Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iul 2018, 14:04

Propun ca aceasta categorie sa se numeasca "casa, gradina si oameni".

Sper ca ceea ce scriu in continuare sa ajute pe cineva, nu doresc, in general, sa impartasesc experiente personale, dar se pare ca trebuie sa o fac ca sa intaresc un argument...sau mai multe.

In ultima vreme ma lovesc de argumente de genul "diabeticii nu pot consuma miere" si "mierea la temperaturi inalte este toxica", lumea crede ca imi promovez produse (care contin miere) pentru a profita de credulitatea oamenilor, ceea ce ar fi imoral. Nu zice nimeni ca, de fapt, e invers.

Diabeticii pot consuma miere, nu ma refer doar la salcam sau manuka, nu am sa vin aici cu informatii care se gasesc deja pe internet.
Mierea la temperaturi inalte nu este toxica, acel HMF dobandit prin incalzire este intr'o cantitate mult prea mica pentru a afecta in vreun fel organismul uman. Mierea incalzita isi pierde niste proprietati, insa nu acelea importante pentru organism, iar mierea clocotita (de ex in compot, dulceata, dulciuri la cuptor) devine un indulcitor, adica isi pierde mai multe proprietati, dar nici asa nu devine toxica si, in niciun caz, nu se poate compara cu zaharul canceros.

Ceea ce nu stie multa lume e ca diabetul, ca si artrita, artoza si multe alte afectiuni, are la baza boala autoimuna, si daca iti descoperi boala autoimuna la timp nu mai faci aceste boli. Boala autoimuna nu se vindeca, dar se poate controla. Este data de o mutatie de gena, din cauza careia celulele albe se inmultesc si poate fi declansata de orice, in primul rand de alimente, care sunt impartite pe clase.

Suntem doua surori acasa si se pare ca amandoua avem aceasta gena plimbatoare, dar care se manifesta diferit. Putea fi invers, a fost doar o chestiune de hazard. Sora mea sufera de migrene de la 5 ani (ma rog, acum nu mai sufera). Presupun ca este logic ca un copil la 5 ani nu poate avea probleme hormonale, desi medicii din Romania trateaza migrenele cu "fa si tu un copil" - paranteza - un copil iti trateaza temporar niste probleme, pentru ca in timpul sarcinii le absoarbe, dar ele revin dupa ce copilul se naste. In Romania, migrenele a caror cauza nu se gaseste (ca si alte afectiuni aparent fara cauza) se numesc idiopatice. Desi e la mintea gainii ca organismul uman nu este construit ca sa traiasca cu durere, iar orice durere spune ca ceva nu este in regula, se pare ca inventivitatea din lumea medicala a gasit si denumire pentru ceva la care nu gaseste cauza...si orice student mediocru de la orice stiinte umane ar contrazice asta.

Un singur doctor din Romania, care nici nu stiu daca mai traieste (Onaca de la clinica Floreasca) stia ceva despre alimente care declanseaza boala autoimuna si dau migrene, si dupa mai multe incercari de tratamente pe biata soramea, i'a zis sa incerce sa nu mai manance branza si ciocolata, apoi sa incerce sa evite si altele, pana isi da seama. Problema e ca niciun doctor nu isi permite sa o dea pe astea cu alimenatia, in primul rand pentru ca nu poti controla pacientul, ca se duce acasa si pofteste la o tigaie de cartofi prajiti si nu o sa recunoasca ca a mancat, in al doilea rand pentru ca un medic cercetator si cu multe diplome, in momentul in care o da pe nutritie, pierde increderea poporului, asa ca un doctor nu prea se bazeaza pe solutii de acest gen.

Dupa multe incercari si aproape 30 de ani de migrene aproape zi de zi si pastile luate cu pumnul, a gasit pe cineva pe un forum care s'a oferit sa o trateze pe nevazutelea si sa ii trimita niste medicamente prin posta (vitamine, omega etc). Pare logic ca migrenele, in cazul unora, sa fie legate de alimentatie, la 4-5 ani se diversifica mancarea. Asa ca soramea a descoperit ca boala ei autoimuna a fost declansata de...cartof.

Cum in Romania boala autoimuna nu este cercetata indeajuns, iar o analiza pentru un singur aliment costa vreo 20j de milioane, si inca nu se fac toate analizele la noi, din lipsa de tehnologie, a trebuit sa le ia prin eliminare (un proces care dureaza saptamani, luni asociat cu 'fara pastile'...ceea ce te face sa fii ca un pacient la curatirea de droguri, alcool = mult chin, dar vazand o astfel de experienta chiar langa mine, m'am gandit sa o impartasesc pentru ca poate pe cineva ajuta).

Se pare ca clasa cu rata de "succes" care trebuie evitata este aceea a legumelor uzuale (cartof, rosie, ardei, dovlecel, vanata) (sunt si fructe), dar clasele sunt multe si lista lunga, dintr'un anumit punct de vedere se numesc nightshade vegetables (dezvolta un pesticid natural care este usor eliminat de organismele normale, dar pentru cativa genereaza multe probleme).

https://draxe.com/nightshade-vegetables/

In ceea ce ma priveste pe mine, ma confrunt cu multe probleme de stomac, tot de pe la vreo 5 ani, legate, se pare, de lipsa unor enzime, care atrag dupa sine anumite infectii (pe care nu pot sa le clasific momentan). (un alt mit este acela ca laptele e bun doar pentru copii, iar adultii nu mai au enzima care descompune laptele, de aceea laptele le face rau - nu, doar unii oameni nu au enzima, dar in general laptele este la fel de bun pentru adulti cum este si pentru copii). Nu pot sa mananc alimente foarte mult procesate (mese in oras, sosuri/ciorbe facute probabil din conserve), multe produse din supermaerket, uneori lapte. De la anumite mancaruri am tahicardie, panica si ma trec transpiratiile (stiti voi cum zic astia ca este monoglutamatul (potentiator de gust) - cancer + droguri) (o cina in oras, chiar si romantica, se poate transforma intr'un adevarat esec :lol: ). Cand am fost la Elias la o doctoritza foarte bine cotata si i'am spus ca de la anumite mancaruri ma simt de parca m'am drogat...mi'a spus ca nu la stomac am eu probleme, ci la cap. Amuzant, pentru ca in alte tari problemele legate de alimente sunt tratate serios, nu in gluma, poate pentru ca...sunt adevarate ?!

Ceea ce pentru foarte multi sunt doar niste suplimente, pentru altii sunt adevarate tratamente. Soramea si'a curatit organismul de 30 de ani de pastile, cu omega 3, vitamina B si usturoi Kyolic (ceea ce se gaseste in Romania e cam light, iar ceea ce e bun...se pare ca e foarte scump, dar in general nu se gaseste in concentratiile optime). Usturoiul Kyolic este un usturoi tratat cu mucegai, eu nu l'am gasit pe aici, dar am gasit pe Amazon (uk) cateva variante nu foarte scumpe. Se pare ca te scapa de multe probleme si infectii de orice fel.

A nu se intelege din acest post ca arunc cu medicina la ghena, pentru ca chiar nu o fac. Spun doar ca, in ceea ce priveste interesul, suntem o tara destul de inapoiata si din cauza unor doctori carora le e lene sa faca analize pentru fiecare pacient in parte (ceea ce se aplica la un diabetic nu se aplica la toti diabeticii, exemplele pot continua, e doar o chestiune de logica), oamenii zac in ignoranta, ignoranta de care te lovesti zi de zi pe fb cand vrei sa postezi ceva...pentru ca imediat sare de dupa colt o gospodina precupeata cu un comentariu evaziv si mult prea general. As fi vrut sa spun mai multe, dar razboiul cu prostii e intotdeauna pierdut.

Am fost foarte surprinsa ca, in ceea ce priveste mierea, chiar unii apicultori cred tot felul de mituri, altii sunt mai aproape de realitate, dar inca mai cred juma de mit...si tot asa. Tin sa precizez ca nu citesc formula As, ci ceea ce am spus in legatura cu mierea si cu restul informatiilor de mai sus, care pentru mine au inceput de ceva timp sa aiba sens, sunt venite de pe o filiatie noua zeelandeza, acolo niste medici din niste comisii discuta/rezolva aceste probleme (apropo, in Australia nu intra nimic de genul mancare/bautura din alte parti, se opresc la vama) si sa'i dea dumnezeu sanatate omului care m'a lamurit cu niste chestiuni si a scapat'o pe soramea de migrene, care se pare ca aveau sa aiba implicatii foarte serioase in viitor.

Cu riscul de a parea o ignoranta in fata marilor apicultori romani, prefer sa cred un om care nu este nici apicultor, nici doctor in medicina (dar le stie bine pe astea datorita conexiunilor cu cine trebuie, presupun ca si a logicii), dar care mi'a tratat sora de migrene (cand niciun medic din Romania, timp de 28 de ani, nu a facut'o, si sa ai migrene aproape in fiecare zi, dureri crunte, sa mergi pe strada ca orbetii, sa te duci la munca + alte activitati sociale impuse...nu e o viata foarte usoara) si oarecum si pe mine (dar inca mananc prostii la care poftesc), cand am fost trimisa la ospiciu (dar eu nu sufar de depresie, atacuri de panica, anxietate (nu'i de gluma cu astea)), cand de fapt am probleme cu alimentele.

In ceea ce priveste razboiul cu prostii, asa cum sunt eu construita...nu o sa ma transform in mutu' niciodata. Va doresc sanatate si putere de cercetare!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 16:11

nici o pastila/vitamina etc nu te scapa de nimic , organismul insusi are abilitatea de a se vindeca ... trebuie doar sa ii dai voie...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 03 Iul 2018, 16:43

Medicii din Romania sunt in marea majoritate romani ... cu mentalitate neaosa ... de genu ca ceea ce emit ei este corect ... si cine indrazneste sa-i contrazica devine dusman de moarte ... si de aici "talibanismul" in ceea ce priveste stabilirea diagnosticelor si a tratamentelor.

In ceea ce priveste miere vs zahar, adevarul este ca miere este mai putin nociva decat zaharul ... dar totusi isi are gradul ei de nocivitate (similar cu multe alte alimente consumate in exces)

Promovarea produselor cu miere (in loc de zahar) ca fiind inofensive pentru dioabetici este doar jumatate de adevar ... in realitate sunt mai putin nocive ... dar in nici un caz inofensive.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 18:22

Cristian IONITA scrie:Medicii din Romania sunt in marea majoritate romani ... cu mentalitate neaosa ... de genu ca ceea ce emit ei este corect ... si cine indrazneste sa-i contrazica devine dusman de moarte ... si de aici "talibanismul" in ceea ce priveste stabilirea diagnosticelor si a tratamentelor.
te inseli un pic. sistemul medical roman este "imprumutat" , Ca si aici , si in afara se "mestereste" in acelasi mod.

In ceea ce priveste miere vs zahar, adevarul este ca miere este mai putin nociva decat zaharul ... dar totusi isi are gradul ei de nocivitate (similar cu multe alte alimente consumate in exces)

Promovarea produselor cu miere (in loc de zahar) ca fiind inofensive pentru dioabetici este doar jumatate de adevar ... in realitate sunt mai putin nocive ... dar in nici un caz inofensive.
foarte subtil.

Singurul "compustibil uman" care nu dauneaza ba din contra ajuta in cazul diabetului(si altele)) este fructoza din fructe coapte (consumul de fructe coapte ) care ironic este interzis din punct de vedere medical...
mierea de albine este indicata in cazul celor cu probleme gastrice , diabeticilor nu cred . dar intre zahar procesat si miere raspunsul este clar....

mierea consumata in cantitati mici este benefica, dar nociva in cantitati mari deoarece deregleaza glicemia. in schimb zaharul nu i bun deloc....

mierea ar trebuii catalogat ca un aliment care "mentine sanatatea , nu care trateaza . dar .....pe intelesul tuturor " e buna de sanatate"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iul 2018, 19:29

CI, de acord. Doar ca eu nu am spus nicaieri ca un diabetic poate sa bage in el un lighean cu miere pe zi, pe post de tratament. Am spus doar ca nu este si nu ar trebui sa fie interzisa si ca dulciurile cu zahar la care ei poftesc pof fi inlocuite cu dulciuri cu miere. Moderatia e buna in toate, nu doar in boli. Gandeste'te ca sunt diabetici care simt nevoia sa manance continuu dulce, mai mult decat simte o persoana normala. Unde mai pui ca sunt diabetici carora le vine de hac te miri ce aliment, nu zaharul/fructoza/etc...? Plus ca eu incerc sa corectez o informatie eronata de genul "diabeticii (a se intelege toti, lol) nu au voie sa manance miere", nu sa spun "hei, oameni bolnavi de diabet, mancati miere pana faceti clabuci la gura, ca va trateaza de diabet!".

Younyoane, stiu si eu ca creierul uman poate controla multe chestii, poate ajuta organismul uman sa se recupereze dupa avarii, se poate regenera dupa o busitura, etc, dar NU poate controla o inscriptie genetica. Spune'i asta unei persoane care are migrene de mic copil, ulterior ulcer si sinuzita (toate legate de boala autoimuna) si care s'a dus la gradinita, scoala, facultate, munca, cu migrene, si chiar daca e o persoana rabdatoare, care niciodata nu s'a plans de chestia asta, super geniala si foarte misto (ca doar e sora'mea)...s'ar putea sa nu te creada.

Hai, v'am pupat!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 22:56

Bezna Zorilor scrie:
Younyoane, stiu si eu ca creierul uman poate controla multe chestii, poate ajuta organismul uman sa se recupereze dupa avarii, se poate regenera dupa o busitura, etc, dar NU poate controla o inscriptie genetica. Spune'i asta unei persoane care are migrene de mic copil, ulterior ulcer si sinuzita (toate legate de boala autoimuna) si care s'a dus la gradinita, scoala, facultate, munca, cu migrene, si chiar daca e o persoana rabdatoare, care niciodata nu s'a plans de chestia asta, super geniala si foarte misto (ca doar e sora'mea)...s'ar putea sa nu te creada.

Hai, v'am pupat!
foarte bun raspuns. daia a si aparut boala autoimuna....nai cei face ... dar se incearca cu detoate ... oare nu suna prea bine...


cand am spus organism nu mam referit la creier (creieru si asa numa prostii face) , ma refeream la organism /vehicul el nu gandeste ci reactioneza benefic .mai da si rateuri in cazul alergiilor.dar in cazul bolilor cronice sa pricepe.dar de fiecare data ne bagam noi cu , stim noi ce pastile trebuie si cand trebuie. in 90 suta din cazuri nici nu se stie despre ce boala e vorba , se presupune .

o analiza corecta la sange se face de 3 ori si in diferite ipostaze......
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Iul 2018, 23:21

Boala autoimuna a aparut in medii foarte curate unde organismul uman nu a mai stiut sa isi faca anticorpi. Celulele albe se inmultesc si ataca tot ce prind, chiar si substantele benefice. Oamenii care traiesc umpic mai in mizerie si sunt caliti...n'au boli de'astea. Bine, asta nu inseamna ca trebuie sa plecati de acasa fara sa faceti curat si sa va intoarceti dupa o saptamana...ca mine. Sau ca moldovenii. :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 03 Iul 2018, 23:34

Bezna Zorilor scrie:Boala autoimuna a aparut in medii foarte curate unde organismul uman nu a mai stiut sa isi faca anticorpi. Celulele albe se inmultesc si ataca tot ce prind, chiar si substantele benefice. Oamenii care traiesc umpic mai in mizerie si sunt caliti...n'au boli de'astea. Bine, asta nu inseamna ca trebuie sa plecati de acasa fara sa faceti curat si sa va intoarceti dupa o saptamana...ca mine. Sau ca moldovenii. :lol:

Voi traiti si in mizerie si aveti si boala autoimuna .... ceva nu se leaga aici ...

esti sigura ca e dat diagnosticul corect?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Iul 2018, 00:53

Eu nu am boala autoimuna, doar niste chestii cu stomacul, responsabila fiind aceeasi gena...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 04 Iul 2018, 09:43

Bezna Zorilor scrie:CI, de acord. Doar ca eu nu am spus nicaieri ca un diabetic poate sa bage in el un lighean cu miere pe zi, pe post de tratament. Am spus doar ca nu este si nu ar trebui sa fie interzisa si ca dulciurile cu zahar la care ei poftesc pof fi inlocuite cu dulciuri cu miere. Moderatia e buna in toate, nu doar in boli. Gandeste'te ca sunt diabetici care simt nevoia sa manance continuu dulce, mai mult decat simte o persoana normala. Unde mai pui ca sunt diabetici carora le vine de hac te miri ce aliment, nu zaharul/fructoza/etc...? Plus ca eu incerc sa corectez o informatie eronata de genul "diabeticii (a se intelege toti, lol) nu au voie sa manance miere", nu sa spun "hei, oameni bolnavi de diabet, mancati miere pana faceti clabuci la gura, ca va trateaza de diabet!".

Younyoane, stiu si eu ca creierul uman poate controla multe chestii, poate ajuta organismul uman sa se recupereze dupa avarii, se poate regenera dupa o busitura, etc, dar NU poate controla o inscriptie genetica. Spune'i asta unei persoane care are migrene de mic copil, ulterior ulcer si sinuzita (toate legate de boala autoimuna) si care s'a dus la gradinita, scoala, facultate, munca, cu migrene, si chiar daca e o persoana rabdatoare, care niciodata nu s'a plans de chestia asta, super geniala si foarte misto (ca doar e sora'mea)...s'ar putea sa nu te creada.

Hai, v'am pupat!



chestia asta cu spusu conteaza mult si cum spui nu doar strict ceea ce spui.
daca din mesajele tale tu consideri ca reiese " ... doar ca nu este si nu ar trebui sa fie interzisa si ca dulciurile cu zahar la care ei poftesc pof fi inlocuite cu dulciuri cu miere" atunci asa sa fie :)

dar ... eu tot caut in discutii dieta aceea de cate spui in titlu .... pana acum nu m-am prins (dar accept si faptul ca eu sunt cel superficial si poate de aceea ...)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 04 Iul 2018, 11:17

omega 3, vitamina B si usturoi Kyolic (ceea ce se gaseste in Romania e cam light, iar ceea ce e bun...se pare ca e foarte scump, dar in general nu se gaseste in concentratiile optime)
Asta e dieta?? ori esti intro erroare cat casa , ori faci misto de noi .....
... macar termina ce ai avut de zis...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde paul » 04 Iul 2018, 12:17

Cristian IONITA scrie:


dar ... eu tot caut in discutii dieta

Daca cauti dieta iti spun eu una ... mananci orice, fara produse care contin zahar si fara alcool de niciun fel , dar sa te incadrezi intre 1000 - 1200 calorii zilnic si ... un camion cu lamai. Storci zeama de la 6-7 lamai si o adaugi in 2,5 L de apa plata, cantitate pe care sa o consumi zilnic. Cu dieta asta am dat jos 18 kg, de la 106,3 kg am ajuns la 88,7 la o inaltime de 1,9 m. Dupa ce ajungi la greutatea pe care ti-ai propus-o nu depasesti 1500, 1800 de calorii zilnic !
LE ... cu lamaile sa o iei usor. Incepi intai cu zeama de la 2-3 si vezi daca le tolereaza stomacul. Eu n-am avut nicio problema, basca ca am scapat si de pietrele de la rinichi.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde yuonyuon » 04 Iul 2018, 12:47

e si normal cand manaci in deficit sa slabesti .organismul incepe sa consume de la "rezerva" . asta pentru cei care au ca "scop" greutatea,

eu ma refeream strict din punct de vedere al sanatatii. care ar fi dieta optima ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Iul 2018, 12:58

Bai, ce nu va pricepeti la reclama! Eu am scris dieta, ca sa deschida lumea topicul, ca daca scriam boala autoimuna sau migrene...se uita durlea! :lol:
Paule, cu lamaile nu e problema ca nu le tolereaza stomacul, dar iti incetinesc bataile inimii. O limonada e buna, dar 7 lamai pe zi pentru unii s'ar putea sa fie cam mult.
Mai putina paine (dar nu deloc) si fara dulciuri procesate si o sa slabiti. Si injumatatita tigaia de cartofi prajiti. Daca nu reusiti in mod rezonabil (nu in 3 saptamani, ci in juma de an - e mai sanatos) mergeti de va cautati in alta parte.

Apropo, dieta era despre miere...nu despre suncosi! :twisted:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Cristian IONITA » 04 Iul 2018, 14:24

nu am chiar deloc pretentia ca le-as avea cu reclama .... dar stiu sigur ca nu-mi place deloc ipocrizia .... , stiu ca daca vrei sa te lamuresti de o chestie a mai sigura abordare este sa pui intebarea in mod clar si fara echivoc, abordarea cu gardu' vopsit si cu leopard de interior denota altceva ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dieta - important de citit!

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Iul 2018, 16:34

Eh hai mai scuteste'ma, si ca sa ti'o zic pe aia cu mierea, sa stii ca in cazul unor diabetici, mierea este chiar indicata. Nu stiu de ce diabeticii sunt suparati pe miere, ignoranti, iar ceilalti sunt tot ignoranti. Diabetul este o boala autoimuna declansata, in unele cazuri de stres, iar in foarte multe din cazuri de niste platouri mult prea incarcate cu vitei si jumari.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori