Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde oprita » 17 Ian 2012, 11:38

Domnule Daniel IM, hai sa discutam filmuletele, cele 4,unde lucreaza doamna aceea profesionista. Este foarte interesant, este material de invatat de acolo.Hai sa incepem cu primul filmulet.Il mai studiez inca o data.
Va salut cu mult respect, Oprita!
Avatar utilizator
oprita
 
Mesaje: 39
Membru din: 25 Oct 2011, 12:13
Localitate: Ciuperceni,nr 4

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 22:56

Marian scrie:cred ca aici este un pic de neintelegere in topicul asta, cei doi rednecks din filmuletele respective vb cu accentul din alabama sau georgia ( state sudiste cu ierni f blinde temp peste zero )
ei ambaleaza roiuri pt trimitere la distanta foarte probabil in statele din nord si canada unde stuparii in mod frecvent lasa familiile de albine sa moara iarna.
e pretentios sa spui metoda la pachet. e metoda ieftina de curierat si nimic altceva decit albina adunata la gramada.

gandeste'te un pic ca albina aia e luata la gramada fara proportia naturala a stupului, ( culegatoare, etc. ) i se da o matca fecundata si o cutie de sirop, merge o saptamana cu camion si/sau avion.
tu apicultorul din Romania ai lua asa stup la kilogram ?
daca da fa o comanda ferma si asteapta curierul ... :ugeek:

Bravo Marine , asa bine zici ca de dat cu parerea suntem experti , daca vrea cineva eu pot face , dar sincer munca este mai mare decat la formarea unuia pe rame , deci pretul la si stabilii cu un pic mai putin, dar sa ne intoarcem la roi la pachet pentru distante mai scurte de livrat , detin cea mai simpla metoda de ai face, daca se ofera careva sa il ajut ii pot face o demonstratie ,asa sa se mai destepte si apicultorul Roman,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 22:58

-tedy- scrie:pentru cei care cred ca este inutil sa achizitionam/confectionam cutii pt roi: un cat 1/2 + 2 'site' foarte ieftin si usor de facut, la care se poate pune si regina,se poate atasa si un hranitor pt cei care doresc.pot sa-l pun peste cuib,cat fara probleme.nu am facut palnie dar albina o scutur intr-un sac de celofan sau galeata de care o golesc in cat si pun sita SAU se poate si o sita+fund antivaroa.Pacat ca nu am poze.....


Nici nu trebuie ca esti depasit de metoda,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde giovanni » 17 Ian 2012, 23:05

-tedy- scrie:pentru cei care cred ca este inutil sa achizitionam/confectionam cutii pt roi: un cat 1/2 + 2 'site' foarte ieftin si usor de facut, la care se poate pune si regina,se poate atasa si un hranitor pt cei care doresc.pot sa-l pun peste cuib,cat fara probleme.nu am facut palnie dar albina o scutur intr-un sac de celofan sau galeata de care o golesc in cat si pun sita SAU se poate si o sita+fund antivaroa.Pacat ca nu am poze.....


Sa faci tu 2-3-5 sute de roi in caturi la fiecare 2 site , trimite le in Canada s au Spania , sa le goleasca, arunce , oprii pe acolo s au pierde sa vezi ce afacere buna ai incheiat ! , asta ,sa nu ramai in ceata dupa prima replica, FARA SUPARARE , nu vreau decat sa te mai indrept pe calea cea buna si sa imi mai descarc memoria,
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde robert gua » 17 Ian 2012, 23:37

doresc sa aflu metoda dvs de a face roi la pachet.Personal va consider un mare apicultor al tarii.Va multumesc!
robert gua
 
Mesaje: 172
Membru din: 27 Oct 2011, 19:26
Localitate: Calinesti, Arges

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 18 Ian 2012, 01:46

giovanni scrie:
Marian scrie:cred ca aici este un pic de neintelegere in topicul asta, cei doi rednecks din filmuletele respective vb cu accentul din alabama sau georgia ( state sudiste cu ierni f blinde temp peste zero )
ei ambaleaza roiuri pt trimitere la distanta foarte probabil in statele din nord si canada unde stuparii in mod frecvent lasa familiile de albine sa moara iarna.
e pretentios sa spui metoda la pachet. e metoda ieftina de curierat si nimic altceva decit albina adunata la gramada.

gandeste'te un pic ca albina aia e luata la gramada fara proportia naturala a stupului, ( culegatoare, etc. ) i se da o matca fecundata si o cutie de sirop, merge o saptamana cu camion si/sau avion.
tu apicultorul din Romania ai lua asa stup la kilogram ?
daca da fa o comanda ferma si asteapta curierul ... :ugeek:

Bravo Marine , asa bine zici ca de dat cu parerea suntem experti , daca vrea cineva eu pot face , dar sincer munca este mai mare decat la formarea unuia pe rame , deci pretul la si stabilii cu un pic mai putin, dar sa ne intoarcem la roi la pachet pentru distante mai scurte de livrat , detin cea mai simpla metoda de ai face, daca se ofera careva sa il ajut ii pot face o demonstratie ,asa sa se mai destepte si apicultorul Roman,


Giovanni , te ascult cu cea mai mare atentie.
Noi la roi in general procedamastfel:
-scuturate 4-5 rame cu albina mixta (tanara si culegatoare ) intr -o cutie peste care am pus Hanneman.
Albinele ulterior sunt stropite cu sirop. Astfel le punem sau in roinita pa faguri artificiali sau pe rame cu puiet si miere la acoperire. Se da imediat sau seara, matca imperecheata sau botca capacita(varsta 10 zile dupa transvazare).
Sunt receptiv la metoda/metodele tale.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde cristi-serban » 18 Ian 2012, 10:20

Roiurile sunt duse pe alta locatie?
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 18 Ian 2012, 12:17

Da cristi, pentru mai multe motive.
Evitaarea furtisagului lent.
Aportul de culegatoare la acele minicolonii, face ca ele sa "dea" mai repede in fata.
In general caut ca fam/coloniile de pe o locatie sa aiba acelasi potential(sau asemanator).
Daca i-am lasa pe aceeasi vatra, am fi nevoiti sa mai scuturam 1-2 rame cu albina , ceea ce ar deveni prea costisitor.
De fapt si in film se constata cum tipa recolteaza pentru roi numai albina culegatoare(din caturi). Are o logica evidenta.
Albina aceea daca ar ramane in fam de baza respectiva, s-ar prapadi repede, sub efectul uzurii si "impinsa" de generatiile care vin din urma.
Intr-un roi insa, inducandu-se starea de stress, hormonul juvenil le face sa redevina albine active si deci foarte utile.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 14:46

Domnul meu Andrei ai perfecta dreptate.Dar ce ai zice daca i-am forma numai pe faguri artificiali si inainte de a le da matca le-am face si un tratament cu varachet ? :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 18 Ian 2012, 16:17

D-le Peter,
Sunt intru totul de acord si cred ca am mai dezbatut impreuna pe tema asta, cu atingere si catre protejarea matcilor de tratamentele cu Amitraz.
Artificiul cu rama de puiet il fac in general cand roii nu pot fi mutati pe alta vatra, din dorinta de a fideliza albina in noua colonie.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2012, 20:45

Asa este dragul meu Andrei , ce sa fac ? Memoria si femeile te lasa cind te astepti mai putin ! :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde andrei_calinescu » 19 Ian 2012, 09:36

detin cea mai simpla metoda de ai face, daca se ofera careva sa il ajut ii pot face o demonstratie ,asa sa se mai destepte si apicultorul Roman

Don Giovanni,

Astept cu interes metoda ta de a realiza roii, si sunt convins ca nu sunt singurul. Ne-o poti impartasi?
Toate bune Andrei
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde danielM » 19 Ian 2012, 09:46

((De fapt si in film se constata cum tipa recolteaza pentru roi numai albina culegatoare(din caturi)).........

.
Andrei, in film, tipa da cu fum pe urdinis pentru ca , sa mobilizeze o parte din albina tanara sa urce din cuib in caturi, dupa care ia caturile jos ca, sa nu se mai intoarca in cuib. Asfel cuprinde in roi albina de toate categoriile.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde danielM » 19 Ian 2012, 10:00

Eu vreau de anul acesta sa fac inmultire prin metoda aceasta ,si o sa urmaresc sa pot sa realizez in aceasta metoda urmatoarele principii consacrate tipice: infometare, punerea roiurilor la rece (asta pentru o armonie mai buna), si tratament pentru varoua in lipsa reginei.
Domnu Peter a atins ceva dar deocamdata numai prin lansare de intrebari :D , sa vedem poate scapa mai mult :D .
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde oprita » 19 Ian 2012, 16:09

Metoda este buna dar trebuiesc parcursi toti pasii, altfel nu iasa nimic. Cel mai important pas este producerea matcilor si imperecherea acestora ,apoi urmand restul.
Va salut cu mult respect, Oprita!
Avatar utilizator
oprita
 
Mesaje: 39
Membru din: 25 Oct 2011, 12:13
Localitate: Ciuperceni,nr 4

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde janese » 19 Ian 2012, 20:06

giovani zice...

demonstratie ,asa sa se mai destepte si apicultorul Roman,

:shock: :shock: :o
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori