Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motocositoare

Mesajde vslsilviu » 20 Aug 2020, 23:59

Motocoasă: Fs90 ( au schimbat modelul, cred că este 91 acum), o am de aproape 10 ani, folosesc disc la ea pentru lucerna ( mai apare cate o loboda mai zdravănă, un pui de prun etc), foarte rar fir pentru curățit șanțul; de curând am luat disc tot de la Sthil pentru ea... foarte ușor și se poate ascuți la fel că lantul la drujba;

Cosit in fata stupilor: indiferent de ora recomand câte un puf înainte la fiecare urdiniș, altfel îți faci singur de lucru și sigur găsesc un loc pe unde sa te înțepe; cu puțin fum pot sa mai ating și pe lângă suporți și nu sunt probleme.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Motocositoare

Mesajde jonny_it » 21 Aug 2020, 01:19

vslsilviu scrie:Cosit in fata stupilor: indiferent de ora recomand câte un puf înainte la fiecare urdiniș, altfel îți faci singur de lucru și sigur găsesc un loc pe unde sa te înțepe; cu puțin fum pot sa mai ating și pe lângă suporți și nu sunt probleme.


Pot sa va imprumut cositoarea mea veche; scoate atat de mult fum incat nu trebuie sa mai aprindeti afumatorul :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Motocositoare

Mesajde cristi_vidican » 21 Aug 2020, 08:36

Shrek scrie:Carnica sau bk?

Mi-ai stricat toată ziua. Cum poți să mă mai întrebi așa ceva? :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Motocositoare

Mesajde Shrek » 21 Aug 2020, 08:48

Scuze! Reformulez! In afara de bk ( moldovenesc), mai ai si altceva?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Motocositoare

Mesajde cristi_vidican » 21 Aug 2020, 10:12

Shrek scrie:Scuze! Reformulez! In afara de bk ( moldovenesc), mai ai si altceva?

Mai am și carnica, mai am și Bk care s-a schimbat liniștit sau a roit.

Anul trecut am dat o tură cu motocoasa printre stupi. Stupii erau aranjați pe 6 rânduri, paralele, cu urdinișurile unele spre altele.
Deci, am mers practic prin fața câinilor, și de-o parte și de alta. Nu am dat cu fum. Am reușit să tai iarba dintre două rânduri, dar spre final unul dintre stupi avea puhoi de albină la urdiniș, gata de atac. M-am dus la el să văd ce scrie pe capac (pe fiecare capac scriu ce fel de regină are). Era notată o regină care se schimbase liniștit. Un Bk F2, să zicem.

Și carnica pe care o am eu este mai rea decât Bk.
Uite cât de rele sunt în februarie
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori