Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 25 Oct 2017, 18:34

Cum va povesteam, un " vis" de-al meu, este sa refac " decorurile" copilariei adică sa fac funcțională ori sa reconstruiesc o căsuță pe platul bunicilor. Din pacate, o dată la cativa ani, din cauza " comunistilor" care cred ca totul este la comun, gardul de lemn dispare ca prin farmec, ori de cate ori cate o iarna este mai serioasă. M-ar interesa îngradirea cu plasa de sârmă împletită dar distanța gardului ar fi de vreo 200 ml si ar fi ideal sa o produc eu. Astept si alte sugestii , pe conceptul " ieftin si durabil".
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde paul » 25 Oct 2017, 18:40

Un gard impletit din crengi de salcie .
Este exact ca pe vremea bunicilor .
Ieftin si durabil !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2017, 18:51

Stalpti din teava prinsi in ciment + plasa de sarma impletita fixata de stalpi cu verigi de lant sudate. Nu preaca nimeni cu ea acasa si tine cateva zeci de ani.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Mircea_63 » 25 Oct 2017, 18:59

Candva un stramos din familie trecea prin ce treci tu. Omul gospodar isi aranjase fromos lemnele uscate si taiate. Numai ca tot scadea din ele si mosul avea banuieli -ba chiar convingeri- dar hotul neprins e negustor cinstit si apoi sa te sfadesti cu vecinu pentru niste lemne... parca n-ar fi bine. Dar nici de lasat asa ca se invata rau, asa ca lua el fain frumos un lemn si il sfredeli, apoi baga in butoara facuta o capsa cu explozibil de se folosea de ca
tre artificieri la mina sau cariera, astupa cu dop, aranja sa nu se vada, puse lemnul la loc si astepta cu rabdarea lui de vanator si pescar.
A doua zi il intreba cu un aer nevinovat pe vecin -peste hotar- cum de-si hului si scoate cuptorul taman acum, pe asa vreme cainoasa.
Cica de atunci nu i-a mai disparut nici un lemn si au ramas vecini buni nesfaditi in continuare.
Asa ca zic si eu: poate tot cu scandura e platul mai ferit. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 25 Oct 2017, 19:20

paul scrie:Un gard impletit din crengi de salcie .
Este exact ca pe vremea bunicilor .....!

Se stii ca o parte din gard a fost chiar din nuiele împletite! Doar ca nu este durabil deloc iar ieftin nu este decat daca il fac eu . Ori timpul nu prea îmi permite. Dar este o idee de notat!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Balian » 25 Oct 2017, 19:31

Gard viu de măcieşe sau mură de 1 metru laţime.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2017, 19:37

Gladita ;)

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde paul » 25 Oct 2017, 19:38

Shrek scrie:
paul scrie:Un gard impletit din crengi de salcie .
Este exact ca pe vremea bunicilor .....!

Se stii ca o parte din gard a fost chiar din nuiele împletite! Doar ca nu este durabil deloc iar ieftin nu este decat daca il fac eu . Ori timpul nu prea îmi permite. Dar este o idee de notat!

Apropos de durabilitate ... am vazut in zona mea ( Bucovina) garduri din nuiele care aveau peste 40 de ani . Drept e ca anual ii mai aduceau unele reparatii si il dadeau cu pacura . Arata superb !
Despre costuri, nu stiu ce sa zic ... daca esti in apropierea unei lunci unde creste multa salcie, materia prima este gratis. Te costa transportul si plata eventualilor zilieri tocmiti pentru taierea crengilor. Mesterul impletitor habar n-am cat costa ...
Aah, inca ceva ... neaparat stalpii trebuie sa fie din stejar. Astia, cam costa ceva ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 25 Oct 2017, 19:46

jonny_it scrie:Gladita

Gladita este cumva spinul ? Interesant!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde cristi_vidican » 25 Oct 2017, 20:12

Și eu sunt în situația să trebuiască să-mi fac gard.
Am un teren și vreau să pun pe el niște pomi.
E cam necesar gardul.
Gardul nu-l pun împotriva omului, că nu face față niciun gard, ci împotriva animalelor: iepuri, căprioare, mistreți etc.
Soluția aleasă de mine e așa:
- țeavă rotundă la 2 m.
- Băgat în pământ cu beton.
- plasă sudată sau împletită. Aici văd ce voi decide, că încă nu am decis.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde cobi » 25 Oct 2017, 23:17

Shrek scrie:
jonny_it scrie:Gladita

Gladita este cumva spinul ? Interesant!


gladita este sora mai 'intepata" a salcamului :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde mellis » 26 Oct 2017, 00:45

capcaunule,
si eu am ingradit partial mlastina..nu glumesc, locul unde am copilarit a fost mlastina, ca multe zone din banat...pana la canalizare si dupa...
pe o parte am plantat salcii galbene...am un "parau" ce tot misca terenul si granita...
distanta cam juma de metru..intre ele am impletit...frumos dar ....timp...nu-l am..
apoi am plantat salcii crete de o frumusete minunata...
mai am 3 laturi de imprejmuit..?
partea buna - ai lemne tu si vecinii..este natural si frumos...
ppe dincolo gardurile de separare sunt vii...au viata si frumusete neasemuita...
nu uita de aer curat..filtru de praf...albine..
partea nelpacuta pt vecini - floarea cretei este un puf...si primavara ninge...
mie-mi place...dar am ajuns cu reclamatii la primarie...fara vreun rezultat...salciile-s tot acolo si vreau sa le triplez...

la terenul apicol teava din 2.5 m...plas sudata subtire...cauta pretul pe net...eu am iesit bine...
nu trebuie ciment...am dat gaura cu sfredel manual si bagat juma de m i n pamnat...
nu au disparut...
dc alegi asta merita sa platesti 2 cu sfredel profesionist...repede ei pret bun..cauta anunturi publi de ex...

la terenu nou am dat gauri cu sfredel si mut gardul de pe vatra veche pana creste gardul viu..
am un desen cu un gard viu de vis ce sper sa-l fac in viitorul apropiat...
am cateva garduri facute...daca vrei un sfat sunt in mlastina vecina..
sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde stefanmadalin » 26 Oct 2017, 07:41

De cumparat nu ai bani, de facut nu ai timp....cam greu, parerea mea.
Teava, plasa, eu asa mi-as face cel mai ieftin si mai rapid.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde Shrek » 26 Oct 2017, 08:39

Mellis.....
M-ai nimerit la fix! Terenul este pretabil creșterii salciilor, având panza freatica foarte aproape. Si doi vecini au excavat helesteie iar in spatele grădinii curge acum un firicel de apa. Am plantat sălcii capresti dar nu s-au prins. N-am inteles de ce. Am uitat a sa precizez ca este situat in Oltenia orientală ! Am vazut pe viu, gardul de gladita la cineva la salas , in zona Resita si arată foarte bine. Acolo ii spune gard de spini. Dezavantajul major este ca 6 luni pe an este cam deprimant fara frunze si, n fiecare an, trebuie tuns. Am sa-mi fac un calcul sa vad costul.
In tinerețe aveam o scula simpla de imletit sârmă. Nu o mai gasesc si pace. Cred ca am imprumutat-o cuiva dar nima nu recunoaste. Stie cineva unde as putea gasi asa ceva?. Era un model simplu, o bucata de tubing de sonda, cu un canal in interior, o lamela, doi rulmenti si o manivelă. Dădeam la cocaie in concediu mai ceva ca tinerii la sala acum.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde cristian bh » 26 Oct 2017, 10:02

Tatal meu a lucrat sondor in minele de uraniu de la Baita Plai,..aci p*aproape,..iar in timpul liber prin anii 80 impletea plasa de sarmaAducea sarma din fabrica de la Camipa Turzii cu camionul,..ca se dadeau si pe vremea aia autorizatie,..Eu indoiam capetele cu patentul,...Cel mai mult a facut intr-o singura zi,,,80 m liniari,..la inaltime de 13o cm,..In ziua aia nu m-am miscat de laga el decat la mancare.
Masina,..cred ca inca o mai am,..si daca are ceva uzura s-ar putea incarca si reface,.si daca vrei t-o trimit,...iti faci treaba cu ea si o trimiti inapoi,...nu ca as mai face si io plasa cu toate ca inca mai am niste baloti de sarma zincata,da face parte din mostenirea familiei! :)
Binenteles cu conditia sa n-ai apoi vro obligatie si sa ma menajezi cumva daca om mai fi sanatosi p-aci,...
Asta ca nu uit ca totusi ai pariat pe piciorul meu drept si mana stanga cu care tastez! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Solutii pentru îngrădit proprietatea

Mesajde mellis » 26 Oct 2017, 10:29

eu am luat ceva de genul asta:
https://www.dedeman.ro/ro/gard-europlast-1-8x25-m-2-2x100x50-mm/p/6012300
Daca sapi bine pe net - gasesti la pret bun - adica 25 ml pe a 200 ron.
Eu l-am luat de la metro parca - am ingradit 787 mp si nu am iesit f scump - eu spun ca nu merita timpul sa-l faci tu.
Ca sa fie verde tot anul - as pune gard de sarma pe care sa urc iedera - avantaj - e tot timpul verde - frumzele sunt otravitoare ;) - si florile sunt melifere pt albine - testat - si gustat.
sunt multe plante cataratoare bune si cu flori ce merita puse pe gard - ca si perdea vie.

Uite o poza cu cretele ;) - in spatele lor este balta..
erau mici pe atunci - acum au cate 15- 20 m;) - am lemne de foc daca le tund doar - si le pot inzeci - ceea ce o sa si fac!!
capresca este mai pretentioasa la prins - si eu am incercat cu ea scoasa cu radacini si nu am udat-o aici la oras - si nu a mers - dar in balta este alta treaba - merita - doar depuinde ce soi iei..este mai pretentioasa.

Santace buna!
Fişiere ataşate
SalcieCreata.JPG
SalcieCreata.JPG (61.46 KiB) Vizualizat de 12836 ori
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron