Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde vasea57 » 22 Ian 2012, 11:40

ce va mai place sa va certati
eu ca incepator care evident vreau sa ma inmultesc cu 5 regine inperecheate pe drum (de fapt nici nus plecate) ce sa inteleg din topicul asta "formarea roilor la pachett" .
ok filmele sunt bune un domn a propus sa le discutam pe rand si ... dar poate e prea devreme
ce as vrea eu sa aflu dar sper ca nu va deranjez e intreg procesul de la scuturare pana la stadiul de roi dar inca mai studiez si sincer nu ma astept sa mi iese din prima dar totusi o sa incerc anul asta si chiar sa cresc matci desi iarasi nu prea am incredere in mine si am gasit si o metoda cred pe intelesul meu -METODA JANESE - cred ca mi am facut si o rama si visez ca am regine si acum studiez formarea roilor si sunt total in ceata cu tot cu carti si forum si scrib si etc
ok vreau sai fac direct in stup si cu ajutor de la alte 2 familii ar pana acolo e cale lunga si daca inca nu am o imagine cum sa mi fac roi sa dus :twisted: tot studiul meu ca am vreo 4 foi a4 scrise ca asa pricep mai bine
deci concret fiecae cum procedeaza
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde janese » 22 Ian 2012, 12:20

ma nepoate...nu stiu de ce dracu complici asa de mult lucrurile

1. roiul la pachet este acela fara rame...destinat vanzarii catre alte stupine.,,.un colet postal"" care are x kg de albina matca imperecheata ...si hrana de siguranta pana la destinatar...coletul se arunca si albina se varsa de catre client in cutia si pe ramele clientului ...in romanica nu s-a extins acest comert pentru ca pretul /roi este total nerentabil pentru furnizor. daca nu e destinat vanzarii ala nu e roi la pachet!!!
2. formarea roiului pentru stupina proprie...poti sa-l faci numai cu albina(fara puiet)...pe rame deja crescute sau foi de fagure artificial...cu matca imperecheata sau botca...si aici e mult de zis...dar geme literatura apicola de explicatii dpdv avantaje si dezavantaje...poti sa-l mai faci cu rame cu puiet capacit dintr-o familie sau mai multe si albina acoperitoare din alta familie sau divizand o famile in cati roi vrei tu..si aici geme literatura apicola de explicatii ashaaa...pe inteles

3. toata treaba este sa ai familii asa puternice incat sa ai ce diviza.....sa ai de unde lua albina chiar doar acoperitoare daca e...sa-i duci mai departe de stupina ta sau nu....sa dispui de matci imperecheate sau botci....sa ai timp sa-i bibilesti... sa ai bani sa dai pentru hranire de stimulare si medicamente shiii ff important, cu cat ii faci mai devreme cu atat potzi sa-i inmultesti mai tare... daca te duci in iulie cu facutu roi...atunci trebui sa-i faci pe sase rame din care patru cu puiet capacit
in august septembrie pregateste-te sa mai renunti la o parte din ei prin unificare acolo unde din multe motive nu s-au dezvoltat...
inteleg dorinta de a face multi din doi -trei....dar nu potzi face din rahat,bici...si sa mai faci si miere

nereusita formarii roiurilor fara puiet vine
1.de la faptul ca apicultorul nu duce noul roi in alta vatra si astfel albina se intoarce in vechia vatra
2 fiind pe rame goale necrescute se produce depopulare prin parasirea foilor de fagure artificial de catre albine.cu matca cu tot sau numai albina(treaba asta se intampla si la roii naturali) si aici intervine indemanarea stuparului...vezi tinere roiului la rece si inchis...vezi discuri obturatoare cu diferite fante la urdinish..etc...etc
TREABA CU...VARSTA ALBINEI COMPONENTE A ROIULUI ARE IMPORTANTA DAR NU DE AICI VINE NEREUSITA INCEPATORULUI IN FORMAREA ROIURILOR!!!!

in legatura cu cearta...nu e nici o cearta..este o atitudine luata de stupari care au nitzel ,,shtaif"" apicol si care nu pot sa inghita,, laudele de sine""!!!daca un incepator este gata sa inghita orice numai sa afle cat mai multe...ehhh..sa stii ca pe langa voi mai sunt si daia care stiu cu ce ,,se mananca albina"" si ashtia nu inghit orice!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Ioan Guist » 22 Ian 2012, 12:40

Ladite pt roi la pachet cand avem o piata formata .
Pana atunci, pt stupina propie, scoti ramele cu albina acoperitoare si matca.Se pozitioneaza inaceiasi vatra.
In lada veche ramane zburatoarea si foite.Se poate scutura ceva albina daca ai vazut matca si nu te risti.Se da matca si papa la toata lumea in lipsa de cules
Toamna, versi albina in roiul format.DanielM a scris despre metoda.
Avantajele sunt multe.Schimb de matci fara probleme.Familii puternice la iernat,albina curata.Hrana controlata pt iernat.Rame noi-curate.Dou amatci ce ponteaza deodata.O selectie pe matci.Ca daca o matca noua nu merge, ramane peste iarna matca batrana ce mai are potential.
Necesar este doar sa avem lazi.
Succes

PS Metoda se poate aplica de mai multe ori in sezon, pana ocupam toate lazile.Toamna "scapa" cine poate
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde mihai florin » 22 Ian 2012, 13:20

Priceput, multumesc!

Cam in cit timp isi reface culegatoarea noul roi format deplasat pe alt loc, cu matca batrina? nevoie de apa daca are sau se descurca cu nectarul adunat pina atunci.
Avatar utilizator
mihai florin
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iun 2011, 11:21
Localitate: Tg Mures

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde robert gua » 26 Ian 2012, 20:53

Don Giovanni, ati uitat de noi? Asteptam cu interes maxim sa ne spuneti metoda dvs cea simpla de aplicat, de a face roi la pachet.Multumim!
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 06 Feb 2012, 16:44

Am citit deunazi in cartea Doamnei Chirila despre crearea roilor cu albina din caturi, albina ce se lasa infometata 15 h , timp in care se trateaza contra Varroua, dupa care se pune pe faguri.
Dansa dadea ca tratamente acidul oxalic si fluvalinatul.
Despre acidul oxalic nu cunosc.
Intrebarea mea e : se poate pune o banda de Mavrirol intrun astfel de roi? Adica 1,5 2 kg de albina, fara faguri, deci banda se pune pe fundul stupului care e acoperit la urdinis, lasat cele 15 h la racoare.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde peterneamt » 06 Feb 2012, 20:12

Eu, roii care ii fac pe vatra ii fac cu albina scuturata in timpul prinzului de pe ramele cu puiet dar si fara, pe trei rame cu faguri artificiali si o turta proteica cu oxivit etc. Dupa ce i-am dus la umbra le fac un tratament cu varachet forte, iar pe seara le dau matca imperecheata in cusca si le i-au buretele de la urdinis (roinitele au capacitatea de 5-6 rame dadant in functie de latimea blanii din care i-am facut si au aerisire mica pe fund ce se astupa cu un subar de tabla ), urmind ca dupa 4-5 zile sa le dau doua rame cu miere in stinga si in dreapta cuibului (marginase ).
La stupii deplasati in pastoral roii pe care ii fac dupa extractia de salcim sunt de fapt familii de productie (6-7 rame cu puiet capacit mai inchis la culoare ) si ii fac prin stolonare lund rame cu albine, puiet si botci (de roire sau de acasa ) de la mai multi stupi prevenind intrarea in friguri si stiind ca mai am aproape 3-4 saptamini pina la urmatorul cules de productie. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 06 Feb 2012, 21:08

OK Peter, deci tratezi contra Varroua cu albinele pe faguri artificiali.
Nu le infometezi dupa formarea roiului?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde peterneamt » 06 Feb 2012, 21:45

Are loc si o oarecare infometare pentru ca folosesc pungi de frigider la rola de trei kg la care pun un ~ kg de turta si nu o gauresc eu, le las pe ele dar vezi ca in turta mai pun ceva. :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Bambucha » 06 Feb 2012, 22:21

Personal vad prin infometarea roiului la pachet nou format mai mult combaterea bolilor bacteriene si nu a acarianului Varroa.
Pastrarea la racoare timp de 24 de ore garanteaza acceptarea matcii si elanul roilului proaspat.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2012, 11:42

Roi trebuie ingrijiti cu atentie pentru ca sunt mult mai sensibili si la diferentele de temperatura si la rezistenta fata de bolile micotice si bacteriene.
Si afara ninge si ninge si nu mai am rabdare si vreau PRIMAVARA !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Bambucha » 27 Feb 2012, 13:24

Si eu o astept :)
Semne bune anul are, de obicei dupa o iarna grea vine un an bun.
Cineva zicea ca roii la pachet sunt mai greu de facut decat roii pe faguri; nu contest acest lucru, e clar ca implica mai multa manopera si artificii, lucruri care pana la urma se traduc in bani. Dar oare avantajele vis a vis de unul pe faguri nu merita? Daca ne-am trezi intr-o zi ca in stupina colcaie loca, nosema, nu e bine sa cercetam si alte metode de combatere a bolilor?
Pe deasupra si pe cale naturala.
Pentru mine igiena in stup si in stupina constituie o prioritate. Un astfel de roi care-l fac dupa salcam cu matca proaspata are toate sansele sa intre curat in iarna fara prea multa bibileala. Si daca e necesar il unific in toamna, rezultand familii de exceptie.
Anul trecut am facut 4 astfel de roi care s-au comportat minunat, si mustesc acum de sanatate, anul acesta voi "tura" productia lor. Un alt avantaj ar fi tranzitia la un alt tip de rama.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jonny_it » 27 Feb 2012, 13:28

Bambucha scrie:Personal vad prin infometarea roiului la pachet nou format mai mult combaterea bolilor bacteriene si nu a acarianului Varroa.
Pastrarea la racoare timp de 24 de ore garanteaza acceptarea matcii si elanul roilului proaspat.


Se fac tratamente in lipsa de puiet, cea mai buna metoda de a combate varooa! ;)
Bolile bacteriene se transmit mai departe daca sunt prezente la albinele care formeaza roiul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Bambucha » 27 Feb 2012, 13:34

Bambucha scrie: prin infometarea :idea:

fumigiena sau alte substante administrate contra varooa se fac in prealabil.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde Calianu » 26 Iun 2012, 00:27

Sunt de acord 100% cu metoda "Roilor la pachet",din urmatoarele motive:1.in cutia de transpor numita si cutie,se transporta numai albina-materialul biologic fara fagure,puiet, 2.beneficiarul roiului la pachet dupa maxim 6 zile de la primire ,in lipsa puietului poate face tratamentul cu Varachet forte contra parazitozei, 3.roiul la pachet poate fi expediat prin posta de la un colt la altul al tarii si beneficiarul nu mai este obligat sa se deplaseze la furnizor chiar sute de Km inutil, 4.instalarea noului roi format numai din albina tanara,fara puiet se face intr-un stup nou sau vechi,dar bine dezinfectat, 5.noua familie incepe activitatea fara faguri claditi,ci numai cca 5 faguri artificiali, 6.pe timpul transportului li se asigura hrana pe timp de maxim 12 zile ,atat albineloor cat si matcii,ce se afla in cusca de protectie, etc., 6.este simpla metoda si usor de aplicat de orce stupar cu pregatire elementara, etc.
Precizez, sunt in cautare de furnizori de roi la pachet, "ei sunt sublimi,dar lipsesc cu desavarsire". Totusi,dintr-o tara cu cca 20 milioane de locuitori sa nu se priceapa niciun stupar sa aplice metoda de roi la Pachet? Daca este asa este un blam profesional nu numai pentru stuparii romani ,ci si pentru Ministru agriculturii,ce face doar politica de partid si nu aplica in practica cele invatate la catedra de agronomie.
Calianu
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iun 2012, 01:06

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2012, 22:50

Roi la pachet ...la altii nu la noi ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron