Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde Cristian IONITA » 01 Feb 2015, 08:44

Pai ..... eu cand sunt in lipsa de inspiratie pe acest domeniu dau o fuga la topicul de rete .....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde dorindafi » 01 Feb 2015, 12:01

CATALIN scrie:
Mofturosule. :?


eee aqcum cum vrei nea Mircea sa-mi intretin frumusetea si aspectul fizic de invidiat in toata Craiova :lol:

vasazica din cauza ta sunt atitea apeluri la urgentze , motivul = leshinuri pe strada :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 12:29

Cristian IONITA scrie:Pai ..... eu cand sunt in lipsa de inspiratie pe acest domeniu dau o fuga la topicul de rete .....


Cristi...la topicul cu retete gasesti sa zicem delicatese ;) ...eu aici am vrut sa scot la (interval)gatelile de zi cu zi
Ma gandesc ca nu toata ziua se gaseste pe mesele dumneavoastra fazani,iepuri impanati,fripturi,etc
aici ziceam sa dau de retetele gatite traditional in mesele simple de zi cu zi sau macar cele pregatite duminica (astia-s mai speciale la mine in casa(duminica))
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2015, 13:59

Acusica ma apuc sa pregatesc ciuperci cu smantana si ciuperci cu ou si marar!
3 kg ciuperci.
Pun o oala mare cu apa la fiert. Spal ciupercile. Cand apa clocoteste, introduc ciupercile si dupa doua minute le scot din oala si le pun in strecuratoare.
Cand s-au racorit, le toc marunt.
In cratita de fonta smaltuita (merge si din aluminiu) pun la undit trei cepi potrivite taiate marunt. Cand ceapa a devenit aurie, adaug ciupercile.
Intr-un castron bat 5 oua.
Cand ciupercile sunt prajite, iau jumatate din ciuperci si le pun intr-o cratita.
Peste cupercile ramase torn castronul cu oua, mestec bine, apoi adaug mararul tocat marunt, un pic de piper, sting focul si acopar cratita.
Ciupercile puse in cealalta cratita se infierbanta bine la foc, se adauga smantana, mararul verde tocat, piperul si se stinge focul. Se acopera cratita.
Smantana nu trebuie sa fiarba.
Pofta buna !!!

Ciupercile se servesc cu mamaliguta. Cele cu ou si marar pot fi puse langa o ceafa de purcel, facuta la gratar, dar ceafa sa fie taiata felii de 3-4 cm grosime si facuta la gratar, asa, molcom, sa iasa suculenta si moale. Nu este buna daca se rumeneste pe gratar fierbinte !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2015, 14:13

Ce gatesc mine... ?!?
Maine vreu sa gatesc spanac cu orez si vitel cu ciuperci si morcov, la cuptor.

Voi gati si o oala de bors de fasole, cu buturel de purcel, sfecla rosie si cimbru. Gustul de afumatura il dau cu o codita de purcel, afumata !
Tot maine umplu si borsh de taratze, sa am pentru joi!

Pentru joi voi pregati o varza proaspata cu costita de porc!
Bors voi face din vitel cu tarhon si smantana.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde cantemir » 01 Feb 2015, 14:24

Noi avem o duminica pe luna, a... mamaligii!
S-a intamplat ca astazi sa fie asa:
-S-a facut o mamaliga mare;
-S-a baut tescovina de Pietroasele;
-S-au pus in farfurii incalzite in cuptor: branza rasa, ou fiert moale, unt, smantana, piper si s-a capacit totul cu mamaliga fierbinte;
-Moftangii, au decretat: Noi vrem bulz!
-S-a dat bulz nesuferitilor, si in schimb, s-au halit portiile lor;

La felul principal:
-Inimi, pipote, ficati de pui, curcani si iepuri... ce s-a gasit prin preajma! A rezultat o tocanita cu ceapa si ardei gras... Totul pus pe un pat gros de mamaliga galbena!
Mofturosii n-au zis nimic!

Felul doi:
Peste... Ma rog, daca burta de crap prajita poate fii numita "peste'! Cu usturoi si mamaliga!!
Am trecut si peste asta!

Desertul inca nu e gata: placinta de dovleac si placinta de mere inca sunt la cuptor!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde cantemir » 01 Feb 2015, 14:49

ignatov andrei scrie:Pentru joi voi pregati o varza proaspata cu costita de porc!


Excelenta idee!
Maine, nu joi!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde nae » 01 Feb 2015, 15:19

cantemir scrie:Noi avem o duminica pe luna, a... mamaligii!
.................................................................................................................
Desertul inca nu e gata: placinta de dovleac si placinta de mere inca sunt la cuptor!


Ieri pana la 17.00 am ''mancat'' 4 cafele ... , acum sunt la a doua dar am mancat :D
Rog moderarea sa ''paroleze'' pagina = interzis pofticiosilor si celor care tin cura si femeilor gravide :lol:
[tescovina de Pietroasele e vin sau tuica !? (vinul nu ma intereseaza ) ] :roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde Mircea_63 » 01 Feb 2015, 15:26

CATALIN scrie:
Cristian IONITA scrie:Pai ..... eu cand sunt in lipsa de inspiratie pe acest domeniu dau o fuga la topicul de rete .....


Cristi...la topicul cu retete gasesti sa zicem delicatese ;) ...


Povestea cu delicatesele este exagerata. Orice fel de mancare gatit cu pricepere si drag, este o delicatesa. Pe topicul cu retete gasesti de toate, cinste cui l-a deschis si pacat ca l-am neglijat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde cantemir » 01 Feb 2015, 15:44

nae scrie:[tescovina de Pietroasele e vin sau tuica !? (vinul nu ma intereseaza ) ] :roll:

E țuică, da-i bunaaa!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 16:00

LIKE..LIKE...LIKE
MOR INCET...doamne ce a iesit aici.....cred ca fatalitatea ar fi adaugarea unor pozee :)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 16:04

Voi gati si o oala de bors de fasole, cu buturel de purcel, sfecla rosie si cimbru. Gustul de afumatura il dau cu o codita de purcel, afumata !
Tot maine umplu si borsh de taratze, sa am pentru joi!

astia cum se mai fac???
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2015, 17:12

Gata, am pus ciupercile in strecuratoare sa se racoreasca.

Borsul de taratze:
- O oala de 12 litri, cu capac;
- 1kg taratze de grau;
- 1/2 kg faina de porumb;
- 1,5 litri (doua borcane de 720ml) de hushte (taratze fermentate pastrate de la umplerea unui borsh anterior);
- crengute de visin (6-7 crengute lungi de 15 cm si 5mm diametru);
- rugi de mur (la fel ca la visin);
- trei frunze de leustean;
- o crenguta de cimbru.

Se pune la fiert o oala de 10-12 litri apa.
Se pun taratzele si faina de porumb in oala de 12 litri si se amesteca bine, apoi se adauga apa calduta. Se amesteca foarte bine pana capata consistenta unei mamaligi moi.
Se adauga hushtele si se amesteca.
Se pun crengutele de visin, rugii de mur, leusteanul si cimbrul.
Cand apa pusa la fiert a inceput sa clocoteasca, se toarna peste amestecul din oala de 12 litri pana se umple oala. Se amesteca bine si se pune int-un loc ferit (langa un calorifer), apoi se inveleste oala cu mai multe paturi sa stea fierbinte mai mult timp.
Din 6 in 6 ore se amesteca bine, avand grija sa nu dezvelim tare dar si sa invelim repede dupa ce am amestecat.
Daca hushtele sunt de calitate (acre si cu gust si miros bun), in 24 de ore ar trebui ca borsul sa fie gata.
Se dezveleste oala, se amesteca bine si se lasa la racorit si limpezit.
Se toarna borsul limpede intr-o alta oala.
Cu un polonic se iau taratze fermentate si se pun in doua borcane de 720ml, se inchid bine capacele si se pun la rece. In borcane, cand se lasa taratzele la fund, deasupra trebuie sa fie cam 2-3cm de bors limpede. In acest mod se pot pastra la frigider si 2 luni de zile! Acestea sunt hushtele necesare pentru urmatoarea tura.

Revenim la oala noastra.
Borsul limpede obtinut inseamna 2-2,5litri.
Hushtele reprezinta cam 1,5 litri.
Deci, daca dorim sa mai obtinem o sharja de bors, punem la fiert cam 6 litri de apa. Cand apa clocoteste se toarna peste ceea ce a ramas in oala de 12 litri, pana se umple oala si se repeta scenariul de la inceput (se amesteca, se inveleste...)!
Asa se pot obtine 3 sharje de bors acru, de cea mai buna calitate (cam 8-10 litri total).
Cu acest bors se acresc mancarurile.
Asa se fac borsurile in Moldova: bors de gaina (zama), bors de fasole, bors de cartofi si urzici, dres cu smantana, bors de vita etc.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde Bambucha » 01 Feb 2015, 18:47

Supa Crema de Morcovi pentru vegetarieni si nu numai. :lol:

Ingrediente:

3-4 morcovi (in cazul in care nu s-au terminat ;) )
1 ceapa rosie
1 telina mica
2 rosii
2 linguri ulei de masline
patrunjel
sare
piper

Preparare:

Curatam legumele-morcovii si ceapa, le taiem cubulete si le punem la fiert cu un praf de sare. Rosii le curatam de coaja si le dam pe razatoare, obtinem astfel suc de rosii.
Dupa ce legumele s au fiert, le scoatem si le pasam/mixam la robot, apoi adaugam acest amestecul obtinut in apa in care au fiert initial. Adaugam sosul de rosii, cele doua linguri de ulei de masline si condimentam cu sare si piper. Mai lasam sa fiarba aproximativ un sfert de ora.
La final adaugam patrunjel.

Pofta buna ! ! !

Imagine

Sursa: http://bunatati.ro/retete/supa-crema-de-morcovi
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 19:52

Bambucha...e super....obisnuiesc sa mananc asemenea supe(asa am ramas de cand ii facea lu" fimea cand era mai mititica) insa ca vb de meniuri asa ca intre bucatari, supa nui prea galbena(cea din poza) atata timp cat adaugi sosul de rosi :D
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde Bambucha » 01 Feb 2015, 20:32

CATALIN scrie: :evil: supa nui prea galbena(cea din poza) atata timp cat adaugi sosul de rosi :D


Curcanul! crescut la tara! Daca mai e ceva pe la congelator :idea:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori