Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

casa boltari

Mesajde CATALIN » 28 Dec 2012, 21:49

baieti va cer si eu cu rugaminte o parere;
vreau sa fac la bunici o casa asa cu timpul incep la 1 ian 2013
si am luat forma de boltari ma gandeam parteru din bioltari si masarda lemn
zapada de 8 10 si interior rigips
astept pareri
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: casa boltari

Mesajde iunicu » 29 Dec 2012, 01:56

Nu sunt bun in domeniul asta dar am gasit un link.
http://amenabuz.webs.com/apps/blog/show ... -caramida-
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: casa boltari

Mesajde livas » 29 Dec 2012, 02:00

....prietene, cauta shi pe forumul, ,, misiunea casa'' , noi suntem doar ....stupari!!!!!!!!!! ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: casa boltari

Mesajde iunicu » 29 Dec 2012, 02:18

Eronat. Noi suntem si stupari. Majoritatea covarsitoare are alta specializare. Prea putini sunt cei care au calificare unica de apicultor.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: casa boltari

Mesajde modigliani » 29 Dec 2012, 07:20

CATALIN scrie:baieti va cer si eu cu rugaminte o parere;
vreau sa fac la bunici o casa asa cu timpul incep la 1 ian 2013
si am luat forma de boltari ma gandeam parteru din bioltari si masarda lemn
zapada de 8 10 si interior rigips
astept pareri


Catalin , nu-ti sugerez sa lucrezi cu boltari . In primul rand te vei speti turnandu-i ( si nu-ti vor iesi toti cum trebuie ) , in al doilea rand vei descoperi la final ca n-au fost deloc cea mai ieftina varianta . La boltaru' 100 deja vei sudui "de toti banii" ! Nu in ultimul rand boltarii necesita un timp de maturizare ( in jur de 3 sapt. ca sa poti lucra cu ei in parametrii firesti , iar in acest timp iti vor "rapi" mult spatiu din curte )

Nu spui nimic despre dimensiunea casei si despre configuratia pe care vrei sa o aiba .

Iti recomand sa lucrezi :

- ori integral din lemn ( fundatie beton , structura lemn , ext. OSB , int. rigips ) , si va fi cea mai ieftina si usor de executat varianta , cu fundatia cea mai "usoara" si usor realizabila .
- ori cu parter din BCA*** si etaj din lemn ( atentie insa , cele doua nivele in timp vor "lucra" in mod absolut diferit . Acest lucru iti va afecta finisajele si placarea exterioara )

Ambele variante sunt perfect "compatibile" cu Rigipsul ( cu boltarii vei avea serioase probleme atat la acest capitol cat si la aplicarea-n dibluri a polistirenului pe exterior ) . Mai mult , varianta pe lemn iti va conferi uriasul avantaj de-a folosi structura din lemn atat pentru placarea exterioara cu OSB cat si pentru cea interioara cu Rigips eliminand consumul structurii metalice a acestuia .

....................................................

*** Referitor la BCA : nu te gandi la BCA asa cum am fost invatati cu acest material pana acum . Cauta sa obtii blocuri de BCA debitate perfect la cote si sa-l zidesti cu ADEZIV PENTRU BCA . Adezivul respectiv se aplica cu spaclul sau cu "pieptanul" in strat subtire , nu mai gros de 3 mm .
Vei putea extrem de usor sa lucrezi peretii perfect si asta se va simti la final cand vei ajunge la finisaje . Iar ca ordin de marime iti garantez ca nu vei avea un consum mai mare de 10 - 15 saci ( in functie de proiect ) pentru parter .
Ca ritm de lucru : vei putea in timp sa achizitionezi BCA-ul iar in primavara ...... vei putea ridica zidurile parterului intr-un weekend ! Vor urma turnarea stalpilor , grinzilor si-a placii - si implicit timpii de maturizare a acestora ( trei saptamani ) - iar apoi vei putea trece la structura etajului ( unde nimic nu te mai poate intarzia )

Daca te intereseaza totusi ce spun am sa revin in topic .
modigliani
 

Re: casa boltari

Mesajde Cristian IONITA » 29 Dec 2012, 09:50

ma intereseaza pe mine, asa ca Pictore nu fi sfios .... baga mare


Referitor la BCA .... exista zvonu cum ca ar emana chestii nocive (la fel ca si OSB-ul) .... nu o fi taman adevarat dar mai niciodata fum fara foc nu prea se poate. Referitor la acest aspect ce se poate spune?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: casa boltari

Mesajde proapis13 » 29 Dec 2012, 10:05

Timpul real de uscare al BCA-urilor se duce catre 24 de luni
Ori cumperi materialele in timp si amani constructia ori construiesti si nu stai in ea
BCA-ul primeste si da umezeala asa ca aveti grija mare mai ales cei cu copii mici
deoarece acestia pot face astm de la umezeala din pereti si de la praful in suspensie
amestecat cu fungii dupa uscarea peretilor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: casa boltari

Mesajde minis » 29 Dec 2012, 11:18

La o alternativa ecologica si economica in acelasi timp v-ati gandit? Economica si la construit si pe durata exploatarii, in acelasi timp sanatoasa.


Daca nu sunteti convins de clip intrati pe google pe "casa de paie"si puteti vedea mai multe variante de constructie; cu structura de lemn cu pereti portanti sau chiar constructie de paianta.
Ultima oară modificat de minis pe 29 Dec 2012, 11:28, modificat 1 dată în total.
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: casa boltari

Mesajde minis » 29 Dec 2012, 11:23

Sau


Un alt mare avantaj e rezistenta la cutremure.
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: casa boltari

Mesajde CATALIN » 29 Dec 2012, 11:45

modigliani
ms mult pt informati sunt fooarte interesat de asta si miar placea sa revi cu cat mai multe informati
acum sa descriu tot ce vreau sa fac
sau hotarat bunici mei sa faca cartile si au inceput sa imparta tati ceva fratesu ceva a ramas o vatra de vreo 1800m2 care are in ia un grajd asa il numea mamaie cu curetul tras fantana in curte p asta i-al u cataline
am vb la primarie cu primaru (mosu meu) vreau sa construiesc cat ma costa aprobarile era de domeniul (ma interesez) fara nici un gand
pai mosu zice fa ma o cerere de reamenajare reconitionare a grajdiului sau ceva de jenu si tio aprob imediat si dai drumu la casa
de aici trinc mia venit
ce vreau sa fac
o casa de 11m-6m jos un mare living baie buc atat si sus 4 dormitoare si o mica baie de ser
cum am gandito eu
fundatie prim nivel boltari nu torn plac peste fac o pardosala din dulapi de lemn si blana dupa dau un parchet si gata continuui cu lemn
de ce boltari
pai daca mi-am luat in vara masina mare 3,5t basculabila imi car singur balastru si cu betoniera o farma langa un gratarel cu fratelo mai turnam un sac 2 de ciment in timp nu prea ma ustura la buzunar si nici necesitatea casei nu e asa mare
insa acum ma cam intorserati cu boltari astia
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: casa boltari

Mesajde modigliani » 29 Dec 2012, 17:02

CATALIN scrie:modigliani
ms mult pt informati sunt fooarte interesat de asta si miar placea sa revi cu cat mai multe informati


Ok. Cu mare placere . Insa cum am sa tratez cu toata seriozitatea topicul , da-mi voie s-o fac pe indelete , cand am timp suficient sa scriu , eventual sa-mi insotesc interventiile cu materiale foto . Ori asta dureaza putin .

CATALIN scrie:ce vreau sa fac
o casa de 11m-6m jos un mare living baie buc atat si sus 4 dormitoare si o mica baie de ser
cum am gandito eu
fundatie prim nivel boltari nu torn plac peste fac o pardosala din dulapi de lemn si blana dupa dau un parchet si gata continuui cu lemn
de ce boltari


Gandeste-te bine !!! Exista - intradevar - tendinta de-a ne face "casoaie" incapatoare . Ce spui tu inseamna 120 - 130 mp construiti , recte aprox 100 - 110 mp locuibili ( spatiu efectiv ) . Nu-i mult , nu-i putin . In functie de nevoile familiei , si direct supus suportului material pe care-l aloci . Aici o sa revin ..... Cert este ca un asemenea proiect presupune un aproximativ de 4- 500 mp de placare exterioara , aproximativ 300 - 350 mc de volum de incalzit ( inclusiv podul ) , cativa metri buni de termopan , samd . O casa costa ..... cat costa . Odata terminata ramane-n "carti" intretinerea acesteia .....

Insa in situatia in care nu o construiesti integral din lemn si faci parterul din zidarie ..... parerea mea este sa torni placa peste parter . Evident , exista niscaiva "chichite" la acest - sa-i spunem "hibrid" - , in placa se capsuleaza cateva legaturi metalice pe traseul peretilor etajului , elemente metalice ce te vor ajuta sa "legi" cele doua nivele unul de celalalt . Si aici am sa revin cu cateva foto , schite , planuri .....

proapis13 scrie:Timpul real de uscare al BCA-urilor se duce catre 24 de luni
Ori cumperi materialele in timp si amani constructia ori construiesti si nu stai in ea
BCA-ul primeste si da umezeala asa ca aveti grija mare mai ales cei cu copii mici
deoarece acestia pot face astm de la umezeala din pereti si de la praful in suspensie
amestecat cu fungii dupa uscarea peretilor
salve


Perfect adevarat , insa asta numai in situatia in care pentru finisajul interior se opteaza pentru varianta tencuiala-glet . Rigipsul ales pentru finisajul interior confera si spatiu pentru "tamponul termic" , mai exact pentru acel strat dintre zidarie si fata interioara a rigipsului , strat ce poate fi umplut cu vata minerala ( exclus polistiren - asa cum unii "mari cunoscatori va vor sfatui . Polistirenul la interior provoaca condens ! PUNCT !!! ) .

Un alt avantaj al stratului "tampon termic" este faptul ca instalatiile - sanitara cat si electrica vor putea fi pozate fara nicio complicatie in plus , fara santuri in pereti , fara "mamaligi" de ipsos , etc .....
modigliani
 

Re: casa boltari

Mesajde modigliani » 29 Dec 2012, 17:30

minis scrie:La o alternativa ecologica si economica in acelasi timp v-ati gandit? Economica si la construit si pe durata exploatarii, in acelasi timp sanatoasa.


Daca nu sunteti convins de clip intrati pe google pe "casa de paie"si puteti vedea mai multe variante de constructie; cu structura de lemn cu pereti portanti sau chiar constructie de paianta.


Eu unul sunt perfect convins de avantajele unei asemenea constructii . Dar si de URIASUL dezavantaj : vulnerabilitatea la incendiu .....
Mai mult , noi nu avem in tara echipamente adecvate unui asemenea proiect ( incalzire , electrica , sanitara , etc ) . Vor trebui aduse de-afara . Si odata cu asta vom descoperi ca n-avem personal pregatit pentru montarea acestora ! Samd .....

Insa nu la fel de convinsi sunt acei functionari si arhitecti obtuzi si limitati din primarii si din "disciplina in constructii" .

Crede-ma , am cochetat foarte serios cu ideea construirii de case prin metode ecologice ..... M-am lovit de tampenia astora ca rama-n piatra !!! ( am mai si arvunit proiectele si-am ramas cu banii dati ..... )
modigliani
 

Re: casa boltari

Mesajde iunicu » 29 Dec 2012, 18:21

Foarte interesant! Continua pictore ca-mi place!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: casa boltari

Mesajde CATALIN » 29 Dec 2012, 20:43

chestia cu placa am studiat-o ceva timp si din cat mia ramas mie in cap cu o centura de jur imprejur ai cam rezolvat problema
din centura iesi cu fier d 8 sa legi grinzile iar masarda in cazul meu vreau sa fie.....sa fie (podul) am zis 4 dormitoare si o baie de ser putin prelungita pt o mica terasa de cafea dimineata deci placa as vrea d fapt sigur vreau so scot din carti
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: casa boltari

Mesajde CATALIN » 29 Dec 2012, 20:48

a si ce spuneti pe acoperis sa pun jindrila bitumoasa
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: casa boltari

Mesajde LUCIAN AVRAM » 29 Dec 2012, 20:57

CATALIN , eu te inteleg ca vrei sa faci o casa , si daca se poate sa iasa cat mai ieftina , dar ce este ieftin , stii cum este ...

eu as proceda altfel , in primul an ( ca nu ma forteaza nimeni sa o termin intr-un an ) , as face scheletul de beton ( cadre de beton) si as pune acoperisul ,
in anul 2 as face zidaria ( din caramida) si as inchide casa cu geamuri si usi
in iarna anului 2 (sau in anul 3 , asta daca nu te tine punga ) as finaliza tot ce inseamna instalatii ( electrice , termice , sanitare )
cand vine primavara , trec la finalizarea exteriorului casei plus curtea ;)

acum depinde f mult si care este bugetul tau de start si cam ce fel de casa vrei sa-ti faci ,
personal , asta cu, casa de lemn mi se pare o gluma , tot o casa de beton si caramida este mai solida .................parerea mea

sa traiesti ! :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori