Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet varos

Mesajde Closcutz » 29 Iul 2020, 18:12

Adică rame prea vechi purtătoare de boala?
Closcutz

Mesajde lucky5strike » 31 Iul 2020, 21:45

Closcutz scrie:Si totusi nu spune nimeni cum să se acționeze în cazul în care apare puietul varos(acosferoza)! Eu as omorî matcă, as însemna ramele, as extrage mierea după cules, ramele la topit, lada dezinfectata cu apa cu sora de rufe, arsa cu lampa, albinele care mai raman le scutur și să se ducă unde or vrea ca și așa vor fi puține.

Se regleaza umiditatea si caldura potrivita cuibului, prezenta pasturii in faguri, starea de stres a familiei.

Daca unitatea are matca tanara, se ridica ramele cu oua si larve, fara albina, si se pun in stupi puternici care le pot creste. Sunt sanse bune sa se curete de boala.

Daca unitatea are matca in varsta, se procedeaza la fel. Dar apoi se urmareste schimbarea matcii, fiindca boala poate reveni...
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde badea razvan » 13 Aug 2020, 10:46

nu cred ca e o idee buna sa muti ramele bolanve la alti stupi sanatos, asta e parerea mea
badea razvan

Mesajde kiloz » 14 Aug 2020, 22:05

Closcutz scrie:Adică rame prea vechi purtătoare de boala?

Nu au nimic ramele. Oricum miceliile puietului varos se afla in fiecare stup, fara sa fie observabil. Se activeaza numai in anumite situatii aparte. Sunt stupine chiar intacte de cazuri.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde stefanmadalin » 15 Aug 2020, 07:20

Eu am avut puiet varos cativa ani ca nu stiam sa fac roiuri si nici sa introduc rame.
Raceam cuibul sau lasam puietul neacoperit si asa apareau problemele.
De cand am realizat asta nu mai am astfel de probleme.
stefanmadalin

Mesajde kovacslg » 11 Sep 2020, 23:10

experienta cu pv

Salcam 2014 VM
- stupi orizontali - familii bine dezvoltate, dar fara miere multa la mutare-
- lipsa de cules acut (puiet sacrificat etc), pierdere de culegatoare masiva ( pe drumurile de padure erau morti cu miile in nisip)
- ploi mai tot timpul, stupi amplasati in umbra

Mutare la salcam 2
- sirop inainte de mutate !!
- timp mai favorabil, putin cules, familii vizibil slabite, cuiburi stranse

Mutare vatra
- lipsa cules acut, ploi si vreme friguroasa pana in 01 iulie

Apare puietul varos.
Apare si la roi cu matci cumparate, formate in stupi noi.
Tratament cu ceva produs bulgaresc - mortalitate la albine (comparat cu lot netratat)
Mult sirop (simplu), rame cu pv pronuntat topite, cuiburi stranse la maxim, stupii curatati la 3-5 zile

Toamna unificari (varoa prezent si ea in acel an)

2015
In primavara reapare (doar) la 10-12 stupi fara nici o matca schimbata
cu acestia iar sirop, rame cu pv pronuntat topite, cuiburi stranse la maxim, stupii curatati la 3-5 zile,
In toamna persista pv la 3.
Unific toate trei cu matca cea mai buna.

2016
pv reapare la acel singur stup, si persista in sezonul activ.
In toamna l am desfiintat cu rame cu albine cu tot.

Si se termina capitolul pv, insa am schimbat cateva aspecte

1 nu ma duc niciodata la salcam 1 fara rezerve de miere
2 extind cuibul primavara in conditii de abundenta de albina
3 aplic principiul interventiilor minime posibile in cuib
- extind de ex cu o rama intre pastura si puiet si cu una langa diafragma
- interventii cat mai scurte in perioade critice (raport albina / puiet) martie aprilie, mai
4 pana in 2016 am trecut pe vert 10r plus mag de 1/2
- am renuntat la curatarea fundurilor primavara (racire cuib), folosind un fund special cu sita antivaroa sub care e tavita tip sertar, sub care e scandura plina) astfel dupa iernare pe sita nu ramane rosatura de ceara (mucegaita) ci doar eventual albina moarta cu care familia se descurca relativ repede eliminand o la primele zboruri.
5 in sezonul activ daca rezervele sunt mici si e lipsa de cules dau sirop fara prea multa folosofie, ca i sezon, ca s in mijlocul padurii de salcam etc (350 ml in punga la 3 zile) daca lipsa de cules persista 7-10 zile
_ in afara de 2014 mai erau 2 situatii
- la sfarsitul lui aprilie 2016 (zapada etc) si anul acesta la salcam 1 si o perioada din iunie.
kovacslg

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE