Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Soarecii

Mesajde csaa » 16 Sep 2012, 10:08

Pana la urma ce dimensiuni recomandati la gratiile contra soarecilor?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Soarecii

Mesajde Avram Sorin » 16 Sep 2012, 17:37

Uite ce recomand eu . Coltar de Aluminiu pentru glet cu dimensiunea de 17 x17. Il pui intre doua scanduri si il presezi. Eventual il bati cu ciocanul si iese cam ce vezi in poza . Dimensiunea gaurii este undeva pe la 5,2 mm. Aveti grija la cumparare coltarele sa aiba un singur fel de gaura. ( sunt si cu doua tipuri de gauri , una mica si langa ea una mai mare). Pret / bara de 2 m ( 10 bucati de grile ) undeva pe la 2 lei.
Fişiere ataşate
P080912_09.28.jpg
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Soarecii

Mesajde cristi_vidican » 07 Noi 2012, 17:42

Referitor la colțarele de rigips folosite pe post de gratie antișoareci, eu decupez cu foarfeca de tablă în partea de jos, astfel că gaura va fi sub formă de U întors, ca albinele să poată ieși mai bine afară.
Cu șoarecii nu e de joacă. Într-un an am pus mai neglijent gratia la un stup. Am zis că e bine și așa. Primăvara am găsit rame mâncate doar în acel stup.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Soarecii

Mesajde un OM » 07 Noi 2012, 22:55

Decuparea in "U" trebuie facuta si pentru ca polenul proaspat de primavara sa nu fie pierdut de pe piciorusele albinelor. Face asa de bine... Decuparea nu trebuie facuta nici prea mult pentru a nu afecta relativa rigidizare a coltarului.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Soarecii

Mesajde Dila Daniel » 07 Noi 2012, 22:59

daca este cu gauri mari,nu se pierde.
Iar la timpul acela...se pot lua gratiile.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Soarecii

Mesajde un OM » 07 Noi 2012, 23:58

O fotografie cu ceva gratii facute din site cu gauri de 6 si 8 mm. Daca va pica in mana cele de 8 mm nu stati prea mult pe ganduri.
Fişiere ataşate
Sep-oct 2012001.jpg
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Soarecii

Mesajde talex » 03 Ian 2013, 22:08

am dat si eu de belea, sunt nou in albinarit, mi-am luat in primavera 25 de stupi, am intrat in iarna cu 39, dar n-am pus grile antisoareci. aveam blocuri de urdinis asezate cu fanta cea mai mica. soarecii au ros si au largit gaura si au intrat in mai toti stupii. am deschis cativa, dar e prea frig ca sa deranjez cuibul, au ros din pernele de papura, din rame, au omorat si ceva albina. ce as putea sa fac tinand cont ca e frig afara.

v-as mai cere cateva sfaturi - in cartile de apicultura, cele pe care le am eu, scrie ca iarna orificiile de ventilare de la Capac se inchid. eu am inchis-o doar la roiuri. si ce am observant? s-a facut condens pe paturica, nu prea mult, dar la cele cu ventilarea deschisa nu s-a facut deloc.

daca ma puteti ajuta cu un sfat?!
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Soarecii

Mesajde Alexu » 04 Ian 2013, 01:11

talex scrie:am dat si eu de belea, sunt nou in albinarit, mi-am luat in primavera 25 de stupi, am intrat in iarna cu 39, dar n-am pus grile antisoareci. aveam blocuri de urdinis asezate cu fanta cea mai mica. soarecii au ros si au largit gaura si au intrat in mai toti stupii. am deschis cativa, dar e prea frig ca sa deranjez cuibul, au ros din pernele de papura, din rame, au omorat si ceva albina. ce as putea sa fac tinand cont ca e frig afara.

v-as mai cere cateva sfaturi - in cartile de apicultura, cele pe care le am eu, scrie ca iarna orificiile de ventilare de la Capac se inchid. eu am inchis-o doar la roiuri. si ce am observant? s-a facut condens pe paturica, nu prea mult, dar la cele cu ventilarea deschisa nu s-a facut deloc.

daca ma puteti ajuta cu un sfat?!



Citeste postarea mea de la viewtopic.php?f=4&t=2618&start=16
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Soarecii

Mesajde horia_ch » 04 Ian 2013, 10:24

Pericolul şoarecilor nu vine de la ce consumă ei în stup (faguri, albine...) ci de la deranjul pe care îl provoacă.
E musai de deschis stupii (în adăpost sau nu), de făcut curăţenie şi de pus gratii. Altfel... mai e mult până la primăvară.
Vezi că deja s-ar putea să aibă şi pui
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Soarecii

Mesajde gerulla77 » 04 Ian 2013, 14:45

Si eu te sfatuiesc sa iei masuri de urgenta.Daca temperaturile sunt pozitive 2-3 grade,deschide stupii si incearca sa alungi soarecii,in general ei sunt in colturi dar se ascund sub ramele pe care se gaseste ghemul.Incearca sa nu umbli la ramele pe care se gasesc albinele ci doar pe cele goale le scoti.Arunci cuibul pe care si l-au facut,pune ramele cu miere la loc si inchide repede stupul.Daca totul dureaza 3-4 minute,e perfect.Obligatoriu sa pui gratii la urdinis pt ca vor incerca sa intre la loc pe seara.Bafta multa.Daca vei tergiversa operatia vei ajunge sa pierzi pana la 50% din stupi si cei care vor supravietui vor fii foarte slabiti.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Soarecii

Mesajde talex » 04 Ian 2013, 16:03

multumesc pentru sfaturi! am deschis mai multi stupi, dar am reusit sau dau afara doar 2 soareci. am pus grile la toti stupii si apoi am pus otrava (pliculete) ratimor. De intrat sigur nu mai intra, dar nici de iesit. ma gandesc doar daca otrava nu face rau si la albine. daca prind o zi cu vreo 5-6 grade, o sa le deschid. multam!
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Soarecii

Mesajde Florin Dobre » 04 Ian 2013, 16:18

Am patit-o si eu cu soarecii. In primul an nu am pus gratii, nici in al doilea. In al treilea an am schimbat locul stupilor. I-am mutat din fata casei undeva in spate. Nu am pus gratii...primavara 5 stupi aveau cuiburi de soareci in ei. Dezmat total in stupi: fagurii rosi, bietele albine supravietuitoare ingramadite intr-un colt de rama, soarecii...grasi(si cate doi in cuib). Tot patitu-i priceput. Folosesc aceleasi coltare pentru placile de rigips, indreptate cu ciocanul si taiate pe jumatate. Lungimea gratiei este functie de deschiderea urdinisului. Sunt prinse in pioneze.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Soarecii

Mesajde Alexu » 04 Ian 2013, 18:46

talex scrie:multumesc pentru sfaturi! am deschis mai multi stupi, dar am reusit sau dau afara doar 2 soareci. am pus grile la toti stupii si apoi am pus otrava (pliculete) ratimor. De intrat sigur nu mai intra, dar nici de iesit. ma gandesc doar daca otrava nu face rau si la albine. daca prind o zi cu vreo 5-6 grade, o sa le deschid. multam!


Pune urechea pe stupi , ai sa-i auzi mergand pe rame . Nu astepta dupa otrava sa-si faca efectul .
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Soarecii

Mesajde talex » 04 Ian 2013, 18:57

dar ar trebui sa misc rama cu rama, albinele sunt in ghem. asta e problema. am verificat si am vazut ca s-au agatat deja de pliculete, is roase cateva.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Soarecii

Mesajde csaa » 04 Ian 2013, 19:03

Mor repede daca au "gustat" din otrava. Astazi ar fi fost binisor de umblat la stupi, la mine au fost 4 grade.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Soarecii

Mesajde dorindafi » 04 Ian 2013, 21:30

oltene . la 4 grade e rasfirat ghemul sa poata umbla in rame?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori