Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde dani22 » 06 Iul 2017, 11:39

Buna ziua, doresc sa va intreb daca se poate cumpara in siguranta Fumagilin-B online de la farmacia aceea din Iasi, nu dau site-ul pt ca sa nu apara ca e vreo reclama etc. Imi trebuie produsul original (la ce pret are, ar fi cazul) Multumesc, astept raspunsuri.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2017, 12:28

din câte știu, se aduce fumagilin b din Canada foarte mult.
Dar nu cred că se face legal în România.
Din ce au povestit alții, e chiar produsul Medivet.
Dan Mărgărit a fost întrebat de cei de la Medivet despre situația în care din România a fost solicitată foarte multă fumagilină.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde dani22 » 06 Iul 2017, 12:35

exact, medivet. am nevoie, dupa calcule, de doua flacoane sigilate de 96 de grame si am gasit la cei din Iasi. daca stiti de alt loc serios astept mesaj privat spre exemplu. as comanda dupa ce aflu cateva pareri aici.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde costi_123 » 11 Iul 2017, 10:22

Ai putea sa comanzi de pe .... Costche, mai incet cu directe din astea, nene! Ai citit viewtopic.php?f=60&t=1808 ?
pretul e mare dar e de calitate, bunicii mei au folosit cand aveau probleme
costi_123
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iul 2017, 10:15

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde tiih » 11 Iul 2017, 14:13

Bunicii dumitale au folosit Fumidil B care are aceiasi substanta activa dar nu e identic.cu produsul din reclama...la fel.cum coca cola nu e=pepsi cola...se producea.... in S.U.A nu in Canada...
E singurul medicament cu adevarat ,in tratarea nosemei..celalalte sunt "adjuvante"inclusiv sucul de ceapa ,usturoi...ceaiu de coada soricelului....si puzderia de medicamente de prin magazine....care nu au in compozitie fumagilina.....
Dar atentie ,o data facut tratamentul ,cel putin un an de zile nu mai trebuie sa folosesti mierea din aceste familii de albine ,nici la copii,nici la rude,nici la prieteni,nici in comert....eventual doar la dusmani :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde lucky5strike » 11 Iul 2017, 23:37

Ma'... da' ce scoruri au baietii pe la Iasi... pe cinstea mea, uite cum se fac banii... :D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde Bubu Trantoru' » 23 Iul 2017, 19:54

Am luat de la medivat varianta de 96 de grame (este al 3.lea an/acum este la reducere-96 grame 250 lei vs 300 cat era pana acum).
Am fost multumit.S.a vazut diferenta de albina in primavara dar si mai spre vara fata de ceilalti colegi de pastoral.
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde alt stupar » 23 Iul 2017, 20:28

piata romaneasca geme de Fumagilina contrafacuta.
Asa ca... spor la cumparaturi !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde cucubau » 24 Iul 2017, 16:42

alt stupar scrie:piata romaneasca geme de Fumagilina contrafacuta.
Asa ca... spor la cumparaturi !

Este o afirmatie care trebuie, sau poate da foarte mult de gandit celor interesati. Ceva dovezi ar fi binevenite .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde teinegru64 » 24 Iul 2017, 16:56

cucubau scrie:
alt stupar scrie:piata romaneasca geme de Fumagilina contrafacuta.
Asa ca... spor la cumparaturi !

Este o afirmatie care trebuie, sau poate da foarte mult de gandit celor interesati. Ceva dovezi ar fi binevenite .

Inca nu am vazut prost sa planga.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde cucubau » 25 Iul 2017, 14:04

Oare de ce sunt strugurii acri ?
Fumagilinul este un produs greu vandabil , fapt ce face nerentabila falsificarea acestuia in special pe piata romaneasca.
Cine a cumparat macar o data stie cum arata produsul original.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde Mircea_63 » 26 Iul 2017, 08:00

Produsele cu amitraz, desi sunt create pentru alti utilizatori, se vand atat de bine catre stupari incat la magazin, primul lucru, m-a intrebat daca am albine. Stoc epuizat ca au luat albinarii tot. Nu m-a intrebat de oi sau alte animale. Asa ca ma indoiesc de nevandabilitatea fumagilinei...
Daca maine scot "stimulatorul" apicol, la pret de elixir si efect de frectie la picior de lemn, il vand pe rupte.
Cea mai frecventa intrebare adresata celor cu experienta si rezultate: "Ce le dai?"
Cea mai buna cale de a face bani: exploatarea lacomiei. Pana si apa se falsifica!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde teinegru64 » 26 Iul 2017, 08:32

Mircea_63 scrie:Daca maine scot "stimulatorul" apicol, la pret de elixir si efect de frectie la picior de lemn, il vand pe rupte.
!

Au fost unii mai rapizi ...ieri. Si eu dupa 30 de ani fara nimic....sunt curios sa pun botu'.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde tiih » 26 Iul 2017, 08:48

Mircea_63 scrie:Produsele cu amitraz, desi sunt create pentru alti utilizatori, se vand atat de bine catre stupari incat la magazin, primul lucru, m-a intrebat daca am albine. Stoc epuizat ca au luat albinarii tot. Nu m-a intrebat de oi sau alte animale. Asa ca ma indoiesc de nevandabilitatea fumagilinei...
Daca maine scot "stimulatorul" apicol, la pret de elixir si efect de frectie la picior de lemn, il vand pe rupte.
Cea mai frecventa intrebare adresata celor cu experienta si rezultate: "Ce le dai?"
Cea mai buna cale de a face bani: exploatarea lacomiei. Pana si apa se falsifica!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde tiih » 26 Iul 2017, 09:02

Mircea_63 scrie:Produsele cu amitraz, desi sunt create pentru alti utilizatori, se vand atat de bine catre stupari incat la magazin, primul lucru, m-a intrebat daca am albine. Stoc epuizat ca au luat albinarii tot. Nu m-a intrebat de oi sau alte animale. Asa ca ma indoiesc de nevandabilitatea fumagilinei...
Daca maine scot "stimulatorul" apicol, la pret de elixir si efect de frectie la picior de lemn, il vand pe rupte.
Cea mai frecventa intrebare adresata celor cu experienta si rezultate: "Ce le dai?"
Cea mai buna cale de a face bani: exploatarea lacomiei. Pana si apa se falsifica!


Exploatarea lacomiei...foarte corect... plus "exploatarea fricii si disperarii"...datorita pierderilor masive din ultimii ani in periada :sfarsit de toamna-iarna-inceput de primavara....

Ce nu stiu acesti apicultori e ca nici un medicament minune,,oricare ar fi acela si l-ar folosi ,nu poate evita in totalitate aceste pierderi...fara multe alte masuri complementare....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: de unde cumpar Fumagilin-B ?

Mesajde dani22 » 27 Iul 2017, 10:49

multumesc inca odata celui care mi-a recomandat site-ul dobrogean, am primit fumagilina in doua zile prin curier, doua flacoane de 96 grame total 513 lei cu transport. ambalajul original al producatorului canadian si sigilate complet cum e si normal. astept toamna sa le-o dau :)
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori