Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 04 Mai 2014, 00:25

Sal'tare!

Mancare de brozbe! :o :o :o :shock:

”Brozbele” cu semnificaţia ”napi” se găsesc destul de rar în acest moment, fiind cultivate în zone restrânse din Banat (zona Caransebeş-Reşiţa) şi din Ardeal (zona Hunedoara – Valea Jiului).

Ingrediente:

Brozbe – napi (pot fi înlocuiţi cu sfeclă roşie)
Un ciolan sau carne de porc
Făină Gold Maya
Ulei
Piper şi sare după gust
Smântână (pentru servire)


Mod de preparare

Se curăţă brozbele de coajă şi se rad pe răzătoarea de mere. Se călesc împreună cu puţină ceapă. Peste brozbele rase se adaugă apoi un ciolan crud sau carne de porc şi se căleşte împreună până se înmoaie carnea. Se presară cu făină Gold Maya ca la ciuşpais, adăugându-se în mâncare după gust puţin piper măcinat şi se mai lasă pe foc aproximativ 10 minute.

Secretul bucătarului

Pentru o culoare plăcută a mâncării şi având în vedere că napii se găsesc mai greu, în prepararea ”Mâncării de brozbe” se poate folosi sfeclă roşie în loc de napi; mâncarea va avea o culoare foarte ”apetisantă” însă va păstra gustul dulceag ca şi în cazul în care ar fi fost folosiţi napi.

Mod de servire

În mâncarea gata preparată, când este servită se mai poate adăuga smântână, pentru un gust dulce-acrişor.

Despre Brebu Nou

Comuna Brebu Nou (comună ce are în componenţă două localităţi: Gărâna şi Brebu Nou) este comuna cea mai mică din România, fiind situată în Judeţul Caraş-Severin (Banat). Brebu Nou este un sat turistic, situat la poalele munţilor Semenic, în vecinătatea staţiunii Trei Ape.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2014, 00:58

Sa va dau si eu doua retete (poate s-or fi dat, dar n-am apucat sa citesc, asa ca... scuze)!

Pastrav la gratar cu marar si unt:
- se curata pastravul se umple cu marar si bucati de unt (inclusiv la cap) si se prajeste pe un gratar gen "tefal", sau la disc!

Crap cu rosii:
- un crap "balos" si gras, de vre-o 3-4 kg;
- 6-8 kg rosii;
- o lingura de ulei;
- sare dupa gust.

Se pune la fundul vasului (un "oloi" adevarat de "tuci" sau aluminiu) lingura de ulei. Se aseaza jumatate din cantitatea de rosii, se aseaza bucatile de peste, inclusiv capul, apoi se pune deasupra cealalta jumatate din cantitatea de rosii.
Se tine la cuptor 6-8 ore!
Se serveste a doua zi!

Pofta mare!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 04 Mai 2014, 21:29

Sal'tare!
Azi dupa ploaie, am mers pe la stupi, asa intr-o vizita duminicala.....Peste tot plin de melci....Mi-a venit o idee si am adunat intr-o galetutza de 5 litri cam pana la jumatate....Numai melci burtosi....37 de bucati. Acasa i-am pus in juvelnicul pentru pesti care-i din sarma....Stiu ca trebuie "imbaiati" in apa curata de 2-3 ori pe zi, cateva zile pana elimina verdeata, apoi....http://catkitchen.wordpress.com/2012/06 ... verdeturi/

Printre stupi am gasit si cativa bureti de prun, nu multi da' de-o omleta tot sunt. Reteta v-o spun alta data.... :lol:

Bun porcu, buna gaina, vaca si oaia, bune toate cele crescute pentru consumul nostru, dar parca cele "vanate" sunt mai bune.....Asta pe langa faptul ca sigur sunt BIO!....Din pacate vechile obiceiuri alimentare ale bunilor si strabunilor nostri au fost abandonate....Traiasca Big - Mac...costa doar 4 lei.... :idea:

Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 17 Mai 2014, 15:21

Sal'tare!

Melcii fierti, i-am preparat in doua moduri: Cu o parte am facut PANE', adica i-am dat prin ou bine batut cu sare si piper si prin faina si i-am prajit in untura ramasa de la cartofii pai facuti de sotie.....La inceput n-a vrut sa guste, dar apoi, cand a vazut cat este de bun......
Cu cealalta parte am facut o tocanitza clasica si am mancat-o cu mamaliga facuta din malai de la moara cu piatra din sat.....Nu va mai povestesc rezultatul......
Doar cine n-a incerrcat astfel de retete traditionale in tara noastra nu stie cat sunt de bune, asa ca......Incercatzi!..... :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 17 Mai 2014, 15:29

Sal'tare!

Mi-am amintit ca mai de mult intr-o postare despre ce si cum mancam in pastorale, , colegul Pupe, a lansat expresia "ciorbotocana"....
Pentru cei care nu fac pastoral si-i asteapta mama sau nevasta cu masa pusa, e greu de inteles , dar pentru altzii......
Eu cand sunt la distante mici de casa, iau hrana rece, pentru ca daca noaptea dorm la stupi, ziua mai fug pana acasa si tot balotez o zama , dar cand plec mai departe, gatesc....Azi am gasit pe un cires langa stupina, o mandrete de iasca galbena....Acu vreo doua saptamani a postat Lucian o poza cu una de pe un pom al unui vecin.....Este o delicatesa.....Am si halit jumate din "pieptul de pui"....
Insa am gasit intr-un ziar local o reteta simpla si foarte buna, pe care si noi o facem, in casa....E simpla si usor de facut , buna si satioasa.....Merge grozav cu o bucata de costita sau de carnat din untura ( de la garnitza).....
SI CU BERE!!!! :idea: :lol: :idea:

Rețeta "Găluște de cartofi" se prepară în special în Banatul de munte
cartofi
făină
ulei
sare
Mod de preparare:
Se curăţă cartofii şi se fierb în apă cu sare.
După ce sunt aproape fierţi, deasupra lor se presară făină şi se lasă în continuare pe foc, până ce adausurile sunt bine fierte.
Se îndepărtează apoi apa care prisoseşte, iar conţinutul se pasează bine. După pasare, din amestecul rezultat se ia câte o lingură şi se aşează bucată cu bucată într-o tavă bine unsă, care după umplere se dă la cuptor sau găluştele se prăjesc în ulei încins.
După ce găluştele astfel formate au fost rumenite pe ambele părţi, se scot pe o farfurie.
Mod de servire
Găluștele de cartofi se consumă împreună cu lapte acru sau varză murată.

Rețeta veche din Banat “Găluște de cartofi” este folosită în comuna Brebu Nou, Județul Caraș-Severin (Banat). Rețeta bănățeană a fost obținută cu sprijinul Prof. Dr. Mircea Rusnac (http://www.istoriabanatului.wordpress.com) şi a fost preparată de Dan Silviu Boerescu, aka Bucătărescu, în cadrul campaniei "Descoperă tradiţiile culinare româneşti".
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 08 Iun 2014, 15:21

Sal'tare!
Uica Mihai din Lugoj de ofera inca o reteta ieftina ( daca nu calculam pretul vinului ca-l avem din productie proprie)....

..."Hai să ne apucăm de gătit!
Am cumpărat o pungă de ficăţei de pui refrigeraţi, măsline negre, o sticlă de vin roşu demisec (pe Nemţoaica am păcălit-o că musai să torn în mâncare, dar mie îmi sticleau ochii după un pahar băut lângă plită), un praz ţanţoş cu verdele lui proaspăt şi apetisant, mai câteva ciuperci albe de prun şi un gogoşar roşu şi ţâfnos. Am mai făcut eu şi alte târguieli care nu au legătură cu reţeta, şi m-am dus la plită urgent. Am băut paharul de vin cuvenit (ba, ca un nemernic am beut două) şi cu mânecile suflecate am încins tigaia cea mare pe foc.
Am tăvălit ficăţeii de pui prin făină albă amestecată cu sare şi piper şi i-am scuturat bine de tot ca să rămână fără strop de lichid pe ei şi doar cu un obraz uşor alb de făină. Şi i-am prăjit pe jumătate în ulei de porumb ca să facă o coajă rumenă deasupra. Şi i-am scos să se odihnească pe o farfurioară cu şerveţel absorbant.
Iar prazul tăiat în bastonaşe şi ardeiul roşu la fel, au luat locul ficatului să se rumenească doar puţin, iar mai apoi am stins totul cu vin (l-am amestecat jumate-jumate cu apă ca să mai îmi rămâie de un pahar) am adăugat măslinele tăiate rondele, şi ficatul care a prins să se răcească. Patru minute mi-a fiert compoziţia ca să se închege acolo un sos şi am turnat o lingură de smântână peste, am stropit totul cu sare, piper şi oregano şi am lăsat să mai tragă un clocot, până am mai tras eu încă un pahar. Ultimul...
Şi de atâta vin n-am băgat eu de seamă că sosul s-a cam prins şi are un damf de afumat de la făină.
Aşa că am tras iute tigaia de pe foc şi am reparat mâncarea ca un mecanic. Adică am turnat în tigaie un poloboc de smântână, am mai prăftuit-o cu oregano şi boia de ardei iute şi m-am scos....
Nici n-a observat Nemţoaica mea când am servit-o pe farfurie cu frunzeluţă caldă alăturea şi a înfulecat totul cu bărbia unsă.
Numai când i-am spus că nu mai am vin să o servesc după, s-a uitat urât şi a boscorodit ceva.
Aşa că, felul acesta de mâncare, înecat în smântână, o să treacă în reţetarul meu de urgenţă, fiindcă e o mâncare uşoară de făcut şi la fel de uşor de mâncat.
Şi merge şi fără vin la urmă, dacă l-ai băut dinainte !!! - See more at: http://redesteptarea.ro/ficatei-de-pui- ... lpjVl.dpuf
Sal'tare!...Si Pofta buna.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 10 Iun 2014, 15:56

faina reteta .... da nu-mi place treaba cu jumate apa in loc de vin ..... pentru mine mancarea-i sfanta .... decat sa o botez prefer sa nu mai manac nimic a doua zi ... asa ca o sa iau de la inceput in calcul 2 sticle de vin .... ca nici de "incercat" vinul in timp ce gatesc nu-mi place sa ma lipsesc :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde PAGANEL » 10 Iun 2014, 17:55

Si mereu zic ca nu mai calc pe pagina asta. Donbazil, sa traiesti si sa fii fericit. Imi ploua in gura. Am mancat o gramada de lucruri la viata mea, da melci nu am avut ocazia. Cu reteta aia de melci de la dumneata, mai ramane sa gasesc melcii. Deja salivez :lol: . Aveam in gand sa mananc melci, de vreo 2 ani. La un pahar de vorba, m-am contrazis cu un amic (sanatos tun si asta la cap), la fel de posficios ca si mine, de zic prietenii ca suntem insarcinati si eu o tineam pe a mea sus si tare, ca ceva mai bun ca piciorusele de brosca , nu exista si el o tot tragea cu melcii. Sa il bat si mai multe nu. Atunci am zis ca TREBUIE sa incerc melcii. Dar el zicea ceva de fiert, pana ies din carapace si mancati cu usturoi. De curatat, nu stiam. Multumesc pentru reteta.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 15 Iun 2014, 15:32

Sal'tare!
Fişiere ataşate
Dresor de melci.jpg
Dresor de melci.jpg (6.51 KiB) Vizualizat de 14262 ori
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 15 Iun 2014, 15:43

Sal'tare!

Acuma, ca sezonul melcilor s-a gatat, hai sa vorbim despre sezonul siropurilor naturale. Eu de ani de zile nu mai beau cola , fanta sau alte dracii ....Doar rachie, vin, bere, sifon si sucuri sau siropuri naturale.
Pentru a face sirop natural din orice, gasiti retete peste tot...
Iacata cum fac eu siropuri din petale de trandafir....Culeg petalele, le spal si la borcanul de 5 litri plin cu petale spalate, dar nu indestate, pun sucul de la 2-3 lamai - ca am lamai, - cine n-are poate pune helas sau sare de lamaie diluata in apa....Dupa 2 zile cand petalele se aseaza, bag un sirop din apa si zahar 1/1 si las borcanul la umbra 3-4 zile legat cu tifon....Mestec zilnic si cand vine vremea trag siropul in sticle inchise etans. Bag o aspirina si-l mut la rece in camara...
Peste petalele ( terciul) ramas pun apa cu zahar si dupa 3-4 zile am un suc minunat, acidulat si numa' bun dupa o masa copioasa si cand am de condus masina, - ca daca stau acasa nu ma intoxic io cu d'astea....Prefer un spritz din vin d'al meu de la podrum..... :lol:.... Sau in al mai rau caz o bere cu nume cat mai nemtzesc..... :lol: :lol: :lol:

Sal'tare!
Donbazil
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Donbazil » 03 Sep 2014, 00:21

Sal'tare!
Asta-i tot de la Uica Mihai:

"Prinţul răzgâiat de nepotu-meu Vlad, s-a trezit noaptea, la vremea în care strigoii se spală pe dinţi şi îşi calcă hainele de gală ca să iasă în lume, că vrea Pizza şi vrea Pizza şi vrea Pizza. Şi cum moşul lui, adică Uica, adică eu, îi face toate voile din lume m-am apucat la ora unsprezece şi un sfert să construiesc din ce te miri ce o pizza pe repede înainte, mare cât roata carului şi cu iz de Italie ţărănească adevărată.

Că doar nu vă închipuiţi că Giuseppina, Margherita şi Cipolina frământă şi concep turta asta ca la restaurant.. Ţăranul italian când vine de la câmp obosit, nu mai stă să caute rafineţuri şi farfastlâcuri. Vrea rapid, săţios, bun la gust şi neaoş. Bea şi o ulcică de Chianti ori de poşircă de-a casei şi bagă cornul direct în pernă fiindcă o dată cu cântatul cocoşilor pleacă iar la Lavoro, Lavoro, Lavoro.

Şi lucrând eu cu ţăranii italieni multă vreme fiind paznic şi mulgător de capre în Piemont, am deprins turta lor în forma originală şi iaca-tă Vlad m-a obligat să mi-o reamintesc şi să o fabric urgent şi momentan. Şi m-am gândit că se cuvine să vă dau reţeta şi vouă, că poate vi se iveşte urgia cu un nepot sucălitor ca al meu şi iaca veţi putea scăpa cum am scăpat şi eu. Am început la unsprezece şi un sfert şi la douăsprezece trecute fixe, când mi-a bătut în geam primul strigoi, piţa era şi gata mâncată. Deci luaţi aminte !

La aluat, că ăsta-i cel mai important, să respectaţi cu sfinţenie ce vă dictez, altfel o llăiţi şi vă iese turta nedospită şi searbădă. Amestecaţi într-un castronel 30 de grame de drojdie cu trei linguri de ulei şi o linguriţă de sare, până obţineţi o pastă omogenă, lucioasă şi consistentă. Într-un vas de frământat puneţi jumătate de kilogram de făină dată prin sită, făceţi o gaură de vulcan în mijlocul ei, turnaţi acolo drojdia, un sfert de litru de apă călduţă, o lingură rasă de zahăr, un ou şi începeţi să frământaţi de la margini spre centru cu degetele răşchirate întâi, apoi cu pumnii până aluatul prinde luciu, se desprinde de pe vas şi de pe mâini. Asta durează cinci minute. Acoperiţi vasul cu un ştergar curat şi lăsaţi-l la dospit până faceţi sosul.

Daţi pe răzătoare două roşii mari (ale mele au cântărit împreună 700 de grame, culese de pe aracii mei) amestecaţi-le cu cimbru proaspăt fin tocat, câţiva căţei de usturoi aşijderea, sare, piper măcinat şi un strop miere. Nu vă speriaţi că în sos vor fi şi seminţele şi pieliţele roşiilor, acolo e tot bunul. Şi dacă aţi făcut sosul luaţi aluatul pe planşetă, întindeţi-l pe strat de făină cu sucitorul să prindă forma tăvi şi aşezaţi-l în tava care a fost unsă cu ulei şi pudrată cu făină. Ungeţi blatul cu sos într-un strat gros şi uniform, deasupra radeţi orice fel de brânză aveţi prin casă, mai puneţi un mezel ceva tăiat felii, fâşiuţe ori cubuleţe, neşte ardei gras tăiat fir de păr, unu- doi-trei ardei bulgăreşti tocaţi, şi la urmă felii de roşii. Dacă nu aveţi ca mine tavă de 50 de centimetri, puneţii turtoiul ăsta în două tăvi că nu se întâmplă nimic !

Şi acum urmează şmecheria, puneţi tava în cuptorul rece, potriviţi-l la 250 de grade şi daţi-i drumul să meargă cinsprezece minute. Temperatura crescând treptat, aluatul va avea o a doua dospire în cuptor, o să crească dar nu din calea afară fiindcă stratul de sos îl dă înapoi, iar la final temperatura maximă va rumeni pizza şi o va face mai mult decât mîncabilă.
Adorabilă…
Formidabilă…
Necomentabilă…
Ca pentru nesătui.
Na, că vi-am dat de lucru, aştept veşti de la voi să vedem ce vi-a ieşit şi cât v-aţi chinuit."
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 31 Ian 2015, 23:50

:lol: :lol:
Fratilor...in fiecare zi ma lovesc de intrebarile neveati-mi...ce-ti mai gatesc azi :roll:
Mama!..ma voi ce mai gatira-ti azi??...ce mancam,ce mancam??
aia am facut, aia am facut :roll:
acum...ma gandeam ca poate ne mai inspiram si noi intre noi!
bine nu neaaparat delicatese....
recunosc ca-mi place sa gatesc...1-2 pe saqptamana, dar mi-am terminat si eu ideeile :(
DECI...VOI CE AVETI IN MENIU PT MAINE???
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde Mircea_63 » 01 Feb 2015, 00:19

Cataline, vezi ca o necajesti pe fata aia si nu-i drept. Aia nu, ailalta nu. Esti mofturos si pretentios. Asa ca fa bine si haleste cu pofta orice iti da, spune ca a fost foarte bun chiar daca tie nu-ti place. Tot i-ar fi placut cuiva, asa ca nu vei minti si mai mult de atat, fa-i o surpriza.

Maine te scoli dimineata devreme, in soapta si tiptil, te duci in bucatarie si te apuci de gatit. Fa-i o surpriza. Pana atunci alege de pe net o reteta, daca nu le ai cu gatitul. Cauta una care iti pare mai usoara si treci la treaba.

Mofturosule. :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde iunicu » 01 Feb 2015, 00:27

O reteta usoara.
Salata orientala cu peste afumat si putina maioneza.
Trebuiesc 1 sau 2 exemplare de macrou afumat pe care il cureti de oase si il frimituresti in salata.
O bunatate!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 00:36

Maine te scoli dimineata devreme, in soapta si tiptil, te duci in bucatarie si te apuci de gatit. Fa-i o surpriza. Pana atunci alege de pe net o reteta, daca nu le ai cu gatitul. Cauta una care iti pare mai usoara si treci la treaba.

PAI ASTA E ce sa mai gatesc? ca stiu s-o fac!
si la mine e cu toata ziua,nu asa decat de-o masa
Iunicu...interesanta ideea...am sa incerc dimineata,dar la pranz?? sau cina??
deci maine aveam in plan...ciorba de os (PORC) cu zeama de varza alea alea....si pilaf orez :roll:
dar poimaine...tre sa scoateti ceva....altceva :o
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: MENIUL ZILEI....CE GATIM MAINE??

Mesajde CATALIN » 01 Feb 2015, 00:41

Mofturosule. :?


eee aqcum cum vrei nea Mircea sa-mi intretin frumusetea si aspectul fizic de invidiat in toata Craiova :lol:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori