Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pomii

Mesajde proapis13 » 29 Dec 2015, 22:15

Cum naibii se face ca pun intrebarea despre cum se altoiesc gutuii la Pomii fructiferi
viewtopic.php?f=24&t=1055
,dealtfel un topic plin de info,si mi se raspunde la topicul...Pomii.... :?: :? :lol:
Incurcate sunt...butoanele...in prag de sarbatori.... ;)
Oricum,merci de info...mai e pana la primavara... !!!
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 29 Dec 2015, 22:25

Sal'tare!

Focul bacterian inca nu mi-a creiat probleme, dar eu dau cu piatra vanata peste tot, - pomi, vie, legume, mai ales cand sunt ploi dese. In plus pomii mai capata o baie de piatra vanata concentrata , primavara inainte de inmugurit.

P.S. Si masmulul este altoit tot in gutui. Altoiul e la 45 cm de nivelul gradinii. Se observa "galma" de la imbinare, la nivelul genunchiului meu
.
Fişiere ataşate
IMG_20151010_141217.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 29 Dec 2015, 22:31

proapis13 scrie:Cum naibii se face ca pun intrebarea despre cum se altoiesc gutuii la Pomii fructiferi
viewtopic.php?f=24&t=1055
,dealtfel un topic plin de info,si mi se raspunde la topicul...Pomii....
Incurcate sunt...butoanele...in prag de sarbatori.... ;)
Oricum,merci de info...mai e pana la primavara... !!!



Sal'tare!

Ai pile la moderatori, aranjeaza sa se unifice topicele..... :lol: :lol: :lol:

Da las-ca nu-i atata greutate sa treci dintr-o parte-n alta.....Sarbatori cu bine si ANUL NOU FERICIT!....

Sal'tare! :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde cristi_vidican » 29 Dec 2015, 22:34

Donbazil scrie:P.S. Si masmulul este altoit tot in gutui. Altoiul e la 45 cm de nivelul gradinii. Se observa "galma" de la imbinare, la nivelul genunchiului meu
.

M-am făcut și eu cu un moșmon de la Liviu Sârbu.
Când eram mic, băieții mai mari mergeau de la școală în grădina vecinului și luau hașcule.
Nu ne dădeau niciodată. Ziceau că dacă vrem, să mergem și noi.
Fiind mai fricos, nu mergeam niciodată. Doar îl priveam de la distanță.
Îmi ziceam: las că cresc eu și îmi pun și eu la mine în grădină.

Anul acesta a făcut și moșmonul meu. L-am suna pe Liviu să-mi zică când sunt de mâncat.
Mi-a zis să le culeg și să le pun într-o ladă în cămară și să am răbdare să se coacă.
Ce să se mai coacă, că le-am mâncat verzi! :lol:

Despre pomi ... numai de bine.

Încerc să învăț să fac tratamente preventive, nu reactive. De obicei când văd boala sau dăunătorul, atunci acționez.
Uneori e târziu.
O pățesc la peri, cu focul bacterian. Ciupește lăstarii tineri, iar pomul stacnează apoi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 30 Dec 2015, 00:01

Sal'tare!

Daca te intereseaza iti vand eu o "nilă " la Sambata, in deal pe drumu' cată Vărăşeni!.... langa " a Hulpii".... :lol:
Pentru mine-s slabe sperantele sa o mai folosesc....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 30 Dec 2015, 11:04

sapstel scrie:Nu te-as sfatui sa altoiesti par in gutui. Este compatibil dar, in cativa ani focul bacterian te va face sa-i tai.Am o livada de cateva sute de pomi si vorbesc din experienta. Orice am incercat ca si stropiri pentru focul bacterian nu a mers.
Referitor la duzi: da o gaura cu un burgiu pentru a strabate tulpina dudului dintr-o parte in alta. Baga o vita de vie prin acea gaura, incercand sa prinzi in interiorul tulpinii macar doi mugiri. Etanseaza cele doua capete cu niste lut amestecat cu balega sau altceva pentru a nu intra aer. Vei fi uimit de felul in care se va dezvolta acea vita.



Multumesc, si eu am foc bacterian, am sa incerc sa tratez cu piatra vanata, asa cum a descris Don Basil. Sunt absolut incepator, cred ca nici nu stiu sa identific bolile prea bine.
In privinta vitei altoita in dud. Ati facut-o in verde sau in lemn? Eu am tot retezat din radacini, insa lastaresc puternic (2,5-3 m pe an). Altceva in afara de vita nu ar merge pe dud? De exemplu coacaze? Am un prieten cu 60 de tufe de coacaze negre in gradina din care face un vin absolut incredibil (cantitate mica insa gustul si savoarea intrece orice soi de strugure).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 30 Dec 2015, 11:15

Donbazil scrie:Sal'tare!
Donbazil » 03 Noi 2013, 20:14
Sal'tare!
Mai de mult am postat niste poze cu peri altoiti in gutui ( ca la mine-i gradina cam joasa si tine apa - deci gutuiul merge)....Acuma iacata ceva rezultate:...Cea mai grea para 650 grame. Se observa in prima poza punctul de altoire ...
Nu stiu ce soi sunt dar le-am vazut la un consatean ungur si am cerut mladita pentru altoi. Se coc tarziu si raman verzi da-s bune ca-s mari, dulci si parfumate....Da!....M-am uitat pe net si-i Pachams Triumph.....


Arata delicios! Daca gradina nu prea tine apa (panza joasa si sol lutos) ar trebui sa renunt la gandul ca merg gutuii? Multumesc de obiectivitate.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde State » 30 Dec 2015, 12:12

Hai ca ne-am revenit.
Don jos palaria!

Intrebarea mea ar fi: Unde gasesc mosmon? Anul trecut am intrebat la o firma de langa Mizil dar nu mai aveau si nici sanse sa aduca nu erau, cica nu s-ar vinde.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pomii

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Dec 2015, 15:45

Ar trebui sa gasesti la pepiniera Sarusi ,Dorobanti , de unde cumpar si eu cate ceva , pentru mine sau mai mult pentru prieteni !!!
Trimit si pomi prin curierat !!!
Am vazut multe pachete , si nici macar nu erau mici !!!
Au si o pagina frumoasa pe NET !!!
Cauta si vei gasi !!!
:P :P :P

http://www.pepinierasarusi.ro/mosmon.html
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii

Mesajde cantemir » 30 Dec 2015, 20:01

State scrie:Intrebarea mea ar fi: Unde gasesc mosmon?

Răspunsul meu ar fi: unde îl găsești, acolo sa-l lași!
Mie și nu numai mie, bacele astea îmi par la gust cu perele putrede! Nu-mi plac! Dar...gusturile se mai și educa!

Avem un smochin. E preferatul soției și chestia asta l-a scăpat de a face cunoștință cu drujba. Și asta la fel: face niște fructe cu o textura care pe mine mă inspiră să mai amestec niște ulei cu benzina și să trag de sfoară! :twisted:
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pomii

Mesajde Cristian IONITA » 15 Iun 2016, 14:53

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2016, 16:20

Cristian IONITA scrie:https://www.facebook.com/powertractors/videos/1035188806560058/

o da .... asa da

Până ajung ei în capătul rândului, vine altă echipă și culege fructele. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 15 Noi 2016, 14:07

Altoi de par pe gutui. Mai precizez odata: sunt absolut incepator :P
evolutie sau norocul incepatorului
Fişiere ataşate
20.03.jpg
altoire in despicatura 20 martie
4.04.jpg
dupa 2 saptamani
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 15 Noi 2016, 14:09

dupa mai bine de o luna
Fişiere ataşate
27.04.jpg
dupa 5 saptamani
14.05.jpg
dupa 7 saptamani
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 15 Noi 2016, 14:13

Pana in septembrie au crescut vlastarii de circa 150 cm. Si pentru ca nu i-am ancorat la o furtuna urata s-au rupt amandoi din punctul de altoi!
Fişiere ataşate
3.06.jpg
dupa 10 saptamani
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde sebi17 » 06 Iul 2017, 08:04

sapstel scrie:Nu te-as sfatui sa altoiesti par in gutui. Este compatibil dar, in cativa ani focul bacterian te va face sa-i tai.Am o livada de cateva sute de pomi si vorbesc din experienta. Orice am incercat ca si stropiri pentru focul bacterian nu a mers.
Referitor la duzi: da o gaura cu un burgiu pentru a strabate tulpina dudului dintr-o parte in alta. Baga o vita de vie prin acea gaura, incercand sa prinzi in interiorul tulpinii macar doi mugiri. Etanseaza cele doua capete cu niste lut amestecat cu balega sau altceva pentru a nu intra aer. Vei fi uimit de felul in care se va dezvolta acea vita.


Salutare.

Inteleg ca ai experimentat deja, cand e cel mai propice de facut operatiunea primavara sau toamna?
Am un dud cu diametrul de ~500 mm de care, sotia mai ales, vrem sa scapam . De vreo doi ani i-am redus drastic coroana, acum produce niste araci excelenti :D
Cam cate joarde se pot insera si care ar fi distanta optima (pe verticala) intre ele? Vita se dezvolta in ambele capete sau doar din varful joardei?

Multumiri anticipate,

Sebi
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori