Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Foisor pentru gradina

Mesajde jonny_it » 18 Iul 2017, 15:26

Intrebarea nr 1:

Vreau sa-mi fac un foisor in gradina. M-am tot uitat peste tot si tinand cont ca am scandura si grinzi uscate nu prea merita sa dau 5-6000 lei pe un foisor. Imbin utilul cu placutul si il construiesc singur.

Daca aveti idei/sfaturi practice sunt binevenite. :?

Terenul este inclinat(il pot nivela daca este nevoie), as putea face asa ceva, totusi

Imagine

Intrebarea nr 2:

Discutam de zid acum ceva timp. O sa arate ca nuca in perete un zid de 15 x 2 metri langa casa. Nu ma incanta betonul prea mult, de aceea nici nu stam in oras.
Ma gandeam sa creez o inclinatie constanta pe toata partea respectiva si sa pun pavele din alea de plastic prin care poate creste gazonul.
Pavelele ar trebui sa tina pamantul(este mai nisipos) pe loc pana creste gazonul. Oricum la inceput o sa pun si o plasa din aia verde ... provizoriu.

Fac un desen, revin. :lol:
jonny_it

Foisor pentru gradina

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde cristi arad » Ieri, , 00:53

intru si eu tirziu in discutie, ce ai aratat este frumos in poze dar deosebit de greu de intretinut; iarba aceea sta verde acolo numai daca-i schimbata (rulouri de gazon) des sau daca-i artificiala
cristi arad

Mesajde cristian bh » Ieri, , 22:54

Pune tu poza si cu locul tau,...cu oleaca de munca,e realizabil,
clar postamentul se niveleaza restul e doar imaginatie pusa in practica.
Toata lumea are material lemnos,si cunostinte de pusca teasta la ei,...insa cand apare tovarasa geometria,...plus utilaje care trebuie,..aia cinci sase mii ii dai numa sa scapi de durerile de cap.
DACA TOTUSI AI AMBITIE,...la asa ceva n-ai avea nevoie de scule electrice,ca daca ai de astea,rezultatul va fi unul jalnic.
Iti cumperi secure de cioplit grinzi,fierastraie de taiat fin ,din alea japoneze dalti de facut imbinari,o rindea de chanfrenat colturile si altele,ambitie iti iei de la tot neamul si da-i bataie ca esti tanar. :lol:
cristian bh

Mesajde cristi arad » 57 minute în urmă

Cristi draga... si cu infiltratiile de la ploaie cum ramane..., dar cu soarele ce arde din ce in ce mai tare inclusiv iarba si mai ales cea cu radacina superficiala... repet, frumoasa idee dar cred ca l-as acoperi cu tigla mai degraba , dar si atunci va fi cald sub el...
cristi arad

Mesajde cristian bh » 35 minute în urmă

Io am vrut sa-l iau pe ocolite,....clar ca aia din poza e facuta asa de estetica,... omului io place probabil sa se joace cu furtunul cand ii nevasta acasa. :)
cristian bh

Înapoi la CASA SI GRADINA