de acum (ca doar e terziu deja, e jumatatea lunii februarie...) si la flora spontana din paduri + pomii fructiferi o sa faceti minuni. N-o sa incapa mierea in magazii :mrgreen:
Mai copii, mai...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde Albinel » 13 Feb 2012, 00:13

jenica67 scrie:Deci pot sa incep stimularile, dar precizez inca o data, ca daca timpul permite, adica mai multe zile, cu minim +12 grade, pe data de 20-25 martie. Altfel ce fac, dezvolt familiile si imi roiesc inainte de salcam si rezultatul va fi dezastros. Apropo si sirop se administraza, tot cand temperatura s-a incalzit si au iesit la zbor de curatire de primavara.


tarziu ..foarte taziu..din stadiul de ou si pana la albina adulta ii trebuiesc peste o luna de zile ..ceea ce inseamna ca vor iesi la rapita ..
in cazul asta mai putem vorbi de schimbul de generatii si abundenta familiei de care avem atata nevoie..????
spuneti aici ..: "Altfel ce fac, dezvolt familiile si imi roiesc inainte de salcam si rezultatul va fi dezastros"
va intreb in cazul asta ..care-i interesul fiecaruia dintre noi ?? nu sa le dezvoltam la maxim pentru a exploata tot ce se poate exploata ?????
nu noi suntem cei ce trebuie sa avem familii cat mai puternice si cei ce trebuie sa ne asiguram ca nu ne vor roi..???
am alt punct de vedere si se regaseste in semnatura mea !!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde proapis13 » 13 Feb 2012, 00:23

Albinel scrie:tarziu ..foarte taziu..din stadiul de ou si pana la albina adulta ii trebuiesc peste o luna de zile ..ceea ce inseamna ca vor iesi la rapita ..
in cazul asta mai putem vorbi de schimbul de generatii si abundenta familiei de care avem atata nevoie..????
spuneti aici ..: "Altfel ce fac, dezvolt familiile si imi roiesc inainte de salcam si rezultatul va fi dezastros"
va intreb in cazul asta ..care-i interesul fiecaruia dintre noi ?? nu sa le dezvoltam la maxim pentru a exploata tot ce se poate exploata ?????

Ei,aici ii baiul al mare :shock:
NU si DA dar CAND :?:
De ceea ce trebuie facut in perioada urmatoare si cum este vba
Asta v-a face diferenta dintre apicultori si posesori de stupi
Cine fura startul poate o fura si la figurat
Cine sta blind pe camera poate pierde startul sau cistiga potul cel mare
Ginditi-va :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde gabi bee » 13 Feb 2012, 00:31

stimularea cu turte proteice cu polen sau cu inlocuitori se stie ca se face dupa un zbor bun de curatire care de regula apare in a doua parte a lunii februarie . turta cu pastura si miere insa , se poate da si pana in zborul de curatire , tanand cont ca este acelasi lucru cu ce ar trebui sa aiba ele in mod normal in rame pt cresterea puietului si tinand cont si de faptul ca resturile nedigerate in cazul consumului de pastura sunt mai mici decat resturile nedigerate ramase din consumul substituentilor si chiar al polenului . asadar intestinul albinelor se incarca mai putin in urma consumului de turta cu pastura . bineinteles , conteaza si cand a fost ultimul zbor de curatire si cand este prognozat primul zbor de primavara . eu personal ma pregatesc sa fac cateva turte cu substituenti si dupa primul zbor o sa le introduc cate una . sper sa nu am surprize neplacute pana atunci cu vreunul care trage pe dreapta . oricum , cine ramane primeste una bucata turta proteica si una bucata turta energetica simultan . pana atunci nu pot sa zic decat doamne ajuta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde vicpo » 13 Feb 2012, 00:34

alt stupar scrie:pai da !
stimulati incepand de acum (ca doar e terziu deja, e jumatatea lunii februarie...) si la flora spontana din paduri + pomii fructiferi o sa faceti minuni. N-o sa incapa mierea in magazii :mrgreen:
Mai copii, mai...

pai alt stupar in alt tpic ai vorbit de hristea (si antonescu)de stimularea din prima decada a lui februarie nu tot el scrie? cit despre umplerea lazilor cu miere e altceva e nevoie de timp favorabil culesului etc in ce ma priveste tre sa am albina care sa poata fructifica
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde vicpo » 13 Feb 2012, 00:37

ce spune gabi e forte exact pastura e una inlocuitori e alta
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde Albinel » 13 Feb 2012, 00:42

proapis13 scrie:
Albinel scrie:tarziu ..foarte taziu..din stadiul de ou si pana la albina adulta ii trebuiesc peste o luna de zile ..ceea ce inseamna ca vor iesi la rapita ..
in cazul asta mai putem vorbi de schimbul de generatii si abundenta familiei de care avem atata nevoie..????
spuneti aici ..: "Altfel ce fac, dezvolt familiile si imi roiesc inainte de salcam si rezultatul va fi dezastros"
va intreb in cazul asta ..care-i interesul fiecaruia dintre noi ?? nu sa le dezvoltam la maxim pentru a exploata tot ce se poate exploata ?????

Ei,aici ii baiul al mare
NU si DA dar CAND
De ceea ce trebuie facut in perioada urmatoare si cum este vba
Asta v-a face diferenta dintre apicultori si posesori de stupi
Cine fura startul poate o fura si la figurat
Cine sta blind pe camera poate pierde startul sau cistiga potul cel mare
Ginditi-va
salve :D


salve oltenasule !! ;)
cred ca trebuie sa asteptam potolirea vremii asteaia ..de fapt 2-3 zboruri de curatire si pe cai zmeilor ..stimulati cu ce vreti ..dar cat se poate de natural sa fie .. ;) :D
azi a fost o zi imbelsugata tare pe forumul asta ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori