Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mitak- dozare

Mesajde varza » 27 Oct 2017, 15:59

thomas scrie:mitak-ul este sau nu pe lista substantelor cu risc in apicultura?

Adica?! Folosesc doar mitak+AO cu seringa (acestea sunt tratamentele de baza) si pana acum a fost bine. nu am auzit ceva rau de el si paduchii cad .... mai mult nu cunosc.... Mai multe inormatii te rugam... O zi frumoasa
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Mitak- dozare

Mesajde thomas » 29 Oct 2017, 21:19

Am citit pe un forum de apicultura din sua, un articol cum ca amitrazul este pe cale sa fie interzis din ce in ce mai mult, deoarece are niste reziduuri remanente dupa ardere, potential cancerigene. Pe langa aceasta se vorbea si despre faptul ca varroa tinde sa se obisnuiasca cu el.
De asta am intrebat de risc, daca aveti mai multe informatii despre mitak-ul sarbesc.
Totodata, am vazut ca la Mitak, avem amitraz 200mg, pe cand la varachet e 150 sau 160 mg, nu mai stiu exact.
Am efectuat astazi primul tratament cu mitak, fiindca nu mai am varachet. Astept sa vad efectele. Sper sa nu raman fara matci.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mitak- dozare

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2017, 11:20

thomas scrie:Am citit pe un forum de apicultura din sua, un articol cum ca amitrazul este pe cale sa fie interzis din ce in ce mai mult, deoarece are niste reziduuri remanente dupa ardere, potential cancerigene. Pe langa aceasta se vorbea si despre faptul ca varroa tinde sa se obisnuiasca cu el.
De asta am intrebat de risc, daca aveti mai multe informatii despre mitak-ul sarbesc.
Totodata, am vazut ca la Mitak, avem amitraz 200mg, pe cand la varachet e 150 sau 160 mg, nu mai stiu exact.
Am efectuat astazi primul tratament cu mitak, fiindca nu mai am varachet. Astept sa vad efectele. Sper sa nu raman fara matci.

:D
Daca la Vatachet.....poti pune 4 picaturi in loc de 3, cat este scris pe prospect si este OK , la Mitak nu depasiti dozajul ...... ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Mitak- dozare

Mesajde Hunbee » 30 Oct 2017, 15:05

Nu ramai fara matca de la un tratament.
Poate ramai fara ea daca dai 7-8 tratamente pe an.
Legat de dozaj pot sa confirm ca mitakul e "tare" si am avut albine intoxicate de la 4picaturi. Poate trebuia doar 3 cum zice in prospect.
E drept ca am uitat urdinisul inchis vreo ora si ceva.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Mitak- dozare

Mesajde thomas » 30 Oct 2017, 21:02

am inteles, mersi de info.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mitak- dozare

Mesajde Balian » 30 Oct 2017, 21:25

thomas scrie:Totodata, am vazut ca la Mitak, avem amitraz 200mg, pe cand la varachet e 150 sau 160 mg, nu mai stiu exact.

Pentru control după acid oxalic am folosit Mitak 5ml la 100ml ulei de parafină în furetto dozaj 1ml (un puf)/ familie fără să închid urdinișul dar a picat mai bine decât cu VF. Poate din cauza comținutului de amitraz. Metodă foarte rapidă 25 de familii în 10 minute.
Mitakul este mult mai ieftin decât VF și se găsește tot timpul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mitak- dozare

Mesajde thomas » 31 Oct 2017, 20:30

da, e mai tare decat varachetul cu 25%. Dar varachetul mai contine tauflavinat. Aceasta componenta probabil ii creste efectul, si dupa cate stiu ataca braula.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Mitak- dozare

Mesajde coscho » 06 Iun 2019, 10:05

Augustin78 scrie:Salut.
Dozare pentru furetto sau pentru benzi/fitile?
Eu folosesc la furetto la 100ml de ulei de parafina intre 5-8 ml de mitak...
Numai bine.

5 picături pe bandă
coscho
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2019, 16:59

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori