Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde marco68 » 16 Apr 2017, 12:00

Salut, si rabdare tuturor cu animalele, eu am tinut capra pentru copii 2 ani de zile , cu iezi,fara iezi ....pina cind nu a mai vrut sa manince din iesle daca nu stateam linga ea, sau afara pe cimp idem, am trecut la iepuri si gaini .........carne multa, munca doar pina aranjezi cu tarcul, custile, hranitori,adapatori etc.La iepuri dupa documentatia de rigoare, am decis iepuroi neo zeelandez(in final l-a tras curentul prin cusca de plasa si a paralizat) cu iepuroaice californience, plus o pereche de alb de panonia, buni , grei ,albi si cu bun randament la carne, la sfatul unui macelar care tinea doar alb de panonia.
La gaini, am de casa 5 bucati si cocos bastinas, plus 4 puicute de oua rosii pe care le-am luat cu intentia de a le inmulti cu cocosul rominesc, din spusele altor pionieri in experiente de genu, se obtin puicute bune de oua si rezistenta la boli.Anut trecut am tinut si 20 de mixte ........carne la greu dar si maninca industrial, placerea mare era cind vedeam grasimea aia galbena aurie, ........numai supe cu taitei imi imaginam.....Problema care este acum e vulpea, a reusit sa-mi ia doua rate unguresti, si sa traga prin plasa la trei iepurasi ( pui), cite o labuta,( traiesc in trei picioare).In rest carne ,oua de calitate asigurate, putina munca.Ca sfat pentru gaini cind cad closca si nu vreti , trei zile intr-o cutie separat fara apa sau mincare si se lasa de clocit pina data viitoare.
Cu albinele, am redus la 10 nr de stupi, sint si dadaca la doi prunci, vecinu e alergic de anul trecut(cu tuica si clorocalcin abia i-am tinut limba sa poata respira pina a sosit ambulanta) trebuind sa duc stupii in alta locatie, drept urmare, 10 au murit pina in craciun de furtisag si paduchi (am mers pe uleiuri esentiale fiind toti din roi din 2016) si pe ultimul ramas sanatos mi l-au furat acum in martie ..... Placere,munca , experienta, pierderi cind inveti pe pielea ta, in final da cu plus. Copii invata si ei ceva sanatos, jucariile de plastic le-am schimbat cu iepurasi pufosi, blanosi , draguti , hamster, pui, vietati , fiinte cu suflet, natura intr-un cuvint. Urmeaza o pisica si un catel (pui amindoi) ceva bun pentru casa , sa-si faca datoria.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde dantat » 09 Iul 2018, 19:23

Iepuri. Am incercat sa le dau blana la gaini. Nu merge, o ocolesc, cica nu stiu ce sa-i faca. Stie careva ce se face cu blana ? Am pus-o in bat.
Altfel spus, a fost careva pe faza la fundurile UE, alea multe si gratis pentru fermele de iepuri si alte blanoase ? Poate si-o fi deschis fabrica de blanuri...si manusi...si caciuli. Dau si eu o piele-n bat.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Shrek » 09 Iul 2018, 20:06

dantat scrie:Iepuri. Am incercat sa le dau blana la gaini. Nu merge, o ocolesc, cica nu stiu ce sa-i faca. Stie careva ce se face cu blana ? Am pus-o in bat.
Altfel spus, a fost careva pe faza la fundurile UE, alea multe si gratis pentru fermele de iepuri si alte blanoase ? Poate si-o fi deschis fabrica de blanuri...si manusi...si caciuli. Dau si eu o piele-n bat.

Oltean fiind, presupun ca blana la care te referi este....bucata ceea de lemn, taiata la gater si cu patru fete. Auzi, sa dai blana la gaini?!. Pai ce mah, gainilor le cresc dinti ca la iepuri sa roada la ea?
Io n-am auzit pa nima, ca creste iepuri pa banii eu. Cică daca nu merge bine, ii pune sa dea ...pielea înapoi. Nu in bat!
De u' ne zaci ca esti neica din Olt, ca poate ni-s vecini si nu ne stim?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde dantat » 10 Iul 2018, 20:12

Gainile nu-mi plac. Fac parturi incastrate in coaja si nu stiu cum de am ramas in iarna tot cu alea betege. Puii de rasa au crescut mai repede asa ca s-au intalnit cu zabreaua incinsa. Sper sa citeasca si vreun politruc sa-l ia cu transpiratii cand se mai gandeste la mancare.
Iepurii sunt faini. Atat pana da boala in ei si o dau in bube. Ca eu carnea nu o mananc tratata...(cica), asta daca scot din calcul legumele ce mi le stropeste avionul de 2 ori pe luna...tu-le muma'n... :arrow: :?: :!: :!: :mrgreen:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde dantat » 10 Iul 2018, 20:15

Shrek scrie:
dantat scrie:Iepuri. Am incercat sa le dau blana la gaini. Nu merge, o ocolesc, cica nu stiu ce sa-i faca. Stie careva ce se face cu blana ? Am pus-o in bat.
Altfel spus, a fost careva pe faza la fundurile UE, alea multe si gratis pentru fermele de iepuri si alte blanoase ? Poate si-o fi deschis fabrica de blanuri...si manusi...si caciuli. Dau si eu o piele-n bat.

Oltean fiind, presupun ca blana la care te referi este....bucata ceea de lemn, taiata la gater si cu patru fete. Auzi, sa dai blana la gaini?!. Pai ce mah, gainilor le cresc dinti ca la iepuri sa roada la ea?
Io n-am auzit pa nima, ca creste iepuri pa banii eu. Cică daca nu merge bine, ii pune sa dea ...pielea înapoi. Nu in bat!
De u' ne zaci ca esti neica din Olt, ca poate ni-s vecini si nu ne stim?!


Deeeci, daca esti vecin cu mine, vazusi avionu' ? Ca nici astia de-i am pe-aici nu-l vad. Zici ca sunt batuti cu uluca (blana e blana, uluca e alta) in cap. Umbla ca gainile pance...asa...cu un ochi intr-o parte si unul in alta...ca iepurii bolanzi cu urechile pleostite. Le trebuie vaccin, dar habar nu au. Vaccin de realitate.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori