Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Autofiletanta

Mesajde mausica » 04 Noi 2018, 16:23

Atata stres pt nimic. La asamblat stupi..uz casnic si un c*cat de la lidl tine mult si bine. Au 2-3 ani garantie si orice pica in in acea perioada....va recuperati banii.
Nu merita mult investit daca nu aveti mult de lucru si industrial !!! Bateriile is consumabile ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde Balian » 04 Noi 2018, 17:47

mausica scrie:Atata stres pt nimic. La asamblat stupi..uz casnic si un c*cat de la lidl tine mult si bine. Au 2-3 ani garantie si orice pica in in acea perioada....va recuperati banii.
Nu merita mult investit daca nu aveti mult de lucru si industrial !!! Bateriile is consumabile ;)


Autofiletantă de la Lidl, OK. Dar casă la preț potrivit și cu garanție, de unde? :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Re: Autofiletanta

Mesajde cristi_vidican » 05 Noi 2018, 07:52

ignatov andrei scrie:Ce vrea muschii tai!
Daca nu vrei de culoare gri, ia-ti de culoare roz-bombon... :lol:


Și-a luat între timp.
A avut noroc că tocmai în perioada asta se cumpără perdelele, așa a intrat și filetanta pe listă, altfel era dezechilibru mare în buget.

P.S. Când vreți să cumpărați vreo sculă mai scumpă și nu știți cum să-i spuneți soției, îi propuneți să schimbați draperiile în casă. Unealta voastră ca fi un chilipir pe lângă. Așa a reușit Mausică să-și utileze atelierul. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde mausica » 05 Noi 2018, 10:48

Apai acolo (in atelier) e valoare mai mare ca perdelutele :lol:
Da asa mai pot si eu sa ia cate o scula de pescuit ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde jonny_it » 10 Apr 2019, 21:57

mausica scrie:Apai acolo (in atelier) e valoare mai mare ca perdelutele :lol:
Da asa mai pot si eu sa ia cate o scula de pescuit ;)


Am de taiat cateva zeci de bare de fier de 3 x 3 cm si 2 mm grosime 2 mm cred + profile L. https://www.dedeman.ro/ro/teava-dreptun ... /p/6000808
Oare merge cu asa ceva: https://www.emag.ro/fierastrau-circular ... 21vZGVsKAA

Folosesc orice masinarie, de la autofiletanta, drujba, betoniera pana la circulare din alea cu panza de 60 cm dar mana pe flex nu pun. :?
M-am tot uitat la ceva care sa aiba si suport + aparatoare + etc, imi place sa am 10 degete.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Autofiletanta

Mesajde mausica » 10 Apr 2019, 22:04

Pai asta nu e pt metal !!!! Cu panza dedicata am taiat si eu cu ceva asemanator o bara de aluminiu dar fier eu nu am taiat,nu stiu daca merge. prefer flexu cand e vb de fier ;)
Vezi ca exista suport pt flex,il montezi si e joaca cu el
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde cristi_vidican » 10 Apr 2019, 22:40

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde jonny_it » 10 Apr 2019, 22:48

cristi_vidican scrie:Ție îți trebuie așa ceva
https://www.emag.ro/masina-de-debitat-m ... D34YXDBBM/


Asa, bun, ms! Caut ceva mai ieftin putin, eventual sa inchiriez una de pe la Leroy Merlin. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Autofiletanta

Mesajde danielmice » 28 Mar 2020, 19:43

Salutare! Tot s-a anuntat ca nu se iese din case, curti...eu m-am ascuns in atelier, sa pregatesc cateva rame. Ma tot chinui sa dau gauri cu o autofiletanta, dar ma gandesc sa achizitionez si o bormasina de banc. Ma tot uit la bormasina de banc de la lidl, dar nu stiu cand apar si am mai gasit o bormasina de banc de la firma Tolsen cea mai ieftina fiind asta https://bemarkt.ro/bricolaj/masini-de-g ... rce-xpress . Probabil la baza o sa-i fac o sina cu un sistem de prindere fix pentru laturile ramei astfel incat sa mearga treaba mai repede. Va rog sa imi spune-ti daca e ok sa o iau pe aceea sa mai astept pentru cea de la lidl sau pentru autofiletanta sa fac un sistem ca a unei bormasini de banc?
danielmice
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2019, 11:24
Localitate: Valenii de Munte

Re: Autofiletanta

Mesajde Neafiliatul » 28 Mar 2020, 19:51

Am de la Lidl de câțiva ani și este foarte bună.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Autofiletanta

Mesajde Balian » 28 Mar 2020, 20:26

danielmice scrie:Salutare! Tot s-a anuntat ca nu se iese din case, curti...eu m-am ascuns in atelier, sa pregatesc cateva rame. Ma tot chinui sa dau gauri cu o autofiletanta, dar ma gandesc sa achizitionez si o bormasina de banc. Ma tot uit la bormasina de banc de la lidl, dar nu stiu cand apar si am mai gasit o bormasina de banc de la firma Tolsen cea mai ieftina fiind asta https://bemarkt.ro/bricolaj/masini-de-g ... rce-xpress . Probabil la baza o sa-i fac o sina cu un sistem de prindere fix pentru laturile ramei astfel incat sa mearga treaba mai repede. Va rog sa imi spune-ti daca e ok sa o iau pe aceea sa mai astept pentru cea de la lidl sau pentru autofiletanta sa fac un sistem ca a unei bormasini de banc?


Mașina indicată în link are motor cu putere destul de mică. Dacă vreți să folosiți numai pentru găurit rame, merge.
Dacă doriți și să folosiți pentru regim mai dur este f slab. Părerea mea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Autofiletanta

Mesajde danielmice » 29 Mar 2020, 18:49

In principiu cred ca o sa astept ofertele de la lidl, dar da masina v-a fi folosita doar pentru lemn.Si eu m-am uitat la putere care este destul de mica. Multumesc pentru informatii.
danielmice
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Feb 2019, 11:24
Localitate: Valenii de Munte

Re: Autofiletanta

Mesajde jonny_it » 22 Apr 2020, 11:34

Alexandru_B scrie:Buna ziua! Eu am ales bosch! E mic, puternic și confortabil. Am renovat cu ea doua acoperisuri de cate 30 de mp. Sunt foarte mulțumit de puterea ei și de durata acumulatorului care m-a ținut cam jumătate de zi la dat gauri si infiletat șuruburi în caroiaj. Este un produs foarte bun,trece de la modul înșurubare la găurire foarte ușor, cu o putere mare de parcă zici că este alimentată cu cablu. Foarte util la casa omului. Recomand!
https://2get.ro/product/0-603-9b3-000


Eu am luat atunci makita si nu imi pare rau. Fata de ce am mai avut este super. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori