Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 13 Oct 2012, 23:12

mibu scrie:Dacă ai fost atent, eu vorbeam de a doua distilare !
Treaba cu fruntea este valabilă numai la prima distilare ,așa că nu e cazul să venim cu alte explicații !

Te rog da-mi cateva detalii findca eu am cu totul alta conceptie despre dubla distilare.
Eu stiu asa:
Distilezi prima oara cap coada pana incep sa curga "apele grele". La a doua distilare daca nu ai mijloace de masura, ca sa poti face separatiile exact, faci un calcul 5% frunte, 70% inima, 20% cozi si 5% ape grele.
Daca vrei precizie atunci folosesti o eprubeta papagal impreuna cu un alcoolmetru si ai un control precis asupra etapelor distilarii.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 13 Oct 2012, 23:37

Să ne lămurim !
Dubla distilare se execută cu un scop clar ! Sau mai exact, se stabilește din start ce anume se urmărește atunci cînd vorbim de produsul finit !
De aici alegem ce tehnologie strictă aplicăm,iar în funcție de acest lucru utilajul , instalația necesară !
De aici începem discuția !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 13 Oct 2012, 23:44

Bun, eu sunt deschis. Ti-am explicat cum fac eu. Acum e randul tau.
Nu am spus ca tu faci ceva grasit. Te rog, sunt curios.
Prepararea bauturilor alcoolice este un hobby al meu desi, daca ar bea toata lumea cat beau eu, ar da distileriile faliment.
Ultima oară modificat de iunicu pe 13 Oct 2012, 23:58, modificat 1 dată în total.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 23:50

Iunicule, daca eliminat fruntea la prima distilare, la a doua nu o mai elimina. La a doua elimina doar cozile care s-au mai antrenat odata cu alcoolul.
Nu comentez daca e bine sau nu, ci doar deduc ca asa face!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde jimm » 14 Oct 2012, 00:06

Ma bag si eu in seama desi nu sunt un bautor frecvent! Mai scap uneori in porumb si imi place sa stau langa cazan sa ma "afum" :D
Imi place tuica ca este "baubila" mai mult decat palinca sau horinca care se obtin prin dubla distilare.
Problema la dubla distilare este taria adica daca sare de 50-52 devine "spirt" si nu o mai poti savura, dispare parfumul si gustul ase ascunde dupa taria alcolului.
Dubla distilare n-am facut dar am un coleg maramuresean care-mi tot povesteste ce si cum. Face horinca din prune "vinetii" (trebuie avut grija si la macerare cum si cat se lasa ca si aici e oproblema ca daca "s-a lasat" grosul la revedere), la prima mana lasa sa curga TOT, adica pana pe teava nu mai curge nimic, nu opreste curgerea cum facem noi la tuica, cea de-a 2-a mana o fierbe la fel pana nu mai curge, astfel obtine o tarie la limita astfel incat sa se simpta gustul si aroma fructului undeva zice el la 42-45 grade.
CE vroiam sa mai adauga ca acum mi-am adus aminte.. mai exista un aspect consider eu important vasul in care se realizeaza distilarea, adika cazanu de obicei din cupru dar de fapt este un alizaj de cupru cu Zn, incercati sa va faceti un cazan dintr-o foaie de cupru de puritate cat mai mare!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 01:44

Jimm, e doar un mit ca daca o dai de doua ori prin cazan e musai sa fie tare. O faci la taria care-ti place. A doua oara mai pui apa in ea, ca sa o "spele", iar de curs o lasi sa curga pana e la taria dorita.

Desigur, exista metode si obiceiuri diferite, fara ca musai una sa fie deasupra celorlalte.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde Cristian IONITA » 14 Oct 2012, 07:47

Mircea_63 scrie: A doua oara mai pui apa in ea, ca sa o "spele", ....


pai apa nu e buna nici in cisme, daramite in cazan .... cum .... bip de bip sa pui apa in cazan? ..... da ce-am baut gaz?



apa pun aia de vor cantitate si habar nu au ce-i aia calitate .... stiu si eu dintrastia de se lauda cati litriu de tuica fac ei in plus din aceeasi cantitate de boasca ..... dar chestia aia de-i spun ei tuica e cu multa indulgenta doar o posirca. apa scade (dilueaza) taria dar modifica si aroma si gustul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 08:48

Toti aveti dreptate.
Distilarea la cald ( exista si distilare la rece ), este procesul tehnologic de separare a substantelor, functie de temperatura la care fiecare trece in stare de vapori. Alcoolul etilic are punctul de fierbere mai scazut decat apa, astfel incat pastrarea unei temperaturi de circa 80°C face ca in condensator sa intre mai multi vapori de alcool decat de apa. Adaugarea apei in cazan alaturi de plamada se face si la case mari cu specificatia ca apa ramane in cazan si se evacueaza cu borhotul.
Atunci cand se doreste o aromare mai puternica a distilatului se colecteaza parte din cozi care sunt bogate in uleiuri volatile.
Intradevar, distilatul cu tarie mare nu discuta prea mult cu papilele noastre gustative. Tocmai de aceia se dilueaza cu apa moale pana la alcoolemia preferata de bautor. Uite eu prefer taria pe la 40° ca sa o beau cu placere desi o maturez pe la 60°. La dilutie folosesc Aqua carpatica.
Cristi Ionita scrie ca apa scade taria dar modifica aroma si gustul. Foarte adevarat dar numai cea adaugata dupa distilare. Oare de ce votca finlandeza este socotita o votca grozava? Au finlandezi astia o apa...
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde maximotgv » 14 Oct 2012, 08:52

Domnule Iunicu, de unde pot procura si eu o eprubeta papagal din sticla sau cum pot confectiona una din cupru?
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 09:00

Am pus o schita mai sus ca sa iti dai seama cum se face.
Eprubeta din sticla o poti face la un atelier de sticlarie, iar pe cea din cupru o poti face singur sau poti apela la un instalator.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 09:12

Cristi, apa aia se baga in cazan si are rolul de a lega mai bine cozile, care raman in cazan, iar alcoolu iasa mai curat. Nu scade taria produsului finit si are ceva comun cu clatirea rufelor.
In functie de calitatea plamezii, poti obtine o rachie cu aroma placuta de fruct, sau o aroma de care vrei sa mai si scapi. E un echilibru si acolo.
Cate o rachie pute de trazneste, alta are o aroma fina. De aroma prea "puturoasa" scapi asa cum spuneam mai sus.

Scule de ale poti gasi la magazinele tehnico-medicale, iar aia din cupru...o confectionezi singur. Pe aia din cupru...n-o recomand, dar piesele le gasesti la magazinele de instalatii. Mai trebuie o lampa de lipit, pasta si sarma de cositor. Gasesti si pe youtube filmulete cu modul de lipire si este extrem de simplu.
La dilutie -daca vrei sa faci asta- e nevoie de apa fiarta si racita sau distilata cu propriul cazan, altfel influenteaza gustul si se tulbura (precipita substantele din apa)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 09:24

Multumesc Mircea! Am fost intrebat despre tulburarea bauturii la dilutie si nu am stiut ce sa raspund. Credeam ca este vina cozilor.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Cristian IONITA » 14 Oct 2012, 09:32

oki oki .... recunosc ca sunt pinguin de pinguin la capitolul asta .... dar tot nu0mi surade deloc ideea de a baga apa in cazan ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 10:24

De ce nu? Cristi, atata vreme cat apa ramane acolo si scoti numai spirtul, cred ca merita sa incerci. In plus ai avantajul ca scade probabilitatea de ardere a plamezii.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 10:43

iunicu scrie:Multumesc Mircea! Am fost intrebat despre tulburarea bauturii la dilutie si nu am stiut ce sa raspund. Credeam ca este vina cozilor.


Ca mecanism de reactie e simplu. Unele substante solubile in apa, nu sunt solubile si in alcool.
Adaugand apa in "rachie", scade brusc concentratia apei si se produce o supasaturare a substantelor solubile in apa, astfel acestea brusc devin insolubile si precipita.
In apa fiarta sau apa distilata acestea nu mai exista. E o apa mai pura.

Cristi! Compara cu clatirea rufelor in apa curata!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde jenica67 » 14 Oct 2012, 10:55

Apa se pune si la prima distilare si la a doua, in cazul in care cantitatea de borhot, respectiv alcool, nu umple cazanul. Daca ai distila sa zicem 40 de l intr-un cazan de 100 de l, sau 200, dupa inceperea distilarii ai risca sa arzi cazanul, pe langa ca ar creste temperatura si nu ai mai reusi sa distilezi alcoolul, care se face la temperatura constanta.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori