Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 12 Sep 2017, 14:19

jonny_it scrie:Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.

Puteți fi mulțumit dacă v-a ajuns 2 tratamente. Eu am dat o tură după salcâm de 3 tratamente acid oxalic sublimat + Mitak pentru control
și tot așa după FS. La 30% din efectiv pica la fiecare acțiune destul. La restul după 2-3 tratamente nesemnificativ. La care a picat, în această
săptămână reiau cu AO sublimat 3+1 și tratament final în noiembrie-decembrie cu AO picurat. Altfel pățesc ca acum trei ani 60% terminați.
PS: Totdeauna depinde ce găsești pe carton. Ce pică.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 14:35

Balian scrie:
jonny_it scrie:Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.

Puteți fi mulțumit dacă v-a ajuns 2 tratamente. Eu am dat o tură după salcâm de 3 tratamente acid oxalic sublimat + Mitak pentru control
și tot așa după FS. La 30% din efectiv pica la fiecare acțiune destul. La restul după 2-3 tratamente nesemnificativ. La care a picat, în această
săptămână reiau cu AO sublimat 3+1 și tratament final în noiembrie-decembrie cu AO picurat. Altfel pățesc ca acum trei ani 60% terminați.
PS: Totdeauna depinde ce găsești pe carton. Ce pică.

Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.

Cu exceptia unei vetre unde nu fac deloc tratamente si stau destul de bine si la varroa si la albine.
jonny_it

Mesajde Balian » 12 Sep 2017, 16:09

jonny_it scrie:Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.
Cu exceptia unei vetre unde nu fac deloc tratamente si stau destul de bine si la varroa si la albine.

Cred că metoda cea mai eficientă de "scăpare" de varoua este formare de roiuri scuturate și tratate după formare
cu AO picurat. Separat ținute pe o locație staționar să nu ai inconștienți în apropiere care nu fac tretamente
poți s-o ții stupina sub o limită acceptabilă. Însă familii ținute an după an în producție și în pastoral, tot vor
avea varoua. Sau eventual netratat corespunzător și în creștere ca număr, ajungând să fii bombă pentru toți.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde gica.mosu » 18 Sep 2017, 08:54

Atata timp cat avem"urati"si nu scapam de ac parazit groznic :idea: .....nu s-a descoperit inca metoda cea mai eficienta=pt tratament,mai speram incaaa :idea: Siii,totusi VAROOA face RAVAGIIII :mrgreen: ...daaaar" EGZISTA" si o explicatie....NEGLIJENTA(pt unii din "pecate"...) si da,se lasa si cu urmari (sufera cini nu trebuie=albinele):mrgreen: P.S-ac an am pus benzi de mop cu mavrik 2f+3 trat cu scabatox cu fureto si nu cade nimic(sunt ff "suparat"...),le mai fac unul cand nu v-a mai fi puiet......
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde pvc » 18 Sep 2017, 09:28

Balian scrie:
jonny_it scrie:Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.

Cred că metoda cea mai eficientă de "scăpare" de varoua este formare de roiuri scuturate și tratate după formare
cu AO picurat. Separat ținute pe o locație staționar să nu ai inconștienți în apropiere care nu fac tretamente
poți s-o ții stupina sub o limită acceptabilă. Însă familii ținute an după an în producție și în pastoral, tot vor
avea varoua. Sau eventual netratat corespunzător și în creștere ca număr, ajungând să fii bombă pentru toți.

Locatia aceea fara inconstienti cred ca o gasim pe Marte. Daca ne grabim sa fim primii ajunsi.
pvc

Mesajde zahcat » 21 Sep 2017, 10:20

Stimați colegi.A folosit cineva dintre voi Scabatox ca atare ,adica prin picurare pe fitile de varachet si aplicate cu varojet-ul?
zahcat

Mesajde DoarEu » 22 Sep 2017, 21:26

zahcat scrie:Stimați colegi.A folosit cineva dintre voi Scabatox ca atare ,adica prin picurare pe fitile de varachet si aplicate cu varojet-ul?

Merge...cu conditia sa fie dat doar cu varojetul,doza sa fie bine calculata(varachetul are mai mult amitraz/ml si scabatoxul mai putin) si sa se foloseasca un fitil intreg,nu jumate cum am vazut ca mai practica unii la varachet.Vezi ca daca nu-l dai cu varojetul face o flacara pe fundul stupului de cade juma' de stup cu aripile parlite.Grija mare si cat timp va ia sa il dati...excipientii din scabatox sunt foarte volatili...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE