Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde State » 12 Dec 2012, 10:45

Va salut prieteni.

Si eu am avut o mini-ciupercarie unde am cultivat pleurotus. Nu e nici greu nici usor...
Principala regula e sa le mentii temperatura optima si cel mai important cred eu , umiditatea. Eu n-am avut beci , am construit o anexa unde am inceput sa le cultiv. Temperatura era pe aproape , cu diferente mici dar umiditatea a fost cel mai greu de mentinut.
Compostul mi-l faceam singur : paie de grau tinute la 70grade(atentie , nu se fierb ca distrugi tot ce contin) , coceni de porumb tocati si rumegus. Munca enorma , totul la mana.
Miceliul il cumparam de la o ferma din Chitila , la kg si il insamantam eu acasa.

A tinut treaba vreo trei luni , pana au aparut niste musculite mici si intr-un final au inceput sa se usuce ciupercile. Eu nu foloseam nici un fel de insecticid sau tratament si cred ca asta a fost una din cauze.
Pe moment am renuntat la ele , m-am axat pe iepuri si bovine dar cred ca ma apuc din nou , deoarece poti scoate si un profit , cat de mic dar ai o satisfactie enorma sa le vezi cum cresc . Pe undeva seamana cu stuparitul. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 14 Dec 2012, 11:10

Cand e vorba de ciuperci [chiar si de padure] si de albine, ma mananca buricele la deste, vorba lu Janese :)
Pleurotusul nu trebuie ferit decat de alti fungi, pt a nu-l domina, si in acest scop se pune un pliculet de fungicid in apa in care se inmoaie compostul, si se dezifecteaza hala [inainte de a incepe alta cultura], cu o solutie cu clor [hipoclorit], si insecticid. Musculita neagra [de sera] ataca mai mult agaricus [ciupeca de baligar].

Fabian nu te cred pana nu vad poze :D

De dragul artei pun o poza de pe net, cu o cladarie de ghebe, o arta creata de natura :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde State » 14 Dec 2012, 11:29

bostina constantin scrie:Fabian nu te cred pana nu vad poze :D


Ok ! Vad ca pozele sunt primul pas de incredere pe acest forum . :) O sa pun astazi cand ajung acasa.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 16 Dec 2012, 22:43

Bravo buzaiene!! :)
Sa nu crezi ca am avut unele retineri fata de tine, am spus ,,de dragul artei'', pozele cu albine si cu ciuperci imi regleaza tensiunea,ca si toate pozele din natura.
Acuma o observatie la poze, primordiile din poze sunt mai anemice din cauza lipsei de umiditate din ciupercarie .
Dar asta nu ma impedica sa te felicit, inca odata bravo!!! :D
Sanatate la toti!!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde State » 16 Dec 2012, 23:29

bostina constantin scrie:Bravo buzaiene!! :)
Sa nu crezi ca am avut unele retineri fata de tine, am spus ,,de dragul artei'', pozele cu albine si cu ciuperci imi regleaza tensiunea,ca si toate pozele din natura.
Acuma o observatie la poze, primordiile din poze sunt mai anemice din cauza lipsei de umiditate din ciupercarie .
Dar asta nu ma impedica sa te felicit, inca odata bravo!!! :D
Sanatate la toti!!!



Asta am zis si eu in primul post pe acest topic:
StateF scrie:Principala regula e sa le mentii temperatura optima si cel mai important cred eu , umiditatea. Eu n-am avut beci , am construit o anexa unde am inceput sa le cultiv. Temperatura era pe aproape , cu diferente mici dar umiditatea a fost cel mai greu de mentinut.


Sunt umidificatoare pentru astfel de culturi care pot fi controlate dar din nefericire costa mult. Am in plan sa sap un fel de beci dar si aici am o problema : apa la ~1,5m. Ma mai gandesc , cumva trebuie sa gasesc o solutie.
Cineva imi zicea sa accesez fonduri dar e cu dus si intors...
Sa faci multe si deodata nu se poate , asa ca am zis sa aprofundez apicultura. Mai tarziu merg pe topicul de la pagini personale si am sa va arat ceva de pe la Chiojdu , asta apropo de natura si albine.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde ovidiu_78 » 21 Ian 2013, 00:56

Ai avut champignon?!sau sitake?!tot asa se procedeaza cu ele?!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde State » 21 Ian 2013, 10:06

Eu am avut Pleurotus. Am pus poze cu sacii mai sus.

Champinion-ul creste pe pat de compost. Eu n-am avut spatiul necesar sa ma ocup de el..
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde ovidiu_78 » 21 Ian 2013, 10:15

cum se face compostul?in bidoanele alea?daca nu te deranjez sau e ceva secret,multumesc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 21 Ian 2013, 10:55

Shanpion [ciuperca de balgar], se creste in compost si conditii total diferite fata de pleorotus.
Sitake este o ciuperca din Asia, se cultiva imens in China, este foarte scumpa, deoarece se cultiva pe trunchiuri de copaci.
Am incercat si eu, nu am reusit deoarece nu am putut asigura umiditatea necesara in ,,gramada de lemne''.
Mai tarziu am facut o instalatie de udare periodica automata, cam tarziu ;)
Cea mai aspectoasa modalitate de asezare a butucilor insamantati [100cm lungime, 10-15cm diametrul], este asezarea lor pe o bara orizontala[la cca 60cm de sol], in pzitie oblica, unul dintr-o parte urmatorul din parte opusa, pastrand intre ei o distanta de inaltimea unei ciuperci [asemanator capriorilor pe coama, dar mai apropiati]. Aceste ciuperci sunt folosite si la vindecarea unor boli, samanta[miceliu] il produce si la Nutrimold Iasi.
Spor :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde ovidiu_78 » 21 Ian 2013, 11:35

bostina constantin scrie: instalatie de udare periodica automata, cam tarziu ;)


am incercat si eu la gradina udare automata,cu un conector din ala cu ceas pe el,digital e mai bun,si conectat pompa sau hidroforul la el si gata,nu trebuie nu stiu ce instalatie sofisticata

ce estenta trebuie sa fie lemnul?ca am niste butuci de nuci mai mari,oricum orice esenta pot face rost de la noi
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde minis » 21 Ian 2013, 13:01

Materialul lemnos utilizabil: Lemnul trebuie sa fie sanatos, înca destul de plin de seva, deci sa nu fi fost taiat cu mult timp în urma. Lemnul nu poate fi complet uscat, putred si nici cu iasca. Este bun fagul, plopul, salcia, ulmul, paltimul, cerul, teiul, castanul, frasinul, nucul, marul, ciresul, etc. Nu avem experinta cu prunul si caisul. Nu se recomanda salcâmul, (cu care si ciupercile daunatoare lemnului au probleme) si nici brazii.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bZvnnl8L0kI#![/youtube]
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde minis » 21 Ian 2013, 13:06

nu reusesc sa postez videoclipul you tube
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 21 Ian 2013, 14:24

Aproximativ acelasi lucru scrisesem si eu dar cand sa postez mi-a cazut netul.
Corect ce a scris Minis, nu numai Siitake creste pe trunchi, si pleurotus dar si alte ciuperci.
Mi-as dori mult sa va reuseasca cu Siitake, sa pot vedea si eu o poza, ca eu am ajuns la faza de primordii[prima forma a ciupercii], dupa care s-au uscat :oops:
Un procedeu pt insamantarea butucilor[l-am folosit si eu], gaurirea butucului cu burghiu de d 14-15 mm, la 15-20 cm, pe doua parti, pana strapunge butucul, umplerea gaurii obtinute cu miceliu si capsarea la capete cu un amestec de ceara si smoala fierbinte.
Succes :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde CONSTANTIN » 23 Ian 2013, 09:39

Sunt din Focsani si m-ar interesa cativa saci cu compost gata insamantat pentru un spatiu de 3/4 metri. Sunt novice in cultura ciupercilor. Am sunat la nr. de telefon pus de Bostina Constantin pentru domnul Popa din Iasi dar se pare ca e o greseala. Daca cineva stie un distribuitor in apropierea Focsaniului il rog sa dea un semn. Multumesc
CONSTANTIN
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Noi 2011, 09:44
Localitate: Focsani

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 23 Ian 2013, 10:01

Constantin,
acesta este nr de telefon al lui nea Popa Nutrimold Iasi; 0745826228, eu am vorbit cu d-lui dupa ce am publicat numarul.
Daca am scris numarul gresit este ca atunci aveam un telefon la care cifra 8 se putea confunda cu cifra 0, nu am verificat dar daca e asa imi cer scuze de confuzie.
Am citit undeva, ca in Brasov, pe strada Tudor Vladimirescu, e un magazin care distribuie Kit-uri pt ciuperci.
Nu am vazut[m-ar interesa ;) ] dar banui ca contine un saculet cu compost si o punguta cu miceliu.
Chiar nu ne poate ajuta un coleg din Brasov, daca-i da ori ba :)

Am verificat, am postat un numar de telefon vecin pe agenda cu al lui nea Popa, din nou mii de scuze :o
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde minis » 23 Ian 2013, 15:41

CONSTANTIN scrie:Sunt din Focsani si m-ar interesa cativa saci cu compost gata insamantat pentru un spatiu de 3/4 metri. Sunt novice in cultura ciupercilor. Am sunat la nr. de telefon pus de Bostina Constantin pentru domnul Popa din Iasi dar se pare ca e o greseala. Daca cineva stie un distribuitor in apropierea Focsaniului il rog sa dea un semn. Multumesc



Daca doriti va pot imprumuta o carte despre ciuperci.Ma gasiti la magazinul de piese auto "Autorom" de pe Cuza Voda de dupa spitalu' mare din Focsani.Intrebati de Nicu.Va mai pot ajuta cu ceva informatii in domeniu.
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori