Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Solutii de incalzire pe timp de iarna

Mesajde Jean Valjean » 21 Sep 2017, 18:04

Ma confrunt cu o problema care ma pune serios pe ganduri cu privire la solutiile pe care va trebui sa le adopt pe viitor in vederea incalzirii pe timp de iarna. Dat fiind faptul ca in localitatea in care locuiesc nu am gaze, singura solutie pana acum a fost incalzirea cu lemne. Problema pe care o am acum este ca nu se mai gasesc. Sau daca se gasesc sunt la pret de prohibitie. Ca sa dau un exemplu, anul trecut am cumparat cu 300 lei metrul cub, aduse la poarta. Anul acesta am sunat acelasi furnizor inca de prin lunile mai iunie, pretul urcand la 350 lei/ mc. Si am tot sunat, pentru ca saptamana trecuta sa-mi spuna ca il sun cam degeaba, ca nu are lemne/taieri etc. La depozite am auzit ca pretul a ajuns la 450-500 lei mc.
Prin urmare, cum este evident ca viitorul nu suna bine decat in reclame si padurile nu se vor inmulti, iar pretul nu are cum sa o ia in jos, ma intreb care sa fie directia spre care sa ma indrept, ce solutie sa adopt pe viitor.
Oare la asemenea preturi nu devine rentabila centrala electrica?
Oare n-ar fi mai bine sa ma asociez cu cativa vecini si sa investim intr-o presa de brichete de paie sau resturi vegetale? Cam in cat timp s-ar amortiza investitia in cazul acesta?
Pun aceste intrebari aici pentru ca ma gandesc ca poate cineva are deja raspunsuri la aceste intrebari si ma scuteste de-un efort de cautare.
Sau, cine stie, poate gasim o solutie impreuna.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Jean Valjean

Solutii de incalzire pe timp de iarna

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Solutii de incalzire pe timp de iarna

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 18:21

Pompa de caldura, in maxim 2 ani o sa instalez si eu una, acum inca mai am rezerve de lemne.
jonny_it

Mesajde Shrek » 21 Sep 2017, 18:57

Am vazut in functiune o centrala pe peleti, la o casă de circa 150 mp, izolată si încălzire in pardoseala.Consumul este de circa 6 tone pe iarna, cam o tonă pe luna, in medie. In Au, tone de peleti adusa acasa era undeva la 100 euro. In Ro, se apropie de 180 euro. Cam scump pentru tara noastra, dar cu 1000 de euro ar trebui sa treci iarna.O instalație de peleti, second hand este in jur de 15O0-2000 euro, dar nu cunosc randamentul la deseuri agricole. Si nici in cat timp produci o tona de peleti.
Pompa de căldură, singura in miezul iernii nu va face fata singura. Deci iti trebuie si o varianta de rezervă. Practic, montezi doua sisteme de încălzire. Totusi, consumul de energie electrice este ridicat iar pretul de montaj si al instalației se apropie de cheltuiala pe 10 ani cu o centrala pe lemne ori peleti.

Eu unul as recomanda o centrala pe peleti sau pe biomasa ( resturi vegetale maruntite) . Sunt fiabile iar randamentul justifica investitia. Cu precizarea ca este obligatorie încălzirea in pardoseala. Parerea mea.
Shrek

Mesajde namzeb » 21 Sep 2017, 19:38

Pompa de caldura,presupune o fintina cit mai adinca si alimentarea cu tensiune a unei pompe de circulare a apei prin instalatie (calorifere),eu am vrut sa mai particip inca o data la programul casa verde ca indeplinesc aceste conditii dar vad ca acest program ii oprit in acest moment.Am beneficiat de acest program la apa calda si sint multumit.Cind se va mai primi dosare voi depune si pentru incalzire cu pompa de caldura.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
namzeb

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 20:00

La ce jaf am vazut in paduri in ultimii ani este de mirare ca pretul a cres ut doar cu 50%.

O vatianta vad deloc luata in dis utie este folosirea produselor agricole .... biodisel sau direct stiuletii de porumb .... stiu este o adevarta blasfemie sa arzi "bucatele" in soba dar .... strict finaciar nu este de neglijat.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde pvc » 21 Sep 2017, 20:04

Recomandarea mea, din proprie experienta, este iernarea cu cuibul cat mai strans, o anvelopare cu polistiren si o pilota (paturica) deasupra.Daca si regina este tinerica (cred ca iernarea ar fi mai usoara si ar trece mai repede cu 2 , 3 regine) iernarea va fi fara probleme. In primavara familia poate iesi mai numeroasa. Mare atentie la ventilatie!
pvc

Mesajde Jean Valjean » 21 Sep 2017, 20:09

Cristian IONITA scrie:O vatianta vad deloc luata in dis utie este folosirea produselor agricole .... biodisel sau direct stiuletii de porumB

Uite o idee interesanta: stiuletii de porumb.
Din ce am vazut, anul asta la ziua porumbului s-a inregistrat recolte de 15 tone la hectar. Un metru cub de lemne are undeva intre 650-800kg.
De studiat puterea calorica a porumbului si implicatiile folosirii lui!
Jean Valjean

Mesajde Jean Valjean » 21 Sep 2017, 20:14

[quote="pvc"](cred ca iernarea ar fi mai usoara si ar trece mai repede cu 2 , 3 regine)/quote]

Da, dar si arderile ar fi mai intense! Adica....cum sa zic... bagi mai multe lemne in foc!
Jean Valjean

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 20:16

http://m.misiuneacasa.ro/cititorii-ne-r ... -de-porumb

Oricum mai apetisanta solutia lui pvc .... cel putin cat "te tine" sa bagi lemne-n soba :D
Cristian IONITA

Mesajde Jean Valjean » 21 Sep 2017, 20:33

Ma intreb, oare centralele pe peleti nu ar merge si pe baza de porumb boabe?
Jean Valjean

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 20:46

Nu vad de ce nu ... ba mai mult cred ca merg si ptr stiuleti (... la boabe cresti costurile plus ca sunt mai pretentioase la stocat)
Cristian IONITA

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 21:00

namzeb scrie:Pompa de caldura,presupune o fintina cit mai adinca si alimentarea cu tensiune a unei pompe de circulare a apei prin instalatie (calorifere),eu am vrut sa mai particip inca o data la programul casa verde ca indeplinesc aceste conditii dar vad ca acest program ii oprit in acest moment.Am beneficiat de acest program la apa calda si sint multumit.Cind se va mai primi dosare voi depune si pentru incalzire cu pompa de caldura.Cu respect

Eu oricum am centrala pe gazeificare si am 2 pompe.
La pompele de caldura nu este nevoie neaparat de fantana. Se poate si pe orizontala, tuburi ingropate la 2-3 metri, pe o distanta ceva mai mare. Este mai ieftin fata de un put la 100 de metri.

Eu daca eram destept faceam demisolul mai mare putin si nu mai faceam deloc mansarda, costurile cu incalzirea erau la jumatate. Da-i romanului mintea de pe urma :lol:
jonny_it

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2017, 21:14

Jean Valjean scrie:Ma intreb, oare centralele pe peleti nu ar merge si pe baza de porumb boabe?

Din ce am auzit, merge. Cineva a folosit în amestec cu peleți.
Depozitarea nu e o problemă - saci de rafie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Balian » 21 Sep 2017, 21:19

cristi_vidican scrie:
Jean Valjean scrie:Ma intreb, oare centralele pe peleti nu ar merge si pe baza de porumb boabe?

Din ce am auzit, merge. Cineva a folosit în amestec cu peleți.
Depozitarea nu e o problemă - saci de rafie.

Şi şoareci!! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2017, 21:34

Balian scrie:Şi şoareci!! :)

Nu au destul grâu la moară? :lol:
Se găsesc soluții contra lor.
Porumbul se poate stoca în tot felul de butoaie de tablă, de ex. Dacă e bine uscat, nu sunt probleme.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Balian » 21 Sep 2017, 21:36

Era vorba de saci de poloetilenă. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA