Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 04 Iul 2018, 18:02

Suncosii au probleme cu diabetu si circulatia iar slabanogii cu stomacu si capu . oare de ce oare??

hai ma ca e simplu e , de clasa a 2 a..... de ce sa o dam in SF uri ?....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Shrek » 04 Iul 2018, 23:00

Este clar ca discutia de p-aci este o " incalzire" pentru marketingu' online. Cateva observații am de facut, daca-mi este îngăduit!
1. Diabeticii, in general , stiu ce au voie si ce nu, ce le dăunează sănătătii, ce nu, asa ca orice încercare de a le vinde gogosi, fie ele si cu miere, nu are sansa de reusita.
2. Dulceata de mure , cu sau fara zahăr, ori indulcita cu miere , este mai buna cand este facuta in casa, pe aragaz, cu copii pe lângă tine si sotul in vizor sa-l poți trimite urgent sa cumpere zahar gelifiant, cand nu ai socotit bine cantitățile. După ce ai pus-o in borcane, te poți laudă ca ai facut-o in...Congo si mestecat-o cu toiagu' lu Moise!
3. Ca sa închei intr-o nota optimistă, vreau sa spun ca vara, tinerele fac multa dulceață ori...gem! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 05 Iul 2018, 00:12

Pectina aia de care zici se numeste cotor de gutuie. Dar se pare ca tie iti place canceru' la plic.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 11:57

Bezna Zorilor scrie: .... sa stii ca in cazul unor diabetici, mierea este chiar indicata. ....


ei uite acesta ar fi un subiect interesant ... care sunt acele cazuri?

Totodata am rugamintea sa fie modificat titlul acestui topic, am vazut multe pe acest forum .... dar titluri bombastice (gen "important de citit") cu continut superficial nu prea.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Closcutz » 05 Iul 2018, 12:21

Am un amic care sufera de diabet (isi face insulina zilnic) si pe care l-am luat de multe ori la extras sau la mutat stupii. Are aparat de masurat glicemia si de multe ori cand se simtea rau ori o avea mare si tragea pe dreapta sa se odihneasca, dar mult mai rau era cand avea glicemia scazuta... vreau sa va spun ca trebuia urgent sa consume ceva dulce( prefera zaharul in locul mierii pt ca de la el ii crestea glicemia mult mai accelerat...ca sa fie in parametrii. Deci trebuie si mierea consumata cu moderatie... ca sa nu patesti precum Zorba the greek cu ciresele :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 05 Iul 2018, 13:58

Ionita, ia du'te matale si mai citeste sau intreaba niste persoane avizate despre chestiunea asta cu mierea, ca simt asa ca ai lipsit de la niste lectii importante. Cat despre continutul superficial...care parte e superficiala? Lamureste'ma, ca parca nu vad bine.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 14:40

scumpete .... fiecare dintre noi este liber sa-si stabileasca nivelul de importanta pe care il acorda anumitor domenii ... ceea ce este absolut important ptr tine poate fi foarte simplu total dezinteresant ptr mine .... si viceversa .... problema apare atunci cand tu "IMPUI" altora modul tau de a vedea lucrurile ....

mierea este mai putin nociva decat zaharul ... dar asta nu o face in nici un caz panaceu universal ... si cu atat mai putin pentru cei care sufera de diabet (sau alte boli de genu' ) ....

deschiderea acestui topic avand in titlu "important de citit" iar in continut gasim simple alegatii nu doar fara continut dar si cu forma in pioneze de genu' "

sa stii ca in cazul unor diabetici, mierea este chiar indicata. Nu stiu de ce diabeticii sunt suparati pe miere, ignoranti, iar ceilalti sunt tot ignoranti

Bai, ce nu va pricepeti la reclama! Eu am scris dieta, ca sa deschida lumea topicul, ca daca scriam boala autoimuna sau migrene...se uita durlea!

" ... doar ca nu este si nu ar trebui sa fie interzisa si ca dulciurile cu zahar la care ei poftesc pof fi inlocuite cu dulciuri cu miere"

...

sunt pentru mine pierdere de timp (adica superficialitati) ... nu obligatoriu si ptr tine ... care ai magiune si dulceturi indulcite cu miere de vanzare si taman din cauza ca diabeticii nu sunt suficient informatii nu gasesti tu suficienti clienti.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2018, 15:54

C.I.- tu mai ai albine? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2018, 16:15

da, chiar mai multe ca pana acum,

dar tu ... mai minti?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2018, 16:38

Cristian IONITA scrie:da, chiar mai multe ca pana acum,


Bun, vad ca esti foarte activ in tot felul de discutii fara rost, doar eram curios daca mai esti apicultor, nimic mai mult.

Cristian IONITA scrie:dar tu ... mai minti?


Doar pe tine, atat. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 06 Iul 2018, 10:10

jonny_it scrie:
Cristian IONITA scrie:dar tu ... mai minti?


Doar pe tine, atat. :lol:



spun moldovean si am inchis subiectu' :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Iul 2018, 15:09

Ionita, pai tocmai ca mi se pare ca tu incerci sa impui altora punctul tau de vedere. Tie ti se pare neimportant si pierdere de vreme, nu inseamna ca e si pentru altii. Mie, niste informatii despre boala autoimuna nu mi se par chiar asa de neimportante. Plus ca, spre greseala mea, poate ar fi trebuit sa adaug si alte informatii de genul...

...s'au facut suficiente cercetari si s'a demonstart deja ca mierea, nu ca nu este daunatoare, dar ca in unele cazuri de diabet este chiar indicata. Problema este ca majoritatea doctorilor prefera sa spuna diabeticilor ca mierea nu este buna, ii costa mai putin timp decat sa stea sa le explice de unde sa isi cumpere miere. Si poate ca, in felul lor au dreptate. Mierea din comert e plina de zaharuri si glucoze, mierea de la foarte multi apicultori este la fel, si la foarte putini gasesti miere naturala astfel incat un diabetic sa poata avea incredere si sa nu i se bulbuce ochii in cap. Dar de aici si pana la a spune ca mierea (NATURALA) nu este indicata diabeticilor si ca nu stii de unde am scos informatiile...e cale lunga, prietene. Si culmea, da lectii de morala unul care da obiecte de pomana ca sa scape de ele, dar nu le verifica daca mai sunt bune de folosit.

Am prieten medic in Noua Zeelanda si mai am ceva prieten la biotehnologii, toata chestiunea este cea pe care am explicat'o mai sus si nu faptul ca mierea in sine nu este buna pemtru astia. Asa ca hai, mai scuteste'ma!!! Si ca sa revin la prima fraza, nu te obliga nimeni sa citesti ceva, e suficient sa citesti in diagonala, ca Iorga sau Eminescu...repede si maxim de rapid :lol: ca sa iti dai seama ca cineva bate campii. Nu iti place, nu citesti, inchizi topicul, este foarte simplu. Sau vrei sa fii politaiul internetului? Uite ca nu s'a nascut smecher pe lumea asta care sa impuna altuia sa scrie pe gustu' lui!

Si stai linistit, ca nu duc lipsa de clienti, incerc sa promovez o chestie ca sa vad si eu cam cum sunt oamenii. Deocamdata toate murele care s'au facut pana acum nu au ajuns in Bucuresti si lumea inca asteapta. Si o sa fac si magiunul ala pentru diabetici, poate ca nu o sa mai scriu cuvantul diabetic, ci doar indice glicemic scazut, ca sa inchid naibii gura tuturor ignoratilor neinformati si pusi pe palavrageala...si sa nu ma mai doara capul de atata prostie!!!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 06 Iul 2018, 15:43

nu ca ar fi o scuza .... dar uite cu astfel de postari ma felicit ptr felul superficial de a trata anumite subiecte ... "pe diagonala" :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde DumitruC » 06 Iul 2018, 19:14

Sa presupunem ca avem un diabetic si de aici mai departe sa ne intrebam pe spusesele cui ar pune baza: pe ale medicului sau pe ce indruga vreo gurista cu studii facute pe Facebook?
DumitruC
 
Mesaje: 21
Membru din: 20 Iul 2014, 21:50

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Closcutz » 06 Iul 2018, 19:30

DumitruC scrie:Sa presupunem ca avem un diabetic si de aici mai departe sa ne intrebam pe spusesele cui ar pune baza: pe ale medicului sau pe ce indruga vreo gurista cu studii facute pe Facebook?

Ai fost magistral! :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2018, 22:00

In ziua de azi ai mai mari sanse sa te tratezi dupa facebook.....decat la medic......(.am vrut sa zic , sa te vindeci )
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori