Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde gica.mosu » 13 Noi 2015, 09:01

Cataline,am vazut ceva( o afumatoare-la rece) super fain la Narcis=Garifeld...am sa-l sun si sa-l rog sa puna ceva poze...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde cristian bh » 13 Noi 2015, 19:38

Afumatoare tine loc si de camara pentru tot timpul anului.
In ea se tine si la sarat ,,cu precizarea ca aici in Ardeal se tine in jur de 6 sapt,...sa aibe timp sa traga sare astfel ca dupa afumare e buna si peste doi ani,..
Pulpa de porc(aici se spune regional;soanca),se pune in saramura din apa cu sare (pana pluteste oul )si se pun ierburi mirodenii si legume de tot felul,cu cat mai multe cu atat trage arome diverse,..si se afuma incet!
Tot aici se tin carnatii la zvantat inainte de afumat.
O tin in dosul casei,.orientat spre nord vest,,la umbra aproape permanent,dar aerul mentine ce este inauntru in stare perfecta,...
PS...o pun si aici ca probabil e mai la buna vedere! :D
Fişiere ataşate
rsz_071.jpg
inside!
rsz_072.jpg
Afumatoare si loc de pastrare totodata!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde gica.mosu » 13 Noi 2015, 20:20

...Cristian BH,.....ceva la beci- recee(poa sa fie si rosuuu=zaibarrrr) nu ai...o adresa....nu ne zici si noua :?: ... :D :idea: P.S- cat se tine la macerat pulpa di porc in mirodenii.... dar la fum:?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde CATALIN » 13 Noi 2015, 21:27

gica.mosu scrie:...Cristian BH,.....ceva la beci- recee(poa sa fie si rosuuu=zaibarrrr) nu ai...o adresa....nu ne zici si noua :?: ... :D :idea: P.S- cat se tine la macerat pulpa di porc in mirodenii.... dar la fum:?:

cum dam fum? dimineata si seara? 1data pe zi?
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde cristian bh » 13 Noi 2015, 22:13

gica.mosu scrie:...Cristian BH,.....ceva la beci- recee(poa sa fie si rosuuu=zaibarrrr) nu ai...o adresa....nu ne zici si noua dea: P.S- cat se tine la macerat pulpa di porc in mirodenii.... dar la fum

Mosu,....la beci nika,...ca nu-i zona de asa ceva!doar incolor de bh,de pruna sau mar :)
Vinul rosu nu-i bun rece,..merge bine 16-18 gr,..in schimb adrese am,..de vreti sa-mi faceti vreo surpriza :D
dati numa de stire,
Si pulpa de porc tot sase saptamani se tine,...apoi se face cu un ou amestecat cu boia pe deasupra cu o pana.apoi se afuma!
Maine fac foto in afumatoare,..oricum e inchisa si jos si sus sa nu intre nimic,soareci,...sau altceva,,
Fumul nu trebuie sa fie gros ca se depune ca o zgura si devine usturator la gust,..si trebuie sa circule prin afumatoare,,,,,,in cateva zile,nu stiu exact,dar se vede atat slanina cat si celelalte cand sunt destul de afumate.
nu trebuie afumat nici prea mult!
Acuma credeti ca deveniti experti din prima?Doar practicand corect,...cam ca si la apicultura!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde ignatov andrei » 13 Noi 2015, 22:27

cristian bh scrie:
gica.mosu scrie:...Cristian BH,.....ceva la beci- recee(poa sa fie si rosuuu=zaibarrrr) nu ai...o adresa....nu ne zici si noua dea: P.S- cat se tine la macerat pulpa di porc in mirodenii.... dar la fum

Mosu,....la beci nika,...ca nu-i zona de asa ceva!doar incolor de bh,de pruna sau mar :)
Vinul rosu nu-i bun rece,..merge bine 16-18 gr,..in schimb adrese am,..de vreti sa-mi faceti vreo surpriza :D
dati numa de stire,
Si pulpa de porc tot sase saptamani se tine,...apoi se face cu un ou amestecat cu boia pe deasupra cu o pana.apoi se afuma!
Maine fac foto in afumatoare,..oricum e inchisa si jos si sus sa nu intre nimic,soareci,...sau altceva,,
Fumul nu trebuie sa fie gros ca se depune ca o zgura si devine usturator la gust,..si trebuie sa circule prin afumatoare,,,,,,in cateva zile,nu stiu exact,dar se vede atat slanina cat si celelalte cand sunt destul de afumate.
nu trebuie afumat nici prea mult!
Acuma credeti ca deveniti experti din prima?Doar practicand corect,...cam ca si la apicultura!


Sa vede din poza ca esti din ala ce nu lasa brisca nici in somn!!! :lol:
De ce n-ai aratat si locul unde sade sticla cu "incolora" cand "gadili" slana cu brisca?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde cristian bh » 13 Noi 2015, 23:49

Uite cum sade cuminte damigeana! :D
S-a asezat praful pe ea,.in pivnita(la noi se zice podrom)..sa imbatraneasca cumsecade.
In schimb,,,,brisca o port mereu cu mine,.mai taie,mai scoate cate-un dop,....e de la elvetieni,... renumitul briceag victorinox,... :P
Fişiere ataşate
rsz_006 (1).jpg
incolorul de bh!
rsz_1007.jpg
brisca
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde Donbazil » 14 Noi 2015, 00:33

Sal'tare!

Imi calc pe ambitie si intru din nou in contact cu tine, desi candva......
Si o fac doar ca sa vezi ca nu-s ranchiunos si incep cu o gluma:..Amu' mi-am dat seama de ce esti asa de "ascutit la limba"....Ai invatzat ceva de pe-afara....Brisca cu multe limbi, tu, cand ai momente nefaste, ai limba otravita, ce mai..... :lol:
Tipic pentru un oltean....Cred ca barza a gresit adresa.... :lol:

Sper ca n-ai sa incepi din nou cu niste chestii..... :idea:
Sal'tare!

P.S. Dar sa revenim la subiect; Eu am daramat afumatoarea care era in bucataria de vara si mi-am facut loc pentru centrala termica. Mi-a parut - si inca imi pare rau-....Era facuta "la meserie" de socuru-meu, dar....Acum cosul larg, taranesc serveste pentru centrala iar de afumat afum ori la cumnatu,- cand tai porcii si am multe mezeluri si carne, ori - atunci cand am mai putin de afumat ( mezeluri de mistret,pastrama, peste, - acasa intr-un butoi, exact ca in filmul de pe net cu baietzii care afuma macroul....( Exclud doar vodca....La mine se consuma vin, bere rachie si apa)..... :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde CATALIN » 14 Noi 2015, 07:50

Batranre....de ce nu detaliezi cum apar preparatele la dumneata???fiecare zona are specificul ei iar eu vreau sa le probez pe toate
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde ignatov andrei » 14 Noi 2015, 08:50

CATALIN scrie:Batranre....de ce nu detaliezi cum apar preparatele la dumneata???fiecare zona are specificul ei iar eu vreau sa le probez pe toate


Ai grija sa nu faci, Doamne feri', vreo indigestie si sa trebuiasca sa venim sa te doftoricim!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde gica.mosu » 14 Noi 2015, 09:08

CR.......BH,multumesc pt toate...si pt invitatie(poati revin la B-Felix si....) dar cand vad asemenea "brisca" imi piere pofta di ta'ti... :D Dombazil scrie:la mine se consuma........si apa :!: Cuuuum,dupa asemenea bunatati afumati inclusiv de vanat s=au din peste sa...apa?!?..si eu cari stieam ca apa nu-i buna nici la genunchi :mrgreen: ...ceva retete? . ...SAL'LTARE :!: P.S-vinul rosu consumat moderat scade colesterolul,creste tensiune(1-3 pahari/zi),face bini la"vecina" daca-i tanara si f......a... :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde Donbazil » 14 Noi 2015, 23:32

Sal'tare!

Gica nu fii carcotas, :lol: apa plata de la mine de la arteziana (102 m adancime) sau sifon cumparat "izvorul ascuns"....Astea merg la masa dar si la rachie si la vin ori combinate cu sirop natural din fructe de padure facut de mine : PENTRU CA EU NU BEAU SUCURI CUMPARATE!....De nici un fel!.... :idea:
......................................................................................................................................
Drob din mistret ( Reteta publicata pe forumul vanatorul.ro )
Mesajde Donbazil pe 05 Ian 2011, 23:15

Sal'tare!
De foarte multe ori, cand impartim mistretii, organele se arunca. Mai sunt cate unii care-si iau cate putin ficat, dar in general organele ori raman la gazda, ori ajung la caini.
La ultima vanatoare din decembrie am impuscat o scroafa grasa si a venit randul meu sa-i invit pe colegi acasa.
Las de-o parte rachia consumata este de unde, da deranju'......
A doua zi gasesc intr-o oala plamanii, niste carne sangerata, un rinichi, inima, splina si cam un sfert din ficat.M-am gandit sa fac ceva din ele si chear a iesit ceva deosebit......
Drob de mistret.
Dupa ce am fiert organele, cand erau aproape fierte, am bagat si ficatul cam 5 minute si o bucata de slanina cat palma, care-mi cazuse la "portzie"..Cand s-au fiert le-am macinat prin masina de carne, am pus la calit doua cepe intr-o lingura buna de unsoare de porc si cativa catei de usturoi zdrobiti. Am luat dupa ce s-a calit si am lasat la racit putin apoi am mestecat carnea macinata si am mai pus patru felii de paine muiate si sfaramate, patru oua crude si niste marar si niste patrunjel verde de la congelator si cateva codite de ceapa verde (pe care o am printre flori) , apoi am adaugat sare piper si putin enibahar si am mestecat totul bine.
Intr-o tava de placinte am facut doua rulouri dar in mijloc am bagat felii de oua fierte tari si cand totul a fost gata, am uns rulourile cu galbenus de ou batut...( Daca eram istet pastram prapurul de la porc, dar cine s-a gandit)..
Am dat la cuptor si dupa vreo jumate de ora a iesit o minune......Cald insa nu-mi place. Rece merge de traznesteasa cu o rachie alaturea si niste povesti......
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Pentru ca nu stiu sa postez pozele, intrati pe Sunphoto la pagina mea si la "preparate culinare" vedeti si cum arata. Daca vreunul se pricepe, mutatile aici sa se vada.....
http://Donbazil.sunphoto.ro
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important

Mesaje: 209
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde mellis » 15 Noi 2015, 01:20

cristian bh scrie:Uite cum sade cuminte damigeana! :D
S-a asezat praful pe ea,.in pivnita(la noi se zice podrom)..sa imbatraneasca cumsecade.

Apai damigeana prafuita asteapta nunta peste vreo 20 ani. La voi tuica este subiect tabu, ritual, niciodata nu se vorbeste despre cat este. Nuntile sunt un adevarat prilej de sarbatoare, dupa 20 ani merita deschisa, ferice de invitati..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde cristian bh » 15 Noi 2015, 13:12

Donbazil scrie:Sal'tare!

Imi calc pe ambitie si intru din nou in contact cu tine, desi candva......
Si o fac doar ca sa vezi ca nu-s ranchiunos si incep cu o gluma:..Amu' mi-am dat seama de ce esti asa de "ascutit la limba"....Ai invatzat ceva de pe-afara....Brisca cu multe limbi, tu, cand ai momente nefaste, ai limba otravita, ce mai..... :lol:
Tipic pentru un oltean....Cred ca barza a gresit adresa....

Sper ca n-ai sa incepi din nou cu niste chestii..... :idea:
Sal'tare!


Crede-ma,.....cand te vad ce banatzan tantzos esti,... din targul Binsului,......imi vine sa te ieu la vreo doua parechi de palme, :lol:(*ase se consolideaza pretenia la noi) ....
.cum poti vorbi cu atata fala de liburca aia de rachie din banat? :o
Amu,serios,....in afara de incidentul ce serpii aia omorati dejaba,...nu-mi amintesc ce alte altecatii
am mai avut,...sau poate nu-mi amintesc,...da pana la urma mata ai si pusca,....ase ca io cu brisca mea ,,...mai fac pe bau,bauu,...la care ii mai slab de inima! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde B.K » 15 Noi 2015, 18:05

Gratar + cuptor + plita + afumatoare (afumatoarea greu de utilizat) , nu am folosit-o niciodata.
Fişiere ataşate
040.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Afumaturi traditionale bait-uri

Mesajde B.K » 15 Noi 2015, 18:06

......
Fişiere ataşate
039.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori