Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde mausica » 17 Noi 2017, 22:24

Eu am ales plasa antivant...la 2 m inaltime.
Aveam gard cu plasa de sarma de 1,50m.
Acum sunt in lucru cu partea cealalta si e totul ingradit.
Mai am niste suluri de stuf care vor veni puse pe lg gard pe interior
Fişiere ataşate
20171104_150438-816x459.jpg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Mai 2018, 00:46

Dincolo de faptul ca ma intereseaza si pe mine acest topic si m'am abonat la el sperand sa mai vina cineva cu niste propuneri (ieftine, evident, ca altfel nu m'ar interesa, eu nefiind o serifa de Teleorman),

...vreau sa ma lamureasca si pe mine pretenu' Shrek ce treaba are comunismul cu hotii de garduri (sau de alte bunuri de pe proprietate). Nu ca as vrea sa apar comunismul, dar as vrea sa rezolv o problema de logica.

Si as mai vrea sa intreb, regele Mihai si'o fi imprejmuit hectarele alea de padure, sau avea intelegere cu hotii sa nu ii intre pe proprietate? Ca am impresia ca hotii in acest context nu ar fi chiar hoti, ci niste persoane cu principii. Si daca Eminescu ar fi trait pe vremea lu' Mihai asta, oare cand ar fi dat sa intre sa se plimbe prin codri aia...ar fi dat nas in nas cu gardul? Ar fi pus regele ingradire de proprietate impotriva lui Eminescu?

Intreb numai, dar astept si raspunsuri. Mai am si alte intrebari, dar dupa.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 11 Mai 2018, 07:57

Cândva, am citit o poveste cu un broscoi , pe care scorpi....onul l-a rugat sa il treacă o apa. Desi întrevedea ca va fi ...înțepat de scorpion, broscoiul a acceptat. Pe la mijlocul drumului, cum era de asteptat, scorpionul l-a înțepat pe broscoi, iar la întrebarea simpla de ce, scorpionul a răspuns nu s-a putut abtine!
Despre mine ti-am mai spus ca nu sunt ...broscoiul pe care sa il tzuci pe frunte pentru a se transforma in print. Sper ca nici tu nu esti ...scorpion ( zodie)!
Despre regalitate sunt multe de povestit. Dar astea sunt lucruri pe care le discutăm intre noi, regalistii. Tocmai educatia pro monarhista, m-a facut sa iti i-au apărarea in cateva rânduri. Darpot sa iti recomand sa vizitez, i cand ai timp, mormântul regelui de la Curtea de Arges. Daca vei simti vre-o emoție, am putea sta de vorbă pe acest subiect. Daca nu, nu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Mai 2018, 09:35

Stiu povestea cu scorpionul, dar uite ca sunt sagetator. Am apreciat mereu cand mi'ai luat apararea, precum si felul tau de a fi. Dar eu cred ca omenia si faptul ca rezonezi cu niste principii sigur nu au legatura cu o anume educatie, sunt lucruri cu care omul vine din nastere, vreau sa zic un fel de a fi, care daca nu este...atunci orice educatie e inutila.

Nu sunt un om fara inima, dar nu ma las condusa de ea in politica. Se mai spune ca politica e pentru prosti. Si mai cred ca o lacrima cu cat cade mai repede, are legatura cu prostia.

De cate ori intreb ceva un regalist, imi baga o chestie sentimentala. Bine, bine, dar cu principiul cum ramane? Asta daca se poate sa stam pe subiect.

Despre morti...numai de bine.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Mai 2018, 13:26

The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Mai 2018, 23:16

Nu am lamurit problema cu padurile regelui, probabil nici pe aceea cu masinile regelui, desi cu astea din urma exista suficiente carti, un fel de "sfantul colectionar si bogat care are de toate, dar o prasitoare nu".

M'am hotarat pe gladita asta, sora'mea vrea sa planteze pomii la 50 de centimetri, sa isi faca un fel de cazemata. :)) Am vazut cum arata un verisor de asta al salcamului ajuns la maturitate, totusi are cineva vreo poza cu el ca si gard viu ?...sa vad si eu mai clar ce se intampla peste vreo 10 ani...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde dantat » 03 Iun 2018, 19:41

Bezna Zorilor scrie: dar as vrea sa rezolv o problema de logica.

Si as mai vrea sa intreb, regele Mihai si'o fi imprejmuit hectarele alea de padure, sau avea intelegere cu hotii sa nu ii intre pe proprietate? ...



:mrgreen: asa tare m-am amuzat. Am avut impresia ca vorbindu-se de hoti se face referire la o supra mega inteligenta. Daca erau asa destepti nu era nevoie sa fure. Poate doar daca o ardeau pe modelul Terente (care va sa zica un semi-haiduc-peste). Raspuns cu hectarele lu' Mihai, regele: daca era gardu' se fura tot...incepand cu gardu'...
Care va sa zica, daca pare ca ai ceva de protejat inseamna ca e valoros. Asa... cine vede copacii din cauza padurii ?
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 04 Iul 2018, 20:49

Multumesc de sfat. Am vazut in Au , garduri vii, frumos întreținute si inalte de 2 m. Nu-mi pot închipui ca cineva ar incerca sa-l escaladeze ( nu are cum) ori sa treacă prin el. Dar necesita investitii in întreținere , tuns cel putin o dată pe luna, cam opt luni pe an. Am optat pentru gardul clasic din sârmă împletită pe stâlpi de beton ( spalieri). Daca spalierii mi-au fost adusi acasa după o comanda telefonică la o firma din Bistrița, in privința plasei de sârmă a trebuit sa ma obisnuiesc cu mentalitatea " sudică " : clientul nostru , fraieru ' nostru!. Nu-i bai, si mane-i o zi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 12:09

Bezna Zorilor scrie:Ma gandesc serios

http://piscicultura-teleorman.5net.ro/ro/prod/puiet-salcam-19/page-1/ gladitza la Morometii.


pai ... ai vazut pe viu la mine, eu asa am achizitionat terenul, gata ingradit cu glatita

totusi nu stiu daca a fost respectata intrutotul procedura de plantare / intretinere dar la mine isi face treaba doar cat este infrunzit, proba o face catelul ciobanului din vecinatate, care peste iarna trece prin gard, dar o data infunzit ocoleste. plus ca a bagat in fibrilatii un amic cu veleitati de braconier care a identificat instant locuri bune de instalat laturi - (iepuri si alte abimalute isi fac gauri de trecere pe unde sunt plantele mai rare).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 12:11

Shrek scrie:Multumesc de sfat. Am vazut in Au , garduri vii, frumos întreținute si inalte de 2 m. Nu-mi pot închipui ca cineva ar incerca sa-l escaladeze ( nu are cum) ori sa treacă prin el. Dar necesita investitii in întreținere , tuns cel putin o dată pe luna, cam opt luni pe an. Am optat pentru gardul clasic din sârmă împletită pe stâlpi de beton ( spalieri). Daca spalierii mi-au fost adusi acasa după o comanda telefonică la o firma din Bistrița, in privința plasei de sârmă a trebuit sa ma obisnuiesc cu mentalitatea " sudică " : clientul nostru , fraieru ' nostru!. Nu-i bai, si mane-i o zi!


le-ai vazut si iarna?

ca asa am vazut si eu in Belgia, Olanda, etc ... dar acolo au clima mai blanda si isi pastreaza frunzele tot timpul anului
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 12:12

cornelioandanciu scrie:
Shrek scrie:Cum va povesteam, un " vis" de-al meu, este sa refac " decorurile" copilariei adică sa fac funcțională ori sa reconstruiesc o căsuță pe platul bunicilor. Din pacate, o dată la cativa ani, din cauza " comunistilor" care cred ca totul este la comun, gardul de lemn dispare ca prin farmec, ori de cate ori cate o iarna este mai serioasă. M-ar interesa îngradirea cu plasa de sârmă împletită dar distanța gardului ar fi de vreo 200 ml si ar fi ideal sa o produc eu. Astept si alte sugestii , pe conceptul " ieftin si durabil".

De multe ori , umbland prin U.K. ma mir de gardurile vii ale englezilor. Sint atata de eficiente, incat nu trece nimic prin ele, ingradesc suprafete mari, pe unele dintre ele au chiar si oi, nu le pazeste nimeni. Poate ca ar trebui sa te interesezi de puieti pentru gard viu. In Anglia au niste arbusti teposi, ca ultimul lucru pe care ti l-ai dori este sa treci prin ei. Si cred ca ai fi asigurat macar pentru 30 de ani.



aceeasi observati .... iarna isi fac treaba?

pentru animale este foarte probabil ca gardul viu sa inglobeze si retea electrica ... si de accea nu evadeaza oile
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 05 Iul 2018, 12:20

Iarna, evident ca nu au frunze dar ce am vazut eu era in localitate si nici nu am vazut animale gen câini, oi, capre, vaci ori alte lighioane. Dar gardul viu este pana la pământ. Daca voi trece pe acolo, voi fotografia si voi arată.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2018, 13:43

Cristian IONITA scrie:le-ai vazut si iarna?

ca asa am vazut si eu in Belgia, Olanda, etc ... dar acolo au clima mai blanda si isi pastreaza frunzele tot timpul anului


La norvegieni au tot un fel de gladita, nu trece nimic prin gardul ala.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde mellis » 06 Iul 2018, 01:09

[quote="jonny_it"

La norvegieni au tot un fel de gladita, nu trece nimic prin gardul ala.[/quote]
Da, glădiță înghețată ;).
Sănătate bună..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 12:54

Niste plante carnivore ori iedera. :D :D Care s-o rezema de gard, sa ma tie minte.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Closcutz » 09 Iul 2018, 13:37

Plantele carnivore "devoreaza" doar insecte... Oricum fi hoții niste "insecte dăunătoare", dar gardul din plante carnivore nici în orgoliu nu reușesc sa-i gâdile!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori